r*J3x NVBA nieuws 42 NVBA nieuws 43 NVBA vereniqinq van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Vervolg van pagina 41 Return on investment (ROI) Over het wezen van ROI sprak dr. Hartmut Storp. Ervan uitgaande dat onder nemingen vele doelen hebben om zich te rechtvaardigen, zijn de belangrijkste: markt- doelen, financiële doelen en doelen gericht op de werkgelegenheid. De bijdrage tot suc ces kan op korte, middellange, of lange ter mijn gericht zijn. Hierop dienen ook de acti viteiten te worden afgestemd. Het succes van een onderneming moet zich richten op haar doelstelling. Ook de zogenaamde 'zachte' doelen beïnvloeden het succes. Managers zijn hier niet altijd van doordrongen. Daarom de stelling: 'wat men niet kan beschrijven, kan men ook niet meten'. Wat men niet kan meten, kan men ook niet managen. Om het ondernemingssucces te kunnen managen moet men alle delen van het geheel met daarvoor aanwezige gereed schappen kunnen meten. Investeringen moeten goed gewogen worden op hun invloed ten aanzien van succesfactoren zoals: kapitaal, kennis, (uitvoerende) arbeid en doelstellingen. In de praktijk staan de financiën op de voorgrond. Dit komt ook overeen met veel situaties waar de financiële middelen krap zijn. Bedrijfseconomisch zijn er diverse middelen om een investeringsbe rekening te maken zoals: - een schulddeling (amortisatie)rekening; - een baargeld berekening; - ROI. De ROI-formule is: winst v omzet Het oude systeem werkte bij alledrie de toe passingen als volgt: - rekeningen werden door de boekhoudafde- ling handmatig in de computer ingevoerd; - controle (visueel) in het SAP-systeem; even tueel mutaties aanbrengen; - handmatig betalingsopdrachten aanmaken. Ad 1. Douglas Holding bestaat uit drie groe pen van winkels, Douglas parfumerie, Christ-sierraden en Thalia-boeken. Met een omzet van euro 2,2 miljard en een keten van circa 2.200 winkels is Douglas marktleider in Europa. Door het boekjaar op 1-10 in te laten gaan heeft men meer operationele sturings mogelijkheden. De factuur-verwerkingsorga nisatie ziet er als volgt uit: 1979 Informatieservices voor de boekhouding salarisadministratie 120 full-time medewerkers 1996 Boekhouding en salarisadministratie voor ca. 30 maatschappijen 150 full-time medewerkers omzet geïnvesteerd kapitaal Met scoringsmodellen (BSC) kan de uitkomst van een investering bepaald worden. Hierin kunnen dan ook de 'zachte' voordelen wor den betrokken. De vraag om in document- management te investeren werd als volgt beantwoord. Ja, het kan de noodzakelijke informatie- en kennisverwerking verbeteren, en een bijzonder ja in het procesveld van scanning en retrieval bewerken omdat daar nog veel valt te verbeteren. ROI is voor de prognose van de voordelen ten aanzien van de investeringen beperkt geschikt. Maar wordt de ROI in een investering 'gezond gerekend' dan is de basis gelegd voor een noodlijdend project. Toepassingen Gebruikers van automatische verwer king van rekeningen, declaraties, facturen etc. kwamen daarna aan het woord: 1. Douglas Holding, parfumerie, sierraden en boeken; 2. Celanese, chemicaliën; 3. Intersport, sportartikelen. Hoeveelheden 2003: - ca. 160.000 salarisberekeningen - ca. 3.000.000 boekingsstukken - ca. 14.000.000 SAP-transacties De uitgangspositie in 2002 was: - ca. 500.000 productierekeningen per SAP-run - ca. 1.000.000 productierekeningen, handma tig verwerkt - verwerking iedere rekening tussen 2 en 6 minuten - 33 medewerkers fulltime en externe kosten De workflow voor en na de automatisering in de tijdspanne gezien: daqen handeling dagen handeling 0 Rekening in filiaal 0 idem 1 Bevestiging 1 idem 1-5 Manuele 1-5 idem gegevensvermelding 3-6 Versturen naar centrale 3-6 idem 5-8 Vergelijking met crediteurennr 5-8 Verwerking in het docutec svsteem 7-10 Boeking van de documenten in