memorix, dé webdatabase voor beheren en raadplegen memorix beeld 1 nieuw! gelanceerd bij RHC Tilburg memorix archief archievenoverzicht beheren en raadplegen I probeer het zelf: www.pictura-dp.nl memorix LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE B.V Restauratieatelier De Tiendschuur de praktijk I Krachtig webbased systeem op 'open source' basis Eén licentie, meerdere gebruikers (RHC-model) Flexibel in te richten beheeromgeving Autorisatie tot op recordniveau 1 Mogelijkheid voor eigen webwinkel Modules: beeld, audiovisueel, biblio-theek, museum en archievenoverzicht OAI implementatie - memorix-dataprovider Inhoudelijke begeleiding door documentalist Uw eigen internetserver bij Pictura, Perfecte back-up Publiek: eigen selecties bewaren, reageren per record Zoeken: vrij (google systeem), met index, op trefwoord, in thesaurus, op topografische kaart I'jst O V tjf invoerscherm boomstructuur Q„, O q iao o "ik®" ZT" advisering projecten documentaire informatievoorziening archiefbewerking archiefopslag Een bekende naam, die staat voor langdurige en brede ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voorop. Daardoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projecten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documentaire informatieverzorging en de bewerking van uw archieven.Tenslotte bieden wij opslag van archieven aan in ons eigen archiefdepot. GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES.DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds. van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.:030-6572228 fax.: 030-6572228 e-mail: loeknijholtarchief@hetnet.nl Papierconservering. Archiefmateriaal verkeert vaak in een slechte staat. In veel gevallen zijn archiefstukken openbaar. Om de culturele nalaten schap van onze voorouders veilig te stellen is restauratie en con servering noodzakelijk. De papierafdeling van restauratie-atelier De Tiendschuur restaureert o.m. boeken, charters, handschriften, leren banden, kaarten en prenten. Kunstobjectenrestauratie. Beschadigde kunstobjecten kun nen ook worden gerestaureerd. De soorten te behandelen objecten kunnen sterk variëren: litho's, foto's, schilderijen en zeefdruk ken. De behandelingen zijn uit eenlopend. Ze betreffen bijvoor beeld reiniging, reconstructie, bedoeken en retoucheren. Calamiteitenbehandeling. In geval van calamiteiten kunt u een beroep doen op de Tiendschuur. Bij snel ingrijpen kan vocht- en roetschade worden geminimaliseerd. Invriezen stopt het schadeproces. Vocht onttrekken aan objecten kan met onze vacuiimvriesdroog apparatuur, welke een capaciteit heeft van 10 m3. Reukschade kan behandeld worden met de ozonisator. Diamantgroep Restauratieatelier "De Tiendschuur" Insulindestraat 5 5013 BA TILBURG Tel: (013)464 1777/Fax: (013)464 1771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl van Zeeland) dit soort gegevens zijn verzameld. De eerste dissertatie betrof een epidemiologisch onderzoek van Luc Smits naar overdraagbare vormen van verminderde vruchtbaarheid. De tweede was van Hilde Bras, die een groep van 700 'Zeeuwse meiden' volgde op hun loopbaan binnen beroep en huwelijk.4 Op dit moment vinden ook promotie-onderzoeken plaats bin nen het kader van het pionierproject van Leo Lucassen. In dit project worden gegevens verza meld over de levensloop van personen die zich in de periode 1870-1880 of 1920-1930 te Rotterdam vestigden. Het gaat hier om (im)migranten uit Duitsland en Italië en de Nederlandse provincies Noord-Brabant en Zeeland. Een vierde project betreft een promo tie-onderzoek naar huishoudstrategieën van Marijke van der Woude. Beschikbaarheid en privacy De database van de HSN bestaat uit een grote hoeveelheid persoonlijke kenmerken van af random getrokken personen. Gegeven de periode van geboorte (tot en met 1922) is een deel van de in het HSN-bestand opgenomen per sonen nog in leven. Door middel van een regle ment wordt het 'privacy'-karakter van de gege vens gewaarborgd. Basis van dit reglement is de Wet Bescherming Persoonsgegevens (WBP). Een tweede uitgangspunt van dit reglement is. dat voor het al dan niet openbaar zijn van de gege vens voor wetenschappelijk onderzoek dezelfde regeling wordt gehanteerd als die van het archief waaruit de desbetreffende gegevens zijn betrok ken. In de praktijk betekent dit dat een groot deel van het databestand uitsluitend