O Tentoonstellingen O Internationale bijeenkomsten BINNEN- E BUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Bijeenkomsten 48 agenda 49 t/m 21 juni Boughaz De Marokkaanse migratie naar Nederland maakt deel uit van de geschiedenis van Gouda en omgeving. Hoewel zij daarom van belang is voor het Streekarchief Hollands Midden, is tot nu toe nog niets vastgelegd. Daarmee bestaat het risico dat met het verdwijnen van de eerste generatie migranten ook hun geschiedenis verdwijnt. In het unieke videoproject Boughaz, waar bij Marokkanen van de eerste, tweede en derde generatie hun verhaal vertellen voor de camera, wordt de geschiedenis van de Marokkaanse immigratie naar Nederland vastgelegd. De hoop is dat daarmee de con tacten tussen de Marokkaanse gemeen schap en het Streekarchief Hollands Midden blijvend zullen worden, zodat ook de geschiedenis van toekomstige generaties Marokkanen gedocumenteerd zal worden. Voor deze gelegenheid monteerde beeldend kunstenaar Eddy Seesing drie sfeerfilms, één voor elke generatie. Deze films zijn samen met de interviews te zien in drie zeecontai ners, die deel uitmaken van een wandelrou te door Gouda. Info: via www.boughaz.nl I t/m 16 augustus GEANNEXEERD! Loosduinen binnen Den Haag 1903 1923 Dubbeltentoonstelling over de annexa tie van Loosduinen door Den Haag. Met in het Haags Gemeentearchief de nadruk op vervoer, bebou wing en contac ten tussen stad (Den Haag) en land (Loosduinen) en in het Loosduins Museum aandacht voor onder meer onder wijs, tuinbouw, ambtenarij (politie en brandweer) en medische verzorging in rela tie tot de annexatie. Haags Gemeentearchief, Spui 70, Den Haag Info: tel. (070) 353 70 20 of via www.gemeen- tearchief.denhaag.nl Loosduins Museum 'De Koorenschuur', Margaretha van Hennebergweg 2a, Loosduinen Info: tel. (070) 397 33 42 of via www.loosduinsmuseum.nl I t/m 17 augustus Wormerland, 12.31 uur (De Ronde van Noord-Holland 2003), foto Wil van lersel. Twee ronden afzien. De Tour de France en de Ronde van Noord-Holland in foto's van het SFA en Wil van lersel Het Spaarnestad Fotoarchief (SFA) in Haarlem en de provincie Noord-Holland hebben hun krachten gebundeld in een dubbeltentoon stelling met als thema wielren nen. In deze ex positie leiden twee ronden langs enerzijds de legendarische Tour de France en anderzijds een van de oudste wielerklassiekers van Nederland, de Ronde van Noord-Holland. Dit jaar zal de Tour zijn honderdste verjaar dag vieren, reden voor een terugblik met historische foto's uit de collectie van het SFA. Daarnaast heeft fotograaf Wil van lersel in het kader van de Opdracht Documentaire Fotografie van de Provincie Noord-Holland 2002 een foto-essay gemaakt over de Ronde van Noord- Holland, een Hollands sportevenement dat inmiddels tot internationale proporties is gegroeid. Spaarnestad Fotoarchief, Groot Heiligland 47, Haarlem Info: tel. (023) 518 51 32 of via www.spaarnefoto.nl t/m 31 augustus Boerderijen rond Sneek. Boeren in het waterland De boerderijen in en rond Sneek zijn al verdwenen of hebben geen agrarische func tie meer. Twee van deze boerderijen staan op deze tentoonstelling voor het voetlicht; de boerderij Haubois, waar van 1763 tot 1994 het boeren bedrijf is uitgeoe fend, en de boer derij van de fami lie Hoekstra. De bekende schilder Ids Wiersma (1878-1965) heeft Krijttekening van een Hanne- kemaaier door Ids Wiersma. van het verdwijnende boerenbedrijf op beide boerderijen schetsen en tekeningen gemaakt en een groot aantal van deze wer ken is op de expositie te zien. Maar ook worden verschillende gebruiksvoorwerpen