gezocht... ijmegen r^i3x 1 Bureauhoofd Beheer Nieuwsgierig? www.nijmegen.nl 36 uur per week Return On Investment (ROI); ook voor digitaliserings- en retrievalprojecten Collega Nijmegen is een stad met een rijk verleden. Nijmegen is trots en zuinig op de historische schatten maar is vooral ook een stad in ontwikkeling. Nijmegen zoekt collega's die aan die ontwikkeling kunnen bijdragen. We zijn in Nijmegen trots op ons werk. En we laten ons leiden door een aantal waarden: Resultaatgericht: we maken onze voornemens waar. Omgevingsgerichl: we hebben oog voor de behoefte van omgeving en klant. Open: we zijn open in ons spreken en handelen. Samen: wij werken voor elkaar en met elkaar. GEMEENTE Het Archief, Centrum voor Stads- en Streekhistorie Nijmegen is een afdeling van de Directie Inwoners. Het beheert een belangrijk deel van het historisch erfgoed van Nijmegen en de regio. Het Archief is op één na de grootste archiefdienst van Gelderland. De afdeling telt drie bureaus: Beheer, Inventarisatie en Dienst verlening. Bureau Beheer bestaat uit 10 medewerkers en is verantwoordelijk voor hel materiële en administratieve beheer van de archieven en collecties. Per direct is bij dit bureau de functie vacant van Het bureauhoofd ressorteert rechtstreeks onder de gemeentearchivaris, functioneert als integraal manager voor het eigen bureau en is lid van het managementteam. Het bureauhoofd is mede verantwoordelijk voor de strategische beleidsontwikkeling en —implementatie en draagt bij aan een her kenbare in- en externe positionering van Het Archief. Hoofdtaken Geeft aan het bureau integraal leiding in personele, organisatorische, financië le en informatieve zin. Vervult een coachende en ondersteu nende rol naar de bureaumedewerkers; bevordert de samenwerkings(relaties) in en tussen de bureaus. Onderhoud L in- en externe netwerken van Het Archief. Is belast met beleidsontwikkeling op het terrein van het bureau, de uitvoe ring en evaluatie daarvan en levert een bijdrage aan de strategische beleidsont wikkeling van Het Archief. Adviseert bestuur en management op het specifieke vakgebied van het bureau. Competenties Motiveren van anderen, werken in teamverband, probleemanalyse, plan nen en organiseren, organisatïebewust- zijn, innoveren, initiatief, aandacht voor kwaliteit. Kennis en ervaring Academische opleiding archivistiek A. Kennis van en ervaring met geautoma tiseerde gegevensverwerking. Kennis op het gebied van restauratie van archivalia. Ervaring als integraal manager. Salariëring Inschaling geschiedt tussen 2.724 en 3.973 (schaal 11) bruto per maand. Informatie en procedure Voor inlichtingen over de functie kunt u contact opnemen met de gemeentearchiva ris/manager Corrie-Christine van der Woude (024) 329 22 82 of het bureau hoofd Inventarisatie Rob Camps (024) 329 22 81). Uw sollicitatiebrief kunt u, onder vermel ding van het vacaturenummer en binnen twee weken na het verschijnen van deze advertentie, sturen naar de Gemeente Nijmegen, Directie Inwoners, Postbus 9105, 6500 HG Nijmegen, t.a.v. mevrouw H.Vonk, bureau P&O/N130. Een assessment behoort tot de procedure. NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Vlakbij het drielandenpunt in Hotel Kasteel Vaalsbroek kwamen relaties van Docutec (leverancier van intelligente software voor o.a. declaratie- en rekeningverwerking) in juni 2003 bijeen (Das 2. offene Docutec Anwenderforum - die DocuDays 2003). In de avondbijeenkomst sprak prof.dr. Adreas Dengel. Hij koos voor de pakkende titel: 'Wenn wir wüssten, was wir wissen'. De inhoud ging over technologische oplos singen voor ontsluiting van het niet-gebruikte efficiencypotentieel in de informatie- en wetenschapsmaatschappij. De informatieovervloed is als volgt weer te geven: - informatie die voor 50% nutteloos is geworden, na 10 jaar bij universiteiten, na 5 jaar bij technische opleidingen en na 1 jaar in de IT-wereld. - de productiviteit in vergelijking met de informatievloed heeft zich zo goed als niet verhoogd. - 90% van de ondernemingen ontwikkelt nieuwe ideeën zonder een vastomlijnde methode te volgen. Een gebruikelijke vorm van beschrijving van gedocumenteerde informatie zijn metagegevens. Intellectuele systemen voor metadata zijn in de praktijk meestal niet toereikend, omdat zij de individuele we reldkennis niet in zich opnemen. Context- vrije zoekmachines geven in het gebruik duidelijk weer hoe moeilijk het vinden van relevante informatie is. De retrieval- problematiek wordt