van Unitleider Inspectie/Acquisitie Materieel Beheer J.K. Ploos van Amstel - Herhaalde oproep - In Het Utrechts Archief kan iedereen onderzoek doen naar het verleden van de provincie Utrecht, de steden, dorpen en hun inwoners. En veel mensen doen dat: het archief wordt jaarlijks zo'n 18.000 keer bezocht. Met ruim 15 km archiefmateriaal, bijna een half miljoen kaarten, tekeningen, prenten en foto's en ruim 70.000 boeken, kranten en tijdschriften fungeert Het Utrechts Archief als de historische werkplaats van de provincie Utrecht waar burger en overheid welkom zijn met hun histo rische vragen. De expertise en het enthousiasme van ruim 70 medewerkers en een grote groep vrijwilligers staan borg voor een goede dienstverlening. Binnen afzienbare tijd zal een gedeelte van Het Utrechts Archief verhuizen naar het Museum kwartier, waar het in de schaduw van de Dom het cultuur historisch hart van de stad Utrecht hoopt te gaan versterken. In verband met het vertrek van de huidige functionaris, zoeken wij met ingang van 1 mei 2003 een: (36 uur per week) Deze unit maakt samen met de units Inventarisatie Indicering en Beeldmateriaal Bibliotheek deel uit van de afdeling Beheer. De taken van de unit zijn: Inspectie van de archieven van de gemeente Utrecht. Relatiebeheer betreffende de archieven van het provinciaal bestuur en van rijksdiensten in de provincie Utrecht. Acquisitie van particuliere archieven. Gegevensbeheer aan de hand van het programma ABS/Archeion. Restauratie/conservering, andere materiële verzorging en reproductie van archieven en collecties. Depotbeheer. De hoofdtaken van de unitleider liggen op het gebied van de inspectie en acquisitie. Naast deze taken geeft de unitleider leiding aan de totale unit, die bestaat uit circa 10 medewerkers, onder wie een tweede inspecteur en enkele restauratoren. Functie-eisen: Diploma archivistielc B; Diploma archivistielc A en/of specialisatiecursussen strekken tot aanbeveling; Ruime ervaring als inspecteur; Ervaring in een leidinggevende functie; Zakelijke en besluitvaardige instelling; Vertrouwd met ICT. Naast opleidings- en vaardigheidseisen werkt Het Utrechts Archief ook met gedragskenmerken. Arbeidsvoorwaarden: Het Utrechts Archief volgt de rechtspositie van de gemeente Utrecht. Aanstelling geschiedt, afhankelijk van opleiding en ervaring, maximaal in salarisschaal 10, zijnde 3.449,= bruto per maand op basis van een 36-urige werkweek. Uitloop naar salarisschaal 10A is t.z.t. mogelijk met een maximum van 3.710,= per maand. Inlichtingen: Voor nadere informatie over deze functie kunt u contact opnemen met Arend Pietersma, hoofd afdeling beheer, telefoonnummer 030 - 2866611. Sollicitatie: Uw sollicitatie kunt u binnen 10 dagen na verschijning van dit blad richten aan de directeur van Het Utrechts Archief, de heer drs. J.T.J. Jamar, Alexander Numankade 199-201, 3572 KW Utrecht. UTRECHTS de archiefschat 'Omtrent de tekeningtjes der twee kerk zichten ben ik te vreede als UWEd. dezel- ven van mij gelieve te accepteeren; en te betalen met uw hooggeschatte vriend schap, en zoo ik daartoe iets bezit, mij in de kunst en bij liefhebberen voort te hel pen', aldus schreef Cornelis van Harden- berg. In 1793 en 1795 heeft deze Utrechtse kunstenaar in opdracht van de Amster damse koopman en verzamelaar Cornelis Ploos van Amstel (1726-1798) de interieu- ren van verschillende Utrechtse kerken vastgelegd in waterverf. Het zijn kerken waarin graven en wapenborden van de familie Ploos van Amstel aanwezig waren. In 1776 had Cornelis aan Aert Schouman gevraagd de grafkapel in de Domkerk te Utrecht vast te leggen. Dit kon slechts schetsmatig, 'dewijl het Classes was van de gebefte swartrokken, en zoo niet vrij stont om daar een netten teekening van te maken'. Dit lukte Cornelis van Hardenberg wel. In prachtige aquarellen geeft hij een momentopname van de Domkerk, de Geertekerk en de Mariakerk. Met gevoel voor ensce nering tekent hij er personen in die rondlopen, stoelen verzetten en graven delven. Ze ademen de sfeer van een zonnige doorde weekse dag waarop onderhouds werk wordt gepleegd. Het zijn waarschijnlijk ook de laatste opnamen geweest, voordat door het uitroepen van de Bataafse Republiek wapenborden en graf tomben zijn weggehaald. Wat nu nog rest zijn de aquarellen en in de Domkerk de voormalige grafkapel van de familie Ploos van Amstel met de hou ten colonnade met daarin het familiewa pen dat is omhangen met de keten van de Orde van St.