ONDERBEZET OP DIV-GEBIED? M\ PreservationTechnologies /D i sffjC on su Restauratieatelier De Tiendschuur Het vervullen van (tijdelijke) vacatures op het gebied van DIV is een arbeidsintensieve en prijzige aangelegenheid. DisConsult neemt deze zorg van u over. Wij hebben ja renlange ervaring in het detacheren, werven en selecteren van gekwalificeerd en gemo tiveerd DIV-personeel. Detachering DisConsult heeft personeel in dienst - uitvoerend, staf en management - waarover u voor kortere of langere tijd kunt beschikken. Werving en selectie DisConsult beschikt over specialistische kennis voor werving en selectie en beschikt over een uitgebreid netwerk. Hierdoor kun nen wij snel en doeltreffend een kandidaat selecteren die past in het door u geschetste profiel. Meer weten? Als u meer wilt weten over onze diensten, belt u dan met DisConsult, telefoon 079 - 342 95 09. Wij kun nen u dan van alle informatie voorzien. DOCUMENT MANAGEMENT KENNIS MANAGEMENT I WORKFLOW MANAGEMENT DiOR-OPLEIDINGEN Cityhouse, Engelandlaan 174, 2/11DW ZOETERMEER, Telefoon 0/9 - 342 95 09, fax 0/9 - 342 59 46, www.diiconsult.nl, e-mail: info@disconsult.nl A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde f3ool<! 36: O' methode Vriesdrogen van nat papier Ontsmetten en reinigen Voorbereiden microverfilming Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Preservation Technologies B. V. Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM 0653672024 Fax: 0180 525400 Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax 072 5724331 IJ 25 Papierconservering. Archiefmateriaal verkeert vaak in een slechte staat. In veel geval len zijn archiefstukken openbaar. Om de culturele nalatenschap van onze voorouders veilig te stellen is restauratie en conserve ring noodzakelijk. De papierafdeling van restauratie-atelier De Tiendschuur restaureert o.m. boeken, charters, handschriften, leren banden, kaarten en prenten. Kunstobjectenrestauratie. Beschadigde kunstobjecten kun nen ook worden gerestaureerd. De soorten te behandelen objecten kunnen sterk variëren: litho's, foto's, schilderijen en zeefdruk ken. De behandelingen zijn uit eenlopend. Ze betreffen bijvoor beeld reiniging, reconstructie, bedoeken en retoucheren. Calamiteitenbehandeling. In geval van calamiteiten kunt u een beroep doen op de Tiendschuur. Bij snel ingrijpen kan vocht- en roetschade worden geminimaliseerd. Invriezen stopt het schadeproces. Vocht onttrekken aan objecten kan met onze vacuiimvriesdroog apparatuur, welke een capaciteit heeft van 10 nri. Reukschade kan behandeld worden met de ozonisator. Diamantgroep Restauratieatelier "De Tiendschuur" Insulindestraat 5 5013 BA TILBURG Tel: (013)464 1777/Fax: (013)464 1771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl De Tiendschuur, restauratie-atelier los te komen van de hokjesgeest, die voortkomt uit het vanouds bestaan van afzonderlijke instellin gen. Historische informatie peur je uit alle mogelij ke bronnen, die je kunt vinden bij een breed scala aan organisaties. Uiteraard bij een archief, dat de papieren neerslag van het handelen van vroegere generaties beheert. Maar ook bij de gemeentelijke archeoloog, de beheerder van het bodemarchief, waar we de materiële resten vinden. Of in het museum, dat de verbeelding van het verleden beheert, op doek of paneel, naast de objecten die men vanouds de moeite van het bewaren waard vond. En niet te vergeten bij monumentenzorg of bouwhistorie: daar berust een schat aan informatie over de geschiedenis van de gebouwde omgeving. Wanneer ik als onderzoeker iets wil weten over een historisch onderwerp, wens ik toch helemaal niet lastig te worden gevallen met de verkaveling van het erfgoedbeheer over verschillende instellingen? Dan is mijn ideaal dat ik alle informatie onder één dak kan vinden. Sommige archivarissen vinden dit maar een eng idee, en denken dat het iets heel nieuws is. Maar dat is niet zo: een archiefdienst is van zichzelf al een multidisciplinaire organisatie. Om