Van Wijn-penning uitgereikt aan Frank Majoor Limbmghuis gaat niet door Limburgs Museum restaureert film 'Zuiderboeren' Historisch archief van Sophia Stichting/ Zeehospitium ondergebracht bij Haags Gemeentearchief Websites achieven getest nieuws uit het veld nieuws uit het veld Internet nieuws NIEUWS u i t Op woensdag 28 mei 2003 is in Den Haag de Hendrik van Wijn-penning uit gereikt aan mr. Frank Majoor. De Van Wijn-penning wordt toegekend door de Koninklijke Vereniging van Archivaris sen in Nederland aan personen die zich op bijzondere wijze verdienstelijk heb ben gemaakt voor het Nederlands archiefwezen. Frank Majoor heeft zich als secretaris generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken bijzonder ingespan nen voor de recuperatie uit Rusland van de in de Tweede Wereldoorlog geroofde Nederlandse archieven van joodse, theo sofische en pacifistische organisaties, van de rotary, van de vrouwenbeweging en van de vrijmetselaars. Het lot van deze archieven is lange tijd onduidelijk geweest. Pas in het begin van de jaren negentig van de vorige eeuw werden de archieven in Moskou gevon- Mr. Frank Majoor heeft de Van Wijn-penning ontvangen uit handen van nationaal archivaris dr. Maarten van Boven. den. De eerste pogingen om deze terug naar Nederland te halen hadden geen succes. Een interventie van koningin Beatrix tijdens het staatsbezoek aan de Russische president Poetin was de aanzet In 1994 werd het Nederlandsch Zeehospitium te Kijkduin, dat onder de zorg van de Sophia Stichting viel, gesloten. De Sophia Stichting werd op 15 april 1879 opgericht op initiatief van de Nederlandse bevolking als aandenken aan de in 1877 overleden koningin Sophie, de eerste echt genote van koning Willem III. De leden van de oprichtingscommissie besloten ter nagedachtenis aan de vorstin in Scheve- ningen een hospitaal op te richten voor de tijdelijke verpleging van arme Nederlandse kinderen, voor wie zeelucht en het baden in zeewater noodzakelijk werd geacht. Op 17 juni 1880 kon aan de Gevers Dey- nootweg 21 te Sche- veningen het Eerste Zeehospitium wor den geopend. Op het grote doek van Museum Panorama Mesdag is deze kliniek na 120 jaren nog steeds duidelijk zichtbaar. Onlangs is aan de collectie particuliere archieven van het Haags Gemeentearchief het fraaie oud-archief van de Sophia Stichting toegevoegd. Het archief van de Sophia Stichting is toegankelijk gemaakt door mw. drs. C.H. Hens-Versteegh, tot 1999 directeur patiëntenzorg van de Sophia Stichting, en door een medewerk ster van het Haags Gemeentearchief. Het is hierdoor voor onderzoekers mogelijk om archiefstukken uit dit archief in te zien op de studiezaal van het Haags Gemeente archief. Archiefstukken met privacy-gevoelige informatie over patiënten zijn evenwel van openbare inzage uitge zonderd. Kijkduinsestraat, Zeehospitium, ca. 1920. Collectie: Haags Gemeentearchief. voor een tweede poging, die succesvol is verlopen. Frank Majoor, die voordat hij secretaris-generaal werd bij Buitenlandse Zaken onder meer belast was met het dossier Tweede Wereldoorlog, heeft zich actief met de zaak bemoeid. Erfgoed is iets wat zijn belangstelling heeft en hij ziet het erkennen en respecteren van eikaars erfgoed als een smeermiddel voor een soepel verkeer tussen staten. Hij is meerdere malen naar Moskou gereisd om de zaak persoonlijk te regelen en voerde tot op het vliegveld van Moskou toe nog overleg met de toenmalige staatssecreta ris van Cultuur Rick van der Ploeg. Met de uitreiking van de Hendrik van Wijn-penning aan Frank Majoor wordt ook uitdrukkelijk erkentelijkheid betuigd aan het hele ministerie van Buitenlandse Zaken, en in het bijzonder de cultureel attaché in Moskou en de Haagse ambte naren die zich voor deze recuperatie heb ben ingezet. Frank Majoor is de achtste persoon aan wie de Van Wijn-penning is overhandigd. Yvonne Bos-Rops In het vakblad voor informatie verwerkers, Informatie Professional, van juni 2003 (jrg. 7, nr. 6) staat onder de welluidende titel 'Er valt nog een wereld te winnen' een test van de websites van archiefinstellingen. De test is te downloaden van de website www.informatieprofessional.nl (optie: webtesten). Op de testmethode valt misschien wel wat af te dingen. De presentatie van de test in de tabellen is niet erg overzichtelijk en de vragen die daar beantwoord worden, zijn niet gericht op de reguliere archiefbezoe ker. Veel gênanter is het gebruik van oude archiefnamen als 'Provinciaal rijksarchief Utrecht' (idem voor Noord-Brabant en Zeeland). Dat neemt niet weg dat er veel beharti genswaardigs wordt opgemerkt. archievenblad augustus 2003 het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Na vijfjaar voorbereiding lijkt alles voor niets te zijn geweest. Het beoogde Limburg huis, een samenwerkingsverband van het Sociaal Historisch Centrum Limburg (SHCL), het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap (LGOG), de dialectvereniging Veldeke, het Rijksarchief in Limburg en het Gemeentearchief Maastricht, gaat niet door. Over de redenen van het mislukken wil men zich in het openbaar niet uitlaten, maar anoniem wordt altijd naar de mede zeggenschapsorganen van de twee Limburgse archiefinstellingen verwezen. Die zouden de bekende spaak in de wielen hebben gestoken. Zij zagen, naar verluidt, een fusie van