De Woonomgeving up-to-date Lezing Margaret Hedstrom over toegankelijkheid van archieven nieuws uit het veld - Alle 17.000 minuutplans voor het project De Woonomgeving zijn gescand. Een actie met bijkomende positieve gevolgen: de meeste van een aantal ver loren gewaande minuutplans kwamen, onder andere door een oproep in het per soneelsblad van het Kadaster, weer boven water. Op de foto de feestelijke afsluiting van het scanproject met directeur Onno Zaman van Pictura Imaginis uit Heiloo en projectleider Jos Wieland van De Woonomgeving. Het scannen van de kaarten was een flin ke klus, zowel logistiek als technisch. Mede dankzij de goede samenwerking met de rijksarchieven is alles echter geheel volgens planning verlopen. Ook het scannen van de 150.000 bladzijden uit de Oorspronkelijk Aanwijzende Tafels (OAT's) was december vorig jaar afge rond; de controle ervan liep nog een tijd je door in dit jaar. En dan nu de webapplicatie. De bouw daarvan is in handen van de firma Nieuwland te Wageningen. Daarbij wordt onderscheid gemaakt tussen de basis- en de uitgebreide functionaliteit. Met de basisfunctionaliteit kan het publiek de minuut- en verzamelplans en de OAT's zowel via de topografische kaart van Nederland oproepen ais via de post code. Inmiddels is er een testversie met daarop een proefbestand van de provin cie Groningen op de site zichtbaar. Afgelopen maanden waren diverse groe pen gebruikers druk doende met het tes ten van achtereenvolgens de basisfunc tionaliteit en de uitgebreide functionali teit. Hun commentaar en reacties zijn verwerkt, zodat u nu ook zelf de resultaten kunt bekijken, en wel op http://diva.gisinternet.nl. In mei is de site, vooralsnog in stilte, de lucht ingegaan. De grote publiekspresen- tatie staat gepland voor september van dit jaar. Het Archievenblad zal u tijdig op de hoogte brengen van de precieze datum en welke activiteiten er op het programma staan. Wat betreft de achttien pilots ver loopt het proces geheel naar wens. Het is daarbij zeer verheugend dat de meeste deelnemers hun verrijking willen presen teren via de centrale DIVA-site. Niet alleen vanuit het oogpunt van standaar disatie wat betreft de techniek aan aan bodzijde een gunstige ontwikkeling, maar ook de kosten konden hiermee relatief laag blijven. Aan de 'kijkerskant' komt een en ander beslist de publieks vriendelijkheid van de site ten goede. Inmiddels is het aanleveren van de proefbe standen door de deelnemers in volle gang. Ondanks de verlenging van het pro ject is er binnen het bestaande budget gelukkig nog van alles mogelijk. Wat het vectoriseren betreft gebeurt dat nu al in enkele pilots. Na diverse gesprekken blijkt de optie voor massabewerking in India een reële mogelijkheid. Verder is het technische en inhoudelijke beheer voor een periode van drie jaar gegaran deerd. Met name dankzij een zeer positie ve insteek van het Kadaster is het func tioneel beheer eveneens geregeld. Zo kunnen klanten via de website bij Kadata - zeg de winkel van het Kadaster - ook afdrukken van kaarten e.d. bestellen. Maar binnen die periode van drie jaar is het wel noodzakelijk om een structurele oplossing te zoeken voor het beheer en onderhoud van zulke grote digitale publiekssystemen. Op dit moment ont breekt een dergelijke organisatie nog, waardoor er geen continuïteit is gegaran deerd. In die zin is De Woonomgeving op zichzelf tevens een pilot waar de hele erf goedwereld zijn les uit kan trekken en profijt van kan hebben. Zeker nu er gaan deweg van alle kanten al verrijking (con tent) wordt aangeboden; een ontwikke ling die even 'in de wacht' is gezet: eerst moet het project als zodanig kwalitatief goed worden afgerond. Wel stelt het (inmiddels uitgedunde) projectteam voor die verrijking een procedure op. Hiervoor maakt het gebruik van de resultaten van de haalbaarheidsstudie naar de voorwaar den voor het tot stand brengen van een internetomgeving voor het publiceren en raadplegen van historische informatie. Een onderzoek dat in opdracht van DIVA is uitgevoerd en waarvan het rapport onder de naam 'Casta Diva' (ook bekend als 'Napster') inmiddels is verschenen. nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Margaret