1 I memorix, dé webdatabase voor beheren en raadplegen memorix beeld archiefdienst Amersfoort beheert in memorix raadplegen - www.beeldbankamersfoort.nl probeer het zelf: www.pictura-dp.nl memorix Compacte Archief-Systemen Kardex Systemen B.V. Barwoutswaarder 13a, 3449 HE Woerden Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon (0348) 49 40 40, Telefax (0348) 49 40 60 E-mail: info@kardex.nl, Website: www.kardex.nl rü-.'.-'- A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG |_Nieuw-Guinea Geen volk is in zoveel stammen te verdelen als de Papoea's, met elk hun eigen gewoonten en taal (er zijn honder den talen). Bijna elk dorp onderscheidt zich op tal van aspecten van het naburi ge. Ondanks de grote etnische en taal kundige verschillen hebben de Papoea's enkele gemeenschappelijke kenmerken. De bevolking is een mengeling van het negroïde ras en Polynesiërs. Ruwweg zijn er twee aparte, uiterlijk op elkaar lijkende groepen: de Austronesiërs van de kusten en de gedrongen, donkerder en kroesha rige Papoea's uit het bergachtige binnen land. Ze hebben vaak bijzondere versie ringen, zoals tatoeages, littekenversiering en piercings in neus en oren. De penisko ker is het meest bekende Papoea-attri buut. Ze leven in de regel in kleinere gemeenschappen bij elkaar, die onder ling dikwijls rivaliseren. Het koppensnel len (als onderdeel van een religieus-magi sche levenswijze) en het daarbij horende kannibalisme, was tot voor kort een gewoon verschijnsel dat tot doel had het voortbestaan van de groep te verzekeren en dat bovendien uit respect voor de voorouders noodzakelijk was. Hierdoor werd de ziel van de overwonnene gewon nen en konden de initiatieriten worden uitgevoerd. Door het doden kon weer nieuw leven worden geschapen. Natuurlijk was er ook sprake van prestige en was het een teken van moed. Nieuw-Guinea kent een geheel eigen cul tuur. Deze cultuur behoort tot de Melanesische en verschilt wezenlijk van die van Indonesië of de rest van Azië en heeft veel meer weg van culturen in bij voorbeeld de Bismarck-Archipel, Vanuatu of op Paaseiland. Nieuw-Guinea wordt dan ook gerekend tot Oceanië en behoort niet tot Azië. Dit uit zich ook in een eigen vorm van kunst. De kunstvoor werpen, in het bijzonder die van de Asmat, Mimika en Marind-Anim worden als hoogtepunten van primitieve kunst beschouwd en bevinden zich in alle grote volkenkundige musea van de wereld. Over gebruik, functie en betekenis van de voorwerpen weten we maar weinig. En over de verdeling van de bevolking en hun samenstelling is evenmin veel bekend. Negentiende- en vroegtwintig- ste-eeuwse volkenkundige handboeken verschaffen niet veel informatie over het oorspronkelijke Nieuw-Guinea en zijn bewoners. De cultuur van de Papoea's is niet gebaseerd op of overgeleverd via het schrift. Buitenstaanders drongen (letter lijk en figuurlijk) niet door tot hun samenleving. In ieder geval is de relatie met de voorouders van groot belang en een inspiratiebron voor het vervaardigen van voorwerpen. En het is vooral vanaf de jaren zeventig geweest dat deze cultu ren, onder invloed van handel, missie en zending, grote veranderingen ondergin gen. De nodige zendelingen hebben het met hun leven moeten bekopen en wer den soms zelfs opgegeten. De Baliemvallei werd ook wel genoemd de 'Vallei der Kannibalen'. In economisch opzicht behoort het nog steeds tot de minst ontwikkelde gebieden ter wereld. De gebruiksvoorwerpen zijn veelal zeer primitief. Tot enkele tientallen jaren