Uw Archief verdient Magista! <$jb> the art of storage Vuilnisman als tegenvoeter van archivaris Opslag in het algemeen vereist vakmanschap, archiefinrichting gaat een stap verder. Magista heeft zich gespecialiseerd in het inrichten van archieven en de Graphic Line is hier onder andere het resultaat van. Wilt u meer weten over de unieke oplossingen, kijk dan op www.magista.nl of bel voor onze uitgebreide documentatie. Graphic Line Onze nieuwe Graphic Line is een goed voorbeeld. Dit unieke systeem combineert een optimale benutting van de beschikbare ruimte met een verantwoorde en liggende opslag van bijvoorbeeld planodrukken, kaarten, charters en prenten. Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN nieuws Eerste Ketelaarlezing Archiefstukken hebben meer gemeen met radioactief afval dan men wellicht op het eer ste gezicht zou denken. In beide gevallen gaat het om materie die langdurig en veilig moet worden bewaard en die vaak ondergronds wordt opgeslagen. Eén van de criteria voor de opslag van radioactief afval is de terughaal baarheid, vergelijkbaar met de raadpleegbaar heid van archieven. Een belangrijk punt van verschil is dat we radioactief afval eigenlijk het liefst zouden verwijderen van onze pla neet en dat we archiefstukken als kostbare rest stoffen koesteren. De vergelijking tussen archieven en afval werd uitvoerig uitgespon nen door prof.dr. Gerard Rooijakkers in de eer ste Ketelaarlezing, die werd uitgesproken op 9 oktober in de Nieuwe of littéraire Sociëteit De Witte in Den Haag. Deze lezing is ingesteld door het Nationaal Archief bij het afscheid van prof.dr. Erik Ketelaar van de Rijksarchiefdienst. Al eerder heeft Rooijakkers, bijzonder hoogle raar Nederlandse etnologie aan de Universiteit van Amsterdam en onderzoeker bij het Meertens Instituut, aandacht geschonken aan de wijze waarop sommige voorwerpen en ver halen worden uitgeroepen tot uniek erfgoed en andere tot afval. In zijn lezing getiteld 'Rituele depots, de droesem van het leven' zette hij voor een gehoor van ruim honderd mensen uit de archiefwereld uiteen dat de vuilnisman de tegenvoeter is van de archiva ris. De archivaris ontfermt zich over 'onver vreemdbare objecten', de vuilnisman over 'vervreemdbare objecten'. Vuilnis is anoniem en behoort tot de wereld van het vergeten. Archiefstukken hebben een identiteit en worden van de ene op de andere generatie overgeleverd. Het depot voor kernafval dat koningin Beatrix onlangs officieel heeft geopend in Vlissingen is een opvallend bouwwerk, een landmark van onze cultuur, aldus Rooijakkers. Hij pleitte ervoor de kerncentrales van Dodewaard en Borssele als materiële constructies te handhaven en niet tezijnertijd af te bre ken en daarmee uit te wissen. Een voorbeeld van een ritueel depot zijn de vele museum boerderijen. Die worden over stelpt met voorwerpen waar mensen weliswaar van af wil len, maar die ze niet willen weggooien, zoals heiligen beeldjes. "Alles waar geen plant op of in kan staan, wordt aan het streekmuseum geschonken," aldus Rooij akkers. Op zich niks nieuws. In Spanje is onlangs een veer- tiende-eeuwse tronende ma donna met kind teruggevon den die in een vergetelput was geworpen. De raad die Rooij akkers aan de archivarissen meegaf luidde dan ook: ver nietig en versnipper niet wat je weggooit, maar laat het in diepe gaten afzakken en vergeet het." Zodat het in de toekomst door onderzoekers kan worden teruggevonden. De volledige tekst van de lezing zal binnenkort in druk verschijnen. Aankondiging ter inzagelegging In het kader van de archiefwettelijke procedure tot vaststelling van selectielijsten (art. 4, lid 2 van het Archiefbesluit 1995) ligt de navolgende (concept)selectielijst tezamen met het bijbehorende rapport van het institutioneel onderzoek en het verslag van het driehoeksoverleg vanaf 1 oktober 2003 voor een periode van acht weken ter inzage in de bibliotheken van de betrokken zorgdragers, het Ministerie van OC&W en de Rijksarchieven in de provincie, evenals bij de informatiebalie in de studiezaal van het Nationaal Archief: Selectielijst, ingediend door het bestuur van de Stichting Nederlands Fonds voor de Film, voor de neerslag van handelingen op het beleidsterrein 'Kunsten' over de periode vanaf 1956. 39 Magista B.V. Oosteinde 6, P.O. Box 1 NL-9300 AA Roden, The Netherlands Tel ++31(0)50 502 55 00 Fax ++31(0)50 502 55 05 magista@magista.nl www.magista.nl Maarten Broek Voor meer informatie: tel. (070) 331 55 31 ofwww.nationaalarchief.nl. november 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 19