Van Buchel op internet: een zeventiende-eeuwihandschrift als database ir ft t e? 'W g webzijdelings webzijdelings m - - y 13 Door Nettie Stoppelenburg* Pagina's uit het manuscript van de 'Monumenta'. 1585: De jonge Aernout van Buchel arriveert als student in Parijs en raakt gefascineerd door de ruï nes, inscripties en oude handschriften in deze stad. 'Goede Goden, wat een nutteloze, maar vreugdevol le arbeid is dit', schrijft hij aan een vriend. 1641: Oudheidminnaar Van Buchel maakt de laatste notities in zijn manuscript 'Monumenta passim in templis ac monasteriis Traiectinae urbis atque agri inventa'. 1906: Bankier H.F. Kol koopt voor 960 gulden het handschrift van de 'Monumenta' op de veiling van de verzameling-Smissaert om het te schenken aan het Utrechtse gemeentearchief. 2003: Een database met een volledige scan van de 'Monumenta' met een transcriptie en een vertaling van de Latijnse tekst krijgt een plaats op de websi te van Het Utrechts Archief. Aernout van Buchel - of zoals hij zich later noemde, Arnoldus Buchelius - werd geboren in Utrecht in 1565. Hij was de zoon van een kanunnik van Sint-Pieter en dus van buitenech telijke geboorte. Dat zat hem zijn hele leven dwars. In 1585 studeerde hij in Parijs en in 1587 maakte hij een 'grand tour' naar Rome. In die jaren raakte hij gefascineerd door het verleden %Si' jk"'-! m m- dat zich weerspiegelde in de talrijke kerken, gast huizen en andere gebouwen. In de antiquarische traditie van die tijd maakte hij aantekeningen van alles wat hij zag. Terug in Utrecht werd hij geconfronteerd met de vernielingen en de afbraak waartoe de strijd tegen de Spanjaarden en het verbod van de rooms-katholieke ere dienst hadden geleid. De Oudmunster of Sint- Salvator werd afgebroken. Kloosters werden voor andere doeleinden bestemd. Van Buchel legde zich toe op het documenteren van het Utrechtse verleden. In 1588 begon hij aan zijn 'Commentarius rerum quotidianarum', een uit gebreide beschrijving van de stad Utrecht en een kroniek vanaf het jaar 1560. Van secretaris tot advocaat In 1590 trad Van Buchel in dienst van Walraven van Brederode als secretaris. Het hofle ven in 's-Gravenhage beviel hem niet en een ongelukkige liefde dreef hem tot een zelfmoord poging. Na een ruzie met zijn werkgever keerde hij al in 1591 naar Utrecht terug. Enkele maan den later trad hij in dienst van de edelman Johannes de Hornes, maar ook dat dienstver band duurde niet lang. Het was een tijd van ver anderingen. De katholiek opgevoede Van Buchel begon gereformeerde kerkdiensten bij te wonen. Hij werd een gematigd protestant, hoewel hij zich later zou ontwikkelen tot een felle contrare monstrant. De erfenis van zijn vader werd ein delijk uitgekeerd. In 1593 rondde hij zijn studie rechten in Leiden af en hij vestigde zich vervol gens als advocaat van het Hof van Utrecht. Enkele weken later trouwde hij met Claesje van Voorst, een bemiddelde weduwe. Het was een gelukkig huwelijk en Van Buchel was uitermate trots op hun zoon Aernt, die in 1594 werd gebo ren. Naast zijn werk als advocaat bleef Van Buchel actief als geleerde en oudheidkundige. Van Buchel begint de 'Monumenta' Na de dood van zijn zoon, in 1611, legde Van Buchel zich alleen nog toe op zijn oudheid kundige werk. Rond 1615 begon hij systema tisch de 'monumenten' in alle kerken en kloos ters van Utrecht en omgeving te tekenen en te beschrijven. Glas-in-loodramen, muurschilde ringen, grafzerken, rouwborden en inscripties, alles werd gedocumenteerd als er maar namen of familiewapens op te zien waren. Van Buchel noteerde de gegevens op losse blaadjes, die soms weieens door elkaar raakten. In het manuscript kleurde hij de wapens en de schilderingen in de originele kleuren in. Los daarvan kopieerde Van Buchel ook lijsten van proosten, dekens, scho lasters en thesauriers van de kapittelkerken en lijsten van abten, priors, abdissen