VOC-ardiief en collectie Ets Haim op Werelderjooedlijst OOOOtfDdOOGOO Archieven twee Zwolse begrafenisverenigingen te raadplegen in Historisch Centrum Overijssel nieuws uit het veld Blijvend beschikbaar Afgestudeerden archiefwetenschap nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl In memoriam j.J.P.M. Swelsen 1951-2003 Internet nieuws 7 NIEUWS In 1992 lanceerde UNESCO, de culturele poot van de Verenigde Naties, de 'Memory of the World'-Iijst met als doel het beschermen en promoten van het werelderfgoed. Dit jaar zijn er 23 collecties van twintig landen voorge dragen om opgenomen te worden in het Memory of the World-register van UNESCO. Daaronder bevinden zich twee collecties die (deels) in Nederland zijn ondergebracht, namelijk het VOC-archief, waarvan een groot deel bewaard wordt in het Nationaal Archief in Den Haag, en de collectie van de Bibliotheek Ets Haim - Livraria Montezinos, die beheerd wordt in het Portugees-joodse synagogecom plex te Amsterdam. Van het VOC-archief is 1,4 kilometer in het Nationaal Archief te vinden. Het grootste deel van het archief, maar liefst 2,5 kilometer, ligt in Jakarta. Overige delen van het archief liggen in Kaapstad, Colombo, Madras en Londen. Het Nationaal Archief heeft het VOC-archief voor gedragen bij UNESCO om zo veel mogelijk van dit verdeelde archief te behouden. Vooral het deel in Madras baart grote zorgen. Daar zijn veel papieren uit het archief zo verzuurd, dat ze niet meer gered kunnen worden. Om verder verlies te voorkomen, is het van groot belang dat de rest van het archief zo snel mogelijk op microfilm wordt gezet. Wordt het archief in het Memory of the World-register opgenomen, dan is er meer kans om dit unieke VOC-erf- goed te behouden. Ook de andere landen waar delen van het VOC-archief liggen, staan achter de opname van het VOC-archief op de wereld- erfgoedlijst. Het Nationaal Archief ontving onder meer steunbetuigingen van het Natio naal Archief van Zuid-Afrika en het Nationaal Archief van Sri-Lanka. Foto: lemke Ruige Een andere Neder landse collectie die is voorgedra gen voor opname op de werelderf- goedlijst van his torische documen ten is die van de Bibliotheek Ets Haim - Livraria Montezinos te Amsterdam. Deze gespecialiseerde bibliotheek maakt deel uit van het educatief en onderzoeksinstituut van het Portugees-Joods Seminarium Ets Haim (Levensboom). De collectie omvat 30.000 gedrukte werken (vanaf 1484 tot nu) en 500 manuscripten (van 1282 tot de twintigste eeuw); alle aspecten van joodse studies zijn in de collectie vertegenwoordigd. Tweederde deel van het materiaal is geschreven in het He breeuws, de rest in meer dan tien andere talen. (Bron: www.nationaalarchief.nl,www.etshaim.org en portal.unesco.org.) Op 10 september gaf uitvaartzorgorganisatie Yarden te Meppel de archieven van de oudste begrafenisverenigingen in Zwolle officieel in bewaring aan het Historisch Centrum Overijssel. De inventaris van de archieven is sindsdien te bekijken in de leeszaal van het Historisch Centrum Overijssel of via de websi te www.historischcentrumoverijssel.nl. Een begrafenis eerste klasse in 1899, die voor het eerst met eigen materieel gedaan werd. De stoet loopt door de Dïezestraat in Zwolle. In opdracht van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft de Archiefschool een onderzoek uitgevoerd naar de vraag of de websites van het ministerie te beschouwen zijn als archief en, zo ja, hoe het ministerie zijn websites zou kunnen archiveren. Het onderzoeksrapport en implementatie-advies zijn beschikbaar onder de ingang 'documentai re informatievoorziening' via de Kennisbank Elektronische Overheid: www.elo.nl/elo/ken- nisbank/Documen ten/index. jsp. Op 28 augustus zijn drie studenten archief wetenschap