NVBA nieuws NVBA nieuws Harry Hendriks en de NVBA Welkom nieuwe NVBA-leden 39 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen In de dynamische omgeving van het Interpoliskantoor aan de Spoorlaan in Tilburg waar de voorbereidingen voor de opening van de nieuwe vleugel in volle gang zijn, vertelt Harry Hendriks, de man achter E-Zine, over zijn betrokkenheid bij de NVBA. In 1995 is Harry hoofdredacteur geworden van NVBA Nieuws, toen nog onderdeel van Kantoor Efficiency. "Ik heb me indertijd mee laten slepen door het enthousiasme van Arie Otten. Bernard Mantel ging weg en Arie vroeg of ik hoofdredacteur wilde wor den. Als hoofdredacteur laat ik anderen schrijven, zit mensen achter de broek, ver zamel kopij en stem af met de rest van de NVBA-redactie. In 1998 is de NVBA in zee gegaan met het Archievenblad en is de redac tie uitgebreid met Harry Strijkers en Joop van der Velde. Joop van der Velde verzorgt de verslagen van de Algemene Ledenver gaderingen. Harry Strijkers schrijft zelf arti kelen en bezoekt de redactievergaderingen van het Archievenblad, waarvan hij nu vast redactielid is geworden. Hij schrijft goed, is consciëntieus, komt zijn afspraken na. Kortom hij is een gouden vent." E-Zine De lange productietijd van het Archievenblad is onder andere de aanzet geweest om een elektronische nieuwsbrief te maken naast het NVBA Nieuws in het Archievenblad en de NVBA Website. "Tussen de kopijdatum, de uiterste datum voor de aanlevering van teksten, en de ver schijningsdatum liggen ongeveer twee maanden. En dan ligt het nog niet eens op de mat bij de leden. Voor sommige achter grondartikelen en beschouwingen vind ik dit prima. Als je wilt uitstralen dat we een dynamisch vak hebben, moet je ook een snel medium hebben om mensen te infor meren over je activiteiten en over het vak gebied." Een gesprek in 1999 met Peter Glebbeek, een man met veel computerkennis, heeft in 2000 geleid tot het voorstel voor E-Zine. "Het bestuur heeft mijn voorstel overgeno- Peter Glebbeek men en de eerste E-Zine verscheen. Na een proefperiode van een half jaar is het offi cieel van start gegaan. Toen ik eraan begon was het voor mij de vraag of ik wel vol doende nieuws kon vinden. Ik kreeg er steeds meer lol in toen ik merkte dat er heel veel interessante informatie was te vinden. Bij de start had ik niet kunnen bevroeden dat E-Zine zou uitmonden in een bijna wekelijkse uitgave. Eigenlijk verbaast het me nog steeds dat het iedere week weer lukt om E-Zine te vullen met interessante berichten waar voor ieder wat wils tussen zit. Door de week verzamel ik alle interes sante berichten. In het weekend maak ik de definitieve selectie en de index. Als alle berichten zijn 'geschoond' (alles in hetzelf de lettertype en alle plaatjes verwijderd) gaat E-Zine naar ruim tweehonderd adres sen, waaronder ook niet-leden." Harry heeft behoefte aan verdere professio nalisering van E-Zine. "Het moet meer 'smoel' krijgen en in een nieuw jasje wor den gestoken. Er moet ook nog een goede naam komen, want E-Zine is geen eigen naam; het staat voor Electronic Magazine. De professionalisering heeft vooral betrek king op de vormgeving, want aan de inhoud hoeft wat mij betreft weinig te ver anderen. Als we niet doorgaan met het Archievenblad, betekent professionalisering ook dat er garanties moeten komen voor de continuïteit. In de huidige situatie kan E- Zine niet verschijnen als ik ziek word of met vakantie ben. Een mogelijke oplossing is om samen met iemand anders om en om op wekelijkse of maandelijkse basis E-Zine te verzorgen. Als je wilt vasthouden aan de wekelijkse verschijningsfrequentie moet dat door een persoon worden voorbereid. Als je daar overleg over moet voeren werkt het niet, omdat de tijd daarvoor te kort is." Harry zou E-Zine bij voorkeur samen met SOD en KVAN willen uitgeven. "We vissen tenslotte allemaal in dezelfde vijver en samen kunnen we er iets moois van