Digitalisering: elk denkbaar origineel www.beeldbankamersfoort.nl www.pictura-im.nl BuroDenBoer LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE B.V W^m&SSSS3SSSBS8BS9fc\ JÊÊKKBK^BtmSSr ui assist ~WM column Eind september vond er in het Nationaal Archief een symposium plaats over het belang van persoonsdossiers voor historisch onderzoek. Sinds enkele jaren is in ons land de uit een EU-richt- lijn voortvloeiende Wet Bescherming Persoonsgegevens van kracht, die beper kingen stelt ten aanzien van het registre ren en ter inzage geven van privacyge voelige informatie. Deze wet kwam in de plaats van de Wet Persoonsregistraties, onder welk regime er veel meer mogelijkheden waren. Deze wet is uitgerekend van kracht geworden in een tijd dat histo rici na decennialange versla ving aan tabellen en statistie ken weer oog hebben gekregen voor het menselijke aspect in de geschiedenis. Dat uit zich onder meer in de publicatie van tal van vuistdikke biografieën. Voor de onderzoeker die geïnte resseerd is in persoonsgegevens is derhalve de vraag relevant in hoeverre toch zo veel mogelijk bronnen, zoals patiëntendos siers en cliëntendossiers van de sociale dienst, bewaard kunnen blijven en de toegankelijkheid daarvan voor historisch onder zoek aan zo weinig mogelijk beperkingen onderhevig zal zijn. Welk recht weegt zwaar der? Het recht op privacybe scherming of het recht op vrij heid van onderzoek? Voor ambitieuze contemporaine his torici is die vraag niet moeilijk te beantwoorden: historisch onderzoek behoort geen stro breed in de weg te worden gelegd. Zo procedeert de Beel-biograaf Lambert Giebels al jarenlang tegen de staat en recentelijk ook tegen het Koninklijk Huisarchief om het befaamde rapport van de Commissie-Beel, Gerbrandy, Tjarda van Starkenborch Stachouwer inzake de Greet Hofmans-affaire in han den te krijgen. Deze Commissie-Beel c.s. bracht in 1956 op persoonlijke titel advies uit aan koningin Juliana en prins Bernhard toen hun huwelijk op de klip pen dreigde te lopen. Giebels heeft tot nog toe nul op het rekest gekregen van wege het privacygevoelige karakter van dit rapport, dat zich ook nog bevindt in een particuliere bewaarplaats. Onlangs botste een andere onderzoeker met het Nationaal Archief over de inzage van aantekeningen over de Greet Hofmans affaire die zich bevinden in het door de familie geschonken archief van minister Marga Klompé. Pas na het overlijden van prins Bernhard en prinses Juliana, zo bepaalde de familie, mogen deze ter inza ge worden gegeven. De betrokken onder zoeker nam daarmee geen genoegen en dat nu het onderzoek op dit moment niet kan plaatsvinden er altijd een moment aanbreekt dat de gesloten archieven wel voor onderzoek worden vrijgegeven. En mocht hij dan zelf inmiddels te oud zijn om dat onderzoek alsnog op te pakken, dan staat er altijd weer een nieuwe genera tie jonge historici klaar om zich op de dan wel beschikbare dossiers te storten. Ik heb er overigens alle vertrouwen in, dat dat ook eens het geval zal zijn met het rapport maakte de zaak vervolgens aanhangig bij de Commissie Bezwaarschriften van het ministerie van OCW. De wens van de con temporaine onderzoekers staat haaks op de nieuwe wet die het belang van bescher ming van persoonsgegevens centraal stelt. Die bescherming is een groot goed en van de overheid mag worden verwacht dat zij de informatie over haar burgers zo lang zij nog in leven zijn zo goed als mogelijk afschermt. Het is evident dat dit recht op privacybescherming botst met de belan gen van de contemporaine onderzoeker die ongestoord toegang vraagt tot de beschikbare archieven. Die mag zich dan tenminste wel troosten met de gedachte van de Commissie-Beel c.s. Dit rapport wordt niet voor niets zorgvuldig bewaard in het Koninklijk Huisarchief. Als de optiek een andere was geweest dan zou het rapport allang zijn vernietigd, zoals met privé-documenten van leden van het Koninklijk Huis al eerder is gebeurd. De betrokken onderzoeker die nu proce deert tegen het Nationaal Archief kan wel licht troost putten uit het befaamde Rolling Stones-nummer You can't always get what yMt want. oktober 2003 29 -<■ - K --•- ZJïSém.. advisering, implementatie en trajectbegeleiding publicatieprojecten (internet, drukwerk) database toepassingen memorix advisering projecten documentaire informatievoorziening archiefbewerking archiefopslag Een bekende naam, die staat voor langdurige en brede ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voorop. Daardoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projecten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documentaire informatieverzorging en de bewerking van uw archieven.Tenslotte bieden wij opslag van archieven aan in ons eigen archiefdepot. GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES.DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds.van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.:030-6572228 fax.: 030-6572228 e-mail: loeknijholtarchief@hetnet.nl Onze medewerker die verspreid over heel het land wonen en werken, hebben jarenlange ervaring op het vakgebied van documentaire informatievoorziening, en een gedegen vakopleiding (minimaal SOD-2). Ze zijn daardoor direct op iedere plaats binnen de informatievoorziening inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat ondermeer: detachering van dossiervormers inventarisatie inhaaloperaties Invallen tijden ziekte- of vacatureperioden advisering interim-management - consultancy Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel. 01 11 -46 20 24fax. 01 11 -46 35 50 www.burodenboer.nl E-mail: info@bdb.nl Recht recht Door Gerrit Valk gerrit.valk@wxs.nl Tekening: PeterVlot archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 14