0 Tentoonstellingen O Cursussen BINNEN BUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Bijeenkomsten agenda Internationale bijeenkomsten 41 ,'JH t/m 28 september Haagse Begroetingen Het thema 'Haagse Begroe tingen' is de lei draad van deze zomertentoonstelling, samengesteld door de directeur van het Haags Historisch Museum en de Ge vangenpoort. Aan de hand van vier deel- thema's maakt de bezoeker een avon tuurlijke historische reis door de 'mooie stad achter de duinen'. Volkse Begroe tingen biedt onderdak aan volkse tafere len. In Vorstelijke Begroetingen maken de hoge kringen hun opwachting. Idyl lische Begroetingen roept een roman tisch beeld van Den Haag op met veel aandacht voor de zee en het strand. Schril in contrast hiermee staat het laat ste thema Pijnlijke Begroetingen. Hier zijn onder andere schandborden en brandmerken te zien uit de collectie van Museum de Gevangenpoort. Haags Historisch Museum, Korte Vijverberg 7, Den Haag Info: tel. (070) 364 69 40 of via www.haagshistorischmuseum.nl of www.gevangen poort, n l 1 t/m 28 september MAAS. Moeder, Muze, Markante, Middela res, Meedogenloze, Mythe Expositie gewijd aan de cultuurhisto rische betekenis van de rivier de Maas. In de expositieruimtes wordt met licht en geluid de suggestie van rustig kabbelend water opgeroepen. De bezoekers lopen over vlonders in deze imaginaire rivier en krijgen aan de hand van oude kaarten, tekeningen, schilderijen en Maas vondsten een beeld van hoe de oeverbe woners door de eeuwen heen eeuwen leefden met de Maas. De expositie maakt deel uit van de gelijknamige zomermani- festatie in Noord- en Midden-Limburg. Info: www.maasmanifestatie.nl Limburgs Museum, Keulsepoort 5, Venlo Info: tel (077) 352 21 12 of www.limburgsmuseum.nl t/m 12 oktober Vincent van Gogh over Amsterdam Vincent van Gogh woonde vanaf maart 1877 ruim een jaar in Amsterdam waar hij zich voorbereidde op een studie theologie. Hij bezocht er kerken en musea en ging op visite bij familie en vrienden. In brieven aan zijn broer Theo komt het negentiende-eeuwse Amster dam tot leven. Veel van wat Vincent zag, bestaat nog steeds. De Amsterdamse fotograaf en producent Reindert Groot ging Van Goghs gangen na en fotografeerde de locaties. Hij ver bindt hiermee Van Goghs perspectief met het Amsterdam van nu. Deze foto's van Reindert Groot zijn vergezeld van citaten uit de brieven en aangevuld met historische documenten op deze ten toonstelling te bekijken. Museum Amstelkring, Ons' Lieve Heer op Solder, Oudezijds Voorburgwal 40, Amsterdam Info: tel. (020) 624 66 04 of www.museumamstelkring.nl I t/m 2 november Onvervalst! Drie eeuwen Joh. Enschedé Geen dag zonder Enschedé want dagelijks gaan talloze briefjes van hand tot hand die door de Haarlemse firma gedrukt zijn. Dit jaar bestaat het familiebedrijf 300 jaar. In 1703 begonnen in Haarlem als eenvoudige boekdrukker, groeide het bedrijf uit tot de internationaal vermaarde producent van bankbiljetten, postzegels en waardepapieren. Tegenwoordig ont wikkelt Joh. En-schedé ook geavanceerde digitale beveiligingssystemen. De produc tie van de kostbare geldswaardige produc ten vindt plaats in het diepste geheim. Teylers Museum biedt met deze tentoon stelling de unieke mogelijkheid een kijkje achter de schermen te nemen en kennis te maken met vele producten die het bedrijf sinds driehonderd jaar levert. Niet alleen in Nederland, maar in de hele wereld. Teylers Museum, Spaarne 16, Haarlem Info: tel. (023) 531 90 10 of via www.teylersmuseum.nl 2 en 3 oktober workshop Archiefschool over beheersregels Bedoeld voor zbo's en pbo-organen die nog niet beschikken over beheersre gels, in het bijzonder de leidinggevenden die verantwoordelijk zijn voor de docu mentaire informatievoorziening. De cursus sluit aan bij de Archiefwet 1995 en de internationale standaard voor archief- en informatiemanagement (ISO standaard 15489). Informatie: Archiefschool (020) 595 19 00, e-mail: info@archiefschool of www.archieT school.nl 29 augustus Studiemiddag ICT in het archeologisch bedrijf Een studiemiddag, georganiseerd door VGI (Vereniging voor Geschiedenis en Informatica) en SNA (Stichting voor de Nederlandse Archeologie) met als thema ICT in het archeologisch bedrijf. Tijdens deze studiemiddag wordt inge gaan op de wijze waarop binnen de archeologie gebruikgemaakt wordt van ICT. De studiemiddag geeft een introduc tie in de verschillende aspecten van ICT- gebruik binnen de archeologie, en is bedoeld voor zowel archeologen als niet- archeologen. Deelname is gratis voor VGI- en SNA- leden en voor studenten. Locatie: Koninklijke Bibliotheek, Den Haag; aanvang 13.30 uur. Info en