0 Cursussen 5C BINNEN- E BUITENLANDSE EVENEMENTEN «s |f> Tentoonstellingen Bijeenkomsten 42 agenda XPLOR TERUG BLIK 2711 43 ön^ti oude. t>ure.n t/m 21 november Onze oude buren, vondsten en verhalen uit de bodem van de stad Deze tentoonstelling is georganiseerd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Convent van Gemeentelijke Archeologen, dat hiermee een beeld wil geven van de resultaten van archeologisch onderzoek in de steden. De gemeentelijke archeologen hebben ieder een voorwerp uitgezocht, dat sterk tot hun verbeelding spreekt. Daardoor is er een grote variatie te zien aan bijzondere vondsten, zoals Romeinse loden slingerkogels uit Velsen, een houten boemerang uit het begin van de jaartelling gevonden in Vlaardingen en een middeleeuws kattenskelet uit Venlo. Na 21 november reist de tentoonstelling door naar Apeldoorn en Deventer. Stadsgehoorzaal, Schiedamsweg 51, Vlaardingen Info: tel. (010) 434 05 00 of www.sna.nl en www.vlaardingen.nl t/m 30 november Barbie. Veertig jaar Ameri kaans speelgoed in Nederland Deze tentoonstelling laat zien hoe de populaire pop Barbie zich sinds 1964 heeft ontwikkeld van novi teit tot alledaags speelgoed, hoe er indertijd op haar werd gereageerd en welke marketingstrate gieën werden gehanteerd om consumen ten te (blijven) binden. Omdat Heerenveen zich profileert als sportstad, besteedt de tentoonstelling in Museum Willem van Haren bijzondere aandacht aan de sport in de wereld van Barbie. Naast de tentoonstel ling organiseert het museum diverse activi teiten rondom Barbie, met name voor kin deren. Het bijbehorende boek Hier is Barbie en de rest van de Mattel-familie (1964-2003), geschreven door drs. Hélène J.M. Winkelman, is in het museum te koop. Museum Willem van Haren, Minckelersstraat 11 (De Heerenveense School), Heerenveen Info: tel. (0513) 62 34 08 of www.willemvan- haren.nl I t/m 30 november Barbie is a trademark of Mattel lel. USA De Staverse jol Het Fries Scheepvaart Museum be steedt dit keer aandacht aan de oor sprong van de Staverse jol. In de vloot van klas sieke Nederlandse vis sersschepen is de Staver se jol een vreemde eend in de bijt, maar dit schip was bij uitstek geschikt voor de visserij op ansjovis. Op de tentoonstelling zijn modellen te zien en vele foto's van vis sers in hun jollen. Natuurlijk is er ook aandacht voor de visserij in Stavoren en omliggende plaatsen. Visnetten, ansjo visvaatjes en haringmanden roepen her inneringen op aan het visserijbedrijf en de bedrijven die daarmee annex waren (zouterijen en rokerijen). Uniek zijn de attributen van het Staverse vissersgilde: gildepenningen, het vaandel en de gilde- baren, waarop gildeleden ten grave wer den gedragen. Fries Scheepvaart Museum, Kleinzand 14, Sneek Info: www.friessscheepvaartmuseum.nl I 16 november t/m 6 december Het Pakhuis van Sinterklaas Het Limburgs museum is tijdens de Sinterklaasperiode deels in gebruik als het Pakhuis van Sinterklaas. In de museum foyer en de educa tieruimten staan rekken waarin aan Sint-Nicolaas gere lateerde museum- voorwerpen geëx poseerd worden zoals oud speelgoed, oude verpakkingen van snoepgoed, stich telijke boeken en antieke kachels en for nuizen. Maar ook paardentuig, mijters, tabberds, staven en boeken die de Sint heeft gebruikt. Op expositiewanden wor den tekeningen getoond die Sinterklaas al die jaren ontvangen heeft. In het Mu seumtheater worden oude foto's, film en video's vertoond waarin de Sint een hoofd rol speelt. In het Pakhuis van Sinterklaas zijn altijd Zwarte Pieten aanwezig en van zelfsprekend houdt Sinterklaas er zelf ook iedere woensdag en zondag audiëntie. Voor de jeugdige bezoekertjes zijn er ver schillende Sinterklaasactiviteiten. Limburgs Museum, Keulsepoort 5, Venlo Info: tel. (077) 