De nieuwe Master Archiefwetenschap Korte beschrijving van de modules van de MA Archiefwetenschap archiefopleiding De opleiding duurt anderhalf jaar (drie semesters). In het eerste semester wordt van september tot begin december weke lijks circa negen uur onderwijs gegeven in drie vakken: archiveringsprocessen, information retrieval en de maatschap pelijke context van archieven. Het twee de semester (februari-juni) is een zoge naamd duaal traject, waarover hierna meer. In het derde semester (september- januari) vindt een onderzoeksseminar vergelijkende archiefwetenschap plaats en schrijft de student een master-thesis die in het openbaar wordt verdedigd. Het masterdiploma geldt als het archief- wettelijke diploma Archivistiek A, mits de student (tijdens of voorafgaand aan de masteropleiding) tevens drie vakken uit elk van de drie gebieden geschiedenis, staatsrecht en organisatiekunde heeft gevolgd. In principe heeft een student alleen toe gang tot de masteropleiding met een bachelordiploma Documentaire Infor matiewetenschap. Die BA-opleiding (ar chiefwetenschap geïntegreerd met docu mentaire informatiewetenschap) duurt drie jaar. In het Archievenblad van mei 2001 heeft Theo Thomassen een uitvoe rige uiteenzetting over het bachelorpro gramma gepubliceerd. Voor de masteropleiding geldt een selec tieprocedure (in verband met het beperk te aantal leerwerkplaatsen). De examen commissie van de universiteit beoordeelt daarvoor de invulling van de bachelor, de studieresultaten en de motivatie van de student. Studenten met een ander diploma dan BA Documentaire Infor matiewetenschap hebben toegang tot de master, nadat zij de in een der aansluit- programma's (zie bijlage) genoemde vak ken van de BA Documentaire Informatie wetenschap hebben gevolgd. Het diploma Archivistiek B op zichzelf geeft geen toegang tot de masteroplei ding; wel kan de bezitter van dat diploma (of van het getuigschrift van modules van de cursus 'Kennis Nabij') in aanmer king komen voor verlichting van de ten- tameneisen in bepaalde vakken. Het collegegeld is 2094,- voor ander half jaar. Heeft men al langer dan zes jaar gestudeerd en is men ouder dan dertig jaar, dan geldt een hoger tarief: 2772,- voor anderhalf jaar. Het duale onderdeel in het tweede semes ter beoogt 'lerend werken, werkend leren': de student werkt een semester op een zogenaamde leerwerkplaats (archiefdienst, ministerie, bedrijf of andere organisatie) achtereenvolgens aan drie projecten: 'organisaties en hun registratuur', 'waarde ring en selectie' en 'toegankelijkheid'. Deze projecten kunnen voor studenten tot uiteenlopende producten leiden. De leeractiviteiten worden georganiseerd rond een casus (het project van de stu dent). Het object van die casus is een bestaand of afgesloten archiveringssys teem (bij voorkeur berustend in de leer werkplaats of van daaruit gemakkelijk bereikbaar), dat voldoet aan bepaalde eisen met betrekking tot omvang, com plexiteit en leeftijd. In ieder geval moet het archiveringssysteem binnen twee maanden geanalyseerd kunnen worden. Verder moet het zich in de tijd uitstrek ken over ten minste vijftig jaar. Wekelijks komen de studenten circa drie uren in Amsterdam met de docent bijeen voor de theoretische verdieping, de inhoudelijke begeleiding van de projec ten, om ervaringen uit te wisselen bij de uitvoering van het project en om weten schappelijke vragen te bespreken. Dit vergt van de student wekelijks circa vier uren voorbereiding. De rest van de week is de student in de leerwerkplaats gedu rende tenminste 22 uren (circa drie dagen) bezig met de projecten; een vierde dag wordt aan andere, niet onderwijs- gerelateerde archivistische werkzaamhe den op academisch niveau besteed. De totale studiebelasting is, net als in de andere semesters, veertig uur per week. De begeleiding en coaching worden ver zorgd door de docent en de door de leer werkplaats aangewezen mentor geza menlijk. Hierbij heeft de docent de eind verantwoordelijkheid. Hij/zij ziet toe op een goed verloop van het leerproces. De mentor draagt zorg voor de praktische begeleiding van de student, overeenko mend met de coaching die een nieuwe medewerker krijgt. De door de UvA aangestelde coördinator dr. J.A.M.Y. Bos-Rops onderhoudt het contact tussen universiteit en leerwerk plaats. Zij regelt ook, voorafgaande aan het duale semester, het afsluiten van leer- werkplaatsovereenkomsten tussen de universiteit en de diensten en instellin gen. De individueel af te spreken stage vergoeding bedraagt tussen de 275,- en 750,- per maand (excl. reiskosten) of (voor studenten die een baan elders heb ben) een nader af te spreken compensatie voor gederfd salaris. De leerwerkplaats- overeenkomst wordt afgesloten voor een periode van zes maanden (1 februari tot en met 31 juli). Het staat de student en de leerwerkplaats uiteraard vrij om, na afloop van het duale semester, de relatie op andere titel voort te zetten, bijvoor beeld omdat een van de projecten in het derde semester verder wordt uitgewerkt in het onderzoek voor de master-thesis. 