OMEFA armac functie design Rekken en kasten Archiefrekken Studie- en IT-tafels Dealing en control desks Conservation for Future Generation Preservation Microverfilming Bibliotheken en archieven met een historische en/of culturele collectie verdienen de bijzondere conserveringsmethodiek 'Preservation Microfilming' van Karmac Microfilm Systems. Hiermee worden boek- en krantenpagina's, tekeningen, muziekbladen en andere waardevolle documenten zodanig op microfilm vastgelegd, dat de werken gegarandeerd nog 500 jaar raadpleegbaar zijn. Boekscanning Karmac Microfilm Systems heeft voor u geïnvesteerd in de nieuwste generatie digitale boekscanners met boekenwip, waardoor uw boeken tijdens het scannen niet beschadigen. Wij digitaliseren uw boeken, kranten of registers in zwart/wit, grijswaarden of zelfs in kleur, t/m formaat Al. De bestanden kunnen aangeleverd cd-rom en in verschillende bestandsformaten. Om het e.e.a. te onsluiten verzorgen wij een index volgens uw wensen. Wilt u een vrijblijvende afspraak maken en/of documentatie ontvangen van onze diensten of producten. Aarzel dan niet, en bel met nummer 0320-286964 of mail naar: verkoop.kms@karmac.nl www. karmacnl Karmac Microfilm Systems kan u tevens van dienst zijn bij: Document- en tekeningverfilming Dupliceren van alle formaten microfilm Microfilmscanning Opslag van microfilm en documenten Levering van Canon microfilmapparatuur en opbergmiddelen de praktijk In de Find Index zitten de termen van gisteren en vandaag, gerelateerd aan de activiteiten die de markt vraagt of aan het aanbod dat wordt opgediend. Maar hoe zit het met nieuwe pro ducten of diensten? De informatie hierover is meestal wel in het 'documentenheelal' voorhan den. De afdeling PIA (profiel en indexarchitecten) moet voor deze klus van zoeken naar nieuwe ter men uitgerust worden. Via een bronnenonder zoek in interne bestanden en extern via bijvoor beeld internet kunnen met behulp van full text retrieval de documenten op nieuwswaarde onderzocht worden. Een tijdelijke index kan worden aangelegd. Na selectie kunnen de ont- sluitingskenmerken worden toegevoegd aan de Find Index en eventueel aan een functieprofiel. Een interessante oplossing hiervoor is het OCE Find Logic systeem op basis van ZYLAB-software (www.zylab.nl). Dankzij de krachtige zoekfunc ties vindt men binnen enkele seconden de tekst die overeenkomt met de ingebrachte termen. Met de zoektechnologie kunnen zelfs foutge- spelde woorden worden opgespoord. De docu menten zelf kunnen weer aan het digitale bestand (met zo'n 250 verschillende bestands formaten!) worden toegevoegd. De firma VDA heeft hierin belangwekkend onderzoek gedaan. In Europees verband participeert VDA (www.vda.nl) in een aantal projecten gericht op het automatisch op inhoud ontsluiten en indexeren van diverse media. De 'intelligente' technologie die hiervoor benodigd is, bestaat uit spraakherkenning, extractie-tools om tekst uit diverse bronnen te halen en software die in staat is tekst te herkennen die semantisch gezien gelijk is. In een organisatie waar het proces door workflow wordt aangestuurd kunnen proces- en beleidsdocumenten volautomatisch verzonden worden naar de werkplekken waar deze informa tie noodzakelijk is voor het optimaal uitvoeren van de taak, zoals vastgelegd is in het functie profiel. Figuur 5 geeft de plaats weer van het workflowniveau, dat is aangestuurd door de pro cesinformatie in combinatie met beleidsinfor matie en informatie uit internet. In dit totaal concept staat de werkplek centraal met als input alle vormen van documenten opgeslagen als vir tueel dossier. Bij een workflowstap in het werk proces wordt ook relevante informatie uit inter net aangeleverd. Kijken we op deze wijze aan tegen de werkprocessen dan kan uiteindelijk ook de weg van e-business worden ingeslagen. Ter ondersteuning van de Find Indextechniek is recentelijk door het Geldermalse bedrijf Collexis een zoekstructuur ontwikkeld. De software zoekt niet op basis van een of meerdere zoektermen die een gebruiker doorgaans vrij arbitrair ver zint, maar gebruikt hele documenten (artikelen, boeken, projectbeschrijvingen, webpagina's) als uitgangspunt. Van het document dat als basis dient voor een zoekvraag maakt de software - in Collexistaal - een fingerprint. Een thesaurus is de basis van de retrieval. Omdat informatie uit externe bronnen (bijvoorbeeld internet) na bepaalde tijd niet meer beschikbaar is, wordt ook het beheren van een kennisbank in eigen regie noodzakelijk. De ontwikkeling van opslag technieken helpt ons daarbij een handje. Philips heeft een dvd aangekondigd met een opslagca paciteit van 27 GB (nu nog 4,7 GB). Dankzij het gebruik van een blauwe laser kan de dvd-tech- niek geminiaturiseerd worden. Laten wij de technieken benutten voor operationele - kos tenbesparende - kennisbanken. I 29 Postbus 5014 8260 GA Kampen Tel.: +31(0)38 3370444 Fax: +31(0)38 3312285 E-mail: info@bomefa.nl www.bomefa.nl Microfilm Systems Internet t-Ox dgitaai ViS^ava office vod meel pro eelt access/powepomt Proces- en beleidsdocumenten via Workflow Ben A. Often is managing consultant van de Image Group Europe (zie www.ige-advies.nl). Literatuur R. Sanders, 'Wie goed bewaart, die heeft wat', in: Computable van 1-3-2002. B. Leerling en M. Bremer, 'Gebruikers kunnen ook te kritisch worden', in: Automatiseringsgids van 18-1-2002. Dan. Agan, 'The future of search', in: Edoc, Jan/Feb 2002. 'Slim zoeken in verzamelde docu menten', in: Computable van 30-3-2002. A.W. Plat, 'VHIC Information Retrieval, Day 2001', in: Od (2001) 12. L. Rubin, 'It's a long journey from A to B', in: Documentworld, jan/Feb 2002. H.J. Alles en I.G.E. Röling, 'De menselijke manier om infor matie te vinden', in: VIP, 9 sep tember 1999. J. Blank, 'Welke criteria bepalen de keuze voor de wijze van indexeren?', in: VIP, 10 oktober 1999. J.C. Scholtes, 'Van gegevensbrij naar informatie-extractie', in: VIP, 9 september 1998. C. Frappaolo, 'Finding what's in it', in: Documentworld, Sep/Oct 1997. Figuur 5: Schema van een organisatiebreed DMS/WFM. juni 2003 archievenblad I

Archievenblad | 2003 | | pagina 14