«te «te 36 I KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Algemene Ledenvergadering KVAN 9 oktober 2003 Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland to Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigin gen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau®kvan.nl I n te rn et: www, kvan n I Postbank Bureaurekening: 84767 De najaarsledenvergadering van de KVAN vond dit keer plaats in de stijlvolle sociëteit 'De Witte' in Den Haag. Bijna traditiegetrouw werd de vergadering slechts bezocht door een select gezelschap van betrokken KVAN-leden. Zelfs de combinatie met de, overigens goedbezochte en boeiende, Ketelaarlezing had niet een groter aantal leden kunnen verleiden deze vergadering bij te wonen. Dat is jammer, want uit de woorden van voorzitter Charles Noordam viel op te maken dat er een frisse wind door de KVAN gaat waaien. Allereerst wees hij op het bijzondere karakter van deze ledenvergade ring, die voorafging aan aan de eerste Ketelaarlezing. Deze combinatie zal een nieuwe traditie worden. Mogelijk zullen sommige aanwezigen er over pakweg dertig jaar eer in scheppen dat ze nog nooit een Ketelaarlezing en zelfs geen KVAN-ledenvergadering hebben gemist. Samenwerking met NVBA beëindigd Vervolgens meldde de voorzitter dat het bestuur van de NVBA de samenwerking met het Archievenblad heeft opgezegd. Niet omdat die samenwerking niet goed was, maar omdat de kosten daarvan te zwaar druk ten op de begroting. Uiteraard heeft het KVAN-bestuur begrip voor deze keuze. Het beëindigen van de samen werking met de NVBA kan echter wel nadelige financië le gevolgen hebben voor het Archievenblad in verband met mogelijk teruglopende advertentie-inkomsten. Goed nieuws daarentegen is dat het bestuur een belang rijke financiële besparing van 10.000 euro per jaar heeft kunnen realiseren door per 1 januari 2004 over te stap pen op een ander administratiekantoor. Almanak Inmiddels is in een eendrachtige samenwerking met de vereniging DEN de digitale almanak op orde gebracht en hebben alle archiefdiensten instructies ont vangen hoe zij zelf wijzigingen in die digitale almanak kunnen aanbrengen. Wanneer alle instellingen alert blijven op de juiste vermelding van hun gegevens en deze tijdig (laten) wijzigen, hebben de leden van de KVAN en andere belanghebbenden te allen tijde een redelijk actuele Almanak tot hun beschikking. Bovendien vormt deze digitale Almanak de basis voor de papieren Almanak, die nog voor het nieuwe jaar zal verschijnen en aan alle leden wordt toegezonden. De beoogde samenwerking met de Museumalmanak is dit jaar, vanwege botsende belangen, niet tot stand geko men. Dit sluit echter een mogelijke samenwerking in de toekomst nog niet uit. Internationale activiteiten KVAN-secretaris Iris Heidebrink heeft eind septem ber een bezoek gebracht aan de Deutsche Archivtage. Een verslag van dit bezoek verschijnt in een van de komende nummers van het Archievenblad. Charles Noordam zelf woont van 20 tot 25 oktober de zogenaamde Round Table van de International Council on Archives in Kaapstad bij. Daar wordt met name gesproken over archieven en mensenrechten. Op het vijftiende internationaal archiefcongres in Wenen in 2004 zullen Yvonne Bos-Rops, Janny Steenhuis en Rolf Hage namens de vereniging spreken over de Ethische Code in de praktijk. Ten slotte mag zeker de Archiefterminologie voor Nederland en Vlaanderen niet onvermeld blijven. Een zeer geslaagd voorbeeld van een project dat is voortge komen uit een samenwerking tussen Nederland en Vlaanderen. Evaluatierapport Archiefschool Naar aanleiding van het advies van de Raad voor Cultuur met betrekking tot het evaluatierapport over de Archiefschool, werkt de KVAN mee aan twee commis sies die de Archiefschool zal instellen en waarin naast zijzelf en onze vereniging ook DIVA vertegenwoordigd zal zijn. Deze commissies zullen zich gaan bezighouden t met het beroepsprofiel van de archivaris en met de aan sluiting tussen onderwijs en archiefveld. De resultaten hiervan zullen besproken worden