van de twee boerderijen geëxposeerd alsme de negentiende-eeuwse Hannekemaaiers- brieven, waarin kleine keuterboeren uit Duitsland hun diensten aanbieden bij het hooien. Ook de varende boeren krijgen speciale aandacht. In de omgeving van Sneek waren veel boeren die hun bedrijf moesten uitoe fenen in het waterland en daarom vaak gebruik maakten van vaartuigen. Scheeps modellen, foto's en schilderijen van de schilder Johannes Elsinga (1893-1969) geven er een beeld van hoe de praam, de schouw, de melkvaarder en andere boeren- boten werden gebruikt. Fries Scheepvaart Museum, Kleinzand 14, Sneek Info: tel. (0515) 414 057 of via www.friesscheepvaartmuseum.nl 12 juni, Amsterdam Symposium Archivering van websites Informatie: www.archiefschooI.nl Aanmelding via e-mail info@archiefschool.nl of tel. (020) 595 19 00 12 juni, Gouda Congres Cultuurtoerisme: Zonder verleden geen toe komst Het platform Cultuurtoerisme en de vier erfgoedkoepels willen tijdens dit con gres een beeld geven van het cultuurtoeris me in Nederland en het toeristisch aanbod vanuit het erfgoedveld. Er is aandacht voor de schijnbare tegenstellingen tussen maar ook voor de gemeenschappelijke belangen van cultureel erfgoed en toerisme. Bovenal wordt getoond welke betekenis beide secto ren voor elkaar kunnen hebben en wordt een start gemaakt met de daadwerkelijke invulling van de mogelijkheden voor wederzijdse versterking. Locatie: diverse locaties in de historische bin nenstad van Gouda Kosten: 50,- of 70,-, incl. gezamenlijk diner Info en aanmelding: via Maaike Gouka, e-mail: mgouka@holland.cpm archievenblad juni 2003 13 juni, Rotterdam 'Archieven sneller dan het licht' Studiedag georganiseerd door DIVA en het Gemeentearchief Rotterdam over de mogelijkheden van internet voor het archiefwezen. Kosten: 25,- Locatie: Gemeentearchief Rotterdam, Hofdijk 651, Rotterdam Info en aanmelding: via het secretariaat van DIVA, tel. (020) 462 77 22, fax: (020) 462 77 20, e-mail: diya@djyakoep.eLnl of via www.divakoepel.nl I 17 en 18 juni, Nijkerk Document 2003 Informatie en inschrijving: www.document2003.nl 25 juni en 27 november, Den Haag Workshop NEN-ISO15489 'Informatie en documentatie - archiefbeheer' Veel overheidsorganisaties willen aan de slag met kwaliteitsbeleid in het informatie management en de archivering. Deze ISO- norm biedt daarvoor het raamwerk. In de workshop leert u de norm te begrijpen en toe te passen. Info: Doxis Informatiemanagers, tel. (070) 317 71 72 of info@Doxis.nl I 25 juni, Voorburg Zevende KBenP Event: Mensen en Kansen Door ruim twintig organisaties wordt op een tuinfeest van 14.00-18.00 uur in en om Huize Middenburg en in het omringen de park aan de Vliet in Voorburg, een full- service concept aangeboden. Informatie werkers en managers met educatieve vragen kunnen kiezen uit een opleidings- en trai ningsaanbod, voor de netwerker zijn ver enigingen en projecten vertegenwoordigd, personeelsmanagers en job-hoppers kun nen detacherings- en wervingsorganisaties bezoeken. Bezoekers kunnen kennismaken met toepassingen, producten en diensten op ICT-gebied. Speciale gast tijdens dit event is Karin Bloemen, die recent is verko zen tot Miss DIV. KBenP organiseert deze middag in samenwerking met de Neder landse Vereniging voor Beroepsbeoefenaren in de bibliotheek-, informatie- en kennissec tor (NVB) en SOD. De Records Manage-ment Conventie is eveneens vertegenwoordigd. Info: Margriet Koppeschaar, tel. (070) 300 06 84 of via www.KBenP.riL 2 t/m 5 juli, Maastricht Digital Cultural Heritage V - Digital Libraries and Cultural Context Seminar