Het wenselijke met het mogelijke verbinden i kwaliteitshandvest kwaliteitshandvest Handvest Dienstverlening Door Fred Schot* In 2000 nam DIVA het initiatief voor het project Handvest Dienstverlening. Samen met tien verschil lende archiefinstellingen, zowel grote als kleine archieven, is een handvest kwaliteitszorg ontwik keld en in de praktijk uitgeprobeerd. De archieven hebben inmiddels het kwaliteitszorgtraject doorge zet. Allemaal zijn ze doorgegaan op de weg van de kwaliteitsverbetering. Wanneer je eenmaal aan de verbetering van de dienstverlening begint, lijkt het einde zoek. Immers, de service kan altijd verbeterd worden als je vanuit het bezoekersperspectief rede neert. Toch zijn er grenzen aan het haalbare: hier komt het Handvest Dienstverlening als praktisch instrument om de hoek kijken. De afgelopen jaren is gebleken dat het handvest in de praktijk een prima communica tiemiddel kan zijn. De normen die zijn ontwik keld slaan een brug tussen de wensen van bezoe kers en de mogelijkheden van instellingen. Deze wisselwerking kan alleen tot stand komen wan neer het voor het publiek duidelijk is wat het handvest precies inhoudt. Met andere woorden: wat het publiek van een archief mag verwach ten. Steeds meer archiefinstellingen gaan er dan ook toe over het handvest door middel van bij voorbeeld folders en hun website naar buiten te brengen. Handvest dienstverlening op internet www.gemeentearchief.rotterdam.nl 2. www.zeeuwsarchief.nl 3. www.hetutrechtsarchief.nl 4. http://stadsarchief.breda.nl 5. www.schiedam.nl 6. www.gemeentearchief.denhaag.nl Kwaliteitsmonitor Met de kwaliteitsmonitor wordt jaarlijks onderzoek gedaan naar de waardering van de dienstverlening door bezoekers. Hier blijkt even eens dat communicatie de sleutelfactor bij kwa liteitszorg is. Het bezoekersonderzoek wijst uit dat waardering niet alleen afhankelijk is van de hoogte van de normen. Vooral de communicatie over de normhoogte blijkt belangrijk bij de bezoekerswaardering. In het geval van bijvoor beeld de hoogte van de tarieven, blijkt dat de acceptatie en waardering goed zijn, wanneer de achtergrond hiervan helder is. Dit vergt voort durend aandacht. Het communicatieproces wordt gestimuleerd door het naar buiten bren gen van de resultaten van de monitor. De bezoe kers willen graag weten wat er in de praktijk mee gebeurt. Zo is de monitor een uitstekend instru ment om een beeld te krijgen van de sterke en de zwakke punten binnen de organisatie. De resultaten van verbeteracties komen helder in beeld, maar ook kunnen archiefinstellingen nu onderling hun prestaties vergelijken. Hoge sco res bij andere instellingen wijzen erop dat er nog heel wat te leren en te verbeteren valt. Een opvallend voorbeeld is het gemeentearchief op het Zeeuwse eiland Tholen. Daar kwamen bezoekers van het archief in actie tegen de drei gende sluiting. Het voortbestaan van het gemeen tearchief werd bedreigd, want bij de nieuwbouw van het gemeentehuis was er geen rekening gehouden met het archief. Bij de Kwaliteits monitor 2002 gaven bezoekers het archief van Tholen een waarderingcijfer van 9,2: de hoogste score van het land. De instelling was daar heel blij mee en ook het gemeentebestuur kon niet om het voortbestaan van het archief heen. Platform kwaliteitszorg De implementatiegroep voor het handvest is onlangs verbreed tot Platform Kwaliteitszorg. Alle archiefinstellingen die werken aan kwali teitsverbetering kunnen aan dit platform deel nemen. Een steeds terugkerend thema is: de ver schillen tussen de archieven onderling en de noodzaak deze te overbruggen. Het platform heeft gesteld dat afwijkingen van de dienstverle ning van de archieven een duidelijk aanwijsbare achtergrond dienen te hebben. Dit maakt de communicatie eenvoudiger. Juist de afwijkingen dienen onder de aandacht te worden gebracht. In de praktijk geldt dit niet alleen voor kwesties als de openingstijden maar ook voor de tarieven. Keer op keer geven bezoekers in de kwaliteits monitor te kennen dat zij ontevreden zijn over de hoogte van de tarieven. Bovendien wijken de tarieven onderling nogal van elkaar af. Dat zorgt voor verwarring. Het probleem met de tarieven is dat instellingen daar vaak niet zelfstandig over kunnen beslissen. Desondanks vindt het plat form het wenselijk om te streven naar uniforme tarieven. Niet alle zaken hoeven gelijk te worden getrokken. De tarieven zijn belangrijk, omdat de bezoeker hier nu eenmaal het meest direct mee in aanraking komt. Het gaat hierbij