Zien en gezien worden BEELDBANKEN IN VOGELVLUCHT de praktijk de praktijk Door Edwin Klijn* Fietsers in Naerodalen (Noorwegen). Foto: Axel Lindahl, circa 1880-1890. Met dank aan het Norsk Folkemuseum. Beeldbanken zijn er in alle soorten en maten: van megaprojecten zoals PictureAustralia' en het American Memory-project2 tot kleinschalige onder nemingen zoals de Flora Danica3 en het Stads archief Brugge.4 Ze bevatten beschrijvingen en afbeeldingen van foto's, prenten, schilderijen, bloe men, gebouwen, archeologische vondsten, vogels, insecten, DNA en talloze andere voorwerpen. Binnen archieven, musea en bibliotheken, maar ook daarbuiten, mogen beeldbanken zich verheugen in een toenemende populariteit. Recente Nederlandse voorbeelden zijn bijvoorbeeld de beeldbanken van het Gemeentearchief Amsterdam5 en het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD).6 De toename van het aantal beeldbanken is niet verwonderlijk: internet is bij uitstek een visueel medium. 'Remote access' is inmiddels bij steeds meer instellingen hoog op de prioriteiten lijst beland. In een tijd waarin toekomstvisionai- ren dromen van een 'glazen archief waar 'desktop-bezoekers' via de meest geavanceerde zoeksystemen op hun wenken bediend worden, hebben beeldbanken veel te bieden. Toch zijn er maar weinig beeldban ken die daadwerkelijk toegang geven tot complete collecties. Het overgro te deel van de bestaande beeldban ken presenteert slechts de hoogte punten ('galleries')7 of een klein, afgesloten deel van een collectie.8 Ze fungeren als uithangbord van de instelling, maar verbeteren de totale toegankelijkheid van de collectie vaak maar in beperkte mate. Nu is het maar de vraag in hoeverre elke collec tie de moeite waard is om in een beeldbank op te nemen. Het bouwen van een beeldbank is kostbaar, dus een zekere vorm van selectie kan geen kwaad. Daarnaast is het verstandig om klein te beginnen: er kan wat gemakkelijker wor den geëxperimenteerd, fouten hebben minder grote gevolgen en er kan op korte termijn resul taat worden geboekt. Met name dit laatste is van essentieel belang om draagvlak en goodwill bin nen de organisatie te creëren. Als er eenmaal een werkende beeldbank is, dan kost het vaak rela tief weinig moeite en middelen om er later meer afbeeldingen in op te nemen. Begin aan het einde 'Define clear boundaries for a digital conver sion project, particularly the end point1, advi seert de Amerikaanse digitaliseringsexpert Paul Conway.9 In wat eenvoudiger Nederlands zou dit zijn: begin aan het einde. Het is verstandig om vooraf een duidelijk beeld te hebben van het eindresultaat en hierover met alle betrokkenen, van directeur tot programmeur, overeenstem ming te bereiken. Het lijkt een open deur, maar een projectplan waarin duidelijk en concreet wordt opgeschreven wat en waarom er zal wor den gedigitaliseerd en hoe de beoogde doelstel lingen zullen worden bereikt, is een eerste ver eiste voor een succesvol project.10 Bij het maken van een planning is het zaak om alle randvoorwaarden voor digitalisering in kaart te brengen: welk budget is beschikbaar, welke kennis is in huis, welke apparatuur is beschikbaar, binnen welk tijdsbestek moet het af zijn en, zeker niet de minst belangrijke van alle maal: wat gebeurt er met de beeldbank nadat het project is afgelopen? Hierbij is het van belang om realistische doelen te stellen en deze niet uit het oog te verliezen als de 'ongekende' mogelijk heden van de techniek ter sprake komen. Vergeet nooit dat de techniek in dienst staat van het doel en niet andersom." Met of zonder afbeeldingen Beeldcollecties kunnen op de volgende manieren on line worden aangeboden: alleen beschrijvingen, beschrijvingen met afbeeldin gen in lage resolutie of beschrijvingen met afbeeldingen in zowel lage als hoge resolutie. Bij de eerste variant zijn de beeldcollecties veelal deel van een doorzoekbare catalogus waarin ook documenten, boeken, etc. opgenomen zijn. Een voorbeeld hiervan is de on-linecatalogus van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiede nis.12 De tweede variant is de meest gangbare: afbeeldingen kunnen eenvoudig of geavanceerd worden gezocht, de