het voor beeld van mijn eigen gemeentearchief maar even te gebruiken: wij beheren naast archieven ook een bibliotheek en een omvangrijke collectie beeldma teriaal. Ik heb behalve archivarissen dus ook bibli othecarissen en conservatoren van audiovisuele bronnen in huis. Samen werken zij aan onze pro ducten: het verwerven, beheren, ontsluiten en beschikbaarstellen van historische informatie, in de breedste zin van het woord. Ik gebruik hier opzettelijk het woord 'informatie'; het gaat niet alleen om het archiefstuk, het boek of de foto, maar ook en vooral om de informatie die deze bronnen behelzen. En even opzettelijk gebruik ik het woord 'samen'. Van alle medewerkers van het gemeentearchief verwacht ik een brede blik. Een specialist die alleen zijn eigen materiaal kent en aan de man brengt, zonder het publiek te wijzen op andere bronnen, levert half werk. De archivaris, de bibliothecaris en de conservator behoren zich bewust te zijn van de plaats en de betekenis van hun collecties in het geheel van de door ons beheerde informatie. En zo moeten zij ook besef fen dat deze collecties op hun beurt weer onder deel zijn van het totale erfgoed van Delft. Het stre ven van mijn archivarissen, bibliothecarissen en conservatoren, maar ook van de conservatoren van de gemeentelijke musea, archeologen en bou- whistorici, moet erop gericht zijn om het publiek zo weinig mogelijk lastig te vallen met organisato rische verkokering. Dat betekent dat we verwer ving, beheer, ontsluiting en presentatie op elkaar afstemmen, en werken aan één loket voor histori sche informatie. Dat gebeurt deels door organisato rische versmelting, niet noodzakelijkerwijs in de vorm van fusies, maar ook door het opzetten van een netwerkorganisatie, waarin instellingen met en aan elkaar diensten leveren. Nog veel belangrij ker en in veel opzichten gemakkelijker is het stre ven naar één loket door gebruik te maken van de mogelijkheden van ICT en internet. Natuurlijk heb je zo'n integratie, fysiek en/of virtueel, niet rond van de ene op de andere dag. Maar je moet er wel aan werken, en wat mij betreft kan het niet snel en radicaal genoeg gaan. Dat is in het belang van het publiek, en dus ook van onszelf. Besluit Deze bijdrage begon met de stelling dat het niet jammer is als een archiefdienst het eigen ver trouwde gezicht verliest. Ik vat mijn argumenten nog even samen, in andere bewoordingen. Een instelling is geen doel op zichzelf, maar een middel om een doel te bereiken. Wie bedient zich van dit middel? In de eerste en voornaamste plaats: het publiek, dat een beroep op ons doet om historische informatie, ik hoop duidelijk te hebben gemaakt dat het publiek alleen maar te winnen heeft bij bredere instellingen, waar veel informatie onder één dak te vinden is, en die door hun massa een voorheen ongekend niveau van dienstverlening en professionaliteit kunnen waarborgen. In de tweede plaats worden onze instellingen gebruikt door onze financiers als middel om te voldoen aan hun wettelijke taken, maar ook om allerhande beleids doelen te realiseren. In hun beleidsnota's is inter sectoraal, erfgoedbreed samenwerken al min of meer gemeengoed, maar dat is theorie. Het is tijd om die theorie in praktijk te brengen, om één loket te creëren, zodat we met hetzelfde geld veel meer kunnen doen. Die stap zal hier en daar best even pijn doen. Bestuursorganen geven een stukje auto nomie op, portefeuillehouders raken een speeltje kwijt, directeuren verliezen hun zelfstandige posi tie of worden juist verantwoordelijk voor een zo brede instelling dat zij zich er niet meer in herken nen. Maar door deze zure appel moet iedereen heen bijten, in het belang van de zaak, en - nog veel belangrijker - in het belang van het publiek. Gerrit Verhoeven is gemeentearchivaris van Delft. Dit is de licht gewijzigde tekst van een bijdrage op het symposium 'Laat zien die geschiedenis', gehouden te Utrecht op 20 maart 2003. juni 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 12