<SÈ2> Voor het voetlicht: Robert Egeter van Kuyk Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad 32 Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland I 33 Hp Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigin gen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 De aanleiding voor het gesprek waarvan u hieronder de samenvatting vindt was eigenlijk heel simpel. Een coryfee op het gebied van audiovisuele archieven laat je nu eenmaal niet ongemerkt vertrekken. Dus nu Robert Egeter van Kuyk met pensioen is gegaan vonden wij het een goed moment om dit bijna oud-lid van de KVAN hier voor het voetlicht te halen. In dit artikel geef ik u een indruk van zijn veelzijdige ervaringen. Het grappige is, dat Robert Egeter van Kuyk van huis uit niets met archieven te maken had. Opgeleid als taalkundige (hij studeerde Romaan se talen), met een ruime ervaring in het vertalen van voornamelijk sociologische en literaire wer ken, kwam hij op een gegeven moment via de Koninklijke Marine bij het ministerie van Buitenlandse Zaken terecht. Daarvandaan kwam hij bij de UNESCO en werd als consulent uitge zonden naar Zuid- en Zuidoost-Azië en Afrika, in verschillende functies. Zo werkte hij in Bangkok als hoofd van de regionale bibliotheek voor Azië en de Pacific, maar ook in Sri Lanka en Soedan als vertaler bij een instituut voor regionale scho lenbouw, en begeleidde hij projecten op het gebied van onderwijsvernieuwing. Soms was het werken wat chaotisch. Zo kwam hij in 1971 in Ceylon in een volksopstand terecht, met aan de ene kant schietende politieagenten en aan de andere kant studenten, zodat het soms moeilijk was het kantoor te bereiken en zinvol bezig te blijven. De eerste keer dat er archieven in het takenpak ket van Egeter van Kuyk opdoken was in Cambodja, waar vlak voor de machtsovername door de Khmers Rouges een familielid van koning Norodom Sihanoek hem vroeg, om diens archieven op orde te brengen. Een klus, die Egeter van Kuyk met graagte op zich zou hebben genomen, ware het niet dat weer een andere opstand roet in het eten strooide. Omdat veel medewerkers onder het nieuwe regime ver moord werden of gedwongen waren te vluch ten, was verder werken ook daar onmogelijk. In 1974 vertrok Egeter van Kuyk naar Ethiopië, waar hij bij het Intra African Trade Centre van de VN onder meer in Oost- en Midden-Afrika handelsinformatiecentra moest opzetten. Hij was er hier vanuit zijn kamer getuige van, dat keizer Haile Selassie II in een groene VW Kever uit zijn paleis werd afgevoerd en realiseerde zich pas achteraf, dat hij zojuist getuige was geweest van een historisch feit...! Ethiopië werd later bestuurd door een marxistisch bewind. Dit hield in, dat het leven steeds onveiliger werd, ook al schoot men aanvankelijk nog met voorladers en niet zo vaak op buitenlanders. De Ethiopische collega's werden echter niet zelden geconfron teerd met het lijk van één van hun kinderen dat ze dan voor hun huis vonden, vergezeld van de factuur voor de kogel waarmee het kind gedood was. Ook in praktische zin werd het leven moei lijk. Het eten werd zelfs in diplomatieke kringen schaars. Eind 1977 werd het project gestopt en Egeter van Kuyk vertrok naar Holland. Na Thailand. Maleisië, Filippijnen en Indochina en de 'niet-couscouslanden' in Afrika (dus bezui den de Sahara; zijn senior collega de gepensio neerde laatste Landsarchivaris van Nederlands- Indië Bob Verhoeven, had de 'couscouslanden' benoorden de Sahara onder zich) vroeg men archievenblad augustus 2003 augustus 2003 archievenblad I hem vanuit de OESO in Parijs, om in Istanboel te adviseren bij een reorgani satie van de sultanaatsarchieven (Osmanli Arsivi) en later bij die van de interne informatiediensten van het Portugese parlement. Maar inmiddels was in 1983 zijn werk als hoofd