karmac 'Jij/rs* Lensen Consultancy VAN FEITEN TOT KENNIS BUREAU VOOR DOCUMENTAIRE ONDERSTEUNING EN ONTWIKKELING VAN APPLICATIES OP MAAT ONSULTANCY www.karmac.nl Conservation for Future Generation Advisering Interim-management Projectuitvoering informatiemanagement 33 Documentaire ondersteuning zoals; - wegwerken van achterstanden - projecten o.a. saneringswerkzaamheden - archiefbewerking - assistentie dagelijkse werkzaamheden - advisering Ontwikkeling van applicaties op maat zoals; - dossierregistratie- en inventarisatie programma's - etikettenprogramma's (doos/dossier etc.) - sjabloonontwikkeling in uw eigen huisstijl - ontwikkeling van diverse databanken - brief/fax/memo programma's - standaardbrievenprogramma's etc. Voor informatie kunt u ons bereiken via: www.vervest-consultancy.com Email: info@vervest-consultancy.com Postbus 7002, 4800 GA BREDA Tel: (076) 524 50 47 Fax: (076) 524 46 66 Mobiel: 06-22712093 Microfilm Systems Boekscanning Karmac Microfilm Systems heeft voor u geïnvesteerd in de nieuwste generatie digitale boekscanners met boekenwip, waardoor uw boeken tijdens het scannen niet beschadigen. Wij digitaliseren uw boeken, kranten of registers in zwart/wit, grijswaarden of zelfs in kleur, t/m formaat Al. De bestanden kunnen aangeleverd worden op cd-rom en in verschillende bestandsformaten. Om het e.e.a. te onsluiten verzorgen wij een index volgens uw wensen. Karmac Microfilm Systems kan u tevens van dienst zijn bij: Document- en tekeningverfilming Dupliceren van alle formaten microfilm Microfilmscanning Opslag van microfilm en documenten Levering van Canon microfilmapparatuur en opbergmiddelen Wilt u een vrijblijvende afspraak maken en/of documentatie ontvangen van onze diensten of producten. Aarzel dan niet, en bel met nummer 0320-286964 of mail naar: verkoop.kms@karmac.nl Preservation Microverfilming Bibliotheken en archieven met een historische en/of culturele collectie verdienen de bijzondere conserveringsmethodiek 'Preservation Microfilming' van Karmac Microfilm Systems. Hiermee worden boek- en krantenpagina's, tekeningen, muziekbladen en andere waardevolle documenten zodanig op microfilm vastgelegd, dat de werken gegarandeerd nog 500 jaar raadpleegbaar zijn. voor een heldere kijk op uw documentaire informatievoorziening Projectmanagement Voor meer informatie: www.lensenconsultancy.nl Waverstraat 80-II 1079 VP Amsterdam T 020-6449208 F 020-6448975 Einfo@lensenconsultancy.nl Verbazing Door Albert Boekhorst* Toen ik mij in 1985 aanmeldde als stu dent bij de Opleiding Wetenschappelijk Bibliothecaris (OWB), wist ik niet dat het de laatste cursus zou zijn die onder die naam gegeven zou worden, laat staan dat ik twee jaar later zou werken als UD (universitair docent) bij de toenmalige vakgroep van de opvolger ervan: de Opleiding Documen taire Informatieverzorging (ODI). Ik was zeker niet op de hoogte van het feit dat al jaren elk jaar zo'n 120 andere studenten zich aanmelden voor deze opleiding, die ooit in 1948 is gestart voor academici die een carrière in een wetenschappelijk biblio theek voor ogen hadden. Jaarlijks werden er veertig studenten tot de OWB toegelaten, een opleiding waarvoor men het toen gel dende collegegeld verschuldigd was. De ODI moest financieel 'selfsupporting' zijn. Dat betekende dat men toen een college geld van 10.000,- moest betalen voor een cursus die eerst tweejarig maar al snel éénja rig was, met één contactdag per week. Het zal niemand verbazen dat het aantal aan meldingen drastisch omlaagging. Na een gunstige start in 1987 met 25 studenten, zakte het aantal naar circa twaalf aanmel dingen en nog minder en moest in 1997 besloten worden dat het financieel niet meer mogelijk was de opleiding voort te zetten. Toen in 1991 eindelijk de mogelijk kwam om een bovenbouwstudie (geen eigen pro pedeuse) te volgen die de mogelijkheid bood een doctoraal examen af te leggen, kwam de toestroom vooral van mensen die een hbo-opleiding op dat terrein hadden gevolgd (BDA Bibliotheek en Documen tatie Academie en later BDI Bibliotheek, Documentatie en Informatieverzorging. De BDA/BDI-opleidingen zijn in de jaren negentig allemaal vervangen door IDM- opleidingen Informatiedienstverlening en -management). Omdat we geen eigen propedeuse hadden, moest ik belangstellende leerlingen uit het voortgezet onderwijs op voorlichtingsda gen vertellen dat ze maar een jaar 'iets anders' moesten gaan studeren. Ik heb geloof ik zelden studenten gezien die inder daad na een jaar bij ons hun opleiding voortzetten. Sinds de start van de barna (bachelor/ master) omvat de opleiding ook een prope deuse en kunnen we dus belangstellende middelbare scholieren aanbieden om direct met de opleiding Documentaire Informatie