resultaten worden vaak op duimnagelformaat gepresenteerd. Als de gebrui ker doorklikt wordt meestal een scherm geo pend met een vergrote scan van de duimnagel en een uitgebreide beschrijving. Veel van de hiervoor genoemde beeldbanken vallen onder deze categorie. Een toenemend aantal beeldbanken biedt bezoe kers de mogelijkheid om hogeresolutie-images van de afbeeldingen te bestellen.13 In een recent onderzoek naar kostenmodellen onder 51 (over wegend Engelse) culturele instellingen met een on-linebestelsysteem voor digitale afgeleiden, wordt geconcludeerd dat velen van tevoren niet berekend waren op de organisatorische conse quenties van deze service. De meeste instellin gen ontbreekt het aan 'clear commercially led business planning and control.' Dat is niet zo verbazingwekkend, omdat archieven, bibliothe ken en musea weinig ervaring hebben met com merciële dienstverlening. Alleen instellingen die 20 archievenblad oktober 2003 ook de gebruiksrechten van het digitale materi aal verkochten (bijvoorbeeld ten behoeve van commerciële publicaties), wisten geld te verdie nen. Bij de anderen kostte de service meer dan dat zij opbracht.14 Naast de drie meest voorkomende beeldbankva rianten zijn er allerlei tussenvormen. De beeld bank van de Österreichische Nationalbibliothek is wel een van de meest uitzonderlijke cross overs die op internet te vinden is.15 Een eenvou dige zoekactie binnen de Bilddatenbank op 'Wien' levert maar liefst 6257 images op van cataloguskaartjes, mét authentieke kreukels en ringgaatje.16 Kosten Over de opbrengsten van beeldbanken is niet veel bekend. Naar de kosten is de laatste jaren wel onderzoek gedaan. Steven Puglia (National Archives and Records Administration, US) berekende op basis van het National Archives and Records Administration's Electro nic Access Project (NARA-EAP) en enkele andere projecten dat bij het digitaliseren van foto's slechts 27 procent van alle kosten was gespen deerd aan de digitale conversie, terwijl de rest aan het creëren van beschrijvingen (27 procent), voorbereiding en selectie van materiaal, kwali teitscontrole en management (46 procent) was uitgegeven.17 De kostenbalans bij het Geheugen van Nederland laat eenzelfde beeld zien: ook hier blijkt dat de kosten niet zozeer worden besteed aan het omzetten van analoog naar digi taal, maar meer aan beschrijvingen, manage ment en alles wat er nog meer aan voorberei ding en nazorg bij komt kijken.18 Een Engels onderzoek uit 1999 bevestigt dit beeld. Dit onderzoek toont bovendien aan dat de aard van het te digitaliseren materiaal (afdrukken, nega tieven, dia's) een kostenverhogende factor kan zijn.19 Een van de meest onderschatte onderdelen bij het opzetten van een beeldbank zijn de beschrij vingen. In de meeste gevallen moeten bestaande data worden aangepast en/of aangevuld, uit een systeem worden geëxporteerd en gereed worden gemaakt voor een websysteem. Hier is mens kracht voor nodig en dat kost geld. Het omzet ten van analoog naar nullen en enen krijgt vaak veel meer aandacht dan het aanpassen van een catalogus. Ten onrechte, want de kwaliteit van het zoeksysteem bepaalt voor een groot deel de kwaliteit van een beeldbank. Als het zoeksys teem afbeeldingen niet kan vinden omdat ze incorrect beschreven zijn, is dit kwalijker dan wanneer de kwaliteit van de scan wat minder is. - a5*"* r Anhnan Gable <ia* BiWarsbi* P,«.fH.tlon.n Sr." M Breitenfurt bei Wien Aa historische und kunstterische Darstellungen l Wienerwald ül£!iR.&UCDt AbuctoSiislmttas Benul/tikonlo nfurtR b..:ien 1! Bi: Hdiini? "uijo, zo,:, mlt HOC brother:! Ï7*b In Volde u. l*ngoto.t cuSchveTokhnrdt's TsrnuoctivXM-re d03 Srzhontogth'Aseu Kruiu (?r"nz or J. Schwoic.:! eropaotivkorte.