hoofdzake lijk om kopieertarieven en het uurtarief voor onderzoek. Internet Internet ontwikkelt zich steeds meer als belangrijke toegangspoort voor archieven. Fysieke drempels worden weggenomen doordat steeds meer archiefstukken on line te raadplegen zijn. Archieven die hier met behulp van ISIS of Thematis van Deventit op hebben ingezet, note ren inmiddels soms meer dan 400.000 bezoeken per jaar. Wanneer net als bij musea gekeken wordt naar het aantal unieke bezoekers per dag is dat ongeveer eenderde van dit aantal. Daarmee is het aantal bezoekers via internet al gauw een factor tien hoger dan het fysieke archief- bezoek. Dit aantal zal bovendien nog groeien naarmate het aantal toegangen via internet stijgt. Daarom beveelt het IOO, het instituut dat zich bezighoudt met economisch onderzoek voor de publieke sector, op basis van de resulta ten van het kwaliteitsonderzoek aan om vooral te investeren in het toegankelijk maken van archieven via internet. Daar kan nog veel winst worden behaald. Normen Er is dus alle reden om ook in het handvest aandacht te schenken aan dienstverlening op afstand. Voor deze vorm van dienstverlening zijn in het handvest criteria opgenomen. Criteria Handvest Dienstverlening op afstand 1. Er moet een archievenoverzicht aangeboden worden. 2. De website moet maandelijks worden bijgewerkt. 3. De website moet een open struc tuur hebben met goede naviga tiemogelijkheden. 4. E-mails moeten binnen één dag worden beantwoord. Strategie Leiderschap -efiewerke PLAN middelen vee verbeteren rr. edewerkers «aarde door klanten leverantie «aarcenna door de aatschappj Bij het uitbreiden en aanpassen van de normen ligt het voor de hand om bij de bibliotheken te rade te gaan. De biblio theken hanteren de criteria vindbaar heid, doelgroepen, omgeving, links, cata logus, navigeerbaarheid, vormgeving, actualiteit, 'trekkers' en snelheid. Deze criteria richten zich meer expliciet op (groepen van) gebruikers, dan de criteria die bij archieven worden gehanteerd. Ook wordt er gekeken welke normen internationaal gelden: de Amerikaanse organisatie 'Webby Awards' reikt ieder jaar prijzen uit voor de beste websites en hanteert daarbij een zestal criteria. Testcriteria van de Amerikaanse organisatie 'Webby Awards' 1. content 2. structure and navigation 3. visual design 4. functionality 5. interactivity 6. overall experience In de websitetest van Informatie Professional van dit jaar (jrg. 7, nr. 6, juni 2003) zijn de richtlijnen verder verfijnd, maar voor een handvest lijken de Ameri kaanse criteria toch wat ver te gaan. Volgens de aanbeveling van Informatie Professional is het zeker de moeite waard een poging te doen om tot een gezamen lijke standaard voor archiefwebsites te komen. Om de conclusie van de website test kan in ieder geval niemand heen: 'Voor de meeste websites geldt dat er nog een wereld te winnen is als het om doel groepgericht communiceren gaat.' Werkprocessen Werkprocessen vormen het hart van de organisatie. Wanneer de werkprocessen niet goed verlopen kunnen de normen uit het handvest onmogelijk worden gegaran deerd. Vooral wanneer het gaat om dienstverlening op afstand blijken werkproces sen de nodige aandacht te moeten krijgen. De oorzaak hiervan ligt in het feit dat dit vaak nieuwe werkprocessen zijn, waar de organisatie nog niet voldoende op is ingespeeld. De workshop Werkprocessen biedt hier uitkomst. Naast workshops voor starters zijn er ook vervolgtrainin- gen. Bij deze workshops voor gevorder den staat de processturing centraal. Neem voor nadere informatie of inschrij ving contact op met DIVA: diva@diva- koepel.nl. Conferentie Het Nationaal Archief verzorgt op 12 december een conferentie over de normering van de dienstverlening. Het programma begint met een presen tatie van Willem Boudestein (Evidens Onderzoeksdiensten) over de resultaten van de Monitor 2003. Daarna volgt een discussie over de gevolgen van de ver schuiving van de dienstverlening in de studiezaal naar dienstverlening via internet. Ook de gevolgen hiervan voor de normen in het Handvest Dienstverlening zullen onder de loep genomen worden. In drie workshops kan gereageerd worden op prikkelende stellingen op basis van de uitkomsten van het kwaliteitsonderzoek. Reserveer de datum voor deze conferentie in uw agenda. Nadere informatie is te vinden op www.divakoepel.nl. Fred Schot is projectleider Kwaliteitszorg bij DIVA. archievenblad november 2003 november 2003 21 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 10