©MnGWCfflSOIFIlKim de praktijk de praktijk 14 15 Door Filip Boudrez* e-Archiving f Op donderdag 26 juni 2003 vond in Leuven de conferentie 'e-Archiving for posterity1 plaats. Het DAVID-project1 organiseerde de internationale conferentie met als doel IT'ers, juristen en archiva rissen samen te brengen zodat ze hun visies op het digitaal archiveringsprobleem en de passende oplossingen konden uitwisselen.2 Tijdens de loop van zijn werkzaamheden ondervindt het DAVID-project herhaaldelijk dat binnen de verschillende disciplines andere opvattingen inzake digitale archivering gelden. Dit komt bijvoorbeeld tot uiting wanneer bin nen het project de onderzoeksvraag met betrek king tot de archivering van digitaal onderteken de documenten wordt besproken. Maar ook ter- I n te r PA R E S-ve rtege n wo o rd ige r s Luciana Duranti,Jean-Francois Blanchette, Hans Hofman; Livia lacovino en modera tor Peter Horsman. men als 'archivering' en 'metadata' leiden meer dan eens tot spraakverwarring. Terwijl een IT'er bij 'archivering' in eerste instantie aan de veilige en performante opslag van bits en bytes denkt, is de archivaris vooral geïnteresseerd in de lange- termijnbewaring van het intellectuele archiefdo cument. De conferentie kreeg bijgevolg de ondertitel 'Electronic record-keeping and long term preservation of digital data' mee. De direc te aanleiding voor de conferentie was de aanwe zigheid van InterPARES-onderzoekers in Antwer pen. Het DAVID-project was immers van 23 juni tot en met 25 juni 2003 gastheer voor een International Team Meeting van het Inter- PARES-project. Authenticiteit en integriteit Luciana Duranti startte de conferentie met een uitvoerige voorstelling van het centrale thema. Na een algemene inleiding op de digitale archiveringsproblematiek lichtte Duranti toe hoe het InterPARES-project, waarvan zij de lei ding heeft, vanuit theoretisch onderzoek bij draagt tot praktische oplossingen. Ze besprak de sleutelbegrippen 'authenticiteit' en 'integriteit' zoals die door InterPARES 1 werden gedefinieerd en hoe die resulteerden in de benchmark en base line requirements voor het onderzoeken en het waarborgen van de betrouwbaarheid van digita le documenten (zie www.interpares.org). Duranti gaat hierbij uit van de traditie van de archivaris aan wie het beheer is toevertrouwd ('trusted custodianj en het ononderbroken archiefbeheer ('unbroken custodyj. Vervolgens sprak Maarten Willems van het bedrijf HyperTRUST als vertegenwoordiger van de IT- industrie. Willems presenteerde een commercië le archiveringsoplossing zoals die door zijn bedrijf on line wordt aangeboden. Dit is een Centera-toepassing waarbij de gebruiker een document voor archivering naar de on-lineservi- ce doorstuurt en een clip ontvangt waarmee hij zijn documenten uit het on-linearchief kan opvragen. De clip is gebaseerd op de hash-code en timestamping van de bits die het digitaal document vormen ('content addressed storage'). Jos Dumortier, de voorzitter van het voormid dagprogramma, merkte terecht op dat een der gelijke on-lineservice oplossingen vraagt voor het beheer en de organisatie van de clips bij de gebruiker en dat er sluitende garanties nodig zijn voor de langetermijnarchivering van digita le archiefdocumenten die aan een dergelijke externe on-lineservice worden toevertrouwd. Bovendien biedt een dergelijke toepassing wel een oplossing voor de veilige en performante fysieke opslag, maar niet zozeer voor het intel lectueel archiefbeheer van digitale documenten. Na de koffiepauze gaf Jean-Frangois Blanchette (InterPARES) een overzicht van de technische oplossingen voor de langetermijnarchivering van digitale documenten. Hij inspireerde zich hiervoor hoofdzakelijk op het overzichtsartikel van Ken Thibodeau ('Overview of technological approaches to digital preservation and challen ges in coming years', www.clir.org). Blanchette onderstreepte dat digitale archivering voor archivarissen meer is dan de fysieke bewaring van bits en bytes en het voorzien van de nodige programmatuur. Archivarissen dienen het con ceptueel of intellectueel archiefdocument te bewaren en dit uitgangspunt beïnvloedt mede de keuze voor een bepaalde strategie. Lange- termijnoplossingen zoals standaardisatie, migra tie, Rosetta Stone-conversie, VERS en emulatie passeerden de revue. Van elke werkwijze werden pro's en contra's besproken. Blanchette eindigde met de opmerking dat niet één strategie zomaar als de meest geschikte naar voren geschoven kan worden. De beste oplossing is deze die aansluit bij de praktische mogelijkheden en de juridische context van de organisatie. Digitale handtekeningen Bull-consultant en specialist infor matiebeveiliging Denis Pinkas wijdde zijn lezing aan de langetermijnarchive ring van digitale handtekeningen. Hij zette onmiddellijk de toon door te stellen dat hij geenszins akkoord was met de zienswijze van InterPARES. Op diverse punten ging hij tegen de stellingen van InterPARES in. Volgens hem zijn digitale originelen wel zonder meer archiveer- baar, zijn digitale documenten archiveer- baar zonder wijzigingen te moeten ondergaan en is het perfect mogelijk om digitale handtekeningen op lange ter mijn