service 6-9 7-10 Invoeren in R/3 Verwerking van de betalings- voorstellen (automatisch digitaal archief) 8-11 Invoeren in R/3 10-13 Controle aan de hand van papier 11-14 Terug naar servicebureau voor verfilming 20-30 Inbrengen elektronische gegevens De projectcalculatie zag er als volgt uit: investeringen ca. euro 250.000 operationele kosten: - start - onderhoud - personeel - diversen 85.000 30.000 230.000 55.000 - totaal 400.000 Kosten per document op basis van 500.000 stuks euro 0,80. Bij een miljoen tussen de 0,50 en 0,60 (kostenneutraal binnen een jaar). Ervaringen uit het project zijn: - 3 maanden voorbereiding - 3 maanden testfase (probleem is de kwali teit van de documenten) - duidelijke en eenvoudige workflow; zelf ontwikkeld - weinig interfases gebruiken (goed docu menteren) - het systeem in huis (competence-center) met prijslijst en directe verantwoording aan de directie Toekomst: - aantallen zullen in de komende jaren afne men door gebruik internet - verwerking filiaalkassa's die geen compu- terconnect hebben. - verwerking kostenrekeningen naar kosten posten d.m.v. workflow - workflow voor rekeningen die nog niet ver werkt kunnen worden (bv. geen opdracht etc.) Operationele en strategische voordelen zijn: 1. snelle verwerking, eenvoudig proces en hoge kwaliteit van de gegevens 2. hoge flexibiliteit ook bij verhoging aanbod 3. stuurinformatie is sneller beschikbaar voor het management 4. internationale concurrentie voor de boek houding uit lageloonlanden speelt geen rol meer Ad 2. Celanese als onderdeel van Hoechst AG werd zelfstandig in 1997. In 1999 ontstond de Celanese AG. In 2002 werden de afdelin gen financiën en boekhouding, IT en human resources samengevoegd. Verdere cijfers: 25 productie-units. Sterke positie in Noord- Amerika (50% van de omzet). Omzet in 2002 euro 4,3 miljard. Het concern werkt vanaf 2001 aan een nieuwe strategische organisatie. - de onderdelen hebben nog verschillende bedrijfssystemen - in het kader van kostenverlaging worden verschillende initiatieven voor optimalise ring van de bedrijfsprocessen in de doch terondernemingen geforceerd ingevoerd - investeringen speciaal in de administratie- archievenblad oktober 2003 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen ve sectoren worden tot het minimum gere duceerd - uitbesteding staat hoog in het vaandel Celanese Europe koos als speerpunt de invoering van elektronische documentver werking in de rekeningcontrole. - rekeningen worden op verschillende plaat sen (ook Nederland) geboekt - ter plekke wordt alles in papiervorm gear chiveerd - elektronische workflow met papieren reke ningen niet uitvoerbaar - de werkzaamheden van het vakpersoneel van de boekhouding wordt door het nood zakelijke afschrijven van boekingsgegevens geblokkeerd Doel van het project - direct scannen van de ontvangen rekenin gen (archiveren) - elektronisch (OCR) lezen van de rekening gegevens - data automatisch als input voor het SAP- systeem - hoge flexibiliteit bij veranderingen in parallel lopende concernstructuren - uitbesteding scanning en data-extractie De projectpartners zijn Docutec en Pitney Bowes. Deze laatste als specialist voor scan service en documentmanagement. Taak Pitney Bowes (organisatorisch) - rekeningen templates maken - inlezen van gegevens uit SAP - scannen van de documenten - import en Xtract (Docutec) - verwerking foutenlijsten - dataverwerking en import images in het archiefsysteem. Taak Docutec (Xtrac) verwerking in SAP - toetsen van leveranciers in leveranciersda tabank - controle van de bestelling - buitenlandse facturen op stuurgegevens controleren (handmatig) - rekenproef - toetsing - datumcontrole met bestelling - inputgegevens voor aansluiting SAP Integratie met SAP - de images worden na vrijgave in Xtract aan het archiefsysteem overgedragen. - koppeling