op de studiedagen van 2004. Vijf nieuwe bestuursleden Het bestuur van de KVAN is uitgebreid met vijf nieuwe bestuursleden. Om het belang te onderstrepen van de band met de Archiefschool is gezocht naar TTBjrSi „..S. Het nieuwe KVAN-bestuur, v.l.n.r. Annemieke van Bockxmeer, Klaartje Pompe, Charles Noordam,Joost Salverda, Christian van der Ven, Mathilda van Geem (bureau KVAN), Betty Lutke Schipholt, Adri van Vliet en Iris Heidebrink. Op de foto ontbreken de bestuursleden Peter Diebeis en Fred Mossink, alsmede adviserend lid Roelof Braad. geschikte bestuurskandidaten onder de studenten van de Archiefschool. Als resultaat daarvan zijn Joost Salverda en Christian van der Ven tot het bestuur toege treden. Beiden zijn overigens ook werkzaam in het archiefwezen, respectievelijk bij het gemeentearchief Zutphen en het gemeentearchief Waalwijk. Idealiter wordt hun bestuurslidmaatschap gerelateerd aan hun studentenstatus, zodat bij afstuderen andere studenten hen kunnen opvolgen. De drie andere nieuwe bestuursleden zijn Klaartje Pompe, hoofd van de afdeling Projecten bij het Ge- 1 archievenblad november 2003 to meentearchief Rotterdam, Betty Lutke Schipholt, hoofd van de afdeling Beheer van het Nationaal Archief en Fred Mossink, con cerncontroller van de Rijksarchiefdienst. Deze laatste zal per 1 januari a.s. van Adri van Vliet de functie van penningmeester overnemen. Adri van Vliet blijft overigens aan als bestuurs lid. In tegenstelling tot de gebruikelijke regionale samenstelling van het bestuur, is de Randstad nu sterk in het bestuur vertegenwoordigd. Dit zal van tijdelijke aard zijn, maar nu er nogal wat werk aan de winkel is, heeft deze samen stelling het belangrijke voordeel dat bestuurs leden sneller en efficiënter zaken kunnen rege len. Om deze efficiëntie nog te vergroten, heeft het bestuur besloten om geen aparte vergade ringen meer uit te schrijven voor DB en AB, maar gezamenlijk te vergaderen. Op deze wijze kunnen taken ook makkelijker over het hele bestuur verdeeld worden. Een nieuwe koers Een beroepsvereniging moet zichzelf voortdurend blijven uitvinden, zich aanpassen aan veranderende omstandigheden binnen de sector. Meer dan ooit is er nu behoefte aan een platform, waarin wordt bediscussieerd wat de gevolgen zijn van al die veranderingen binnen de archiefsector. De andere organisaties die actief zijn binnen het archiefveld, zijn geba seerd op deelbelangen. Daar ontmoet men elkaar in het kader van één specifiek onder werp. Het effect is een enorme fragmentarise ring. De KVAN kan een uniek tegenwicht bie den als samenbindend element. Wil de KVAN als enige organisatie in het archiefwezen alle beroepsbeoefenaren in de archiefsector verenigen, dan betekent dit wel dat de vereniging ook nadrukkelijk leden moet zien te werven onder alle beroepsbeoefenaren van archiefinstellingen en niet alleen onder de geschoolde archivarissen. Daar wil het bestuur het komende jaar hard aan gaan werken, in de hoop dat ook archiefinstellingen hun perso neelsleden stimuleren lid van de KVAN te wor den. De belangrijkste uitdaging voor de vereniging van dit moment is dus erin te slagen als plat form te fungeren, dat ruimte biedt voor inten sieve en levendige discussie, maar bovenal waar niemand wordt buitengesloten en waar ieder, op basis van gelijkwaardigheid, recht van spreken heeft. Dit biedt jonge beroepsbe oefenaren de mogelijkheid om te communice ren met collega's uit alle gelederen en zo te groeien in hun rol. Tot dusver was er nog geen specifieke aandacht voor de relatie met deze groep. Daarentegen is er wel sprake van een toenemende instroom van nieuwe, jonge col lega's in het veld. Daarom zal het bestuur in strumenten ontwikkelen om deze nieuwe groep ook zijn plek bij de vereniging te helpen vinden. Om als KVAN echt een ontmoetings plaats te zijn voor iedereen moet ook getracht worden de gepensioneerde leden meer bij de vereniging te betrekken. Om passende activi teiten voor deze groepen aan beide kanten van het spectrum te kunnen ontwikkelen, is wel licht een