http://rhc.tilburg.nl/beeldonline memorix, de webdatabase voor beheren en raadplegen VAN FEITEN TOT KENNIS r'i ...ALS HET ECHT OM KWALITEIT GAAT ZÉ Boekverfilming ZÉ Boekscanning ZÉ Fotoscanning kleur/zwart-wit ZÉ Negatiefscanning ZÉ Diascanning ZÉ Documentverfilming ZÉ Documentscanning ZÉ Groot formaat verfilming ZÉ Groot formaat scanning ZÉ Microfilmscanning ZÉ Microfichescanning ZÉ Microfilmafdrukken ZÉ Plotten CAD-bestanden op microfilm informatiemanagement 13 WfF- "ZcrJ - ,/r^ ""T" www.pictura-im.nl advisering, implementatie en trajectbegeleiding publicatieprojecten (internet, drukwerk) database toepassingen memorix Edisonweg 50D, 2952 AD Alblasserdam Tel.: 078-6931300 Fax: 078-6931123 E-mail: gms@gmsnl.nl Website: gmsnl.nl Varia Door Albert Boekhorst* In dit zomers nummer wat lichte kost. Waarde In een voordracht op het symposi um van de Werkgemeenschap Infor matiewetenschap 'De WAARDE van informatie' op 27 februari 2003 noemde Eric Ketelaar enkele voorbeelden van de waarden van informatie die in archieven aanwezig zijn: monetaire waarde, histori sche waarde, culturele waarde, emotione le waarde. De monetaire waarde illustreerde hij aan het feit dat de gemeentearchivaris van Amsterdam kon aantonen dat het stad huis op de Dam door de tijden heen stadseigendom was gebleven. Het gebouw was in 1655 als Stadhuis in gebruik genomen, door koning Lodewijk Napoleon als koninklijk paleis gebruikt en door Koning Willem I in 1813 weer aan de stad Amsterdam teruggeven. De Amsterdamse financiën beletten de stad het echter te behouden en daarom werd het aan de koning 'in provisioneel gebruik' teruggegeven. Uiteindelijk draai de de 'Paleis/Raadhuis-kwestie' om de vraag of het gebouw stadseigendom was gebleven. Het rijk beweerde van niet: Amsterdam kon het gebouw terugkrijgen als de stad een nieuw koninklijk paleis zou betalen. 'De Amsterdamse gemeentear chivaris wist de onomstotelijke bewijzen van de stadseigendom op te diepen, het Rijk moest voor het paleis-raadhuis betalen: de gemeente kreeg in 1935 15 miljoen gulden. Sedertdien heeft de gemeentearchivaris nooit meer over zijn salaris hoeven te praten: de waarde van de archiefdienst stond voldoende vast. Waarde II De archivaris van Monnickendam bevindt zich in een wat minder riante positie. Hij zal naar alle waarschijnlijk heid wat meer moeite hebben om zijn stadsbestuur van zijn 'waarde' te overtui gen. Het Noordhollands Dagblad berichtte op 27 mei dat bij de voorbereidingen van het feest ter gelegenheid van 650 jaar stadsrechten bleek dat het originele, offi ciële document uit 1355, waarop ver meld staat dat Monnickendam zich een stad mag noemen, onvindbaar is. Dus even opletten als u bij de papiercontainer staat en niet blindelings alles weggooien. Als u iets meer weet over de plaats waar het originele document gebleven is, wordt u verzocht contact op te nemen met tel. (0299) 652 440. Nogmaals Monickendam Of het gezochte document/archief stuk inmiddels is gevonden, weet ik niet, wel wist het Noordhollands Dagblad op 27 juni te melden dat Monnickendam in 2005 een jaar te vroeg 650 jaar stadsrecht gaat vieren, jaap Haag van het Waterlands Archief (http://web. inter, nlnet/users/ SAW/) legt uit hoe dat komt: Monnickendam heeft stadsrechten sinds de woensdag na St. Mathijsdag (25 febru ari) 1355. In die tijd begon de jaartelling echter niet op 1 januari, maar met Pasen. Omdat de woensdag na 25 februari vóór Pasen viel, zijn de rechten volgens onze huidige telling dus niet in 1355 maar pas in 1356 verleend en mag het feest pas in 2006 gevierd worden. Het Noordhollands Dagblad laat Haag vertellen dat de vergis sing met de jaartelling vaker gemaakt wordt: Monnickendam vierde in 1955 het 600-jarig bestaan ook al een jaar te vroeg. In datzelfde jaar maakte Enkhuizen dezelfde fout. Beschermheilige internet Ik vermoed dat velen van ons ook wel eens de neiging gehad hebben om de pc/laptop uit het raam te gooien, om maar te zwijgen van andere vormen van agressiviteit. Het lijkt erop dat voor de rooms-katholieken onder ons enig soe laas in aankomst is. Het schijnt dat Paus Johannes ernstig overweegt een schuts patroon voor internetgebruikers en com puterprogrammeurs te benoemen. Dat zou Isidorus van Sevilla worden, een Spaanse bisschop uit de zevende eeuw, die in zijn tijd een twintigdelige encyclo pedie samenstelde (http://home.wana- doo.nl/~psd/isidorusweb/) Tot slot wil ik u de volgende uitspraak van Peter Hinssen (Belg, in 1969 gebo ren, in 1993 afgestudeerd als burgerlijk ingenieur telecommunicatie en electro- mechanica, nu new economy-onderne mer, consultant en werkzaam als intra- netontwerper) niet onthouden. Hij schrijft dat hij een tijdje geleden in Nederland op een congres moest spreken over duurzame documentinformatiesys temen. Hij vreesde aanvankelijk dat het een supersaai dagje zou worden, maar het bleek dat hij zich daar enorm heeft geamuseerd: 'Archivaris, dat wordt een beroep met status, Die hoeven op verjaars- feestjes niet meer in een hoekje te kruipen, iedereen wil de laatste nieuwtjes weten over documentbeheer. Want dat is eigenlijk ken nismanagement, en daar gaan de meeste bedrijven nu slecht mee om. Wie aan het begin van zijn loopbaan staat, raad ik nu dan ook aan de archieven in te duiken. Dat belooft een spannend bestaan te worden: Conan, the librarian!' Weer een illustratie van de steeds verder voortschrijdende integratie van de vak gebieden: duurzame documentinforma tiesystemen, archivaris, Conan the LIB RARIAN!... ('Conan the Librarian' wordt gebruikt als 'symbool' door het Richland College. Dallas, Texas (USA) en is een parodie op Robert E. Howards Conan the Barbarian. Zie: www.rlc.dcccd.edu/lrc/conan.htm, www.aallnet.org/chapter/mall/conan/conan hp. html) Albert Boekhorst (albert.boekhorst@hum.uva.nl) is als informatiewetenschapper verbonden aan de Universiteit van Amsterdam, de Universiteit van Pretoria en de Archiefschool. augustus 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 6