in geano nimiseerde vorm kan worden verkregen. Afgezien van deze beperking zijn de gegevens in principe vrij beschikbaar voor onderzoek.5 Een eerste vrij verkrijgbare geanonimiseerde dataset voor de provincie Utrecht is reeds beschikbaar. Voor wetenschappers zijn inmiddels diverse andere releases gemaakt. Een deel hiervan, met name de versies van de provincies Friesland en Zeeland, zal binnen niet al te lange tijd ook in een openbare variant verschijnen. Ook wordt De begrafenis van P.L.Tak op 28 augustus 1907 in Middelburg. Foto: Zeeuws Archief, Collectie Zeelandia lllustrata, 111-385. hard gewerkt aan de release met de min of meer definitieve versie van alle geboorteakten. Er wordt gesproken over een 'min of meer definitieve versie', omdat er bij het historische materiaal vanuit moet worden gegaan, dat het tot in leng te van dagen mogelijk moet blijven het in de database aanwezige materiaal te corrigeren. Uniek Het is uniek dat een onderzoekprogramma op het gebied van geesteswetenschappen een subsidie ontvangt uit het programma voor grote investeringen van NWO. Doorgaans gaat het om grote apparaten als sterrenkijkers of hersenscan ners. Nu betreft het dus voor het eerst een histo rische database. Onder de titel Life courses in context' werkt de HSN hierbij samen met het Nederlands Instituut voor Wetenschappelijke Informatiediensten (NIWI). Dit project omvat niet alleen het verza melen en verwerken van de 40.000 levenslopen van de HSN, maar deze worden ook van (gemeentelijke) contextuele gegevens voorzien. Deze gemeentelijke data worden ontleend aan de volkstellingen uit de periode 1859-1947. De volkstellingen werden doorgaans om de tien jaar gehouden en geven dwarsdoorsneden van de bevolking op het moment van de telling. In sommige jaren werden ook beroepen en wonin gen geteld. De belangrijkste gegevens zijn voor iedere gemeente, en soms voor buurten of wij ken, beschikbaar. Omdat de volkstellingen in alle gemeenten van het land werden gehouden, vormen zij de perfecte achtergrond voor de levenslopen. In een eerder project heeft het NIWI in samenwerking met het CBS de volkstel ling van 1899 reeds als database digitaal toegan kelijk gemaakt.6 Met de gecombineerde database zal onderzoek gedaan worden in samenwerking met landelijke sociaal-wetenschappelijke en historische onder zoeksscholen, universiteiten en andere institu ten. Bestudering van deze gegevens zal nieuwe inzichten opleveren in de Nederlandse bevol king tijdens een periode van snelle industrialise ring en verstedelijking, gedurende de tweede helft van de negentiende en de eerste helft van de twintigste eeuw. Kees Mandemakers is hoofd HSN, Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis, Amsterdam. augustus 2003 archievenblad Noten Zie o.a. J. Kok, 'Transities en trajecten. De levensloopbenadering in de sociale geschiedenis'. Tijdschrift voor Sociale Geschiedenis 26 (2000), 309-329; A.C. Liefbroer en P.A. Dykstra, Levenslopen in verandering. Een studie naar ont wikkelingen in de levenslopen van Nederlanders geboren tussen 1900 en 1970 (Den Haag 2000). 2. Voor een uitgebreide beschrijving van de HSN, zie de website: www.iisg.nl/~hsn/; zie ook een eerder in het Archievenblad verschenen artikel: K. Mandemakers, 'Historische Steekproef Nederlandse bevolking'. Archievenblad 100 (1997), nr. 9, 10-13. 3. Zie K. Mandemakers en 0. Boonstra (ed.) De levensloop van de Utrechtse bevolking in de 19e eeuw (Van Gorcum: Assen 1995); K. Mandemakers, 0. Hoogerhuis en A. de Klerk (ed.), Over Zeeuwse mensen. Demogra fische en sociale ontwikkelingen in Zeeland in de negentiende en twin tigste eeuw. Themanummer Zeeland 7 (1998), nr. 3; J. Frieswijk, L. Jansma, K. Mandemakers en B. Oosterhaven (red.) OerFryske minsken/Over Friese mensen. Themanummer It Boeken 63 (2001), nr. 3/4. 4. L.J.M. Smits, Preconceptional determinants of the fecundity of female offspring (dissertatie KU Nijmegen 1998); H. Bras, Zeeuwse meiden. Dienen in de levensloop van vrouwen, ca. 1850-1950 (dissertatie Universiteit Utrecht, Aksant Amsterdam 2002). 5. K. Mandemakers en Kok, HSN. Historical Sample of the Netherlands. Data Set Release Utrecht UT.03 (IISG Publishers Amsterdam 1998), 54 p.'s diskette. 6. Voor meer informatie over de digitalisering van de volkstellingen, zie de website van dit project: www.volkstelling.nl. 21

Archievenblad | 2003 | | pagina 10