en priorinnen van kloosters. Het resultaat was de 'Monumenta passim in templis ac monasteriis Traiectinae urbis atque agri inventa'. Een uniek tijdsdocument Veel van wat Van Buchel documenteerde, is in de loop der eeuwen verdwenen. De koperen platen die ooit op de grafstenen lagen, zijn geroofd. De houten rouwborden zijn tijdens de Franse revolutie bijna allemaal verdwenen. Soms zijn complete kerken gesloopt, zoals de Mariakerk. In de tijd waarin Van Buchel werkte, bezocht de schilder Pieter Saenredam Utrecht. De 'Monumenta' van Van Buchel sluit fraai aan op de tekeningen die Saenredam maakte van Utrechtse kerkinterieurs. Maar bovenal is de 'Monumenta' een belangrijke bron voor gene alogisch onderzoek naar de oude adellijke en patricische geslachten van de stad. Eigendom van het Utrechtse gemeentearchief Het manuscript was in de negentiende eeuw eigendom van de verzamelaar en genealoog M.P. Smissaert. In 1906 werd het aangekocht voor het Utrechtse gemeentearchief. Archivaris Samuel Muller Fzn. had van burgemeester en wethou ders een speciale subsidie gekregen om het manuscript aan te kopen, maar hij was bang dat het niet genoeg was. Daarom riep hij de hulp in van de Utrechtse bankier en kunstverzamelaar H.F. Kol en die tactiek slaagde. De 'Monumenta' werd het meest geraadpleegde handschrift op het gemeentearchief, maar uitlenen was er niet bij. Éénmaal heeft het Utrecht verlaten: op ver zoek van algemeen rijksarchivaris Robert Fruin, in 1919. Dertien jaar noeste arbeid van vrijwilligers In 1990 begon de werkgroep Latijnse pale ografie onder leiding van dr. Kees Smit met een transcriptie en een vertaling uit het Latijn van de 'Monumenta'. Het handschrift was toen al geheel gemicrofilmd en van raadpleging uitge sloten. De werkgroep deed haar taak uiterst zorg vuldig. Alle onduidelijke begrippen en afkortin gen werden minutieus uitgezocht, waarbij zo'n beetje het hele Utrechtse historische wereldje werd ingeschakeld. Het doel was een uitgave, in enigerlei vorm. De eerste optie, een facsimile met een transcriptie en een vertaling, zou door de hoge kosten maar voor weinigen bereikbaar zijn. Ook een cd-rom heeft een beperkt versprei dingsgebied. Het Utrechts Archief koos heel bewust voor de presentatie op internet. Van Buchel is nu wereldwijd te allen tijde voor ieder die Nederlands of Latijn kent te raadplegen en heeft ook ongekende zoekmogelijkheden. De kleurenscans, gemaakt door de Fotodienst van Het Utrechts Archief, zijn thuis uit te printen. Een succes op de website De presentatie van Van Buchel op internet vond plaats op 22 januari 2003 en werd opge luisterd door het verschijnen van 'Van Buchel' in eigen persoon. Op dat moment had de data base als test al een maand op de website doorge bracht, zonder enige publiciteit. Duizenden bezoekers maakten in deze maand kennis met Van Buchel en er kwamen zelfs verontwaardigde reacties binnen: waarom maakte Het Utrechts Archief geen publiciteit voor dit fraaie onderdeel van de website? In het eerste kwartaal van 2003 trok Van Buchel meer dan 25.000 bezoekers, waarmee het op de derde plaats kwam van de populairste onderdelen van de website, na de database met notariële archieven en het archie venoverzicht. Van Buchel is te vinden op de website van Het Utrechts Archief, www.hetutrechtsarchief.nl, onder de rubriek 'Archieven en collecties'. Nettie Stoppelenburg is medewerker PR Educatie bij Het Utrechts Archief. 'Van Buchel' wordt geconfronteerd met de 'Monumenta' op de computer. Foto Fotodiens Het Utrechts Archief. Meer lezen over Van Buchel? Pollman, 'Aernout van Buchel (1565-1641), oudheidminnaar'. In: Utrechtse biografieën, deel 1. Amsterdam/Utrecht 1994. J. Pollman, Een andere weg naar God: de refor matie van Arnoldus Buchelius (1565-1641). Amsterdam 2000. 12 archievenblad juni 2003 juni 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 6