aan de Universiteit van Amsterdam afgestudeerd. Hun namen en de titels van hun doctoraalscripties zijn: Abel Banus, Het zoek- en beheerapparaat van Document Management Systems. Begeleiders: F.C.J. Ketelaar en G.J. van Bussel. Gijsbert A.C. Boon, Macht en toezicht. Bevolkingsadministratie en reisdocumenten instrumenten tot beheersing? Begeleider: F.C.J. Ketelaar (medebegeleider A.E.M. Jonker). Jac Lemmens, Archiefselectie in de Franse tijd. Het 'bureau du triage des titres et papiers' in het departement van de Nedermaas 1798- 1803. Begeleiders: F.C.J. Ketelaar en Th.H.P.M. Thomassen. archievenblad oktober 2003 De rooms-katholieke Zwolse Begrafenis Vereniging en de N.V. Zwolse Begrafenis Vereniging beheersten vanaf 1899 de uitvaart markt in Zwolle. Over de ontwikkeling van de uitvaartgeschiedenis in Zwolle is echter wei nig bekend. Blijkbaar geldt rond dit onderwerp een moeilijk te doorbreken taboe. Hierin zal verandering komen. Met het ver schijnen van de inventaris van de twee Zwolse Begrafenis Verenigingen over de periode 1899- 1988 is het mogelijk om een beeld te schetsen van de lokale riten en gebruiken rond het begraven van mensen in de twintigste eeuw te Zwolle. De archieven gunnen een verrassend kijkje in de keuken van een uitvaartorganisa tie. het veld Op 7 augustus 2003 overleed na een langdurige ziekte Jan Swelsen, archivaris van de Universiteit van Amsterdam. Zijn familie, vrienden en collegae hebben afscheid van hem genomen tijdens twee diensten, op 12 augus tus in Amsterdam en op 13 augustus in zijn geboorteplaats Schimmert, waar hij begraven is. Jan werd 52 jaar. Jan werd op 7 maart 1951 geboren in het Zuid- Limburgse kerkdorp Schimmert. Zijn ouders waren beiden werkzaam in het onderwijs. Hij groeide op in een liefdevol gezin met veel aan dacht voor cultuur en traditie. Hij was trots op zijn Limburgse en katholieke afkomst. Jan ging in 1971 geschiedenis studeren in Nijmegen. Hij genoot van de universitaire wereld, was enthousiast lid van het studenten dispuut Aquila en had ook daarbuiten vele vrienden. Zijn studentenkamer was die van een heer van stand met mooi meubilair en heel veel boeken. Hij liep bij voorkeur in kos tuum, ook in de zomer. Studiediscipline en verplichte literatuur pasten minder goed bij zijn karakter. Uiteindelijk zette hij, zonder doctoraal, een punt achter zijn studie. In 1982 heeft Jan het diploma middelbaar archiefambtenaar gehaald. Hij was achtereen volgens werkzaam bij het gemeentearchief van Utrecht, de Van der Poll Stichting in Zeist en bij de faculteit Wis- en Natuurkunde van de Katholieke Universiteit Nijmegen. Op 1 januari 1987 werd hij benoemd tot archivaris en hoofd Documentaire Infor matievoorziening (DIV) van de Universiteit van Amster dam. Jan betrok een mooi apparte ment in Amsterdam. Hij maakte makkelijk contact en zijn vertrouwde vriendenkring werd uitgebreid. Jan was een hartelijke, warme, breedsprakige man en een geboren verteller. Hij beschikte over een grote culturele bagage en een onuitputtelijke voor raad verhalen en anekdotes. Binnen de Universiteit van Amsterdam was Jan een zeer gewaardeerde collega vanwege zijn betrokkenheid, zijn loyaliteit en zijn ken nis van de geschiedenis en van het archief van de universiteit. Onder zijn leiding is de afdeling DIV professio neler geworden, de dienstverlening verbeterd en zijn de achterstanden, ontstaan in de jaren zeventig en tachtig van de vorige eeuw, voor een groot deel weggewerkt. Jan maakte zich daarnaast grote zorgen over de facultaire archieven. Hij heeft gelukkig nog de start van het DIV-project meegemaakt om die archieven te redden. Jan kon goed delegeren, hij was tevreden over zijn afdeling en hoe deze zich ontwikkelde en gaf daar ook uiting