O Tentoonstellingen sic 0 Bijeenkomsten O Internationale bijeenkomsten BINNEN- ENE UITENLANDSE EVENEMENTEN I 45 Cursussen 44 t/m 23 november Berend Tobia Boeyinga 1886-1969 Amsterdamse School Architect Boeyinga werkte van 1917-1921 als opzichter bij de bouw van de befaamde woningblokken aan het Spaarndammer plantsoen van architect Michel de Klerk. Daarna ontwierp en bouwde hij, in dienst van de gemeentelijke Woning- dienst onder Arie Keppler, de tuindorpen Oostzaan en Nieuwendam in Amster dam-Noord. Na zijn vestiging als zelf standig architect in 1926 richtte hij zich op de bouw van kerken. De onlangs door brand verwoeste kerk aan de Klopper singel in Haarlem geldt als één van de hoogtepunten. Voor de Vrije Universiteit van Amsterdam bouwde hij begin jaren dertig het laboratorium aan de De Lairessestraat. Een van zijn laatste wer ken was de Pniëlkerk aan de Bos en Lommerweg in Amsterdam, ook wel om zijn bijzondere beglazing het theelichtje genoemd. Deze kerk dient nu als locatie voor een tentoonstelling die de breed heid van Boeyinga's werk laat zien. Bij de expositie verschijnt een boek over Boeyinga, geschreven door Radboud van Beekum en uitgebracht door uitgeverij Thoth in Bussum. Pniëlkerk, Bos en Lommerweg 189, Amsterdam Info: tel. (020) 462 23 93 of www.boeyjnga.nl t/m 30 november Liga. Vooruitstrevend in voeding Liga is niet weg te denken uit de ge schiedenis van Roo sendaal en Bergen op Zoom. in de Mar- kiezenstad begon het allemaal en veel Roosendalers zullen zich de kenmerken de geur die uit de Ligafabriek opsteeg nog kunnen herinneren. Misschien is daarom de tentoonstelling op maar liefst vier locaties in deze twee plaatsen te bezichtigen. In museum De LENTOONSIEUINc Ghulden Roos staan het gebouw en de werknemers centraal, Het Markiezenhof besteedt aandacht aan gezonde voeding en reclame, in het RHC Bergen op Zoom is het ontstaan van de Liga te zien en gemeentearchief Roosendaal belicht Liga als Roosendaals bedrijf. Gemeentemuseum Het Markiezenhof, Steenbergsestraat 8, 4611 TE Bergen op Zoom Info: tel. (0164) 242 930 of www.markiezenhof.nl RHC Bergen op Zoom, Blokstallen 2, Bergen op Zoom Info: tel. (0164) 241 930 of www.archboz.nl Museum de Ghulden Roos, Molenstraat 2, Roosendaal Info: tel. (0165) 536916 of ghuldenroos.@planet.nl Gemeentearchief Roosendaal, Markt 35, Roosendaal Info: tel. (0165) 579 500 of www.roosendaal.nl/gemeentearchief t/m 18 januari 2004 Het onbekende Leningrad: constructivisme in een klassieke stad 1925-1932 De recentelijk gestarte meerjarige samenwerking tussen het NAi en het Staatsmuseum voor de geschiedenis van St.- Petersburg doet dit najaar voor het eerst van zich spreken met deze tentoonstelling waarin het werk van toonaangevende ar chitecten als Alex ander Nikolvsky, George Simonov en Petr Miturich cen traal staat. Het NAi kon hiervoor putten uit de archieven van het Staatsmuseum waarin een ongekende schat zit aan archi tectuurtekeningen en aanverwant archief materiaal van architecten die behoorden tot de constructivistische beweging in het toen malige Leningrad. Door een zeer beperkte toegankelijkheid van de archieven en de niet aflatende aandacht voor de avant-gar- distische stromingen in Moskou is dit mate riaal ook in Rusland weinig bestudeerd en tentoongesteld. NAi, Museumpark 25, Rotterdam Info: tel. (010) 440 12 00 ofwww.nai.nl Broodfabriek. Midden jaren dertig (gerealiseerd). Onbekende architect. t/m 7 maart 2004 Uit de lucht gegrepen. Weerkunde in Nederland Niets dat Neder landers zo met elkaar verbindt als het weer. Het bepaalt ons eten, werk, gezondheid en sociale leven. Vroeger was het niet anders. Bij slecht weer ble ven zeelui in de haven en stelden militai ren hun veldslag uit. Eeuwenlang voor spelden mensen het weer door wolken te bestuderen. Tegenwoordig vertrouwen wij op de voorspellingen in de media. Met topvoorwerpen van beroemde Ne derlandse meteorologen geeft de ten toonstelling een kijk op de geschiedenis van de weerkunde. Ook dagelijkse en opmerkelijke verschijnselen, zoals regen bogen, windhozen en bijzondere wol ken, komen aan bod. De bezoeker kan aan de hand van spelletjes wind, tempe ratuur, neerslag en luchtdruk bestuderen. Maatschappelijke kwesties als het broei kaseffect en de klimaatveranderingen ontbreken natuurlijk niet. Want het weer is misschien meer dan ooit van invloed op ons leven. Museum Boerhaave, Lange St. Agnietenstraat 10, Leiden Info: tel. (071) 521 42 24 of www.museum- boerhaave.nl Vanaf 8 december 2003 Masterdasses GO introduceert dit najaar een tweetal master dasses voor informatiespecialisten: In formatie presenteren op inter- en intranet en Internet zoekexpert. In één dag worden de deelnemers voorzien van gespecialiseer de kennis en vaardigheden, die hen in staat stellen om gerichter naar informatie te zoeken en effectiever informatie te presenteren Info: GO, tel. (070) 351 23 80 E mail: info@stgo.nl of via