r^j3x NVBA nieuws NVBA-Redactieadres NVBA-lid worden? Redactie NVBA-Nieuws Het einde van de archivering? 40 NVBA nieuws Wie is wie bij de NVBA Kring Noord? Sponsorreis naar de DMS Beurs succes 41 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Harry L.M. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG Tel.: (013) 463 06 19 Fax: (013) 463 06 19 E-mail: yrrah47@planet.nl Schrijf dan naar de ledenadministratie mevrouw S.L. de Kok-Gamga Ruseschans 9 2728 HA ZOETERMEER www.nvba-info.nl Als lid ontvangt u het Archievenblad gratis H. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG H. Strijkers DSM/Centraal Archief Postbus 6500 6401 JH HEERLEN J.van derVelden Diamantdijk 197 4706 HD ROOSENDAAL Onlangs werd onder de abonnees van de NVBA-E-Zine een enquête gehouden over digitale archivering. Naar aanleiding van een artikel over 'het einde van de archi vering' werden twaalf stellingen voorgelegd. In dit arti kel treft u een samenvatting van de resultaten aan. Met de digitale revolutie zijn de begrippen 'archief of 'archivering' zeer populair geworden. Bij een nauwkeuriger beschouwing kan men de indruk krijgen dat we daarbij zijn vergeten wat 'archive ring' eigenlijk is. We kennen 'archief' als plaats waar de bestanden zich bevinden (gang A, plank 8) of als instituut (Nationaal Archief). Alleen, wanneer men weet wat een archief is, weet je nog niet wat 'archivering' is. Archivering is dat wat archivarissen uitvoeren. Naast de eigen bewustwording van de archivaris bestaat zijn belangrijkste bezigheid in de activisti sche taxatie: dat is de beslissing over wat bewaard en wat vernietigd kan worden. In bepaalde situaties zijn ook de wettelijke regelingen van toepassing die precies aangeven wat er gearchiveerd dient te wor den. Resultaten enquête Aan de hand van twaalf stellingen kon men kiezen uit vier mogelijkheden, te weten: onbegrij pelijk, mee eens, niet mee eens of geen mening. Alhoewel de respons wat tegenviel (ruim 15%) kwam er toch nog een aardig beeld uit. Naast de uit slag zijn ook enkele opmerkingen van de respon denten weergegeven. Twaalf stellingen over 'digitale archivering' 01. Archivering kan niet alleen tot opslag gereduceerd worden. Uitslag enquête: 80% is het eens met deze stelling. 02. Het is dringend gewenst het archief te onderscheiden in: historisch archief, wettelijk archief, kennisarchief. Uitslag enquête: hiermee is 55% het eens en 37% is het er niet mee eens. Opmerking: De tweede stelling is niet te beoordelen omdat de begrippen 'historisch archief', 'wettelijk archief' en 'kennisarchief' niet gedefinieerd zijn. Daardoor zijn de begrenzingen tussen die begrip pen niet duidelijk (kan informatie uit het 'wettelijk archief' op termijn wel of niet tot het 'historisch archief' gaan behoren? Gevoelsmatig lijkt mij een 'kennisarchief' zeker geen 'echt' archief; de aan archivalia primair gestelde eis is immers dat er een duidelijk causaal verband moet zijn met de bedrijfs activiteiten; en dat is maar de vraag bij de informa tie in een 'kennisarchief', dat ik eerder zie als een literaire/documentaire collectie. 03. De archivering moet zich aan de huidige opslagtech nieken aanpassen, opdat het wezen van de archivering niet verloren gaat. Uitslag enquête: 30% vindt de stelling onbegrijpe lijk, terwijl 40% het ermee eens is en 25% oneens. Opmerking: Ook voor de derde stelling geldt dat die moeilijk te beoordelen valt door gebrek aan definië ring. Ik ben echter geneigd om te zeggen dat opslag technieken nooit bepalend mogen zijn voor het 'wezen' van de archivering, wat dat begrip dan ook mag inhouden. 04. Het medianeutrale datagedrag sluit archivering uit. Uitslag enquête: hier is 11% het mee eens en maar liefst 74% oneens, terwijl 12% geen mening heeft. Opmerking: Lijkt me te stellig geformuleerd en op termijn waarschijnlijk niet houdbaar. 05. Een document kan geen immaterieel product zijn. Uitslag enquête: 30% is het hiermee eens en 67% is het oneens. Opmerking: Deze stelling is zonder meer waar; een document is immers gedefinieerd als een combina tie van een 'drager' (materieel product) en gegevens. 06. Technisch gezien betekent archivering in werkelijk heid: 'opslagbeveiligingsfunctie Uitslag enquête: 35% is het hiermee eens en 60% is het oneens. Opmerking: Deze stelling is niet te beoordelen bij gebrek aan definiëring van de daarin voorkomende termen. 