te archiveren. Pinkas ging zelfs nog een stap verder door te stellen dat digita le handtekeningen de enige mogelijk heid zijn om de absolute betrouwbaar heid van digitale documenten te garan deren. Pinkas' stelling houdt echter een aantal implicaties in die vragen doen rij zen over de praktische haalbaarheid van zijn oplossing. Ten eerste moet het ondertekende digitale document in een open en volledig gedocumenteerd bestandsformaat worden opgeslagen. Eigendomsgebonden bestandsformaten waarvan de specificatie niet wordt vrijge geven (bijvoorbeeld MS Word), moeten worden vermeden. Ten tweede moet de originele technologie in de toekomst nog voorhanden zijn, want digitale docu menten mogen in Pinkas' aanpak niet worden omgezet. Dit beperkt de langeter- mijnarchiveringsoplossingen tot het bouwen en onderhouden van computer musea, emulatie en viewers. De presenta tie riep heel wat vragen op bij de aanwe zige archivarissen en bij de InterPARES- vertegenwoordigers in het bijzonder, maar spijtig genoeg was er geen gelegen heid tot vragen stellen onmiddellijk na zijn lezing. In de namiddag stonden nog twee pre sentaties op het programma. William Underwood, wetenschapper aan het Georgia Tech Instituut en InterPARES- onderzoeker, stelde de archiveringsstrate- gie Persistent Object Preservation (POP) voor zoals die werd ontwikkeld door Richard Marciano en Reagan Moore van het San Diego Super Computer Centre in samenwerking met NARA. Hierbij wordt uitgegaan van een object-georiënteerde benadering waarbij het digitaal archief document wordt ge zien als een samen stelling van objecten en hun eigenschap pen. Bij toepassing van POP wordt het digitale archiefdocu ment omgezet van zijn origineel formaat naar een gepubliceerd archiveringsformaat. Met behulp van XML- tags wordt informatie aan de componenten toegevoegd en met XML Schemas worden de relaties tussen records in een serie en tussen verschillende series gedocumen teerd. Underwood sloot af met een aantal tekortkomingen van POP als archive- ringsmethode. Zo worden collecties gemaakt op het ogenblik van opname in het archief, terwijl vanuit archiefstand punt het beter is om bestaande collecties op te nemen. Als laatste spreker bracht Yvette Hackett van de Canadese Nationale Archiefdienst een overzicht van de opgedane praktijkervaringen de voorbije decennia. Haar paper illustreer de hoe digitale archivering in de praktijk verloopt en welke grote verschillen er zijn tussen de archieftheorie en -praktijk. Na de namiddagpauze was er nog een afsluitend panelgesprek met Peter Hors man (Archiefschool Amsterdam) als moderator. Horsman leidde de discussie in met een goed overzicht van de ver schillende opinies die in de loop van de dag aan bod waren gekomen. Hij ging dieper in op de vraag hoe de betrouw baarheid van de gearchiveerde digitale documenten kan worden verzekerd. In de verschillende concepten onderscheid de hij twee centrale elementen: het indi vidueel archiefdocument enerzijds en het archiveringssysteem anderzijds. Hors man benadrukte dat de authenticiteitsei- sen van digitale archiefdocumenten in verhouding moeten zijn met de functie van archiefdocumenten en dat afhanke lijk van wettelijke vereisten en proces analyse de geschikte methoden en mid delen worden toegepast. Eén algemene oplossing voor het betrouwbaarheidspro bleem naar voren schuiven is dus onmo- Bull-consultant en mede-auteur van de ETSI- standaard Denis Pincas. gelijk. Horsman sugge reerde dat hier mis schien een functie is weggelegd voor het archiveringssysteem. De betrouwbaarheid van het archiveringssysteem kan garant staan voor de betrouwbaarheid van de archiefdocumenten die erin worden bewaard. Vervolgens werden vra gen gesteld uit de zaal. Tijdens de discussie kwamen de scherpe tegenstellingen tussen IT'ers en archiva rissen herhaaldelijk opnieuw aan de oppervlakte. Hierbij werd nog maar eens duidelijk dat deze tegenstellingen voort vloeien uit de verschillende uitgangspun ten. IT'ers benaderen een digitaal archief document immers als een object waar van ze alle originele eigenschappen wil len bewaren, terwijl vanuit de archiefwe tenschap en de diplomatiek archivarissen zich richten op de archivering van de essentiële componenten die een digitaal document de status van archiefstuk geven. Tot een echte discussie tussen Pinkas enerzijds en de InterPARES-men- sen anderzijds kwam het echter niet. Daarvoor praatten de deelnemers te veel langs elkaar heen, zonder in te gaan op eikaars argumenten. Een gemiste kans dus, en hierdoor bleef een aantal vragen onbeantwoord. De conferentie leerde in ieder geval dat binnen verschillende dis ciplines over het digitaal archiverings probleem wordt nagedacht. Filip Boudrez is DAVID-mederwerker, Stadsarchief Antwerpen. Noten: 1. Voor meer informatie over het DAVID-project zie F. Boudrez, Digitaal Archiveren in Vlaanderen, in: Nederlands Archievenblad, februari 2003, p. 28-29 en de projectwebsite (www.antwerpen.be/david). 2. Met dank aan Inge Schoups, Caroline Van Camp en Willem Vanneste voor de opmerkingen en aan vullingen. la— archievenblad augustus 2003 augustus 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 7