tegenwoordig volledig zonder het betrekken van contextweten schap opgelost. Mentale modellen spelen een belangrijke rol in een mensenleven. Mensen slaan in hun geheugen hun geleerde kennis en ervaringen in een vorm van mentale modellen op. Door de continue-interactie met de omgeving worden deze modellen steeds opnieuw geactiveerd en verder geactualiseerd. Mentale modellen zijn de basis van bekende creativiteitstechnieken zoals clustering of mind-mapping (de door B.A. Otten ontwikkelde Functielnforma- tieProfielen berust op dit principe). Hoe meer contextinformatie beschikbaar is, hoe beter het associatievermogen. Bij de interactie met een eigen personal memory op de (computer)werkplek bestaat een ideale contextafdekking. De op de compu ter elektronisch beheerde documenten spiegelen vergaand onze gedachten, die zich op thema's, kennis, interesses en con text berusten. Er zijn kennis- en interesse systemen die wezenlijke inhoudelijke con cepten uit informatiebronnen automa tisch genereren. Iedere gewenste tekstcol lectie (document, map, werkplek) kan in de vorm van elektronische mentale model len worden beschreven, concrete vragen naar enkelvoudige concepten geven sterke en zwakke associatieve samenhang aan. Doch de vraag is: naar welke structure- ringskenmerken wordt informatie opgesla gen? Taxonomieën zijn boomstructuren die hiërarchische indelingen van een deel gebied realiseren. Daardoor zijn zij een geliefd hulpmiddel voor de structurering van informatie. De vraag blijft opnieuw: hoe en waar wordt de informatie zinvol opgeslagen? In het domein van het zoeken naar informatie bestaat een toenemende afname aan gebruikerszijde. Dit komt omdat de inspanning bij het zoeken naar informatie steeds meer toeneemt. In twee schema's kunnen we laten zien hoe de 'adaptive read' scoort. Heeft u problemen bij het formuleren van uw zoekvragen? Kolommen A eerste vraagstelling Kolommen B tweede vraagstelling W wel problemen G geen problemen A B A Hoe vaak zoekt u informatie die al eens door u is geraadpleegd? 70% 60% 50% 40% 30% 20% 10% 0% w G Gebruikers staan in principe open voor nieuwe technologieën. De wens naar assis tent-systemen met individuele aspecten groeit. Na een inventarisatie over de wens van 'adaptive read' ontstond het volgende beeld: - 21,5% leert uit zogenaamde niet-rele- vante documenten; - 69,9% leert door interesseprofielen; - 59,9% leert uit pro-actieve informatie verzorging. Eveneens komt naar voren dat 58% van de gebruikers via een profiel wil zoeken, 5% niet. 26% Van de gebruikers wil zijn profiel vrijgeven voor anderen. De uitkomsten van informatie uit databanken maakt het mogelijk verdere kwaliteitsverbetering van 'adaptive read' met ontologische modellen uit te voeren. Ontologieën beschrijven ter minologische samenhang tussen concep ten. Het genereren van ontologieen door automatische bestemming van conceptsa- menhangen kan omvangrijk worden on dersteund. Ontologieën zijn formele be schrijvingen van de kern van objecten en hun samenhang met de omgeving. Onto logieën zijn de wetenschappelijke basis en begrijpbaar vocabulair voor de ontsluiting van web-inhouden. Door inbedding van workflow-context kunnen medewerkers pro-actief met relevante informatie wor den bediend. Docutec opende met een aantal uitgangs punten: Bedrijfsprocessen optimaliseren - Mediabreuken overwinnen door intelli gente computer- en documentverwerking. - Doorlopende oplossingen voor alle belangrijke bedrijfsprocessen. - Het gaat om meer dan scannen en her kennen! Ondernemingen succesvoller maken - Lagere kosten, hogere productiviteit, slankere en snellere werkprocessen, bete re gegevens- en proceskwaliteit. - Beter en vitaler zijn dan de concurrent. - Alleen ROI telt. Return on investment is heden het centra le thema en criterium bij de afweging van investeringsbeslissingen in IT-bereik. Welke zakelijke en technische doelstellin gen gelden voor de komende 12 maanden (een marktonderzoek t.a.v. IT-budget 2003) - 73,1% verhoging van de effectiviteit en productiviteit; - 64,3% optimalisering van de werkpro cessen; - 62,6% verlaging van de kosten; - 60,9% klantenbinding, verhoging van de klanttevredenheid; - 46,5% omzetverhoging; - 28,3% verbetering van de controlling; - 21,1% synergie tussen de vestigingen herstellen; - 21,5% synergie tussen de afdelingen herstellen; - 20,1% verbetering ROI bij IT-investerin- gen. Lees verder op pagina 42 oktober 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 20