Hedstrom, associate profes sor aan de School of Information, University of Michigan (Ann Arbor, MI, USA) en bekend van haar werk over digitale duurzaamheid, hield op 16 april 2003 voor docenten en studenten van de Archief- school een lezing over toegan kelijkheid van archieven. Onlangs publiceerde zij in Archival Science het artikel 'Archives, memory, and inter faces with the past' Archival Science 2 (2002), 21-43). In haar lezing ging zij nader in op twee thema's die in dat artikel aan de orde komen: interfaces tussen mens en computer, en de proble men van archiefbeschrijving. Een kort verslag. Archieven vormen een onderdeel van het maatschappelijke en individuele geheu gen. Archivarissen maken deze voor gebruikers toegankelijk, onder andere door ze te beschrijven. Het is echter niet mogelijk op onderzoeksvragen die in de toekomst aan archieven zullen worden gesteld te anticiperen. De keuzes die archivarissen maken bij het beschrijven zijn mede daarom vaak persoonlijk, en net als in andere vormen van het toeken nen van labels schuilt daarin een zekere macht. Er zijn experimenten gedaan waarbij verschillende proefpersonen aan hetzelfde materiaal indextermen toeken den; de consistentie tussen de verschil lende gemaakte indexen bleek nul te zijn. Er is kortom behoefte aan grotere transparantie; archivarissen dienen de subjectieve keuzes die zij maken niet te verhullen maar expliciet te benoemen. De komst van de computer heeft gevolgen voor de toegang tot archieven. Een probleem dat zich daarbij voordoet is het design van de computerinterface (de interface tussen mens en computer). Er is fundamenteel onderzoek gedaan naar de vormgeving van computerinter faces (wat is behulpzaam voor de compu tergebruiker; wat maakt raad plegen van een computer tot een prettige ervaring?), maar de principes die op dat punt zijn ontwikkeld, worden zel den opgevolgd. Belangrijk zijn: de vraag wat gebruikers willen vinden in een compu tersysteem; uniformiteit (voor beeld: een zoekscherm altijd in dezelfde kleur, hetzelfde let tertype, niet steeds een andere vormgeving); geen jargon, ook niet op het punt van zoekterminologie; customi zation (de mogelijkheid voor de gebruiker om het computerscherm naar zijn per soonlijke instellingen in te richten); naadloos door een systeem kunnen navi geren; nadenken over de vraag, welke eisen specifiek aan een informatiesys teem met betrekking tot archieven dienen te worden gesteld. Het advies van Hedstrom aan de archivaris die een toe gangssysteem ontwerpt luidde: raadpleeg experts op het gebied van design van computerinterfaces. Hedstrom eindigde haar lezing met de volgende vraag: waarom niet de mensen die archieven gebruiken betrekken bij het beschrijven van archieven en het maken van toegangsystemen? In de discussie die volgde werd op die vraag van verschillen de kanten ingegaan. Gebruikers zouden in staat kunnen worden gesteld om beschrijvingselementen toe te voegen aan een inventaris, ongeveer zoals Amazon.com recensies van klanten op haar website opneemt. Vertrouwen archi varissen de gebruikers echter wel; zijn zij niet bevreesd dat hun professionele repu tatie op het spel staat als zij bij de beschrijving van archieven gehoor geven aan de wensen van de gebruikers? Hedstrom stelde de kwestie op scherp: aan wie zijn archivarissen verantwoor ding schuldig? Voor bibliothecarissen is het normaal om zich te verantwoorden tegenover de gebruiker, maar voor de archivaris? Of geldt zijn verantwoorde lijkheid de toekomstige gebruiker, zoals een van de deelnemers opmerkte? De dis cussie ging door zonder tot een conclusie te komen. NIEUWS uit De lucht in Pilots De toekomst Nicotine J. Ekama van Dorsten archievenblad juni 2003 het veld Computerinterface Reijer Rutgers, student Archiefwetenschap Universiteit van Amsterdam Op 29 april jl. hebben prof.dr. Eric Ketelaar en drs. Bernard Woelderink uit handen van burgemeester Deetman van Den Haag de versierselen ontvangen behorende bij de graad van officier in de orde van Oranje-Nassau. Op de foto flankeren beide heren algemeen rijksarchivaris Maarten van Boven. Foto Yvonne Bos-Rops. juni 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 3