van de Maastricht Summer University voor bibliothecarissen, archiva rissen, museumprofessionals en computer wetenschappers, waar gekeken zal worden naar recente ontwikkelingen betreffende de opzet, de toegang en het gebruik van digita le bibliotheken in een culturele context. Voertaal: Engels Locatie: Maastricht McLuhan Institute, Maastricht Kosten: 750,- Informatie: Alana Henry, e-mail: alana@mmi.unimaas.nl, of Manon Braat, tel. (020) 620 02 25, e-mail: manon.braat@amsu.edu 22 t/m 25 juli, Liverpool Political pressure and the archival record Het Liverpool University Center for Archive Studies (LUCAS) organiseert een internationaal colloquium waarbij in ver schillende sessies onder meer aandacht zal worden besteed aan onderwerpen als 'het gebruik van archief bij bestuursuitoefe- ning', 'het gebruik van archief als politiek wapen' en 'geheimhouding en transparan tie'. Deelnamekosten ca. 350,- (inclusief over nachtingen en maaltijden) Meer informatie: colloquiumsecretariaat 'Political and the Archival Record' (LUCAS) - School of History. University of Liverpool, tel. (+44) 151 7942390, fax (+44) 151 794 2366 of via http://www.liv.ac.uk/lucas/Political pres- sure files/polpressurehome.htm 30 juli t/m 1 augustus, Berlijn Preparing for the worst, planning for the best: pro tecting our cultural heritage from disaster Deze IFLA pre-conference is opgezet om bibliotheek- en archiefmanagers die de zorg hebben voor collecties of die verant woordelijk zijn voor de bedrijfsrampen- plannen, op effectieve wijze voor te berei den op behoud en herstel van collecties bij schade ontstaan door natuurrampen en/of oorlogsgeweld. Het gaat daarbij zowel om de traditionele informatiedragers als boe ken, papier en foto's als om nieuwe media. Deelnemers hebben de gelegenheid om kennis op te doen van de ervaringen en expertise van collega-instellingen over de hele wereld: de nieuwste trends, de valkui len en de succesverhalen. De conferentie wordt georganiseerd door de IFLA Standing Committee on Preservation and Conservation, de Koninklijke Biblio theek te Den Haag, de Akademie der Wis senschaften en de Staatsbibliotheek te Berlijn, met een bijdrage van de Council on Library and Information Resources. Voertaal: Engels Kosten: 250,- (inclusief consumpties en lunches) Locatie: Akademie der Wissenschaften, Gendarmenmarkt, Berlijn Info en aanmelding: www.kb.nl/iflapreconf 1 t/m 3 oktober, Amsterdam en Middelburg Internationaal symposium 'Fish, War and Politics' Deze driedaagse conferentie biedt een unieke kans voor (amateur)historici en beleidsmakers om kennis te nemen van historische en recente ontwikkelingen in de zeevisserij, de wijze waarop politiek en overheid daarmee omgaan en de rol die de marine in het kader van visserijbeperking en -inspectie speelde. Gerenommeerde sprekers uit binnen- en buitenland presen teren de resultaten van nieuw onderzoek, niet alleen relevant voor vakgenoten, en bieden ook stof tot nadenken voor huidige beleidsmakers in de landen rond de Noordzee en in Brussel. Het symposium, georganiseerd door het Instituut voor Maritieme Geschiedenis (Den Haag), het Nederlands Scheepvaart museum (Amsterdam) the North-Atlantic Fisheries History Association, het Maritiem Museum (Rotterdam), het Zeeuws Archief en de Zeeuwse Bibliotheek (Middelburg), start in Amsterdam en wordt voortgezet en afgesloten in Middelburg Voertaal: Engels en Nederlands Informatie: tel. (070) 316 28 53 e-mail: marhissec@marstaf.navy.dnet.mindef.nl of via www.historie.marine.nl juni 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 24