07. Doel van ieder archief moet altijd het voorkomen van migratie zijn. Hiermee is 67% het niet eens, terwijl nota bene 26% geen mening heeft. Opmerking: Het gaat niet om het archief als entiteit maar om de beschikbaarheid van informatie. Het doel van een archief was, is en blijft zonodig informatie en/of bewijs te kunnen verschaffen en dat is iets anders dan opslagbeveiliging. archievenblad november 2003 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen 08. De optical disk opslagtechniek is nog steeds de hoogst ontwikkelde techniek en er is tot nu toe geen vergelijkbare. Uitslag enquête: 19% is het eens, tegenover 45% oneens, terwijl 28% zelfs geen mening heeft. 09. De digitale handtekening is voor de archi vering als problematisch in te schatten. Uitslag enquête: 34% is het hiermee eens en 41% is het er niet mee eens. 10. Geen archivering zonder inschrijving. Hierbij zijn onveranderbare informatiedragers noodzakelijk, die een authenticiteit van het inschrijven kunnen waarborgen. Uitslag enquête: met de stelling is 34% het eens, oneens is 45%, terwijl 12% de stelling onbegrijpelijk vindt. Opmerking: Goede archivering is zonder inschrijving inderdaad niet mogelijk en wel om twee redenen: - een collectie waarvan niet elk element bekend is, ontrekt zich aan verantwoord beheer; - zonder inschrijving van individuele documenten is optimale toegankelijk heid een utopie. 11. De rechtstreekse vastlegging van documen ten op diverse media moet voor de archivering te allen tijde gewaarborgd zijn. Uitslag enquête: 15% vindt de stelling onbegrijpelijk, maar 48% is het ermee eens en 19% is het oneens; 18% heeft geen mening. Opmerking: Stelling 11 lijkt me te absoluut geformuleerd om ook in de tijd gezien stand te houden. 12. Aan het vakmanschap van de archivaris kan niet worden voorbijgegaan. Uitslag enquête: 'uiteraard' was een over grote meerderheid, 97%, het hiermee eens. Opmerking: Zelfgenoegzaamheid is een flin ke valkuil, ik ken ICT'ers die kunnen denken als een archivaris en andersom. Deze stelling bevat 'een waarheid als een koe'. Algemene opmerkingen - In mijn optiek is de vooruitgang niet te stuiten. Dat onze functie-inhoud daar mee verandert ook niet. De (bedrijfs)- archivaris zal zich steeds meer ais infor matiespecialist moeten profileren en daarbij de vakkennis voor archivering opdoen via opleidingen. Ik vind nog steeds dat de opleiding voor bedrijfsar- chivaris (zoals wij die hebben gehad voor 1DV-1 en 2) een goede basis biedt voor zowel analoge als digitale archivering. De middelen veranderen, de systematieken niet. Einde van de archivering? Ja en nee, zoals we het nu kennen; het fysieke zal worden gedomineerd door het digitale. Doch nee is ook een goed antwoord, want de bedrijfsprocessen blijven onder steund worden door middel van infor matiebeheer ofwel een goede informatie huishouding. Door de digitalisering is het mogetijk de informatie beter te ont sluiten, voor meerderen tegelijk beschik baar te stellen. En sneller en op andere wijze of meerdere wijzen informatie te genereren dan in een analoge omgeving mogelijk is of in een analoge omgeving te bewerkelijk is. Doch alles vraagt om goede structurering, ordening, ontslui ting. Zowel in analoge als digitale omge ving vraagt het om goed beheer van de documenten/gegevens. In grote stappen geeft dit wel de lijnen weer dat het einde van de (analoge) archivering plaats biedt voor de nieuwe (digitale/multimediale) archivering. Sommige inzichten zijn voor mij wel kort door de bocht. Elk document in een digitale omgeving bevat het attribuut archief. Dat is niet voor niets. En de fles (met omschrijving) om de wijn bepaalt voor 80% de smaak en niet de inhoud! Bij ons bedrijf zien we archivering als een onderdeel van een veel groter geheel dat we documentmanagement noemen. Hierbij spelen ook andere zaken een grote rol. Denk bijvoorbeeld aan work flow. Wel een leuk idee, op deze manier artike len onder de aandacht brengen. Zou vaker moeten gebeuren. Wij zijn het bestuur van NVBA Regio Noord. Op de voorgrond ziet u van links naar rechts: Louisa Gjaltema- Wieringa en Tirza Odor. Op de achter grond van links naar rechts: Joke Stielstra, Simon Lodder, Michiel de Ruiter en Wim Lammerts. Ruim zeventig deel nemers, onder wie veel NVBA-leden, namen deel aan de sponsorreis op 17 september 2003 naar de DMS Beurs. Ook dit jaar was de organisatie weer in handen van www.ige- advies.nl. Dankzij een aantal sponsoren kon deze reis wederom wor den georganiseerd. november 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 20