Het Gemeentearchief Rotterdam de praktijk Door René Spork* O O O BH Het Gemeentearchief Rotterdam heeft onlangs de vernieuwde website www.gemeentearchief.rotter- dam.nl officieel gelanceerd. 'Vernieuwd' wil net als bij een wasmiddel zeggen: nu nog beter. De website is uitgebreid met een archiefwebwinkel voor het elektronisch bestellen en betalen van kopieën/reproducties van akten en afbeeldingen. De archiefwebwinkel draait al enige maanden, maar een aantal kinderziekten moest er nog uit. In onderstaand artikel worden de achtergronden en gevolgen geschetst voor de organisatie van de introductie van de elektronische dienstverlening bij het Gemeentearchief Rotterdam. Het Gemeentearchief Rotterdam krijgt jaar lijks ongeveer 40.000 bezoeken op de studieza len aan de Hofdijk en in de Archiefwinkel aan de Coolsingel. Het aantal pageviews op de website bedraagt, vooral dankzij de 'digitale stamboom', meer dan 140.000 per jaar. Het Gemeentearchief Rotterdam heeft met behulp van zeventien medewerkers bijna drie jaar gedaan over de invoer van zo'n 900.000 DTB-gegevens voor raadpleging op internet. Het vervolg - de invoer van toegangen op de burgerlijke stand - zal naar verwachting minimaal zes jaar in beslag nemen bij een gelijkblijvend personeelsbestand. Naast genoemde stamboomgege vens zijn onder meer beschikbaar: zo'n 50.000 samenvattingen van nota riële akten uit de periode 1599-1660, circa 20.000 afbeeldingen van prenten en tekeningen, een index op de belangrijkste kranten van Rotterdam vanaf 1993 en de bibliotheekcatalogus vanaf 1993. Daarbij komen de gegevens van Delfshaven van 1657-1811 en van de vrijwillige rechtspraak voor schout en schepenen van Overschie van 1666-1709. De vraag wat onze klanten willen is - kun je met enige overdrijving zeggen - aanvankelijk hele maal niet gesteld en dat hoefde ook niet. Bestanden die in aanmerking kwamen voor digi talisering, zoals stamboomgegevens en afbeel dingen, waren de meest geraadpleegde bestan den en de originelen moesten nu eenmaal wor den beschermd. Hier geldt de wet van het grote getal. Stamboomonderzoek Uit onze jaarlijkse bezoekersonderzoeken blijkt dat onze doorsneeklant het volgende pro fiel heeft: man, 45-plus, wat hoger opgeleid, blank en belangstelling hebbend voor stam boomonderzoek. Dit laatste geldt voor ongeveer lizh'isi ki/l btamboom Rotterdam De vormende gegevens van Roti» de helft van onze bezoekers. Deze 'wetenschap' is niet echt toereikend voor een doelgroepenbe leid. De andere helft van onze klanten, laat staan onze potentiële klanten en hun wensen, kennen we immers niet of nauwelijks. Wat dat betreft komt het doelgroepenonderzoek dat het ministerie van OCW in samenwerking met DIVA onder meer op onze website uitvoert als geroepen. Het Gemeentearchief Rotterdam is er in elk geval voor alle (ex-)inwoners van de Rotterdamse regio. Geïnteresseerden in stam boomonderzoek met voorouders in Rotterdam komen uit alle delen van Nederland en de wereld. Mensen uit de zogenaamde 'heimwee'- landen - zoals Amerika, Canada en in mindere mate Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika - kijken met genoegen op de website naar plaatjes van de stad die zij of hun voorouders ooit heb ben verlaten. Nemen we het aantal pageviews in de maanden januari tot en met maart per stad van herkomst in Nederland onder de loep, dan zien we tot onze verbijstering dat op sommige dagen tweemaal zoveel Amsterdammers als Rotterdammers onze site bezoeken. Elektronisch bestellen en betalen Bij de klanten bestaat niet alleen behoefte aan de raadpleging van ons materiaal, maar ook aan het bestellen van reproducties. Elektroni sche dienstverlening maakt het mogelijk om websitebezoekers in binnen- en buitenland een voudig en snel op hun wenken te bedienen. Een stamboomonderzoeker uit Amerika met een Rotterdams familieverleden hoeft niet naar Rotterdam af te reizen om een kopie van een akte op te halen of zich te begeven in een inge- 10 archievenblad augustus 2003 wikkeld betalingsverkeer; een creditkaart vol staat. Bezoekers kunnen zeven dagen per week, 24 uur per dag, gebruikmaken van de diensten van het gemeentearchief. Een kopie van bijvoor beeld een overlijdensakte kost 1,50 plus 5,00 verzend- en administratiekosten. Dat is misschien niet goedkoop, maar het gemeentear chief is kosten verschuldigd aan de firma die het betalingsverkeer (creditcard en eenmalige bank- overschrijvingen) voor ons regelt en er zijn nu eenmaal handelingen en