«iz» Archil terïïün°toëie Section for Professional Associations International Council on Archives KVAN nieuws Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad 40 I Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland KVAN nieuws Verschenen: Archiefterminologie voor Nederland en Vlaanderen 41 Hp Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigin gen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 SPA staat voor Section for Professional Associations van de International Council on Archives (ICA). Bij deze sectie zijn inmiddels zeventig beroepsverenigingen op ons vakgebied en dat van het records management aangesloten (in totaal ongeveer 70.000 vakbroeders en -zus ters vertegenwoordigend). Het bestuur (steering committee) bestaat uit ten hoogste vijftien leden en wordt door de algemene ledenvergadering benoemd op voordracht van de beroepsvereni gingen. Het bestuur komt eenmaal per jaar (gedu rende een week) bij elkaar en bespreekt de projec ten waar de SPA zich mee bezighoudt. Dit jaar waren we van 20-27 april in Chicago, waar we de gast waren van onze Amerikaanse zustervereni ging, de SAA (The Society of American Archivists). De SAA heeft een bureau waar een zestal beroeps krachten fulltime bezig zijn, hetzij met het ver zorgen van publicaties, hetzij met het verzorgen en organiseren van scholing en trainingen, hetzij met het voorbereiden van de jaarlijkse landelijke bijeenkomst en wat er verder nog komt kijken bij een vereniging van meer dan 4000 leden. Overigens wat de publicaties betreft, kan ik ieder een aanraden de brochure te bekijken op de web site (www.archivists.org) of aan te vragen (publications@archivists.org). Ik had gehoopt tijdens onze vergadering de ver taling van de Handleiding van Muller, Feith en Fruin (met een nieuwe inleiding door Eric Ketelaar, Theo Thomassen en Peter Horsman) mee te kunnen nemen, maar daar moet nog een maand op gewacht worden. Dat nam niet weg dat ik met een zwaardere koffer ben terugge keerd, vanweg de vele boeken die ik gekocht heb. Maar dat is een kwaal waar meer archivarissen aan lijden. Overigens dacht ik dat Gregor Trinkaus-Randall, Protecting Your Collections: A Manual of Archival Security uitverkocht was, maar het is nog steeds verkrijgbaar. Het is een van de betere werken op het gebied van veiligheidszorg (van gebouw tot conservering), dat ik ken. Beslist een aanrader. Nog een aspect van de SAA dat mij wel aansprak: men kent het systeem van mentor en pupillen. Een jonge archivaris zoekt een oudere ervaren collega uit die hem/haar gedurende een jaar lang begeleidt. Hij/zij kan bij de mentor terecht met allerlei vragen en de relatie is een puur persoon lijke. Het enige dat de SAA doet, is vraag en aan bod met elkaar in contact brengen. U begrijpt al dat de mentor bij voorkeur iemand is uit een andere dienst, want ook vragen op het punt van carrière-planning kunnen aan de orde gesteld worden. Waar heeft het bestuur van de SPA zich nu die week mee beziggehouden? 1. De situatie bij de Staatsarchieven in Italië De regering-Berlusconi heeft besloten het bud get voor de Staatsarchieven met ingang van 2004 te halveren. Inderdaad een bezuiniging van 50 procent (overigens met een gelijktijdige geringe verhoging van het budget voor de bibli otheken). Vanuit Chicago hebben we er bij de Italiaanse regering op aangedrongen dit onzali ge plan te laten varen. Of het wat uithaalt? Statement in support of Italian State Archives The Section of Professional Associations of the International Council on Archives (ICA/SPA), representing 70 associations and over 70,000 archival and records management professionals worldwide, is profoundly concerned about the drastic funding cuts that the government has imposed on the Italian State Archives and the Soprantendenze (regional archives advisory ser vices). Funding cuts at a level of 50% make it impossi ble for the State Archives and the Soprantendenze to continue their functions and place their valuable collections in danger. Without sufficient funding for the Archives: Government will lose its operational memory and will be less effective; Italian citizens will lose their fundamental right of access to personal and administrative information; Researchers worldwide will lose access to Italy's archival heritage; and Italy's pre-eminent place in world culture and archievenblad juni 2003 Hp thought will be endangered. Funding cuts of this kind set an unac ceptable precedent and future funding considerations should take account of the vital role played by a nation's archi ves. To avert disaster, iCA/SPA appeals to the Italian government to restore full fun ding to the State Archives and Soprantendenze immediately. 