aanmelding: e mail: paula.witkamp@bureau.knaw.nl of via www.sna.nl en www.vgi-online.org 1 6 september Themadag notarissen in heden en verleden 1557-2003 Al vijftig jaar wordt er in het Rijksarchief gewerkt aan een index op de nota riële archieven van Noord-Holland ca 1567- 1811 (m.u.v. Alkmaar, archievenblad augustus 2003 Amsterdam, Haarlem en Hoorn). Bezoe kers kunnen op deze themadag gratis grasduinen in deze index en zo interes sante zaken vinden over hun voorouders en de lokale geschiedenis in Noord- Holland. Ook zijn op deze dag diverse instellingen met informatie vertegen woordigd en vinden diverse lezingen m.b.t. notariële archieven in heden en verleden plaats. De toegang is gratis. Tijd: 10.00-16.00 uur. Rijksarchief Noord-Holland, Kleine Houtweg 18, Haarlem Info: (023) 517 27 09 of e-mail: ameddens@noordhollandsarchief.org 1 6 september Genealogische dag Zeeland De afde ling Zeeland van de Neder landse Genealogische Vereniging en de Stichting Genealogisch Centrum Zeeland organiseren de jaarlijkse genealogische contactdag dit keer samen met hét cul tuurhistorisch centrum van Zeeland, het Zeeuws Archief. Het thema van deze dag is 'Zeeland Migratieland'. Kosten: 3,50. Locatie: Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg Aanmelding per post: Postbus 70, 4330 AB Middelburg of via e-mail: mfo@zeeuwsar- chief (aanmelding niet strikt noodzakelijk) 26 september Mensen achter het beleid. Persoonsdossiers als bron voor het historisch-wetenschappelijk onderzoek Symposium georganiseerd door het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis en het Nationaal Archief (m.m.v. DIVA, IISG en KNHG), gewijd aan de problema tiek van de persoonsdossiers. Kosten: 20,- (incl. koffie/thee, lunch en recep tie). Info en inschrijving: www.inghist.nl I 9 oktober Algemene ledenvergadering KVAN Locatie: Den Haag Info: bureau@kvan.nl 1 9 oktober Eerste Eric Ketelaarlezing Locatie: Den Haag Info: info@nationaalarchief.nl j 9 oktober Algemene ledenvergadering en congres SOD Locatie: Amsterdam Arena Info: mghtuit@hotmail.com I 25 oktober 17e Brabantse Contactdag Tweejaarlijkse contactdag voor stam boomonderzoekers, georganiseerd door de Brabantse afdelingen van de Neder landse Genealogische Vereniging (NGV). Locatie: Rijksarchief in Noord-Brabant, Zuid Willemsvaart 2, 's-Hertogenbosch Info: tel. (076) 571 02 01, (040) 252 45 98 of (013) 455 43 13 I 29 oktober RMC Congres Thema: Records Management is People Management, voor stakeholders en regisseurs. Locatie: Media Plaza, Utrecht Info: www.rmconventie.nl 3-5 september, Marburg, Duitsland Metadata in Digital Preservation Een driedaagse Erpanet workshop gewijd aan de problematiek van digitale bewaring. Inschrijvingskosten: 150,- Locatie: de 'Archivschule' in Marburg, Duitsland Informatie en inschrijving: www.erpanet.org 7-10 september, Warschau en Krakow, Polen Archives and Changing Societies: Active Strategies for Meeting Public, Institutional and Archival Needs ICA/SUV congres 2003 Info en inschrijving: www.usyd.edu.au/archives/ica_suv/ 2oo3seminar/SUV2oo3sem_prog.pdf I 18 en 19 september, Brussel Informatie 2003 Deze tweejaarlijkse manifestatie van onze Vlaamse collega's biedt een forum voor reflectie over technologische veran deringen en vernieuwingen in archieven, bibliotheken en documentatiecentra; een ontmoetingsplaats voor gebruikers, inter mediairs en producenten van informatie systemen en -technologie; een interac tief gebeuren met voordrachten, panel discussies en presentaties en een beurs waar tientallen bedrijven zich presente ren. Info en inschrijving: www.wbad.be/informatie2003.html 18-20 september, Helsinki, Finland Changing images. The role of photographic collec tions in the digital age Sepia conferentie. Inschrijvingskosten: 190,- (incl. kof fie/ thee en lunches) info en inschrijving: www.knaw.nl/ecpa/sepia/conference.html j 16-20 september, Adelaide, Australië The Australian Society of Archivists National Conference De conferentie zal gewijd zijn aan het thema GLAM (Galleries, Libraries, Archives and Museums) en met name ingaan op aandachtspunten die collega's uit deze sectoren met elkaar gemeen heb ben. Info en inschrijving: www.archiyists.0rg.au/events/c0nf2003 30 september-3 oktober, Chemnitz, Duitsland 74. Deutscher Archivtag. Archive im Gesellschaftlichen Reformprozess Info en inschrijving: www.vda.archiv.net/archivtage.htm 1-3 oktober, Amsterdam en Middelburg Internationaal symposium 'Fish, War and Politics' Informatie: tel. (070) 316 2853, e-mail: marhissec@marstaf.navy.dnet mindef.nl of via www.historie.marine.nl augustus 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 20