en gij zult Archiefvraag van de maand nieuws OOOOIIÜdOOGOO Van Bilsen Consultancy www.vanbilsenconsultancy.nl f> ♦r ADLIB I Archief Uitleenmodule ADLIB I Bibliotheek Bestelmodule Uitleenmodule Tijdschriften module ADLIB I Internet Server ADLIB I M useum Fotobestelmodule Flexibel informatiebeheer Zeer uitgebreid gebruiksvriendelijk Webportalen Full Text zoekmogelijkheid Real time interactie gebruikers, zoals on-line reserveren Geavanceerd thesaurusbeheer Cross domain ondersteuning ADUB Information Systems Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Voor meer informatie: Ons adres: Nussestraat 10 6082 AS Buggenum tel: 0475 510044 fax: 0475 510075 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl Restauratie-Atelier Helmond bv Restauratie en conservering van papier, leer en perkament Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Inbinden van rapporten en tijdschriften Ondersteuning bij calamiteiten Brand- en waterschade Schimmelbestrijding 24 uur bereikbaar op: 06 - 57 58 96 31 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. E-mail: infoó>restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Tijdens de DIVA-ledenvergade- ring d.d. 13 mei werd door een enke le directeur-archivaris gepleit voor de 'aloude archivaris' die in staat is om 'aloude inventarissen' te produceren. Dergelijke inventarissen, voorzien van een trefwoordenlijst of index (waartoe de tot de voltooid verleden tijd behorende 'archaïsche' concor- dans niet behoort), kunnen voor meerdere doeleinden gebruikt wor den. In de eerste plaats vormen deze inventarissen de optimale ontslui- tingsvorm van een archief. In weinig woorden, die echter veel zeggen, is zo'n inventaris dan ook nog steeds actueel. Maar welke zichzelf 'archiva ris' noemende persoon ontsluit een uniek gevormd archief nog op die wijze in de 'tegenwoordige tijd'? Vormt deze structurele ontleding daarnaast niet de basis voor het aan dragen van de basiscomponenten van de International Standard on Archival Description (ISAD)? Dit om vervolgens de International Standard Archival Authority Record for Corpo rate Bodies, Persons and Families (ISAAR) van dienst te zijn. ISAAR is een aanvullende, op ISAD gerichte uitwisseling van informatie over archiefvormers op internationaal en lokaal niveau. Met de aloude wijze van inventariseren kunnen we op ISAD- en ISAAR-niveau voldoen aan het aandragen van uniforme infor matie over primaire en hoogst belangrijke bronnen. Dit zal ook de informatieverstrekking via inter- en intranet ten goede komen. De concrete vraag is: Waarom slaagt het archiefwezen er tot op heden (inter)nationaal niet in zich te conforme ren aan ISAD- en ISAAR-normen? nieuws uit het veld De websites Cultuurwijs.nl en Cultuurwijzer.nl geven toegang tot cultu reel erfgoed in Nederland. Iedere twee maanden worden hierop nieuwe thema's gepubliceerd. U bent van harte uitgeno digd om bijdragen te leveren aan de invulling van deze thema's. Hieronder vindt u een overzicht van de eerstkomen de onderwerpen, waar u als archief wel licht mee uit de voeten kunt. Gemaakte omgeving In juni verschijnt het thema 'gemaakte omgeving' op Cultuurwijs. U kunt hierbij denken aan artikelen of materiaal over bijvoorbeeld verkavelingen, kanalen, pol ders, vestingsteden of stadsuitbreidingen. Gedrukt Cultuurwijzer staat in de maand juli in het teken van het thema 'gedrukt'. Incuna belen, boeken, prenten en historische druk kerijen zijn mogelijke onderwerpen voor een bijdrage. Het alledaagse Het 'alledaagse' verschijnt in augustus op Cultuurwijs. Dit thema heeft bijvoor beeld betrekking op boedelinventarissen, fotografie, reclame en het dagelijks leven. Cartografie In het vorige Archievenblad deden wij reeds een oproep om bijdragen te leveren voor het thema 'cartografie' in september. Heeft u bijzondere kaarten (kadasterkaar- ten, plattegronden, topografische kaar ten, vogelvluchten, strategische kaarten, zeekaarten, thematische kaarten etc.) of een bijzondere cartografische collectie, dan kunt u wellicht een bijdrage leveren aan dit thema. Is er een thema dat aansluit op een van uw evenementen, activiteiten of collec ties, neem dan contact op met de redac tie. Wij zijn geïnteresseerd in informatie over de collecties zelf en in inhoudelijke bijdragen. Mogelijk beschikt u over bestaand materiaal dat na bewerking als artikel opgenomen kan worden in een van de sites. Neem ook in dat geval con tact op met de redactie, tel. (070) 314 07 64, e-mail redactie@den.nl. Sinds 1 juni 2003 versterkt dr. H. Nijkeuter de gelederen van het Drents Archief. Hij is hoofd geworden van de Afdeling Archieven. De heer Nijkeuter treedt in de plaats van drs. J. Bos, die naast het adjunct-directeurschap de nieuwe functie staffunctionaris Marketing, PR en Communicatie op zich zal nemen. Henk Nijkeuter is gebo ren in Gieten op 2 oktober 1956. Hij werd opgeleid tot archivaris aan de Rijksarchiefschool te Den Haag, stu deerde Nederlandse taal- en letterkun de aan de Rijksuniversiteit Groningen en promoveerde in 2001 op de disserta tie 'De Pen gewijd aan Drenthe's dierbren grond': Literaire bedrijvigheid in de Olde Lantschap, 1816-1956. Tevens was hij werkzaam in het voortgezet onderwijs, sinds 2000 aan de Noordelijke Hogeschool Drenthe en was hij als staf functionaris verbonden aan Drentse Taol. De historicus prof.dr. J. Roes is op 24 mei jl. op 63-jarige leeftijd overle den. Roes was sinds de oprichting in 1969 directeur van het Katholiek Documentatie Centrum (KDC) in Nijmegen en sinds 1994 hoogleraar geschiedenis van het Nederlands katholicisme aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Zoekt vinden Telefoon: 030 - 241 18 85 E-mail: info@nl.adlibsoft.com www.adiibsoft.com Panovenweg 40,5708 HR Helmond (NL) Tel. .-+31(0)492-55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland DEN Nieuwsbrief DEN: Stuur een e-mail met als onderwerp: 'verzoek DEN-brief naar den@den.nl om automatisch de elektronische nieuwsbrief van DEN in uw mailbox te ontvangen. Nieuwe thema's Cultuurwijs en Cultuurwijzer juni 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 4