-Michiel. In de brieven die de aquarellen begelei den, beschrijft Van Hardenberg zijn eigen fysieke ongemakken ('hevigen rhumati- quen pijnen, koortzen zelf jigt, dat geluk kig niet op de borst, maar ins de beene ten laasten gevallen is, thans voele ik slegts alleen bij noordelijke winden een flauwe pijn, in de gewrigten'), schetst hij wat hij in de kerk aantrof, verlucht met klei ne tekeningetjes en vermeldt natuurlijk de prijs van de tekeningen ('f 28.- de 2 tekg:'). Cornelis Ploos van Amstel had dus be langstelling voor zijn familiegeschiede nis. Hiermee was hij geen uitzondering. In de loop der eeuwen zijn verschillende genealogieën samengesteld. De eerste die zich hiermee bezighield, is de Utrechter Adriaen Ploos van Amstel (1585-1639), heer van Tienhoven, 't Geyn, Jutphaes, Oudegeyn, Lievendael enzovoorts en on der meer geëligeerd lid van de provinciale Staten en gecommitteerde ter vergadering van de Staten Generaal. Hij raadpleegde hiervoor zijn vriend, de beroemde Utrechtse geschiedkundige Aernout van Buchel. Adriaen wist Frederik Hendrik met vele bewijsstukken te overtuigen dat de familie Ploos van adellijke oorsprong was en bloedverwant met het geslacht Van Amstel van Mijnden. De erkenning vond plaats in 1636, waarna Adriaen de volle achternaam Ploos van Amstel is gaan voeren. De genealogie van de fami lie heeft door deze erkenning in de be langstelling gestaan. Daarbij speelde ook de dominante positie die Adriaen heeft bekleed in de eerste helft van de zeven tiende eeuw. Als vertrouweling van Maurits en Frederik Hendrik, als rechter van instructie en rechter bij de veroorde ling van Johan van Oldenbarnevelt, Hugo de Groot, Ledenberg en Hogerbeets, en als wendbaar politicus. Er ontstond in de eeuwen die volgden een warwinkel van afstammingen. Mijn vader wilde hier helderheid in brengen. Zijn onderzoek heeft geresulteerd in ver schillende publicaties en een familiear chief dat vele meters telt. De tekeningen en brieven van Cornelis van Hardenberg aan Cornelis Ploos van Amstel maken deel uit van het familieboek (nu in bruik leen bij het Rijksmuseum) en brengen de Utrechtse en Amsterdamse perioden van de familie samen. Adriaen en zijn familie zijn illustratief voor de zeventiende eeuw, Cornelis en zijn familie voor de achttien de eeuw. Hun geschiedenis vormt een belangrijk deel van het archief. In 1639 schreef Willem de Groot aan zijn broer Hugo: 'Dit mag ik echter niet verge ten. Gisteren, de 22ste maart is Ploos uit de levenden heengegaan, eens Uw rech ter, dien het voldoende was Uw bevrijding uit Loevesteijn de volle achttien jaren te overleven; zelf herinnerde hij zich dat bloedige proces niet meer en de anderen wenste hij, voorzover zij zich nog iets daarvan herinneren, met Themisto- cles de kunst van het vergeten toe'. Ruim een eeuw na het overlijden van Adriaen, in 1774, zou Jacob Ploos, broer van Cornelis, in een redevoering voor het Amsterdamse genootschap Concordia et Libertate een voorstel doen om Slot Loeve- stein, 'het beruchte Staatsgevangen huis', met de grond gelijk te maken en een mausoleum op te richten voor Hugo de Groot, die 'deezen plas wierdt overgebragt na eene ongeoor- looffde gevangenneeming, kwaade behandeling en nog onwettiger ver oordeling van vooringenomen Rechters, onder welke naamen de Naneef met leed wezen en geduurig blozen die zijns Stamvaders somtijds zijnes ondanks lezen moet'. Het zou bij plannen blijven. De brieven van Cornelis van Hardenberg zijn mijn archiefschat waarin twee eeu wen, twee familieculturen elkaar ontmoe ten. Zij zijn een embleem voor het fami lie- en cultuurhistorische archief dat mijn vader heeft opgebouwd. De archiefschat 4 tÉ>A J.K. Ploos van Amstel is beheerder van het familiear chief. Zijn archiefschat bevindt zich in het Rijksmuseum te Amsterdam. juni 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 1