van het Film- en fotoarchief van de RVD gekomen. Het archief was in 1947 begonnen als een opslagplaats van allerlei voorlichtingsfilms, maar na de reorganisaties van 1982 besloot men er een 'echt audiovisueel archief van te maken. Al zoekend heeft men hier een oplossing gevonden voor het beheren, catalogiseren en conserveren van het destijds nog niet zo bekende histori sche beeldmateriaal in overheidsbezit. Misschien zouden we die systemen nu niet meer zo toepassen, maar in die tijd mochten ze geavanceerd genoemd worden en ze zijn een basis geworden voor wat heden ten dage wordt gedaan. Namens de RVD werd hij lid van de commissie Mediahistorisch Onderzoek van de KNAW, en in 1986 ook van de KVAN. Ook in het buitenland hield Egeter van Kuyk zich met audiovisuele archieven bezig, in de International Council on Archives, de federaties van tv- en film archieven, voor de UNESCO in Brazilië, Oman, Malawi en Sri Lanka, bilateraal onder de vlag van de KVAN op de Antillen en in de Baltische archieven, of onder die van Press Now (Kosovo en Albanië). In het Archieven blad publiceerde Egeter van Kuyk regel matig over dit soort projecten. Het belangrijkste van archieven vindt Egeter van Kuyk wat je ermee kunt dóen: het archief als een instrument voor maatschappelijke transformatie dus. Zeker in landen die (langdurig) bezet zijn geweest, hebben archieven onder meer de functie te kunnen laten zien, wat er in vredesnaam met je eigen land gebeurd is, zodat je niet alleen je eigen inzicht kunt bijstellen, je recht kunt halen, maar ook iets kunt doen voor de samenleving als geheel. Zodat je kunt weten dat datgene watje geleerd hebt over je land en over je ver leden, niet waar is. Juist voor de twin tigste eeuw zijn archieven van radio en televisie nodig, die immers zo'n enor me invloed op de mensen hebben. En ja, het is zeker meegenomen dat je onder de noemer van maatschappelij ke ontwikkeling eerder aan het nood zakelijke geld komt dan onder de noe mer van erfgoed. De relatie tussen de algemene en de audiovisuele archieven kan wat Egeter van Kuyk betreft verbeterd worden, maar dat is niet typisch Nederlands. Vanaf 1992 is er een sectie audiovisuele archieven binnen de KVAN geweest, maar de beoogde wisselwerking tussen de twee archiefsoorten bleek daar en erbuiten in de praktijk onvoldoende plaats te vinden. Echter, uit het verle den kan men de lering trekken (en dat gebeurt ook meer) dat die kruisbestui ving wel moet plaatsvinden, ook al omdat de gebruiker die steeds nadruk kelijker verwacht. De Archiefwet slaat óók op nieuwe media! Afgezien hier van wordt zo'n samenwerking onver mijdelijk wegens de ontwikkelingen in die nieuwe media. Er zou hier ook een rol liggen voor opleidingsinstellingen in Nederland (in het buitenland gebeurt er al het nodige), en het is fan tastisch dat nu naast de nationale ook de 'verspreide' audiovisuele archieven zich geducht roeren. Maar alle media- archieven moeten zélf ook bedenken dat ze hun technische en inhoudelijke deskundigheid continueren, zeker gezien alle snelle veranderingen in, en dus veroudering van, de media, en zich niet alleen blindstaren op wat tv en radio aan nieuwe mogelijkheden bie den. Aan het eind van het gesprek zet Egeter van Kuyk de zaken nog een keer in per spectief. Een coryfee op het gebied van audiovisuele archieven? Hij?? Ach nee, hij heeft gewoon altijd hele goede medewerkers gehad met visie en veel hart voor de zaak. Hij zelf coördineerde alleen maar en deed op management- gebied het nodige. Nu hij gepensioneerd is, zal hij zeker niet ophouden zich betrokken te voe len bij audiovisuele archieven. Maar verder liggen er weer belangrijke zaken op hem te wachten op het gebied van schrijven en vertalen. En dan is de cir kel weer rond. Chaja Beek

Archievenblad | 2003 | | pagina 16