I^J3K Van Bilsen Consultancy Compacte Archief-Systemen Kardex Systemen B.V. Barwoutswaarder 13a, 3449 HE Woerden Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon (0348) 49 40 40, Telefax (0348) 49 40 60 E-mail: info@kardex.nl, Website: www.kardex.nl Restauratie -Atelier Helmond bv Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Voor meer informatie: www.vanbilsenconsultancy.nl Ons adres: Nussestraat 10 6082 AS Buggenum tel: 0475 510044 fax: 0475 510075 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl Restauratie en conservering van papier, leer en perkament Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG NVBA nieuws Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Inbinden van rapporten en tijdschriften Ondersteuning bij calamiteiten Brand- en waterschade Schimmelbestrijding 24 uur bereikbaar op06 - 57 58 96 31 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Panovenweg 40,5708 HR Helmond (NL) Tel.: +31 (0)492 55 39 90 Fax +31(0)492 - 552442 E-mail: infoö>restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl KARD EX NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Vervolg van pagina 35 Het werk hoeft echt niet op mijn manier georganiseerd te worden; het werk moet gewoon gedaan worden. Bij het inwerken van m'n opvolg(st)er zal ik zorgen voor een overzicht van alles wat er in een jaar gebeurt waarbij ook zaken worden meegenomen zoals de benoeming van een nieuwe bestuurder, waarbij ook weer diverse dingen geregeld moeten worden." Toekomst Katja wil wel actief lid blijven. "Als mijn opvolging is geregeld en ik niets meer hoef te doen voor het hoofdbestuur wil ik nog veel dingen doen. Dat kan ik dan allemaal op mijn gemak en op mijn eigen tijd zonder de deadlines die het secretari aat nu eenmaal heeft. Ik wil me in ieder geval met Regio Zuid bezig gaan houden. Ook wil ik proberen te bekijken welke informa tie de Sectie Historisch Bedrijfsarchief heeft verzameld en wat we daarmee zouden kunnen doen om ook dit goede initiatief nieuw leven in te bla zen. Ook zou ik iets willen doen met de Commissie Visie Archivistiek. Ik heb aan de wieg gestaan van dit 'kind je' van Wim Lammerts. Het idee ach ter deze commissie is om met een vaste groep mensen - aangevuld met ad-hocdeeinemers afhankelijk van het thema - te discussiëren over bij voorbeeld definities van vaktermen, over beroepsethiek en over ontwikke lingen in ons vakgebied. Deze com missie zou de Commissie Opleidingen voeden met ideeën en dergelijke. De commissie Visie Archivistiek is een paar keer bij elkaar geweest en gezien de geografische afstanden die overbrugd moeten wor den was besloten om via e-mail te dis cussiëren. Wim Lammerts heeft ech ter te weinig tijd om als trekker te fungeren waardoor deze groep al een tijdje stil ligt." Thuisfront De combinatie van werk, gezin en verenigingsactiviteiten heeft gevolgen voor het thuisfront. "De steun van mijn echtgenoot Gerard is onmisbaar, want ik heb twee kinderen die opgevangen moe ten worden. Mijn oppassen hebben daar natuurlijk ook een belangrijke rol in gehad, maar Gerard moest bijvoorbeeld ook eerder thuiskomen en vaker koken toen de NVBA-werkzaamheden van lie verlee toenamen." De ondersteuning van Gerard Laurijssen gaat echter nog verder. Beroepsmatig is hij bezig met financiële administratie en circa vijfjaar geleden is hij de financiële administratie voor de NVBA gaan doen. Gerard: "In het verle den was de verantwoordelijkheid voor de financiële cijfers een belemmering om een penningmeester aan te trekken, want archivarissen zijn geen financiële men sen. Er waren wat problemen en omdat Katja zo begaan is met de vereniging en ze toch vaak 's avonds bezig is, heb ik aangeboden om de financiële adminis tratie te doen. Ik zit niet in het bestuur en ben ook geen lid, maar ik leg verant woording af aan de penningmeester, eerst aan Henk Hagemeijer en nu aan Paul van Koningsbruggen. De penning meester kan zich door deze werkwijze volledig richten op de bestuurlijke kan ten van het penningmeesterschap." Henk Hagemeijer deed alles nog 'met de hand'. Gerard heeft de hele administratie in een Excelbestand gezet en hij heeft de kosten nader gespecificeerd. Katja: "Het is voor het bestuur altijd een sport geweest om zo goedkoop mogelijk te werken en waar mogelijk dingen te combineren. We heb ben nu meer inzicht in waar de kosten in gaan zitten en waar we over de schreef gaan, omdat Gerard op ieder moment kan laten zien wat de stand van zaken is." Gerard en Katja beleven veel plezier aan de verenigingsactiviteiten. Katja: "Als je dat niet hebt, lukt het niet. Ik heb er altijd minstens zoveel energie van terug gekregen als ik erin heb gestopt." Contacten Een 'leukste' herinnering heeft Katja niet. "Eigenlijk is er niets geweest wat ik minder leuk vond. Je onderhoudt con tacten met veel mensen binnen de NVBA en met mensen van andere organisaties. Door het contact met al die mensen leer je ook steeds meer over veel aspecten van ons vak. Ik heb altijd goed overweg gekund met de voorzitters. Arie Otten en Peter de Jong doen het ieder op hun eigen manier en ze doen het beiden zonder meer goed. Arie is een goede ambassadeur en Peter is door zijn ervaring met opleiden meer gericht op de vakinhoud. De samenwerking met Ben Schmitz heb ik als een feest ervaren. We zitten praktisch altijd op dezelfde lijn en vullen elkaar prachtig aan om ideeën uitgewerkt te krijgen. Het was dan ook zeker geen straf om veel dingen samen met Ben op te pak ken. Uit deze samenwerking is als vanzelf een vriendschap gegroeid die ook buiten het bestuur om zal blijven bloeien." Verenigingstaken Het aantal actieve leden is door de jaren heen niet toegenomen. "De meeste mensen vervullen dubbelrol len. Dat is eigenlijk niet goed. Ik roep al jaren dat als er meer schouders onder de verenigingstaken worden gezet, we dubbel plezier hebben met elkaar en de helft minder werk." De aanleiding voor Katja om actief lid te worden was haar boosheid. "Door die boosheid heb ik een knop omge zet en ben na vijfjaar actief lid gewor den. Anderen draaien die knop om als ze persoonlijk gevraagd worden. Drukke werkzaamheden zijn vaak een reden om niet actief te worden bin nen de NVBA en tegenwoordig zijn werkgevers niet zo scheutig met het verlenen van faciliteiten voor het uit voeren van verenigingstaken. Dat vind ik erg dom, want er is geen mooier gratis opleidingsinstituut te vinden. Je hebt een enorme kennis bank tot je beschikking en in de afge lopen negen jaar heb ik gigantisch veel geleerd over allerlei zaken zoals besturen, organiseren en zeker niet in de laatste plaats over ons vak!" Maya Thieme augustus 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 18