wetenschap te beginnen. Een bachelorop leiding die de mogelijkheid biedt de aan- sluitmaster Documentaire informatieweten schap en de duale master Archiefweten schap te volgen. Dat was dit jaar voor de COÜNTEY NEEDS tweede keer, en weer heb ben zich slechts zes studen ten als propedeusestudent aangemeld. Ondanks alle inspanningen (en de Ar- chiefschool is naast het voorlichtingscircuit van de UvA al jaren bijzonder actief op dit gebied) slagen we er kennelijk niet in om een aantrekkelijk alternatief te zijn voor Media en Cultuur (voorheen Film- TV- wetenschap) (244 aanmeldingen) of Communicatiewetenschap (182 aanmeldin gen)*. De situatie bij de verwante BDI-oplei- dingen in het hbo is trouwens niet veel beter. (Maar ter vergelijking ook: Duitse taal en cultuur vijf aanmeldingen, Franse taal en cultuur acht aanmeldingen.*) En dit is niet nieuw. Op de een of andere wijze slagen de opleidingen er niet in jaar lijks vele tientallen studenten te trekken, die een opleiding willen volgen voor een carrière 'werken met informatie'. Hoewel het mij enerzijds nog steeds verbaast dat jaarlijks niet vele tientallen studenten zich inschrijven voor een studie voor een vakge bied dat zo relevant is voor de samenleving en waar zoveel 'gebeurt', kan ik mij ook wel voorstellen dat de instroom (te) gering is. Wat is het beeld dat scholieren van het basis- en voorgezet onderwijs krijgen van het 'beroep' van bibliothecaris en/of archi varis? Probeer maar eens vanuit de ogen van (middelbare) scholieren te kijken naar wat er zich aan de 'frontdesk' afspeelt in een (openbare) bibliotheek of archief. Dat ziet er nou niet bepaald spannend uit. Daar naast denk ik dat scholieren 'werken met informatie' eerder associëren met ICT en dus kiezen voor een technischer opleiding. Maar misschien klinken opleidingen met namen als Media en Cultuur of Communi catiewetenschap gewoon aantrekkelijker. En wat is er effectiever dan 'mond-tot- mond'-reclame van studenten over hun opleiding? En dan is het effect van een klei ne groep studenten natuurlijk niet zo groot. Tot slot. Kun je het een opleiding kwalijk nemen dat ze weinig (propedeusestuden ten trekt? De Raad voor Cultuur neigt daar toe, gezien het Advies Evaluatie Stichting Archiefschool. Dat zou terecht kunnen zijn als de opleiding niet of weinig activiteiten ontplooit op dat gebied. De werkelijkheid is anders. Al jaren wordt zeer actief en gericht voorlichting gegeven over de studie. Maar kennelijk zijn we niet 'sexy' genoeg voor middelbare scholieren. Voor wie we kenne lijk wel een aantrekkelijke opleiding bie den: mensen die na een hbo-opleiding toch liever een doctoraal examen afleggen (van wege te verwachten betere carrièremogelijk heden?) en mensen die al jaren in het vak zitten en een betere onderbou wing voor hun werkzaamheden zoeken. Ik denk dat we de scholieren meer via hun eigen communicatiekanalen en informatie media moeten benaderen. En om niet te vergeten de beroepsgroep zelf. Misschien wat meer posters als: 'This profession needs you'... peildatum 11 sept 2003 (www.uva.nl//facts/monitorJnsj]pl.cfm). Meer informatie Raad voor Cultuur, 3 juli 2003, Advies Evaluatie Stichting Archiefschool (www.cul- tuur.nl/advies/advies_x.phtml?id=204) www.wkac.ac.uk/poster/imagebank/ Kitchener.htm Boekhorst, Albert K. en John S. Mackenzie Owen. 2003. Bologna, The Netherlands and Information Science. In: Education for Information. Volume 21; No 1; p. 7-19 Boekhorst, Albert. 1990. Profeten, professio nals en pragmatici: de wetenschappelijke opleiding in de boek-, bibliotheek- en informa tiewetenschap. In: Open. 22 (3) p. 85-90. Lezend in Sphere uit 1971 van Michael Crichton (u weet wel van 'Jurassic Park' en 'De Andromeda Crisis') kwam ik dit fragment tegen: Naast Chan zat nog een vrouw, Jane Edmunds, die Barnes voorstelde als 'de ondernemingsarchivaris'. 'Wat is een ondememingsarchivaris?', vroeg Ted haar. 'Onderofficier eerste klasse, informatieverwerking, meneer,' zei Edmunds formeel. Ze droeg een bril en stond stram. Ze deed Norman aan een bibliot hecaresse denken. 'Informatieverwerking...', zei Ted. 'Mijn taak is alle digitale meetresultaten, visueel materiaal, videobanden enzovoorts bij te houden. Elk aspect van dit historisch moment wordt opge slagen en ik houd alles netjes op orde.' Het is een bibliothecaresse, dacht Norman. Michael Crichton. Sphere (Sfeer), [vert. uit het Engels: Thomas Wintner] 4e druk. Amsterdam: Luitingh-Sijthof. 1988. (Oorspronkelijke titel uit 1971.) p. 54. Albert Boekhorst (a.k.boekhorst@uva.nl) is als informatieweten schapper verbonden aan de Universiteit van Amsterdam, de Universiteit van Pretoria en de Archiefschool. oktober 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 16