>7.Sektion) Srochainungajola" dos Blatten lt Angabt» K«rt«nanrw.luiutï Wien Ui'7 A (BH)!" De beeldbank van de Österreichische Nationalbibliothek. Een reële planning, waarin alle onderdelen van het digitaliseringsproject zijn opgenomen, voor komt onaangename verrassingen tijdens de realisatie.20 Als het project is afgerond, betekent dit eigenlijk pas het begin van de beeldbank. Er is een sys teem, er zijn images, er is soms een bestelservice. Er zullen waarschijnlijk in de toekomst nieuwe afbeeldingen in de beeldbank worden opgeno men. De kans is groot dat de bestaande images met enige regelmaat geconverteerd zullen wor den en ook de programmatuur van het systeem zal met de tijd mee moeten gaan. Alles bij elkaar opgeteld, kan dit een flinke kostenpost worden; volgens Steve Puglia op jaarbasis per image 5 tot 10 procent van de initiële kosten.21 Op het moment zijn er weinig instellingen die deze kos ten op de lange termijn nauwkeurig in kaart kunnen brengen en bijvoorbeeld ook kunnen doorberekenen in het leveren van images aan externen.22 'Digital Preservation' is allang geen modewoord meer, maar een realiteit waarmee steeds meer instellingen in praktische zin mee te maken zullen krijgen.23 Krachten bundelen Beeldbanken hebben als groot voordeel dat meerdere collecties in één gecombineerde, virtu ele collectie kunnen worden samengevoegd. Juist voor archieven, musea en bibliotheken die thematisch verwant zijn, kan het aantrekkelijk zijn om de krachten te bundelen. De praktijk leert echter dat het combineren van bestaande collecties niet eenvoudig is. Het ontbreken van algemeen geaccepteerde standaarden voor beschrijvingen, verschillende interpretaties van bestaande standaarden en inconsequente invoer van gegevens, hebben tot gevolg dat het combi neren van catalogi over het algemeen veel cor rectiewerk vergt.24 4- 5- Noten 1. PictureAustralia is een beeldbank, opge zet door onder andere de National Library of Australia, de National Library of New Zealand en de National Archives of Australia. Het biedt toegang tot meer dan 600.000 plaatjes van maar liefst 21 deelnemende instellingen. Zie www.pic- tureaustralia.org/index.html 2. American Memory is een project dat wordt uitgevoerd door de Library of Congress in het kader van het National Digital Library Program. Meer dan 7 mil joen digitale objecten zijn on line door zoekbaar. Zie http://memory.loc.gov/ ammem/amhome.html 3. Deense beeldbank, opgezet en onder houden door de Danmarks Natur- og Laegevidenskabelige Bibliotek met 3240 afbeeldingen van natuurhistorische pla ten. Zie www.pictures.dnlb.dk/ Homepage/info.html Deze beeldbank is nog in opbouw, ze bevat nu ongeveer 20.000 afbeeldin gen. Zie www.beeldbankbrugge.be/ In de beeldbank van het Gemeentear chief Amsterdam zijn nu zo'n 68.000 afbeeldingen opgenomen, hoofdzakelijk van geografische locaties. De beeldbank wordt regelmatig aangevuld met nieuwe afbeeldingen. Zie http://gemeentear- chief.amsterdam.nl/archieven/beeld- bank/index.nl.html De NIOD-beeldbank biedt op dit moment toegang tot een selectie van 3000 afbeeldingen (van het totale beel darchief van ongeveer 130.000 stuks). Zie http://i95.i69.62.3/beeldbank/ index_nl.jsp Enkele 'gallery'-voorbeelden: de Collage portal van de Corporation of London, zie http://collage.nhil.com/, de Early Photography-beeldbank van het Rijksmuseum, het Leids Prentenkabinet e.a., zie www.earlyphotography.ni en de Galleri Nor van de Noorse Nasjonal- biblioteket, zie www.nb.no/gallerinor/ Enkele 'selectievoorbeelden': het European Visual Archive (EVA)- project, zie www.eva-eu.org.en de Direction des Musées de France base Joconde, zie www.culture.fr/documentation/joconde/ pres.htm Paul Conway, 'Overview: Rationale for Digitization and Preservation' in: Handbook for Digital Projects. A Management Tool For Preservation and Access, Andover Massachusetts, Northeast Document Conservation Center (NEDCC), 2000, p. 17 e.v. 10. Stuart Lee, Digital Imaging. A practical handbook, London Library Association Publishing, 2001. 11. Voor meer informatie over het plannen van een digitaliseringsproject zie: Moving theory into practice: digital ima ging for libraries and archives, Kenney, A.R., Rieger, O.Y.(eds), Mountain View CA Research Libraries Group, 2000, 00k on line beschikbaar op www.library.cor- nell.edu/preservation/tutorial/ Zie www.iisg.nl Bijvoorbeeld de beeldbank van Getty Images, zie http://creative.gettyimages. com/source/home/home.asp Simon Tanner en Marilyn Deegan, 9- 12. 13- 14- vervolg op pagina 23 oktober 2003 archievenblad 21

Archievenblad | 2003 | | pagina 10