www.stgo.nl archievenblad oktober 2003 18 oktober Symposium Kulturkampf en kloosters in Limburg De door de Pruisische rijkskanselier in 1871 ontketende Kulturkampf trof vooral het katholieke volksdeel. Daar door weken Duitse orden en congregaties onder andere uit naar het nabije katho lieke Limburg. Om aan de groeiende kloosterbevolking onderdak te kunnen bieden, bouwden de communiteiten imposante complexen die tot op heden karakteristiek zijn voor het Limburgse landschap. Een goed voorbeeld is Steyl waar vanaf 1875 onder impuls van Arnold Janssen een compleet klooster dorp verrees. Deze voor de kerk zo bete kenisvolle man is op 5 oktober jl. in Rome heilig verklaard. Dat historische feit is mede aanleiding geweest voor de organisatie van dit symposium over de Kulturkampf, het bisdom Roermond in de negentiende eeuw, de cultuurhistori sche betekenis van de kloosters in het algemeen en kloosterdorp Steyl in het bijzonder. Kosten: 20,00 (inclusief lunch en bezoek aan het kloosterdorp Steyl). Locatie: Limburgs Museum, Venlo Info: Eddy Tielemans Limburgs Museum, tel. (077) 352 2t 12 1 24 oktober Symposium 'Papierconserverend Nederland' De Vereniging van Restauratoren van Papier, Boeken en Fotografisch mate riaal (VAR), het Nationaal Archief (NA), de Koninklijke Bibliotheek (KB) en het Instituut Collectie Nederland (ICN) orga niseren een symposium bestemd voor restauratoren, collectiebeheerders en on derzoekers. Dit symposium biedt aan de hand van presentaties een staalkaart van recente en toonaangevende onderzoeks- en restauratieprojecten in Nederland op het gebied van boeken, papier, foto's en aanverwante materialen. Daarnaast is er, middels een forumdiscussie, uitdrukke lijk tijd gereserveerd om met elkaar te discussiëren over de toekomst van de conservering in Nederland en het conser veringsonderzoek ter ondersteuning hiervan in het bijzonder. Locatie: Instituut Collectie Nederland, Gabriel Metsustraat 8, Amsterdam Kosten: 50,00; studenten 15,00 (incl. koffie/thee, lunch en borrel) Informatie en inschrijving: secretariaat van het ICN, afdeling Opleidingen, Cindy Goessens, tel. (020) 305 46 59, e-mail: cindy.goessens@icn.nl of via www.icn.nl I 29 oktober RMC Najaarsevenement 2003 Tijdens deze dag zal de menselijke factor centraal staan met het thema 'Records Management is People Management; voor stakeholders en regis seurs'. De pSG van het Ministerie van VROM, dhr. Welling, zal de dag openen met zijn visie op innovatie van DIV en de invoering van Records Management voor de mensen in een organisatie. Daarnaast zal er door verschillende andere interes sante sprekers worden ingegaan op de rol van de mens en de nieuwe rollen van de 'digi-DIV'er'. Kosten: Leden RMC gratis, niet-leden 350,00; kosten afsluitingsdiner 75,00 Locatie: Media Plaza Jaarbeurs Utrecht Info en aanmelding: www.rmconventie.nl/ evenementen/najaarsevent20O3.html I 1 november Derde Nationale Geschiedenisdag Kosten 40,00 per persoon, over te maken op girorekening 810806 van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur o.v.v. 'Nationale Geschiedenisdag'. Aanmelden bij het Nederlands Centrum voor Volkscultuur, Postbus 13113 LC Utrecht, tel. (030) 276 02 44, e-mail: ncv@volkscultuur.nl 6 en 7 november Glamour for safety security Congres over calamiteiten en collec ties, georganiseerd door Instituut Col lectie Nederland in samenwerking met de Nederlandse Museumvereniging. Informatie en aanmeldingsbrochure: Insti tuut Collectie Nederland, Eelke Boswijk of Renate van Leijen, tel. (020) 305 46 18, oktober 2003 e-mail: renate.van.leijen@icn.nl of www.icn.nl. 7 november Information Retrieval Day: digitale informatie voorziening: van chaos naar structuur Het is dit jaar voor de vierde keer dat VHIC, in samenwerking met de postdoc torale opleiding Erasmus IDM, Information Retrieval Day organiseert. Evenals voorgaande jaren is het onder werp de toegankelijkheid van (over heidsinformatie en de manier waarop dit zal veranderen in de toekomst. Het thema is dit keer erop gericht u te leren digitale informatievoorziening beter beheersbaar te maken. U wordt gecon fronteerd met nieuwe ideeën, met pro blemen en oplossingen en u krijgt nieu we denkkaders aangereikt voor uw vakge bied, dat nieuwe wegen inslaat. Kosten: 250,00 (incl. syllabus, overheadsheets, koffie/thee, lunch en receptie) Locatie: Expo- en Congrescentrum Rotterdam Aanmelding en informatie: tel. (070) 319 41 84, e-mail info@vhic.nl of via www.vhic.nl 20-25 oktober, Kaapstad, Zuid-Afrika International Conference of the Round Table on Archives. Archives and Human Rights Er zal worden ingegaan op de bron nen over schending van mensenrechten; de problemen die die bronnen stellen op het vlak van preservering en toeganke lijkheid en het gebruik dat ervan gemaakt wordt. Informatie en inschrijving: www.ica.org/citra/ english/citra_eng_2003.htm archievenblad I

Archievenblad | 2003 | | pagina 22