352 21 12 of www.limburgs- museum.nl 14 november tot 1 januari 2004 25 jaar ontsluiting, een geschiedenis van homo/ lesbische archieven Homo/lesbische archieven en infor matiecentra bewaren en ontsluiten niet alleen de geschiedenis van anderen, zij maken zelf ook geschie denis en zijn onderdeel van homo- en lesbische bewegingen. Ter gelegen heid van het jubileum van Homodok dook Ma rian Bakker in de (beeld)- collectie en stelde de ten toonstelling '25 jaar ontsluiting' samen. De expositie besteedt naast Homodok ook aandacht aan de geschiedenis van de specifiek lesbische archieven, zoals het Lesbisch Archief Amsterdam. MSG, Cruquiusweg 31, Amsterdam Info: tel. (020) 606 07 12 of www.ihlia.nl 1 Vanaf 19 januari 2004 Digitaliseren van een culturele collectie Bij de ontwikkeling en uitvoering van deze nieuwe cursus werkt GO nauw samen met een vijftal toonaan gevende instellingen op het gebied van digitalisering van erfgoedcollecties. Na afloop van deze zesdaagse cursus kunnen de deelnemers op succesvolle wijze digi taliseringsprojecten begeleiden en uit voeren. Zij beschikken dan over kennis van en inzicht in het doel, de begrippen, methoden en technieken van het digita liseren van erfgoedmateriaal. De cursus duurt zes dagen, verspreid over negen weken. Info: GO, tel. (070) 351 23 80, e-mail: info@stgo.nl of via www.stgo.nl I 11 t/m 14 november 2e Festival Oude Drentse Films Voor de tweede maal organiseert het DAVA (Drents Audiovisueel Archief; onderdeel van het Drents Archief) het Festival Oude Drentse Films. Het thema sluit dit jaar aan bij de landelijke publieksmanifestatie 'Het Jaar van de Boerderij' en daarom worden er unieke historische films over het Drentse boerenleven vertoond. De voorstellingen vinden plaats op acht verschillende loca- archievenblad november 2003 ties in Drenthe, veelal in oude boerderij en. Informatie over plaatsen en data: Mark Oldinga, tel. (0592) 313 523 of via www.drentsarchief.org 14 november Defense d Afficher Over schoenendozen en digi tale bestanden. 25 jaar ontsluiting van homo-lesbische archieven Symposium ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Homodok, thans onderdeel van Internationaal Homo/Les bisch Informatiecentrum en Archief (IHLIA). Tijdens deze middag wordt aan dacht besteed aan de geschiedenis van de homo/lesbische archieven, de nieuwste ontwikkelingen binnen het archiefbe heer en de vraag hoe de sinds 25 jaar ver zamelde collecties kunnen worden getoond. De toegang tot het symposium is gratis. Een eventuele bijdrage voor een verjaardagscadeautje kan gestort worden op Postbank 6930360 t.n.v. Vrienden van IHLIA, Amsterdam, o.v.v. 'jubileum'. Tijd: 13.30 uur-16.00 uur. Na afloop van het symposium is er een receptie tot 17.30 uur. Locatie: MSG, Cruquiusweg 31, Amsterdam. Informatie en aanmelding: tel. (020) 606 07 12 of via info@ihlia.nl 22 november Symposium 'Naar een Keuringsdienst voor Waren in de restauratie' Dit symposium is bestemd voor con servatoren, beheerders van collecties, res tauratoren, behoudsmedewerkers, na tuurwetenschappers en vertegenwoordi gers van de verfindustrie. De sprekers gaan in op het onderzoek naar de effec ten van restauratietechnieken op het behoud van kunstvoorwerpen, kwali teitsbewaking, normering en controle en geven hun visie op de toekomst. Met de conclusies en aanbevelingen uit dit sym posium tracht de Stichting De Kunst van het Bewaren te komen tot een 'Keu ringsdienst van Waren' in de restauratie. Informatie: Rijksmuseum Twenthe, tel. (053) 435 86 75 of via www.dekunstvan- hetbewaremnl I 27 november Xplor Terugblikbijeenkomst Tijdens deze Terugblikbijeenkomst, toegankelijk voor leden en niet-leden, n r D tHI AND ORGANISEERT BIJEENKOMST DON DF" DAG MI/AV wordt teruggekeken op Xplor 