maken." Favorieten Voor de selectie van berichten maakt Harry, naast de NVBA-berichten, ook gebruik van de favorieten op internet, die hij in de loop der jaren heeft verzameld. Dat zijn natuurlijk de webadressen van de bekende beroepsverenigingen zoals KVAN en dergelijke en de bekende vakbladen op ons gebied. Hij attendeert ook op berichten uit vakbladen die niet direct met het vakge bied van doen hebben, maar die wel aan dacht besteden aan documentmanagement zoals Workflowmanagement of Business Proces Magazine. "Deze vakbladen bewegen zich in de perife rie van ons vakgebied, maar geven wel een goed beeld van de belangstelling van orga nisaties. Ik probeer al die onderwerpen te coveren en ga niet uit van een vast interes seprofiel, maar van mijn eigen kennis en ervaring over het vakgebied en over de inte resses van onze leden. De favorieten die ik vastleg voor E-Zine sturen me daar in. Ik houd me niet vast aan dit stramien, maar maak regelmatig ook uitstapjes naar België en Duitsland om te kijken wat onze vak broeders daar doen." Verenigingsleven Harry vindt het teleurstellend dat de leden van de vereniging zo weinig gebruik maakt van E-Zine en NVBA Nieuws. "Het bestuur en de regio's, afdelingen, secties en dergelijke kunnen E-Zine gebruiken om leden en andere geïnteresseerden snel te informeren over hun activiteiten. Herhaalde malen heb ik oproepen geplaatst en in Algemene Ledenvergaderingen gevraagd om kopij aan te leveren. Dat heeft niets opgeleverd. Ik vind het jammer dat de vereniging geen gebruik maakt van dit dynamische medium. Voor NVBA Nieuws benaderen we nu zelf mensen voor nieuws en interviews." Vorig jaar heeft Harry tijdens de bijeen komst in Den Bosch ter gelegenheid van het afscheid van Arie Otten een lezing ver zorgd over communicatie binnen de NVBA door de jaren heen. Deze presentatie was onder andere gebaseerd op het boek 50 Jaar NVBA 1947-1997 van Harry Strijkers en Sjef Maas. "Vanaf het begin heeft de wens van een eigen bulletin bestaan. De geschiedenis leert dat iedere poging om zelf een bulletin uit te geven iedere keer weer een schone dood stierf waarna onderdak werd gezocht bij vakbladen als Repeat. Kantoor Efficiency en Open (de voorganger van het huidige tijdschrift De Informatieprofessional). Steeds konden we ons niet herkennen in het blad dat ons onderdak bood. Daarom heb ik mijn lezing de titel Vallen en Opstaan mee- Harry Hendriks gegeven. Het probleem van de herkenbaar heid van onze eigen identiteit speelt nu ook weer bij het Archievenblad. We vinden daar te weinig van ons zelf in terug. De keuze voor het Archievenblad werd notabene gemaakt tijdens de ledenvergadering die hier bij Interpolis werd gehouden. Het bestuur kwam met het voorstel om met VIP in zee te gaan. Dankzij een heel bewuste en gerichte actie van een aantal leden heeft de meerderheid van de ledenvergadering het bestuur teruggefloten en gekozen voor het Archievenblad." In die periode was Arie Otten net voorzitter. Niet iedereen was enthousiast over zijn benoeming. Hangt deze gang van zaken daarmee samen? "Misschien is dat wel zo. Arie kwam niet rechtstreeks uit het vak, maar was wel zeer deskundig op het gebied van documentmanagement en gaf er ook les in. Het kan heel verfrissend zijn om iemand uit een hele andere hoek naar je vereniging te laten kijken. Je krijgt dan natuurlijk wel te maken met de gevestigde orde. Mensen die menen dat iets te vernieu wend wordt, zijn geneigd om zich terug te trekken in het oude nest." Harry constateert dat de NVBA niet groeit en veel leden komen volgens hem niet in het dynamische deel van het vak terecht, maar blijven hangen in het statische archief. "Over het algemeen zijn archivaris sen introverte mensen die niet zo aan de weg timmeren. Beroepsmatig zitten ze meestal op plaatsen waar ze letterlijk en figuurlijk niet zichtbaar zijn. Het kan best zijn dat dit de NVBA een beetje opbreekt. Als je betrokken raakt bij