statutenwijziging noodzakelijk. Hierbij kan bijvoorbeeld gedacht worden aan een apart contributietarief voor gepensioneer de leden. Jaarlijke studiedagen Om als KVAN dé samenbindende kracht in het archiefwezen te kunnen zijn, is het belangrijk om met de verschillende spelers op het archiefveld samen te werken. De jaar lijkse studiedagen en de najaarsledenverga dering bieden mogelijkheden tot samenwer king en integratie. Het bestuur zal daar in het bijzonder energie in steken. De eerste studiedagen zullen plaatsvinden in het komende voorjaar. DIVA en de Archief school hebben al toegezegd te willen mee werken om de studiedagen tot een succes te maken. Betty Lutke Schipholt heeft zich bereid verklaard om, samen met een Commissie Studiedagen, deze kar te gaan trekken. Om van die studiedagen werkelijk een ontmoetingsplek en bindende factor te maken, zullen in een parallel programma zo veel mogelijk vergaderfaciliteiten worden geboden aan allerlei clubs en clubjes, die nu verspreid door het jaar heen vergaderen. Het bestuur bestudeert ook de mogelijkheid om eenzelfde concentratie van activiteiten te groeperen rond de najaarsledenvergadering en de Ketelaarlezing. Met het bestuur van de Stichting Archief Publicaties is afgesproken dat de nieuwe S@P-jaarboeken altijd tijdens de najaarsle denvergadering of de studiedagen worden gepresenteerd. Het thema van het desbe treffende S@P-jaarboek kan tijdens de studie dagen centraal staan. Het Archievenblad blijft het belangrijkste medium van de vereniging en er zullen cre atieve middelen worden aangewend om het als bindmiddel van de vereniging maximaal effect te kunnen geven. Overigens waren de reacties op het bij het oktobernummer bijge sloten boekje Doorploegen bijzonder positief. Naast de in de begeleidende brief vermelde instellingen, hebben ook het Gemeente archief Zaanstad, het Zeeuws Archief en de Archiefdienst voor Kennmerland een bijdra ge geleverd. De voorzitter besloot door te zeggen dat het bestuur zich de komende tijd wil concentre ren op de genoemde activiteiten. Als deze eenmaal geslaagd zijn, dan is het tijd om de horizon weer te verbreden. Tot die tijd geldt: liever een beperkt aantal dingen goed doen, dan veel dingen matig. Archievenblad Roelof Braad, hoofdredacteur van het Archievenblad, vertelde ten slotte dat er wijzi gingen zijn opgetreden in de samenstelling van de redactie. De vertegenwoordigster van DIVA, Larissa Velkers, is vertrokken. Daarvoor in de plaats is Barbara Boender gekomen. Ook Rienk Jonker heeft de redactie verlaten. Het Archievenblad is nu naarstig op zoek naar een nieuwe redacteur uit de noordelijke provincies. Met name dit laatste is belangrijk, want de redactieleden houden ieder in hun eigen regio een vinger aan de pols om zo tot een goede regionale spreiding van het nieuws te komen. Daarnaast blijft de wens om het Archievenblad vanaf volgend jaar te kunnen uitbrengen als fullcolour uitgave en mogelijk ook te restylen. Het bestuur staat daar positief tegenover, maar de vraag is hoe dit gefinancierd moet worden. Los van de verkoop van kleurenadvertenties, waarmee de kosten deels weer kunnen worden verrekend, kost een fullcolour uitgave 3000 euro per nummer. Voorstellen tot sponsoring van dit bedrag worden uiteraard van harte ver welkomd. Roelof Braad besloot zijn verhaal met te zeggen dat hij blij is met alle positieve reacties die het Archievenblad ten deel vallen, maar kritische geluiden zijn ook altijd welkom. Verrassing Ten slotte had Erik Ketelaar nog een veras sing in petto. Hij overhandigde Charles Noor dam een exemplaar van Manual for the Arrange ment and the Description of Archives. De dit jaar gepubliceerde Engelstalige heruitgave van de Handleiding voor het ordenen en beschrijven van archieven, in 1898 voor het eerst uitgegeven door de, toen nog niet Koninklijke, VAN. Mathilda van Geem Erik Ketelaar overhandigt KVAN-voorzitter Charles Noordam een exemplaar van de Engelstalige uitgave van de Handleiding. november 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 18