0 Tentoonstellingen HH BINNEN- E NB l ITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Cursussen Bijeenkomsten agenda Internationale bijeenkomsten {ft o» 1 t/m 18 oktober Straatimpressies Foto-impressies van diverse straten in Den Haag, op een niet heden daagse manier gefoto grafeerd door circa 25 tweedejaars fotografie studenten van de Ko ninklijke Academie van Beeldende kunsten in Den Haag. Onder meer de Zoutmanstraat, het Zwarte Pad (Scheveningen), de Scheveningseweg, het Spui, de Teylersstraat, het Bratislavahof (Wateringseveld), de Paul Krugerlaan en de Stastokstraat. Haags Gemeentearchief, Spui 70, Den Haag Info: tel. (070) 353 7° 20 (070) 353 7° 42 t/m 18 oktober Excelsior: stokoud, maar springlevend! 1902-2002 Een 100-jarige Gymnastiekvereniging in het Gemeentearchief Leiden Vorig jaar vier de deze oudste Leidse gymnastiek vereniging haar eeuwfeest. Dit was voor het Leids ge meentearchief de aanleiding om in de vitrines bij de entree nu een expositie samen te stellen. De ten toonstelling wordt geïllustreerd met foto's, documenten en voorwerpen uit het nage noeg complete archief van Excelsior, waar van de periode tot 1970 in bruikleen is gegeven aan het Leids Gemeentearchief. De periode 1971 tot en met 2002 wordt momenteel geïnventariseerd door de ver enigingsarchivaris Emiel van der Hoeven. In 2002 verscheen van zijn hand ook een jubileumboek met de titel, waaraan deze tentoonstelling haar naam ontleent. Dit rij kelijk geïllustreerde, gebonden boek is bij de receptie van het Gemeentearchief én bij de vereniging te koop voor 12,50. Gemeentearchief Leiden, Boisotkade 2a, Leiden Info: tel. (071) 512 01 91 of via www.leidenarchief.nl tot 1 november jan Kruis, zijn stripkinde ren en ander werk Als geboren Rot terdammer heeft Jan Kruis zijn sporen ach tergelaten in het gemeentearchief. Naast De gezinskaart van de familie Kruis bezit het gemeentearchief onder andere strips en de biografie van Jan Kruis. Voordat Jan Kruis in 1970 begon met zijn levenswerk 'Jan, Jans en de kinderen' voor het blad Libelle, had hij al vele andere strips op zijn naam staan voor onder andere de bladen Kuifje en Sjors. Na 1139 strips is Jan Kruis in 1999 zelf ge stopt met het tekenen van 'Jan, Jans en de kinderen'. Hierna heeft Studio Jan Kiuis zijn werk overgenomen. In de Archief winkel krijgt Jan Kruis de ruimte meer dan alleen maar strips te laten zien; acrylschil- derijen, waaronder portretten van de bekende Rotterdamse striptekenaars Martin Lodewijk en Marten Toonder, krijt tekeningen van zijn dochters Leontine en Andrea, foto's, jeugdtekeningen, filmbeel den, pentekeningen, reclamewerk en objecten geven een prachtig overzicht van het oeuvre van de jarige Jan Kruis. Archiefwinkel Rotterdam, Coolsingel 91, Rotterdam info: (010) 404 59 95 of via www.archiefwinkel.nl 13 september t/m 28 november Boerderijen vertellen Regionale geschiedenis van stal gehaald De historische verenigingen van Moordrecht, Nieuwerkerk a/d IJssel, Wad- dinxveen en Zevenhuizen-Moerkapelle zet ten dit jaar op de Open Monumentendag het landelijke werkgebied van het Streekarchief Hollands Midden in het zon netje in de expositieruimte van het Streek archief. Wat is er te zien? Oude en nieuwe foto's, een speciaal voor Open Monumen tendag gemaakte video uit Moordrecht en ook originele documenten betreffende een tiental boerderijen uit het Groene Hart. De boerderijen zijn uitgekozen en voorzien van een verhaal vol wetenswaardigheden door de lokale experts van de historische verenigingen. De toegang is gratis. Streekarchief Hollands Midden, Groeneweg 30, Gouda info: tel. (0182) 521 821 of via www.rsnet.nl/sahm t/m 10 januari 2004 Typisch Zeeuws??? Zeeland Migratieland Bestaan er eigenlijk wel échte Zeeuwen? Zo is de typisch Walcherse naam Geschiere een ver bastering van de Franse naam Gesquièrres. Waarom heet een stadje in Michigan (VS) Zeeland? Wist u dat het beroemde Surinaamse biermerk Parbo zijn wortels heeft in Zeeuws-Vlaan- deren? En, wat doen toch al die Schotten elk jaar in Veere? Dit en nog veel meer, komt u te weten in deze nieuwe tentoon stelling van het Zeeuws Archief. Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg info: (0118) 678 800 of www.zeeuwsarchief.nl Foto: Lilianne van de Scheur, Zwarte Pad. NUL Najaar 2003 Effectief documenten beheren is snel te leren Voor iedereen die (nog) beter documenten wil gaan beheren orga niseert GO drie verschillende cursusactivi teiten met een looptijd van één tot maxi maal drie dagen. Tijdens deze cursussen en workshops worden op praktische wijze oplossingen geboden voor de dagelijkse be- heerproblemen, zonder al te veel op de theorie in te gaan. De cursus Archiefbeheer (drie dagen) is bedoeld voor medewerkers die als neventaak het opzetten en bijhou den van een bescheiden archief hebben, de cursus Bibliotheekbeheer (twee dagen) is geschikt voor medewerkers die als neven taak de zorg hebben voor een bescheiden verzameling bibliotheekdocumenten. De eendaagse workshop Kennismaking met elektronisch archiveren maakt deel uit van de cursus Archiefbeheer, maar is ook los daarvan te volgen. Deze workshop biedt een kennismaking voor diegenen die over wegen gebruik te gaan maken van een digi taal archief. Kosten: variërend van 350,- tot 865,- incl. koffie/thee, lunches en cursus materiaal. Info: GO, tel. (070) 351 23 80, e-mail: info@stgo.nl of via www.stgo.nl I september 2003 Lunchlezingen in het kader van 'Jaar van de boerderij' Het Centraal Bureau voor Genealogie organiseert in het najaar samen met het Haags Gemeentearchief, het Nationaal Archief en de Koninklijke Bibliotheek een serie gratis themalezingen op dinsdagen tij dens de lunch over het Jaar van de Boerderij Programma en data: 9 september: mevrouw L. de Laat van het Erfgoedhuis Zuid-Holland over diverse acti viteiten in het kader van het Jaar van de Boerderij. 23 september: de heer F. van Oostroom van de Boerderijstichting Zuid-Holland met 'Kijken naar boerderijen'. 30 september: de heer D. Otten over 'Boerderijen en boerderijnamen op de Noord-Veluwe'. Tijd: 12.30 tot 13.30 uur. Locatie: Nationaal Archief, Prins Willem- Alexanderhof 20, Den Haag Opgave: tel. (070) 331 54 61 of per e-mail rosa.lachman@nationaalarchief.nl I ,rrhio„onhiari september 2003 18 september Seminar Document en Recordmanagement Hoe ver zijn verschillende overheidsor ganisaties nu in de praktijk met digitalise ring? Tien organisaties presenteren zich en vertellen over de stand van zaken. Een seminar voor en door DlV-medewerkers. Locatie: Congrescentrum de Eenhoorn, Amersfoort Informatie en aanmelding: tel. (070) 326 84 85, e- mail pffice@ddisplay.nl of via www.ddisplay.nl 22 september Open dag'Het RKD als bron' Met lezingen en presentaties wordt een indruk gegeven van de mogelijkheden voor onderzoek op het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie (RKD). De zeer omvangrijke documentatie en biblio theek van het RKD behoren tot de belang rijkste ter wereld. Tijd: 10.00-16.00 uur Locatie: Aula KB en RKD, Prins Willem Alexanderhof 5, Den Haag Informatie en aanmelding: Hilde Stafleu, tel. (070) 333 97 02 of e-mail: stafleu@rkd.nl 25 september Congres en feestelijke presentatie De Woonomgeving Ter gelegenheid van de officiële presen tatie van het project De Woonomgeving organiseert DIVA i.s.m. Het Archief Centrum voor Stads- en Streekhistorie Nijmegen een congres met als thema 'geschiedenis en emotie'. Drie sprekers, onder wie Ad van Liempt (Andere Tijden) en Bert Looper (RHC Overijssel) houden een lezing over dit onderwerp. Naast de officiële presentatie van het project De Woonomgeving wordt ook het project TOP (Toegang op Personen) gepresenteerd. Informatie en aanmelding: tel. (020) 462 77 22, e-mail: dIya@diyakoe; pel.nl of via www.divakoepeLnl 8 oktober Dag van het Document De informatiespecia list: het verschil tussen winst en verlies Wist u dat inmiddels zelfs in de voetbal competitie de informatiespecialist een ciu- ciale rol speelt? Dit onderwerp en nog vele andere komen aan bod op dit jaarlijke con gres dat dit keer geopend zal worden door sportjournalist en -presentator Humberto Tan. Deelname congres toegang tot infor matiemarkt: 175 (excl. BTW) Locatie: Congrescentrum De Reehorst. Ede Informatie en aanmelding: tel. (050) 318 99 50, e-mail info@dagyanheidocument.nl of via yyww.dagvanhetdpcument.nl 9 oktober Najaarsledenvergadering KVAN en Ketelaarlezing 2003 Ontvangst voor de algemene ledenver gadering van de KVAN is om 13.30 uur, aan- vang vergadering 14.00 uur. De eerste lezing van de jaarlijks te houden