de dynamische archieven van je organisatie, krijg je te maken met ICT- en andere aspecten van het vak waardoor je als archivaris meer aan dacht krijgt. Dit hebben we grotendeels uit onze handen laten glippen en in handen gegeven van ICT'ers en mensen die proces sen doorlichten." Als de NVBA erin slaagt om een bruisend verenigingsleven tot stand te brengen, is de NVBA dan ook in staat om de beroepsgroep beter te presenteren? "Dat blijft natuurlijk afhankelijk van je performance. Studie dagen met goede onderwerpen zijn in ieder geval essentieel. Leden zeggen op, omdat er te weinig gebeurt. Er zijn te weinig activitei ten. Er wordt wel veel vergaderd, maar er komt weinig uit. Mensen moeten wijzer worden van hun lidmaatschap, ze moeten er iets aan over houden. Harry vindt dat leden zo min mogelijk las tig gevallen moeten worden met allerlei organisatorische verenigingszaken. "Op 3 mei jl. heeft het bestuur samen met een aantal actieve leden tijdens een heidag in Rhenen allerlei zaken besproken. Laat die kerngroep alle organisatorische vereni gingszaken bediscussiëren, uitzoeken en organiseren. Beperk de ALV's tot één keer per jaar en organiseer daarnaast meer stu diebijeenkomsten. Volgens mij trek je dan ook andere leden aan, omdat je dan bezig bent met het primaire doel van onze vereni ging: deskundigheidsbevordering. Natuur lijk zijn er veel opleidingsinstituten en commerciële instellingen die iets met archi vering doen, maar het gaat erom watje als vereniging te vertellen hebt aan je eigen leden!" Maya Thieme Leeuwen, Mw. C. van Zylab Benelux BV Hoogoorddreef 9, 1101 BA Amsterdam Tel. (020) 691 95 50 Engelen, Hr. P.W.J. van Van Lee Van Everdingen Oliver van Noortlaan 108-118 Postbus 4178, 3130 KD Vlaardingen Tel. (010) 460 28 88 Heijman, Hr. M.A.G. Bureau voor de Industriële Eigendom Afd. BIDOC/Aquisïtie Postbus 5820, 2280 HV Rijswijk Hermarij, Mw. P.C.M. N.V. Afvalzorg Holding Meesterlottelaan 301, 2012 JJ Haarlem Tel. (023) 553 43 78 Veen, Hr. Y. van den Sara Lee/DE Leeuwarderweg 1, 8501 ZD Joure Rheenen, Hr. A.A.A. van ABN AMRO Concernarchief Purmerweg 12, 1311 XG ALMERE Tel. (036) 546 15 46 Vóórhaar, Mw. N. Mailprofs üitzendbureaux Kleine Spui 8, 3811 BE Amersfoort Tel. (033) 461 76 76 Mos, Hr. E. Aluminium Delfzijl BV Postbus 133, 9930 AC Delfzijl Tel. (0596) 638 555 Jacobs, Hr. W.Th. KN bv Schipholweg 343, 1171 PL Badhoevedorp Tel. (020) 658 41 41 Zittersteijn, Mw. I NS Vastgoed Algemene Zaken Postbus 2319, 3500 GH Utrecht Tel. (030) 300 44 44 E-mail l.zittersteijn@vastgoed.ns.nl Beck, Hr. A.J. Van der Velde Archief opslag BV Zinkwerf 27, 2544 EC Den Haag Tel. (070) 366 31 34 Visser, Hr. S.S. NS Groep NV Alg. en Juridische Zaken HGB IV 7-35 Postbus 2812, 3500 GV Utrecht Tel. (030) 235 41 78 Timmermans, Hr. R. Data Space Postbus 8818, 5605 LV Eindhoven Tel. (040) 293 118 www.data-space.nl Bosch, Hr. J.P.H van den DIS Consult Cityhouse, Engelandlaan 174 2711 DW Zoetermeer Tel. (079) 342 95 09 Kop Pen, Hr. R. van eiStream Postbus 195, 3450 AD Nieuwegein Hoekstra Mw. IVA Postbus 3280, 2280 GG Rijswijk Spaans, Mw. B. KN b.v. Schipholweg 343, 1171 PL Badhoevedorp Tel. 020-6584141 www.kn.nl Wernsen, Hr. E. Mobius Management Systems Perkinsbaan 11, 3439 ND Nieuwegein Paagman, Hr. F. Océ-Nederland B.V. Postbus 800, 5201 AV Den Bosch Tel. (073) 681 58 15 Coburg, Hr. P. VDA Informatie beheersing B.V. Postbus 2294, 1200 CG Hilversum Tel. (035) 655 44 33 Groeneweg, Hr. R. Digital Display Postbus 96847, 2509 JE Den Haag Tel. (070) 326 84 85 Ronald.groeneweg@ddisplay.nl Amsterdam, Hr. V. van N.V. Duinwaterbedrijf Zuid-Holland Postbus 34, 2270 AA Voorburg Tel. (070) 357 76 26 Roo, Hr.F. Corporate Express Postbus 8129, 3503 RU Utrecht Tel. (030) 242 68 68 Lange, Hr. J. de Van Buuren Postbus 150, 8200 AD Lelystad Tel. (0320) 250 855 Verkoop@vanbuuren.com archievenb ad augustus 2003 augustus 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 19