5J ir Li0 Beeldbanken in vogelvlucht. Zien en gezien worden Li De archiefschat 6 Nieuws uit het Veld colofon Vaste rubrieken i3° Over de woorden en de dingen, of meer 129 Column 34 Literatuur [44 Citaat van de maand 5 Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. N H 0 U D S C li Redactie Chaja Beck, Barbara Boender, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdre dacteur), Maarten Broek (eindredactie), Marijke de Bruijne, Ralph Dingemans, Mathilda van Geem, Harry Hendriks (NVBA), Eric Hennekam, Peter Sijnke, Harry Strijkers (NVBA). Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Bert Looper, GerritValk, Else Laura Rademaker, PeterVlot. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 66,50 buitenland (binnen Europa) 80,00 buitenland (buiten Europa) 96,00 losse nummers 8,00 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV.Ursem Cover dia Corbis Stock Market/ William Westheimer Beeldbewerking cover Print Productions BV.Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt op I november 2003. 10 Het archief van de Marine Inlichtingendienst als cultureel-antropologische bron. Onbekend Nieuw-Guinea opgetekend (1) Nieuw-Guinea: Erik van der Doe 16 Inlichtingen uit de Oost, perscensuur en Nieuw-Guinea. Onderzoeksjournalistiek in de praktijk Nieuw-Guinea: Geert Beks De praktijk: Edwin Klijn 24 KNAG-expedities naar Nieuw-Guinea 1904-1959 Nieuw-Guinea: Eric Hennekam j 26 Een multi-culinaire geschiedenis. Hollandse Nieuwe in Zwolle De praktijk:Wim Coster |JJU UI licht voor René Kunst De theorie: Jan Bervoets 133 Van feiten tot kennis. Verbazing lnformatiemanagement:Albert Boekhorst 37 Verenigingsnieuws Agenda 'De archivaris die met beide benen op de grond staat komt niet vooruit.' Eric Hennekam, naar een soortgelijk citaat in een oud medich proefschrift. archievenblad oktober 2003 Door Erik van der Doe Beeldbanken in vogelvlucht. Zien en gezien worden Door Edwin Klijn Het archief van de Marine Inlichtingendienst als cultureel-antropologische bron. Onbekend Nieuw-Guinea opgetekend (1) Onlangs is het archief van de Marine Inlichtingendienst (MARID) in Nieuw-Guinea (1945-1963) overgedra gen aan het Nationaal Archief. Met deze overdracht is een bijzondere bron voor onderzoek vrijgekomen, niet alleen voor politieke of militaire geschiedschrij ving, maar ook voor cultureel-antropologisch onder zoek. Steeds meer archiefinstellingen stellen hun beeldcol lecties beschikbaar op internet. Edwin Klijn gaat nader in op het bouwen van een beeldbank en pleit voor een planmatige aanpak. KNAG-expedities naar Nieuw-Guinea 1904-1959 Een multi-culinaire geschiedenis. Hollandse Nieuwe in Zwolle Door Eric Hennekam Het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genoot schap heeft in het verleden wetenschappelijke expe dities uitgerust naar Nieuw-Guinea. Eric Hennekam ging op zoek naar de archieven van deze expedities. DoorWim Coster Het Historisch Centrum Overijssel heeft onder de titel 'Hollandse Nieuwe in Zwolle' een boekje uitge geven met zestien verhalen van allochtone nieuwko mers die een horeca-onderneming zijn gestart. Het boekje is een eerste aanzet tot het vastleggen van de geschiedenis van nieuwkomers in Zwolle. Veel heb ik niet op met zwevers. Zijn zij het niet die vaak onuitvoerbare ideeën hebben? In het archiefvak (maar ook daarbuiten) kom je ze nogal eens tegen. Soms betrap ik mezelf ook weieens op van die schier onmogelijk uit te voeren ideeën. Maar als je niet droomt kom je er blijkbaar niet... Enkele weken geleden hoor de ik een smakelijk verhaal over de archivarissen van het Rijksarchief in Limburg uit de tijd voor de verbou wing, toen de archiefbewaar plaats nog in de kerk was gesitueerd. Broeder Sigismund Tagage gaf er regelmatig rondleidingen voor schoolklassen. Standaard was dan zijn vraag aan de pupillen die door zijn boeiende vertel- trand altijd aan zijn lippen hingen: 'Weten jullie waar voor ze die netten hier in de kerk hebben gespannen?' Na allerlei antwoorden, waar vaak ongetwijfeld ook het goede antwoord bijzat, zei hij heel droog: 'Dat is om zwevende archivarissen tegen te houden, om ze te kunnen grijpen en weer met beide benen op de grond te zetten.' Zo zie je maar, het verschijnsel van zwevende archivarissen is niet nieuw. Of dat in Maasticht tot sprankelende frisse wind en nieuwe ideeën heeft geleid weet ik niet, maar ze zitten er tegenwoordig in de kerk modern geoutilleerd bij. Vernieuwing vraagt om dro mers, maar wel dromers die weer met de beide benen op de grond komen, zodat de dromen ook weer werkelijk heid kunnen worden. 0 ja, ik heb een droom... Over nieuwe redacteuren en arti kelen en zo... Roelof Braad oktober 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 2