geleden was voor grote groepen Papoea's het gebruik van ijzer onbekend. Wegen zijn er nauwelijks, het vervoer gaat vooral over rivieren. Na de soeve reiniteitsoverdracht van Indonesië in 1949 bleef het, vanwege de afwijkende cultuur en omstandigheden, in handen van Nederland. Nieuw-Guinea werd van een residentie een gouvernement. Nederlandse belangstelling voor Nieuw- Guinea ontstond pas na de onafhanke lijkheid van Indonesië, waarna de uitga ven voor het gebied vervijfvoudigden. De politieke ontwikkelingen in de jaren vijftig (het oprukkende communisme) leidden zelfs tot internationale belang stelling. Indonesië maakte aanspraak op het gebied en ook de Verenigde Staten gingen zich ermee bemoeien. De Nederlandse toezegging van zelfbeschik kingsrecht aan de Papoea's kon niet gestand worden gedaan. Eind 1962 werd het gebied overgedragen aan de Verenigde Naties en op 1 mei 1963 werd het gevoegd bij Indonesië en kreeg het de naam Irian Jaya.1 Het oostelijk deel van het eiland werd in 1975 een onafhanke lijke staat. Tot 1954 was de verdediging van Nieuw-Guinea opgedragen aan de Koninklijke Landmacht (KL), daarna werd de territoriale veiligheid van het eiland in vredestijd een taak van de Koninklijke Marine. Vanaf dat moment werd de interceptietaak van vijandelijke militaire radio-uitzendingen en het mili taire berichtenverkeer door de militaire inlichtingendienst van de KL overgeno men door de Marine Inlichtingendienst. In april van dit jaar is het 35 meter tellen de archief met de nodige publiciteit over gedragen aan het Nationaal Archief (zie de bijdrage van Geert Beks elders in dit nummer).2 Daarbij was er, haast vanzelf sprekend, veel aandacht voor de politieke en militaire aspecten en niet zozeer voor de cultureel-antropologische waarde van het archief. In het archief van de MAR1D bevindt zich een bijzonder kaartenbakje, aangelegd door de stafofficier inlichtingen Nieuw- Guinea. Deze cartotheek met ongeveer 900 betypte fiches op A5-formaat, geeft per dorp informatie over de bevolking, de huizen en de middelen van bestaan.3 Daaruit blijkt dat de omvang van de dor pen varieerde van enkele tientallen tot enkele honderden inwoners. Ook de omgeving (soms met verwijzingen naar topografische kaarten) is beschreven. In veertig gevallen is er een kaartje van het dorp bijgevoegd. De cartotheek is aange legd en bijgehouden in de jaren 1957- 1962. Naar Indonesisch gebruik worden de dorpen kampongs genoemd, de bevol king Irianen of Papoea's. Elk dorp, hoe klein ook, had een dorpshoofd, dat door het Binnenlands Bestuur werd benoemd. De dorpshoofden vormden de schakel tussen het Nederlandse bestuur en de Papoeabevolking. In geval van gevaar leg- 13 webzoom in topview tot 4x ware I grootte gallery Krachtig webbased systeem op 'open source' basis Eén licentie, meerdere gebruikers en lokaties (RHC-model) Flexibel in te richten beheeromgeving Autorisatie tot op recordniveau Mogelijkheid voor eigen webwinkel Modules: beeld, audiovisueel, bibliotheek, museum en archievenbeheer OAI implementatie - memorix-dataprovider Uw eigen internetserver bij Pictura Database Publishing thesaurusbeheer - i~i detailscherm I «m 5JJSirjSS'tSS at 1 rJ" K A R D E X De landing van een Dakota van de 'Kroonduif' in de Baliemvallei in 1959. (Nationaal Archief, archief Rijksvoorlichtingsdienst, collectie Elsevier, nr. I42_0468.) Papoea's uit het stenen tijdperk Een cartotheek van alle dorpen oktober 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 6