dus kosten gemoeid met het verzenden van kopieën en reproducties. Zonder enige vorm van publiciteit of reclame bereikten ons de afgelopen drie maanden via de webwinkel een paar honderd bestellingen. Het elektronisch bestellen en betalen is op zich geen al te ingewikkelde service, maar heeft het Gemeentearchief Rotterdam - als pionier binnen de gemeente - toch de nodige hoofdbrekens bezorgd. Zo moesten poorten in de firewall van het gemeentelijk intranet worden opengezet om het elektronisch betaalverkeer mogelijk te maken en eerlijk is eerlijk: daarbij is men niet over één nacht ijs gegaan. Een andere complica tie: bij fotobestellingen krijg je al gauw te maken met auteursrecht en soms kun je een foto pas verstrekken na schriftelijke toestemming van de rechthebbende. Het zijn dit soort uitzonderin gen die stroomlijning van het bestelproces moeilijk maken. Van oudsher hief het Gemeentearchief Rotter dam voor het openbaar maken van afbeeldingen uit zijn collectie 'publicatierecht'. Dit moest worden opgeteld bij de reproductiekosten en daarnaast kon en kan de besteller nog gecon fronteerd worden met auteursrecht, te voldoen aan de rechthebbende. Personen/instellingen die een foto wilden gebruiken in een niet-com- merciële publicatie vroegen en kregen vaak vrij stelling van publicatierecht. Daar ging dan wel een briefwisseling overheen. Het publicatierecht is afgeschaft, behalve bij audiovisueel materiaal, om de bestelprocedure te vereenvoudigen. De besteller maakt nu zelf de keuze uit een zakelijk tarief (bijvoorbeeld bij gebruik in een commer ciële publicatie) en een niet-zakelijk tarief (bij voorbeeld bij privégebruik en gebruik in een niet-commerciële publicatie). Voor auteursrecht wordt de besteller gewezen op zijn of haar ver antwoordelijkheden. Sommige fotografen/kun stenaars hebben desondanks geen toestemming gegeven voor weergave van hun werk op onze website, zelfs niet in lage resolutie. Aanpassing bedrijfsprocessen Wil je dienstverlening op afstand plegen, dan zul je de klant op afstand moeten kunnen bedienen. Vragen moeten per e-mail kunnen worden gesteld en beantwoord. Een aantal stan- daardantwoorden is dan ook beschikbaar. Het aantal e-mails dat het gemeentearchief krijgt, is in ruim anderhalfjaar tijd toegenomen van een paar honderd tot een paar duizend per jaar. De vragen die ons via e-mail bereiken zijn veelal oppervlakkig (heeft u iets over de wijk X?) en kunnen met standaard-mails worden afgedaan. 'Echte' vragen worden behandeld als ingekomen correspondentie. Het aantal bezoekers op de stu diezalen loopt wat terug en waarschijnlijk is er een verband met het toegenomen aantal mails. Mensen met een eenvoudige vraag laten een bezoek aan het gemeentearchief achterwege. De mensen die wel naar de stu diezaal komen hebben zich dankzij de website beter kun nen voorbereiden en dat stelt hogere eisen aan het niveau van dienstverlening. Het aantal (foto)bestellingen via de website zal naar ver wachting toenemen. Daarnaast zijn er nog de gewone op de zaal gepleegde bestellingen, waarbij we met behulp van een goede kleurenprinter en digitale camera een direct-klaar-service voor reproduc ties gaan bieden. Routinebestellingen hoeven dan niet meer naar onze foto-afdeling, die de handen vrij krijgt voor hoogwaardiger bestel werk en de bestellingen via de website. Bedrijfsprocessen worden aangepast als gevolg van de wisselwerking tussen de gewone en e- dienstverlening. De Beukelsdijk ter hoogte van de plek waar de Heemraadsingel en de Diergaardetunnel is gekomen, 1913. Tekening O. DeConinck. Collectie Gemeentearchief Rotterdam Het gemeentearchief maakt voortdurend een spagaat: het staat met één been in-de gemeente lijke organisatie en met een ander been in de archiefwereld. Eisen die de gemeente en het archiefwezen aan digitalisering, ontsluiting en beschikbaarstelling van archieven en collecties stellen sporen soms niet met elkaar. In het kader van het e-overheidprogramma heeft de gemeen te Rotterdam onze elektronische dienstverlening gesubsidieerd. Dit jaar en volgend jaar worden de gemeentelijke diensten geacht over te stap pen op een nieuw content management system. De navigatie van onze website zal er aanzienlijk door verbeteren, maar de hele website moet weer op de schop. Versie nummer drie is in aan tocht. René Spork is hoofd van de sector Externe Dienstverlening bij het Gemeentearchief Rotterdam. B augustus 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 5