Art Conservation BuroDenBoer http://www.geac.be http://www.geac.nl www.artconservation.nl RESTAURATIE CONSERVERING 27 GeacNV Genèvestraat 6, bus 7 1140 Brussel België Tel.:+32 (0)2727 7811 Fax: +32 (0)27277812 E-mail: info@geac.nl Geac Benelux BV Postbus 2067 5202 CB 's-Hertogenbosch Nederland Tel.:+31 (0)73624 34 00 Fax: +31 (0)73624 3405 E-mail: info@geac.nl Onze medewerker die verspreid over heel het land wonen en werken, hebben jarenlange ervaring op het vakgebied van documentaire informatievoorziening, en een gedegen vakopleiding (minimaal SOD-2). Ze zijn daardoor direct op iedere plaats binnen de informatievoorziening inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat ondermeer: detachering van dossiervormers inventarisatie inhaaloperaties Invallen tijden ziekte- of vacatureperioden advisering interim-management - consultancy Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel. 01 11 - 46 20 24 fax. 01 11 - 46 35 50 www.burodenboer.nl E-mail: info@bdb.nl V flexibele database formaten gebruiks- vriendelijk uitgebreide zoekmogelijkheden zelf definieerbare indexen draait op alle standaard servers één cliënt voor alle modules Door Gerrit Valk Moet de Tweede Kamer terugkomen op conclusies die zijn getrokken na een par lementaire enquête als blijkt dat later onderzoek fundamentele vragen stelt bij haar bevindingen? Dat vroeg ik mij af na het lezen van verslagen van de promotie plechtigheid van Jo Wolters, die promo veerde op de geschiedenis van het zoge noemde Englandspiel. Dit drama dat de dood van tientallen Nederlandse verzets lieden tot gevolg had, is nog steeds een van de grote mysteries uit de Tweede Wereldoorlog. De parlementaire enquê tecommissie die tussen 1949 en 1956 onderzoek deed naar het optreden van de Nederlandse regering in oorlogstijd kwam tot de conclusie dat deze tragedie niet te wijten was aan verraad of opzet, maar het gevolg was van tragische vergis singen aan de kant van de Britse geheime dienst SOE. Ook L. de Jong onderschreef deze conclusie. Toch werden van meet af aan vraagte kens geplaatst bij deze conclusie. Uit bezet gebied, zo werd betoogd, waren de signalen dat gedropte agenten in Duitse handen waren gevallen zo sterk, dat het doorgaan met het sturen van agenten en wapens geen toeval kon zijn geweest maar opzet. Vooral de gevangen geno men agenten zelf twijfelden er niet aan dat er aan gene zijde van de Noordzee sprake was van verraad. Een andere theo rie die al kort na de bevrijding de kop opstak, was dat de Nederlandse agenten werden opgeofferd in het kader van een bewust misleidingspel van de Britten. Door het in Duitse handen spelen van tientallen Nederlandse agenten, zouden de nazi's ervan overtuigd raken dat de invasie op de Nederlandse kust werd voorbereid. Dat zou dan leiden tot ver zwakking van de Duitse verdediging in Normandië. Deze opvatting wordt nu gehuldigd door Jo Wolters in zijn proef schrift Dossier Nordpol. Het Englandspiel onder de loep. Op grond van nieuw onder zoek in Britse archieven komt Wolters tot de conclusie dat er geen sprake was van een Englandspiel, maar van een Deutschlandspiel waarin niet de Engelsen maar de Duitsers werden mis leid. Volgens zijn promotor Hans Blom valt er veel te zeggen voor Wolters' opvattingen en heeft hij de discussie op een serieuze wijze heropend. L. de Jong, die ook zitting had in de promotiecommissie, reageerde daarentegen fel afwijzend en hield onverkort vast aan zijn lezing van de gebeurtenissen. Zou dit aanleiding moeten zijn voor de Tweede Kamer om op deze kwestie, die tot de belang rijkste bestanddelen van haar eigen onderzoek behoorde, terug te komen? Het is natuur lijk vaker voorgekomen dat op instigatie van Kamer en rege ring het NIOD, zijn voorganger het RIOD of andere instanties en personen historisch onder zoek verrichtten naar aspecten van de oorlogsjaren. De affaires Menten, Aantjes en Luns, de vondst van archieven van de Lippmann Rosenthalbank, dan wel claims van weggevoerde joden of hun nakomelingen konden uitmondden in histo risch onderzoek. Ook verrichtte het RIOD na vragen uit de Tweede Kamer onderzoek naar de affaire-Weinreb. Na publica tie van dit rapport werd daar op verzoek van de Kamer een aan vullend onderzoek op losgela ten. Overigens durfde de Tweede Kamer het in 1981 niet aan om een finaal oor deel te vellen over de fantast Weinreb. Maar hoe dan ook, kwesties die de oor logsjaren betreffen, spelen tot op de dag van vandaag een grote rol in de Nederlandse politiek. Is er nu aanleiding voor de Tweede Kamer om toch nog een keer terug te komen op het beruchte Englandspiel? Een argument dat daarvoor pleit, is dat het proefschrift van Wolters één van de cruciale conclusies van een Kameronder- zoek ondergraaft. Daartegen pleit weer dat een parlement dan wel aan de gang kan blijven om iedere keer als nieuwe fei ten zich voordoen die een Kameronder- zoek weerspreken daar weer aandacht aan te besteden. Toch zou ik, juist omdat het Englandspiel zoveel indruk heeft gemaakt en nog steeds maakt op de iJ, 1.' 'II VSfóMTNln» Jiliülü tc( m 1 11 ,fll muuim iut<, nllili llilli II" tl llllllUIII ii» lil' tuil Ml 111 Nederlandse samenleving en terecht onderwerp was van parlementair onder zoek, er wél voorstander van zijn dat de Kamer zich nogmaals over deze affaire zou buigen. Een extra argument is dat het ook voor de nabestaanden van de tientallen omgebrachte agenten van belang is te weten wat nu werkelijk geleid heeft tot deze tragedie. Het zou goed zijn als de Tweede Kamer het NIOD verzocht de argumenten van Wolters en de bron nen waarop hij zich baseert, alsmede die van de Parlementaire Enquêtecommissie 1940-1945 en vanL. de Jong nog eens aan een nadere beoordeling te onderwerpen. gerrit. valk@wxs.71l Tekening: Peter Vlot augustus 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 13