Digitale Oplossingen ocumenten acht HaegheVelde BV nnnnnnpponnoonnn Van Bilsen Consultancy Document Management - uw technische tekeningen, tekstdocumenten en foto's bij elkaar in één file - doorzoekbaar op tekst, OMR en IMR - scannen van boeken en tijdschriften, dossiers, registers, akten, persoons- en woningkaarten - scannen in kleur: diverse bestandsformaten Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Buggenum - Brunssum - Rotterdam tel: 045-5691584 fax: 045-5331995 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl calamiteitenservice en schade preventie Ondersteuning bij het behoud en beheer van archieven, bibliotheken, collecties en verzamelingen. De wereld is geschapen om in het archief te komen. Deze gedachte is op het eerste gezicht zeker een beetje absurd, maar tegelijkertijd prikkelend, krijgt als je er langer over nadenkt zelfs iets onont koombaars en is tenslotte misschien wel waar. In elk geval is deze gedachte in dit stukje niet helemaal origineel, want het is een bekend thema in al het denken rond het fenomeen 'boek'. Een van de belangrijkste - en mooiste - schrijvers over het boek als element van onze beschaving is Borges. Sinds kort is zijn werk in het Nederlands weer verkrijgbaar in een door de Bezige Bij uitgegeven cassette met vier kloeke delen onder de verzameltitel De Borges Biblio theek. Eén deel is in het bijzon der interessant voor ons: De ik- geschiedenis van de eeuwigheid en andere essays. In het essay De cultus van het boek beschrijft Borges in scherpe en korte observaties - slechts zes bladzij den telt het stuk! - de bijna mys tieke status die het boek in onze samenleving in de loop der eeu wen heeft gekregen. In dit essay verwijst Borges naar het achtste boek van de Odyssee waarin we lezen dat de goden rampen weven opdat de toekomstige generaties iets te zingen heb ben, en naar Maliarmé die ver klaarde dat de wereld bestaat 'om in een boek te komen'. Dan is het toch nog maar een klein stapje naar de gedachte dat de wereld bestaat om in het archief te komen. Waarom deze aandacht voor Borges, los van die absurde, prikkelende, onont koombare en misschien wel ware gedach te? Omdat Borges, zelf bibliothecaris, ons doet beseffen hoe belangrijk het is om als 'archiefbewaarders1 in ruime zin - archi varissen, bibliothecarissen, museumlie- den, enzovoort - te zoeken naar een die pere laag van gemeenschappelijkheid. In de afgelopen decennia van professionali sering van vakgebieden hebben we voor al benadrukt hoeveel een archivaris in methoden, technieken én verantwoorde lijkheden wel niet verschilt van een bibliothecaris of van een museumconser vator. Maar nu de erfgoedgeest zich over ons ontfermt, wordt het tijd dat we ook zoeken naar die lagen van gemeenschap pelijkheid. Natuurlijk is het begrip cultu reel erfgoed een gezamenlijke noemer en zolang de samenleving dat erfgoed waar deert zitten we goed. Maar is er meer? Er hangt duidelijk een omslag, of beter gezegd correctie, nee noem het verdie ping in de lucht. Na alle aandacht voor de pure informatiewaarde van archieven is nu de emotionele en poëtische waarde onderwerp van verkenning en benadrukt de etnoloog Gerard Rooijakkers in de eer ste Ketelaarlezing dat we in onze infor matiedrift de andere functies van het archief, bijvoorbeeld die van 'ritueel depot', hebben verwaarloosd. Nu er van uit diverse disciplines op originele wijzen tegen archieven wordt aangekeken, staat ons een boeiend debat over de gemeen schappelijkheid van erfgoedbewaarders te wachten. En dit debat mag best filoso fisch van karakter zijn. De veel gebezigde begrippenparen erfgoed en sociale cohe sie en erfgoed en identiteit gebruiken we toch niet alleen om onze beleidsmakers en bestuurders naar de mond te praten? We geloven er toch werkelijk in en we willen toch echt ontdekken wat die begrippen betekenen - en vooral - tot welke consequenties zij leiden? Borges geeft aan hoe vruchtbaar het kan zijn te zoeken naar die gemeenschappe lijke noemer. Boven archieven en biblio theken hangt het begrip erfgoed, maar nog veel indringender hangt ons het begrip 'geschreven woord' boven het hoofd. Borges haalt een prachti ge passage aan uit Augustinus' Belijdenissen. Het is het 'mo ment' waarop het verstrekkende proces op gang kwam dat uitein delijk resulteerde in het over wicht van het geschreven woord op het gesproken woord. 'Als Ambrosius las,1 zo vertelt Augustinus, 'ging zijn blik over de bladen, terwijl zijn ziel in de betekenis doordrong zonder dat hij een woord sprak of zijn tong bewoog.' Een uniek schouwspel zegt Borges. Ambrosius initieer de de kunst van het stillezen, met wonderlijke consequenties, want vele eeuwen later leidde dit tot de opvatting van het boek als een doel op zichzelf. Het geschreven woord als doei op zichzelf. Het archief als doel op zichzelf? Welk doel dan? Voor de democratie? Archieven dienen net zo vaak en vaker voor de terreur. Of, zie de eerste regels van dit stukje, om men sen iets te zingen en te vertellen te geven? Misschien, nogmaals een variant op Borges, willen archieven ons iets zeggen, of hebben iets gezegd dat ons niet had mogen ontgaan, of staan op het punt ons iets te zeggen; die op handen zijnde onthulling, die zich niet voltrekt, is misschien de estheti sche werkelijkheid (De muur en de boe ken). Misschien zelfs is de wereld gescha pen uit een archief. Ik geloof dat ik maar een nieuwe sekte begin, de Sekte van de Allereerste Doos. 29 's Gravenhage 070-3096039 lnfo@haegheVelde.nl www.haegheVelde.nl 24 uur calamiteitendienst Collectie- en depót inspecties Schade rapporten,schade-inventarisatie en restauratieplannen Schimmel-, insectenbestrijding en reiniging van collecties Ontijzeren, ver- en herverpakken Massa ontzuring Archiefbewerkingen Archief- en bibliotheekverhuizing van stelling tot stelling Een jaarabonnement op DocumentenWacht kost 28,75 Gratis bij een calamiteit: 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in shockfreezer tot minus 35 graden, schaderapport opmaken. DocumentenWacht is een dienst van restauratie atelier Sterken BV Atelier voor conservering en restauratie van papier en perkament De Cloese 7-9,7339 CM Ugchelen (Apeldoorn) T. 055-5423147 F. 055-5430614 E.info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.cultuurbehoud.nl en nieuwe sekte Door Bert Looper b.looper@hcov.nl Tekening: PeterVlot november 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 14