LJ colofon li! Een database van negentiende- en twintigste- eeuwse levensgeschiedenissen. Vaste rubrieken LI De archiefschat LA Nieuws uit het Veld HZ Column (28 Literatuur 132 Verenigingsnieuws [40 Agenda Citaat van de maand 'De eerste rij schrijftafels, parallel aan de balie, is het domein van de acht schrijvers, wier taak het is het publiek te woord te staan. Ook de tweede rij, van vier, heeft als denkbeeldig middelpunt de as van de zaal, die van de deur naar achteren loopt en daar in de duistere diepten van het gebouw verdwijnt. Deze tafels behoren toe aan de klerken. Achter hen zitten de souschefs, aan beide zijden van de as één. En helemaal achteraan zit, apart en in zijn eentje, zoals het hoort, de archivaris, die in de dagelijks omgang chef wordt genoemd.' 4 noot van de redactie - Donkere Wolken Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per- jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beck, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Maarten Broek (eindredactie), Marijke de Bruijne, Ralph Dingemans, Mathilda van Geem, Harry Hendriks (NVBA), Eric Hennekam, Peter Sijnke, Harry Strijkers (NVBA), LarissaVelkers. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Bert Looper, GerritValk, Else Laura Rademaker, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 66,50 buitenland (binnen Europa) 80,00 buitenland (buiten Europa) 96,00 losse nummers 8,00 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 23 17, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV.Ursem Cover dia© Corbis Stock Market/ William Westheimer Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt op 5 september 2003. N H 0 U D |10 Het Gemeentearchief Rotterdam en de elektronische dienstverlening De praktijk: René Spork 113 Van feiten tot kennis. Varia Informatiemanagement:Albert Boekhorst |14 DAVID-conferentie: e-Archiving for posterity De praktijk: Filip Boudrez 117 Stambooming: digitale genealogie in de toekomst De praktijk: Robert van Vuuren Historische Steekproef Nederlandse bevolking De praktijk: Kees Mandemakers 122 Laat zien die geschiedenis! De praktijk: Nicoline J. Ekama van Dorsten José Saramago, Alle namen (Nederlandse vertaling uitgegeven door Meulenhoff, Amsterdam, 2000). archievenblad augustus 2003 P G A V E II Het Gemeentearchief Rotterdam en de elektronische dienstverlening lEfëfö&ïi&fil&'r. Door René Spork Kreeg het Gemeentearchief Rotterdam anderhalf jaar geleden nog een paar honderd e-mails per jaar, nu zijn dat er een paar duizend. Bezoekers kunnen kopieën en reproducties via de website bestellen én betalen. De groei van de elektronische dienstverlening vraagt om een aanpassing van de bedrijfsprocessen. Een database van negentiende- en twintigste- eeuwse levensgeschiedenissen. Historische Steekproef Nederlandse bevolking DAVID-conferentie: e-Archiving for posterity Door Filip Boudrez Onze zuiderburen organiseerden onlangs een inter nationale conferentie over digitale archivering. IT'ers, juristen en archivarissen konden hier hun visies op de problemen en de oplossingen van digitaal archive ren uitwisselen. Laat zien die geschiedenis! In de Historische Steekproef Nederlandse bevolking, kortweg HSN, worden de levenslopen van 77.000 mensen vastgelegd, geboren tussen 1812 en 1922. Op die manier ontstaat een representatieve databa se voor historisch onderzoek. Met het seminar 'Laat zien die geschiedenis!' werd afscheid genomen van Fieke Krikhaar als projectlei der RHC-vorming. Dat betekende lezingen en veel discussie over fusie en integratie, culturele infra structuur en marketing van historische informatie. Door Kees Mandemakers Door Nicoline J. Ekama van Dorsten augustus 2003 archievenblad Hoewel het met het mooie weer niet op kan (tenminste op het ogenblik dat ik dit schrijf) pak ken zich toch donkere wolken boven onze hoofden samen. Figuurlijk gesproken dan. Want het lijkt erop dat het in de ko mende periode financieel toch allemaal wat minder zal gaan worden. En dat heeft uiteraard ook consequenties voor de cul turele sector. De nieuwe staatssecretaris voor cultuur en media Medy van der Laan heeft al aangekondigd dat er niet meer geld bijkomt, maar dat er alleen maar geld afgaat. Wij hopen haar dit najaar in het Archievenblad aan de tand te voelen over haar beleidsvoorne mens ten aanzien van het archiefwezen. Het zou weieens zo kunnen zijn dat grote, lan delijke projecten, waar relatief veel geld naar toegaat, op de tocht komen te staan. Projecten die veel tijd en aandacht vragen (en dus geld) zijn er met name op het gebied van digitalisering. Ook dit nummer van uw lijfblad staat weer bol van de ICT. Zie bijvoorbeeld de artikelen over de digitale dienst-verlening in het Gemeente-archief Rotterdam, de e-Archiving-conferentie in Leuven, de digitale stamboom en de HSN. De ICT is een wezenlijk onderdeel van ons bestaan geworden. We kunnen er, met name in de dienstverlen ing naar het publiek, niet meer buiten. Daarom werd en wordt hier door de verschillende archiefdiensten flink in geïn vesteerd. Over verschillende diensten gesproken. Inmiddels is al be-kend geworden dat één van de hoofdpunten van het beleid van de nieuwe staatssec retaris (mijns inziens terecht!) 'spreiding' zal worden. En dat opent natuurlijk interessante perspectieven voor de histori sche centra (RHC's) en voor regionale archieven. Maar hoe dan ook, we zullen met een zekere versobering rekening dienen te houden. Dat hoeft op zich nog geen ramp te zijn. Met een goede onderlinge afstem ming, samenwerking waar mo gelijk en de nodige creativiteit moet er ook in ons vakgebied veel mogelijk zijn. Dat lijkt me een uitdaging voor de komende (plan)periode 2005-2008, waar velen van ons zich het komende najaar al aan moeten gaan wij den. Al dan niet gewapend met een paraplu tegen die dreigende wolken. Peter Sijnke

Archievenblad | 2003 | | pagina 2