overheidsorganen met private verenigingen (nog) niet zitten. Het fijne is echter niet bekend. Wie weet voelt men zich alsnog geroepen een en ander nog eens precies uit de doeken te doen. Terug naar het begin; in 1998 verscheen de nota 'Cultuur leeft in Limburg'. Daarin werd gesteld dat de cultuurhistorie, volkshistorie en streektaal van Limburg voor een breed publiek toegankelijk moesten zijn. In mei 2001 werden de eerste plannen voor het Limburghuis met veel vlagvertoon in de publiciteit gebracht. Per 1 januari 2003 zou, zo werd beloofd, iedere Limburger van ach ter zijn computer onderzoek kunnen gaan doen naar genealogie, de geschiedenis van zijn woonhuis of de streektaal die hij spreekt. Een nieuw historisch centrum zou op een digitale manier toegang gaan bieden tot een groot aantal archieven en histori sche bronnen in de provincie. Voor het cen trum, het eerste van deze omvang in Nederland, werd ruim vijf miljoen gulden (circa 2,5 miljoen euro) uitgetrokken. Het Limburghuis zou moeten intrekken bij het huidige Rijksarchief in Limburg te Maastricht. Met de bundeling van middelen en mens kracht wilden de initiatiefnemers een einde maken aan de bestaande versnippering van historisch onderzoek en onderwijs in de provincie. Het geld dat door het samengaan bespaard zou worden, zou gebruikt moeten worden om de kwaliteit van de dienstverle ning te verbeteren. Het is er niet van gekomen. De Limburgse gedeputeerde van Cultuur, Martin Eurlings, gaat nu op zoek naar alternatieven. Hij betreurt het niet doorgaan van het Limburghuis. Het was volgens hem de beste oplossing voor het geschiedenisonderzoek en -onderwijs in Limburg. De plannen van het rijk om in alle provin cies dergelijke historische centra te gaan vormen zullen hierdoor mogelijk ook ver traging oplopen. Harry Strijkers Het Limburgs Museum beheert het filmarchief van de Limburgse Land en Tuinbouw Bond (LLTB). Het bevat prachtige en historisch zeer waardevolle filmreporta ges uit de jaren 1938-1939, die destijds in opdracht van de LLTB zijn gemaakt door cineast Alex Roosdorp uit Deventer. De filmbeelden geven een authentieke impres sie van het dagelijks bestaan van boeren en tuinders en hun gezinnen op het Limburgse platteland. Uit deze beelden stelde een andere cineast, Guillaume Dohmen, in 1984 een nieuwe film samen, eveneens op verzoek van de LLTB. Die film plaatst de van oorsprong zwijgende beelden in historische context en voorziet ze van gedegen en fraai commen taar. Deze documentaire is onlangs door het Limburgs Museum gerestaureerd en wordt momenteel onder de titel Zuiderboeren ver toond in een vijftal Limburgse streekmusea die deelnemen aan de zogenaamde Museumestafette. Er kan tevens worden ingetekend voor een exemplaar op video of dvd. Daarnaast is een rondreizende film/ muziekvoorstelling over het agrarische Limburg in de jaren 1938-1939 in voorbe reiding. Meer informatie: Frank Holthuizen (Limburgs Museum), tel. (077) 352 21 12. Douwe Egberts bestaat 250 jaar. In 1753 werd Douwe Egberts opgericht door Egbert Douwe in het Friese Joure. Een centrale rol in het jubileum van Douwe Egberts wordt ver vuld door de speciaal hiervoor geopende site: www.de2s0iaar.nl. Hier kan iedere belangstel lende veel nieuws omtrent de door Douwe Egberts te organiseren activiteiten terugvin den. Ook met betrekking tot het verleden van het bedrijf staat op de site veel informatie en illustratiemateriaal. Deze informatie is voor een belangrijk deel ontleend aan het Bedrijfshistorisch Centrum (BHC) van Douwe Egberts. De afdeling beheert een zeer hete rogene collectie, variërend van advertenties vanaf 1806 tot winkelreclame en van verpak kingen, logo's, geschenken, boeken, kalenders tot posters, deurhangers en orginele tekenin gen van door Douwe Egberts uitgegeven boe ken. In het kader van het jubileum en ter voorbereiding van de te verwachten vragen, is er voor gekozen de collectie van het BHC te ontsluiten middels een database. Gekozen is voor Cardbox (www.cardbox.nl/), een vrij een voudig en stabiel databasesysteem. Van elk voorwerp of document werd een digitale foto gemaakt, die is verwerkt in de database. Bij de foto staat vervolgens nadere informatie, bij voorbeeld de periode, de beschrijving en een inventarisnu mmer. Behalve de bedrijfshistorische collectie, kende Douwe Egberts ook een omvangrijk en oud bedrijfsarchief. Net als in het geval van de museale collectie, was dit archief onvoldoen de ontsloten en waren de bewaarcondities niet toereikend. Tevens was de historische informatie ontoegankelijk voor onderzoekers en andere belangstellenden. Enkele jaren gele den is om deze redenen het besluit genomen het gehele archief tot en met 1978, het jaar waarin de Amerikaanse onderneming Consolidated Foods (nu Sara Lee) Douwe Egberts overnam, in zijn geheel over te dragen aan het Rijksarchief in Friesland; overigens blijft Douwe Egberts wel de eigenaar van het archief. Juist het Rijksarchief had veel belang stelling omdat de wortels van Douwe Egberts in de Friese plaats Joure liggen. Momenteel maken medewerkers van het Rijksarchief het archief toegankelijk. Resultaat zal een archief zijn, dat volgens de regels der inventariskunst toegankelijk is en waar veel informatie aan kan worden ontleend. augustus 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 3