SAP-document met de images - medewerkers worden vanaf de images direct geleid naar het SAP-document. - iedere SAP-gebruiker heeft toegang tot het archiefsysteem. - alle transacties worden via een protocol vastgelegd. - SAP-workflow stuurt de digitale documen ten door de organisatie. Ervaringen - besparingen papierarchief euro 150.000 per jaar - door elektronische workflow ontstaat veel tijdsbesparing - hogere arbeidsmotivatie, weinig routine werk meer. - op elk tijdstip is met behulp van SAP actu ele informatie beschikbaar. - positieve feedback interne gesprekspartners (bijvoorbeeld tussen inkoop en boekhou ding) Ad 3. Intersport heeft 1452 medewerkers, 1755 verkooppunten en euro 2,3 miljard omzet. Het centrale bedrijfsproces ziet er als volgt uit: - originelen gaan van leverancier naar het verkooppunt, kopieën naar de centrale - aanbod seizoengebonden - papieren documenten worden ca. 6 maan den in het papieren archief bewaard - ca. 580.000 rekeningen per jaar (gem. 1,3 pagina's) - ca. 400 actieve leveranciers Waarom automatisering? - hogere productie - stijgende input - verkleining vastleg fouten - workflow optimaliseren - rekeningcontrole via optisch archief - reduceren van de personeelskosten Projectverloop 12/2001; Docusite-analyse 06/2002; presentatie met Intersport-docu- menten 09/2002; start van het project 01/2003; start productie Projectervaringen - alle projectfasen binnen planning - budget niet overschreden - één partner voor hard- en software - goede kwaliteitszekerheid - voorbereiding input werd direct zichtbaar gereduceerd - de IT-kennis van de vakafdelingen werd onderschat - het vertrouwen in het systeem en de voor delen werden te laat met de vakafdelingen doorgesproken - slechte kopieën werden een knelpunt voor de verwerking - on line-voorziening met het optische archief werd te laat gerealiseerd Verwerking voor invoering Verwerking bij invoering documenten werden naar documenten worden ontdaan organisatie gesorteerd van nietjes tegoedbonnen worden documenten worden ongesorteerd separaat verwerkt in stapels van 250 stuks gescand meervoudige documenten voor eventuele nabewerking werden met de bedragen worden stapelnummers voorop geniet aangegeven de stapel werd naar de stapel wordt gearchiveerd en leverancier geordend bij een volgende productiegang vernietigd na 100 verwerkingen werd digitaal archief vanaf de werkplek er een map aangelegd met beschikbaar een identificatienummer de mappen werden op nummer gearchiveerd en 6 maanden bewaard Bereikt doel 1. Van de 400 leveranciers konden na 5 maanden de rekeningen van 310 leveran ciers automatisch worden verwerkt. 2. Na 3 maanden werden meer documenten gescand dan handmatig verwerkt 3. Perioden met hoge aanvoervolumes wor den in de normale tijd verwerkt 4. Voor het vastleggen kon men van vier naar twee medewerkers teruggaan Conclusie bijeenkomst Het bijwonen van deze bijeenkomst was zeer leerzaam en geeft veel aanknopingspun ten voor bedrijfseigen probleemstelling. Duidelijk mag zijn dat men eerst moet weten wat men wil (goals!), dan gaan zien wat er is (schouwen), vervolgens een demosite opzet ten, nadat men inzicht heeft in de ROI van de gewenste oplossing. Bij het management dat moet beslissen - meestal over de centjes - krijgt men nooit een tweede kans om een eerste (goede) indruk te maken. Mijn erva ring van meer dan 25 jaar consultancy heeft geleerd dat het luisteren en kijken naar gebruikersprojecten het hoogst scoort op de schaal van besluitvormingsonderzoek. Ben A. Otten M1T bao@ige-advies.nl (voor vragen en reacties) Belangrijke links http://www.docutec.de http://www.douglas-holding.de http://www.celanese.com http://www.intersport.com http://www.sap.com http://www.docsense.com http://www.ige-advies.nl oktober 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 21