2003, het wereldwijde congres voor document en outputprofessionals, dat Xplor International eind oktober organiseerde in Atlanta (U.S.A). Daarnaast houdt Fedor Vogel van Den Haag media groep een pre sentatie over kleurgebruik in digitaal geproduceerde documenten. Verder komen ook de prestaties van de Dutch EDP Class 2003 aan de orde en wordt de uitslag van de bestuursverkie zingen bekendgemaakt. De traditionele middag-/avondbijeenkomst is vooral een netwerkaangelegenheid. De Terugblik bijeenkomst begint stipt om 14.30 uur en wordt afgesloten met een diner. Locatie: Kasteel Wijenburg in Echteld Informatie en aanmelding: www.xplor.nl I 28 november Herkennen van interculturele aspecten in de col lectie Op deze studiedag, aangeboden door de Nederlandse Museum Vereniging, gaat het om het verspreiden van kennis over de niet-Nederlandse bronnen van 'ons' erfgoed. Ook worden in de vergetel heid geraakte sporen van koloniale geschiedenis zichtbaar gemaakt. Het doei is professionals in de erfgoedsector te activeren om deze kennis breed toegan kelijk te maken. 's Ochtends zullen aan de hand van lezingen deskundigen op beeldende wijze tonen welke onderdelen in collec ties van musea en archieven en in de gebouwde omgeving connecties hebben met de islamitische cultuur en met het koloniale verleden van Nederland. Er is ruim tijd voor het stellen van vragen en behandelen van cases, 's Middags worden workshops gehouden waar de kennis in de praktijk wordt toegepast. Kosten: 50 euro voor medewerkers van NMV-leden en 65 euro voor overige belangstellenden. Tijd: 10.00-16.00 uur. Locatie: Imagine IC, Amsterdam Zuidoost Aanmelding: Eva Tromp, tel. (020) 551 29 00 of via www.museumvereniging.nl 1 28 november Brabantse Archivarissendag 2003 Het thema van deze dag is dit jaar 'bewaren versus dienstverlening'. Tijdens het ochtendprogramma zal aan de hand van enkele pittige stellingen hierover van gedachten gewisseld worden, 's Middags wordt een kijkje genomen bij de Openbare Bibliotheek Eindhoven. Deze bibliotheek is bewust gestopt met de bewaarfunctie en investeert in actuele zoeksystemen waarmee ook bestanden van derden bevraagd kunnen worden. Facultatief is een bezoek aan het DAF- Museum of het Van Abbe Museum. Beide hebben een beheertaak en hebben onlangs een nieuwe presentatie inge richt. De Brabantse Archivarissendag 2003 zal volgens goed gebruik met een borrel en diner worden afgesloten. De organisatie is dit jaar in handen van het Rijksarchief Leuven en het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven. Locatie: Stadhuis van Eindhoven Info: info@rhc-eindhoven.nl 19 december Het Duitse en het Nederlandse Liberalisme in ver gelijkend perspectief Conferentie georganiseerd door het Documentatiecentrum Nederlandse Po litieke Partijen (Rijksuniversiteit Gro ningen) en de Prof.mr. B.M. Telders- stichting i.s.m. het Duitsland Instituut (Universiteit van Amsterdam). Op deze bijeenkomst zullen de verschillen en overeenkomsten tussen de liberale stro ming in Duitsland en Nederland door historici en politicologen uit deze beide landen vanuit een drietal invalshoeken worden geanalyseerd, namelijk histo- risch-sociologisch, ideologisch en partij- organisatorisch/electoraal. Kosten: 15 euro, voor studenten 10 euro (incl. lunch en borrel), overmaken op postrekening 33.49.769 t.n.v. de Prof.mr. B.M. Teldersstichting, Koninginnegracht 55a, 2514 AE te 's-Gravenhage, o.v.v. Duits en Nederlands liberalisme. Locatie: de Senaatskamer van de Rijksuni versiteit Groningen, Broerstraat 5, Gro ningen. Tijd: van 10.00 tot 17.00 uur. I n formatiewww.teldersstichting.nl Aanmelding: per fax (070) 363 19 51 of per e-mail info@teldersstichting.nl november 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 21