2. De situatie in Irak Wat daar gebeurd is, is natuurlijk ver schrikkelijk. Dan heb ik het even niet over de ramp op het punt van het cultu rele erfgoed, maar meer op humanitair gebied. Daar gaat ICA/SPA echter niet over en dus hebben we ons beperkt tot de ramp op cultureel gebied. In feite is dit iets wat op het taakgebied van Blue Shield ligt, maar dat werkt internationaal nog niet goed. Wat in de publiciteit minder naar voren is gekomen, is dat naast de 170.000 voor werpen uit het museum ook de nationale bibliotheek en het nationaal archief ver loren zijn gegaan. Vanuit de Unesco zijn stappen onderno men om een aantal experts naar Irak te sturen, vanuit SPA hebben we bij Joan van Albada (secretaris-generaal van ICA) aangedrongen op een vertegenwoordiger van het archiefwezen bij deze commissie. Bij terugkeer in Nederland ontving ik een mailtje van de voorzitter dat het Engelse Blue Shield Committee erop had aange drongen dat zo'n expert toegevoegd zou worden aan de internationale commissie. Tevens hebben we afgesproken - naar aanleiding van Irak, Bosnië-Herzogowina en Tsjechië (wateroverlast) - dat we in onze eigen landen de oprichting van een nationaal Blue Shield Comité zouden bevorderen. Nederland heeft al een der gelijk Comité, maar wij zijn nog druk bezig met het uitbouwen daarvan. 3. Voorbereiding internationaal congres ICA in Wenen, augustus 2004 Door de SPA zijn twee onderwerpen aangedragen voor bespreking op het congres: ethiek en een project dat de naam Archival Solidarity gekregen heeft. - Ethiek Dat is een punt dat sterk door de SPA op de agenda gezet is. De Ethische Code zoals die nu aanvaard is, is gro tendeels tot stand gekomen op initia tief van en dankzij de SPA. Bij onze bespreking in Chicago heb ik verteld dat de KVAN de Ethische Code handjes en voetjes wil geven door een rubriek in het Archievenblad en door op andere wijze aandacht te vragen voor de problematiek van de ethiek in ons vak. Gevraagd werd aan de KVAN om een Nederlandse spreker aan te dragen voor de sessie van de SPA over dit onderwerp in Wenen. - Archival Solidarity Dit is een project waarbij de rijkere landen de minder bedeelde broeders helpen. Het gaat daar vooral om prak tische dingen en niet om hoogdraven de steunbetuigingen en/of om advie zen die financieel niet uit te voeren zijn. Meestal zijn het de nationale archieven die hier een rol in spelen. Bij Archival Solidarity gaat het eigen lijk om kleinere projecten of laat ik het zo formuleren, daar heeft SPA de meeste belangstelling voor. 4. Accreditatie en certificering Uitgebreid hebben we gesproken over accreditatie en certificering. Er is een korte vragenlijst gemaakt die met de CITRA-stukken naar de leden zal wor den toegezonden, zodat de resultaten bekendgemaakt kunnen worden in Wenen. Overigens zal afstemming plaatsvinden met de Commissie Educatie van de ICA. voor Nederland en Vlaanderen Jo Jamar Twintig jaar geleden verscheen het Lexicon van Nederlandse archieftermen. Dit standaardwerk is nu geactualiseerd. In de Archiefterminologie voor Nederland en Vlaanderen wor den ruim 180 archieftermen gedefinieerd en toegelicht. De opgenomen ter men bestrijken alle aspecten van de archivis- tiek: basisbe grippen, intel lectueel beheer, materieel beheer, open baarheid en archiefwezen. Systematisch zijn de termen voorzien van kruisver wijzingen. De Archiefterminologie voor Nederland en Vlaanderen is van belang voor iedereen die zich op enigerlei wijze bezighoudt met archivistiek. Dat kan zijn een vrijwilliger die archieven van een nadere toegang voorziet, een registratuurmedewerker of bedrijfsar- chivaris die post inboekt, dossiers vormt en zich bezint op digitale archiefvorming, een informatie manager, een inventarisator, een inspecteur die toetst op de uitvoering van de wetgeving, betrokkenen bij opleidingen op middelbaar, hoger en wetenschappelijk niveau en de weten schapsbeoefening zelf. De prijs van de 'Archiefterminologie' is 20,45, incl. administratiekosten. De Terminologie is te bestellen bi j het Nationaal Archief, t.a.v. dhr. J.M.A. Brunings, Postbus 90520, 2509 LM Den Haag, tel. (070) 331 54 82. Voor België: VVBAD t.a.v. Marc Storms, Statiestraat 179, B-2600 Berchem ^Antwerpen), tel. (+32)03-281 44 57. juni 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 20