Art Conservation memorix, dé webdatabase voor beheren en raadplegen 50.000 records foutloos in drie weken www.geheugenvannederland.nl collecties nederland in portretten - begin 20e eeuw probeer het zelf: www.pictura-dp.nl memorix LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE B.V www.artconservation.nl RESTAURATIE CONSERVERING column Voor het project 'het Geheugen van Nederland' heeft Pictura de Collectie Veenhuijzen van het Centraal Bureau voor Genealogie (CBG) gedigitaliseerd. De collectie is toe gankelijk gemaakt door het toevoegen van metagegevens. Pictura Database Publishing heeft daarvoor een module ontwikkeld waarbij alle werkzaamheden via internet uitge voerd kunnen worden. Extern geworven medewerkers konden zo via internet de gegevens invoeren. Om een zo hoog mogelijke kwaliteit van de invoer te garanderen zijn alle knipsels tweemaal ingevoerd, door verschillende personen. Bij de module hoort dan ook een controlefunctie die de twee sets naast elkaar zet en verge lijkt. Automatisch komen dan de fouten naar voren. De beheerder kan de juist ingevoerde gegevens met één klik selecteren. Deze module is optioneel verkrijgbaar binnen Memorix. Entry test I invoerscherm Vergelijkingstabel I dubbele invoer Knipsel advisering projecten documentaire informatievoorziening archiefbewerking archiefopslag Een bekende naam, die staat voor langdurige en brede ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voorop. Daardoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projecten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documentaire informatieverzorging en de bewerking van uw archieven.Tenslotte bieden wij opslag van archieven aan in ons eigen archiefdepot. GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES.DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds. van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.:030-6572228 fax.: 030-6572228 e-mail: loeknijholtarchief@hetnet.nl BLAFAARD Door Bert Looper Alleen op het schilderij 'Terp bij Avondlicht' van Hoitze Andringa (1663- 1732) is hij nog te zien: de blafaard. Net achter een grote hoop aarde steekt hij zijn spitse snuit omhoog. Het gaat hier om het legendarische Friese hondenras dat in de vroege Middeleeuwen de terpen vrijhield van de mollen en derhalve van ondermijning van de kwetsbare woonste den. De effecten van het werk van de blafaard zijn pas bij de laatste terponder- zoeken duidelijk geworden. De door de blafaard verschafte veiligheid gaf de Friezen de mogelijkheid om het mollen- vangen in te ruilen voor het dichten (van gedichten). In de zevende en achtste eeuw behaalden de Friezen daarmee een civilisatievoorsprong op de rest van de wereld die zij nooit meer zouden prijsge ven. Dit verhaal kun je met droge ogen vertel len aan archivarissen die na, zeg, 1990 in het vak zijn gerold. Misschien een licht spoor van twijfel, maar als je ook nog weet te melden dat Boudewijn Büch een ruggewervel van de blafaard in bezit had, dan is het pleit beslecht. De blafaard, hij leefde. Archivarissen van vóór 1990 laten zich natuurlijk niet in de luren leggen. Was niet de laatste definitie uit het Lexicon die je de avond voor het archief examen er nog in moest stampen die van de blafaard? Kennis van de definitie van de blafaard is heden ten dage de ultieme proef om vast te stellen of we met een oud- of een nieuw-paradigmatische archivaris te maken hebben. Wacht woord? Blafaard! In de afgelopen maanden heb ik zo nu en dan onder collega's de term blafaard laten vallen. Hilariteit, maar ook een gevoel dat nog het best te omschrijven is als 'Woudschoten' (voor jonge collega's: het machtscentrum van de Groot-Friese koning Pippo na zijn verdrijving uit Dorestad). Als je verder doordenkt over de effecten van het uitspreken van het woord blafaard komt er ook nog iets fun- damentelers aan de oppervlakte. Na melijk het gevoel, bij velen de overtui ging, dat met het verloren gaan van ken nis van de blafaard er in het algemeen sprake is van het verloren gaan van enorm veel kennis in ons vakgebied. Paleografie, middeleeuws Latijn, het Bosch Protocol, de grafelijke rekeningen, de Bataafse administratie, afhangende, uithangende zegels, de marken, enz. enz. Wat een enorme schatkamer van kennis is het Nederlandse archiefwezen toch altijd geweest. Die schatkamer is nog steeds rijk gevuld, maar toch is het alge mene gevoelen dat we achter uithollen en dat er maatregelen genomen moe ten worden. Her en der hoor je al het geluid dat er een Nationale Chartermeester moet komen die met zijn of haar OV-jaarkaart overal in het land op afroep paleografische en sigillografi- sche brandjes kan blussen, zelfs dorsaal. Alle gekheid op een stokje. Heb ben we hier nu met een echt probleem te ma ken of zadelen we onszelf op met een schijnprobleem? De kern van de zaak lijkt me dat we ook hier eens duidelijke keuzes moeten maken. Welke kant gaat het op met het archiefwezen en welke deskundigheden en kennisgebieden horen daar structu reel bij? Via DIVA, Archiefschool en Convent zijn er in de afgelopen maan den door middel van diverse onderzoe ken en rapporten belangrijke aanzetten gegeven. Maar ik constateer dat de gelui den dubbel en tegenstrijdig zijn. Erf- goedbrede ontwikkelingen en daarbij behorende competenties enerzijds, vak specialismen en gespecialiseerde histori sche kennis anderzijds. Zijn deze zaken te combineren? In elk geval niet in de afzonderlijke diensten. Specialistische kennis in de diensten is meestal gebon den aan een individuele medewerker en is dus vaak per definitie toevallig aanwe zig. Natuurlijk is het jammer wanneer zulke kennis verloren gaat, maar, laten we eerlijk zijn, het was ook meer één spe cialisme en tientallen vakspecialismen die evenzeer nodig zouden kunnen zijn in een organisatie hebben we niet en missen we ook niet. Het is een zeker gebrek aan door zettingsvermogen dat ons blijkbaar verhindert om keuzes te maken ten aanzien van de voor de ont wikkeling van ons vak beno digde algemene en specialistische kennisgebieden. Het wordt hoog tijd dat onze diensten zich organiseren als een grote ken nisorganisatie met zorgvuldig gekozen aan dachtsgebieden, onderzoeksge bieden, histori sche en hulpwe- tenschappelijke specialismen. Systematiseren van kennis is ook zoiets waar we nog te weinig aan toe zijn gekomen en waarvan de gebruiker enorm zou kunnen profite ren. Ik zou de stelling nog wel aandurven dat we gehinderd worden door een teveel aan kennis. Het voeden van al deze toe vallige kennis slorpt zoveel energie en geld op dat een werkelijke sprong voor waarts in maatschappelijk bereik van onze sector wordt gehinderd. Over kennis gesproken. Ik zie nu pas dat blaffaard met twee ff'en geschreven moet worden. b.looper@hcov.nl Tekening: PeterVlot 21 juni 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 10