Ketelaarlezing, een initiatief van het Nationaal Archief, wordt gegeven door prof.dr. Gerard Rooijakkers. Ontvangst voor de Ketelaarlezing is om 15.00 uur, aanvang lezing: 15.30 uur. Locatie: Sociëteit 'De Witte', Plein 24, Den Haag Informatie ALV KVAN: tel. (020) 462 77 27 of e- mail: hureau@kvan.nl Informatie en aanmelding Ketelaarlezing: via Miranda van Balen, Nationaal Archief, tel. (070) 331 54 °4 °f e-mail: miranda.van.balen@nationaalarchief.nl I 16 oktober De ruimtelijke orde Studiemiddag georganiseerd door de werkgroep Stedengeschiedenis in samen werking met het SISWO. Dagvoorzitter is dr. Michiel Wagenaar. Achtereenvolgens zal door drs. Jan Hein Furnée gesproken wor- dem over 'Standen, sekse en plaatsen van stedelijk vertier, Den Haag 1850-1890door dr. Koos Bosma over 'Een schuilplaats in de letteren, de eerste planoloog J.M. de Casseres, 1902-1990' en door drs. Cordula Rooijendijk over het onderwerp 'Beeldvorming over de ruimtelijke ordening van Amsterdam en Rotterdam in publieke debatten 1945-2000'. De studiemiddag is gratis toegankelijk. Aanvang 13.30 uur locatie: SISWO, Plantage Muidergracht 4» Amsterdam, tel. (020) 527 06 00 Informatie: )an van den Noort, tel. (010) 436 60 14 of e-mail: janvdnoprt@ext.eur.nl I 1 november Derde Nationale Geschiedenisdag Deze dag, met als centraal thema 'Conflict en geweld in de vaderlandse geschiedenis', wordt georganiseerd door het Nederlands Centrum voor Volkscultuur, het Koninklijk Nederlands Historisch Genoot schap en het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis in samenwerking met een aantal andere historische koepels. Het thema zelf komt in een aantal parallelses sies aan de orde. Daarnaast is er een infor matiemarkt waar de belangrijkste histori sche instellingen in Nederland zich zullen presenteren. Tijd: 10.00 tot 18.00 uur Locatie: Schouwburg en Congrescentrum 'Orpheus', Churchillplein 1, Apeldoorn Kosten 40,00 per persoon, over te maken op girorekening 810806 van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur o.v.v. 'Nationale Geschiedenisdag'. Aanmelden bij het Neder- september 2003 lands Centrum voor Volkscultuur. Postbus 13113 LC Utrecht, tel. (030) 276 02 44, e-mail: ncv@volkscultuur.nl 6 en 7 november Glamour for safety security Congres over calamiteiten en collec ties, georganiseerd door Instituut Collectie Nederland in samenwerking met de Nederlandse Museumvereniging. Veiligheidszorg behoort tot de taak van elke collectiebeheerder. Collectiebeherende instellingen zoals musea en archieven heb ben behalve de zorg voor mensen en gebouw ook nog de zorg voor hun collectie. Tijdens dit congres worden de laatste inzichten op het gebied van veiligheidszorg gepresenteerd en bediscussieerd. Het uitwis selen van ervaringen en oplossingen voor een efficiënte en effectieve veiligheidszorg staat hierbij centraal. Locatie: Provinciehuis Zuid-Holland, Den Haag Informatie en aanmeldingsbrochure: Instituut Collectie Nederland, Eelke Boswijk of Renate van Leijen, tel. (020) 305 46 18, e-mail: renate.van.leijen@icn.nl of via www.icn.nl I 1-3 Oktober, Amsterdam en Middelburg Internationaal symposium 'Fish, War and Politics Informatie: tel. (070) 316 28 53, e-mail: marhissec@marstaf.navy.dnet.mindef.nl of via www.historie.marine.nl I 16-22 oktober, Amsterdam Management of photographic collections Sepia workshop bedoeld voor biblio thecarissen, archivarissen en curatoren die verantwoordelijk zijn voor het beheer van fotografisch materiaal. Ingegaan wordt op de specifieke problematiek rond de conser vering van dit materiaal, de technische mogelijkheden om fotografisch materiaal te conserveren en te beheren, integratie met andere beheermethoden en management van een fotografische collectie. Voertaal is Engels. Locatie: Koninklijke Nederlandse Academie van Kunst en Wetenschap, Amsterdam Kosten: 450,-/ 500,- (incl. koffie/ thee, lunches en cursusmateriaal) Informatie: tel. (020) 551 0839, e-mail: ecpa@bureau.knaw.nl of via www.knaw.nl/ecpa/sepia j 20-25 oktober, Kaapstad, Zuid-Afrika International Conference of the Round Table on Archives. Archives and Human Rights Informatie en inschrijving: www.ica.org/citra/english/citra_eng_20p3.html archievenblad ORG unn HET DOCUIHEIIT e informatiespecialist

Archievenblad | 2003 | | pagina 30