aan. Zijn deur stond, ook letterlijk, voor iedereen open. Hij was oprecht De Sittardse gemeente-archivaris, drs. Peer Boselie, is de (voorlopige) voorzitter van de pas opgerichte kring van Limburgse archiva rissen. Dit is een voortzetting/omvorming van het beraad van Limburgse archivarissen. Hij blijft voorzitter tot begin oktober 2003. Dan houdt men officiële verkiezingen. Het is helemaal niet zeker of hij daarna nog voor zitter zal (willen) zijn. De kring is bedoeld voor degenen die leiding geven aan een archiefdienst, analoog aan bijvoorbeeld de Brabantse en Noord-Hollandse kring. Op deze wijze kan samenwerking (met name in dienst/regio-overschrijdende projecten) meer draagvlak krijgen. Het gemeentearchief van Venlo heeft een nieuwe gemeentearchivaris in de persoon van Jos de Jong uit Rotterdam. Hij is op 1 juli 2003 aan zijn nieuwe baan begonnen, als opvolger van Th. Huijs. Het archief werd de afgelopen tien maanden geleid door interim manager Willem Goelema. De Jong (49) heeft gewerkt als adviseur archiefsystemen voor het adviesbureau Koenen, Baak en Partners in Voorburg. De Jong volgde de pedagogische academie en de rijksarchief- school. Hij was eerder werkzaam bij de rijks archiefdienst en bij twee ministeries (Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur en Verkeer en Waterstaat). Bij die departemen ten adviseerde hij onder andere over de selectie van jonge archiefstukken van na 1945 voor het rijksarchief. Als zijn belang rijkste taken in Venlo ziet De Jong de verdere digitalisering van het huidige archief, het veiligstellen van toekomstige digitale archiefstukken bij de gemeente en de samen werking met culturele instellingen zoals de stadsarcheologische dienst en de musea. begaan met al zijn medewerkers en vond het leuk als ze op bezoek kwamen. Eind oktober 2002 werd bekend dat Jan leed aan een zeer ern stige vorm van long kanker. Een operatie bleek niet mogelijk. Er volgde een periode van zware behandelingen. Jan droeg alles met optimisme en bleef geïnte resseerd in de wereld om hem heen. Hij voelde zich gesteund door de overweldigende blijken van belangstelling. Een verpleegster noemde hem 'de meneer die zoveel bezoek kreeg'. Jan is overleden in Hospice Veerhuis in Amsterdam. Ernestine Baake en Peter Zweegers Zon, zee en strand. Het lijkt alweer verle den tijd die mooie zomer, maar de nieuwe website van het gemeentearchief Schouwen- Duiveland begint er mee: www.schouwen-duive- land.nl Het gemeentearchief van Schouwen- Duiveland beheert de archieven en verzame lingen van dit voormalige eiland. Het oudste stuk in het Zierikzeese stadsarchief dateert uit 1275. Naast dit archief beheert het gemeente archief ook het stadsarchief van Brouwers haven en de archieven van de overige gemeen ten. Op de site is een lijst huisnamen van de stad Zierikzee (1318-ca. 1940) en het archief van de weeskamer te vinden. Op termijn zijn er nog meer digitale bestanden te raadplegen op deze informatieve site. C-Culture is een speciaal subsidieprogramma van de provincie Zeeland voor bijzondere en opvallende culturele projecten. De site www.c- culture.nl lijkt nog in een opbouwfase, maar kan uitgroeien tot een digitaal cultureel mid delpunt van Zeeland. Opvallend is het prik bord waar kan worden gezocht naar (mede)organisatoren en andere ideeën en pro jecten op cultureel gebied. Een prima initiatief in tijd van bezuinigingen. De Kanselarij der Nederlandse Orden, het Kapittel voor de Civiele Orden en het Kapittel der Militaire Willems-Orde heb ben een nieuwe website over Koninklijke onderscheidingen gemaakt: www.lintjes.nl. In vijf stappen wordt uitgelegd hoe u iemand kunt aanmelden voor een onderscheiding. oktober 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 3