18 archiefopleiding De opleiding kan ook in deeltijd worden gevolgd. Afhankelijk van de tijd die men beschikbaar heeft, neemt de masteroplei ding in deeltijd vier tot acht semesters in beslag. Het collegegeld voor een deeltijd student is 1040,- per jaar. Men kan zich ook als contractstudent inschrijven 250,- voor een tienpunts- module). Behaalde studiepunten blijven tien jaar geldig. Van de als contractstudent behaalde studiepunten mogen er maxi maal dertig (drie modules) 'verzilverd' worden in voor het masterexamen geldige studiepunten. Voor een beperkte groep studenten met een sterke wetenschappelijke interesse is het mogelijk de opleiding te volgen tot de onderzoeksmaster Media, informatie en cultuur. Deze tweejarige opleiding (waar voor een extra jaar studiefinanciering wordt gegarandeerd) is wetenschappelijk georiënteerd en bereidt voor op een carriè re aan een universiteit of een andere instel ling voor wetenschappelijk onderzoek. Centraal in het programma staat de con vergentie tussen media, collectief geheu gen en identiteit. Tot de onderzoeksgebie den waarop deze opleiding speciale exper tise heeft behoren: archivering in sociale en culturele context; de informatiesamen leving; historische representatie. De voor deze opleiding geselecteerde stu denten kiezen ieder een individueel studie traject met een profiel of specialisatie op het gebied van film- en televisiestudies, populaire cultuur, nieuwe media, docu mentaire informatiewetenschap of archief wetenschap. De student volgt in het eerste semester drie vakspecifieke modules (te kiezen uit de programma's van de masters Media en Cultuur, Documentaire Informatiewetenschap en Archief wetenschap). Daarnaast bestaat de oplei ding uit kernmodules waarin studenten zich bekwamen in het doen van onder zoek en het leggen van multidisciplinaire dwarsverbanden. Via tutorials specialiseert men zich nog verder, met individuele begeleiding door een docent. De opleiding wordt afgesloten met een thesis van dertig studiepunten (een gewone master-thesis is twintig punten). Algemeen: prof.dr. F.C.J. ketelaar, e-mail ketelaar@hum.uva.nl. Toelatingseisen: drs. J. Scheurkogel, e-mail j .scheurkogel@hum.uva.nl. Leerwerkplaats: dr. J.A.M.Y. Bos-Rops, e- mail yvonne.bos@nationaalarchief.nl. Men raadplege ook de websites www.hum.uva.nl en www.mediastudies.nl. P.J. Horsman, G.J. van Bussel Leerdoel Kennis van de basisbegrippen van archiefwetenschap. Inzicht in de specifieke informatie structuur van archieven. Vaardigheid in het analyseren van de werking van archiveringssystemen en de invloed van de context daarop. In deze module staat de analyse centraal van de wijze waarop aan archiveringspro cessen in een organisatorische context vorm gegeven kan worden. Veel aan dacht wordt daarbij besteed aan de rela tie tussen de architectuur en de structuur van archiveringssystemen in relatie tot de functies die deze systemen moeten vervullen. G.J.A. Riesthuis, P.J. Horsman, G.J. van Inhoud van de module Information retrie val vormen de methoden en hulpmidde len voor het beheren en toegankelijk maken van documentaire informatie, in gedrukte en digitale vorm. De ontwikkelin gen in de organisatie en technieken van informatiesystemen en aan de daarbij gebruikte ontsluitingstechnieken vormen het voornaamste onderwerp van de modu le. Uitgangspunten zijn de mogelijkheden die databanken bieden, het gebruik van artificiële intelligentie en de verwachtingen van de eindgebruikers. Speciale aandacht wordt besteed aan nieuwe ontwikkelingen zoals automatische ontsluitingstechnieken, gedistribueerde databases, search engines, intelligent agents en de ontwikkelingen op het gebied van metadata. A.E.M. Jonker, F.C.J. Ketelaar; gastdocenten Inzicht in de maatschappelijke functies van archieven en van de archivaris en zijn/haar beroepsgroep. Inzicht in het maatschappelijk en cul tureel belang van een goed beheer van archief Vaardigheid in het analyseren van de manier waarop omgevingsfactoren het functioneren van archiveringssystemen beïnvloeden. De student die de module heeft afgerond, kan uiteenzetten welke de drijfveren zijn voor de samenleving om archieven te vormen, te gebruiken en te bewaren en hoe deze naar tijd en plaats kunnen verschillen; de voornaamste omgevingselementen die de context van archief kunnen beïnvloeden, benoemen en in hun onderlinge samenhang analyseren, daarbij blijk gevend van kennis van en inzicht in het multidisciplinaire inter nationale discours; de mogelijke effecten van omgevings elementen op archivering en archiefbe heer onderzoeken en erover rapporte ren in een voor publicatie geschikte vorm; de beroepscode voor archivarissen bere deneerd toepassen. In ca. 4 weken wordt geen college gege ven om extra tijd vrij te maken voor de onderzoeksopdrachten. (Vervolg op pagina 21) 19 Door Eric Ketelaar* Op september a.s. start aan de Universiteit van Amsterdam de nieuwe opleiding tot Master of Arts (MA) Archiefwetenschap. De opleiding wordt ver zorgd door de Leerstoelgroep Archief- en Informatiewetenschap (in de afdeling Mediastudies van de Faculteit der Geesteswetenschappen) in samenwerking met de Stichting Archiefschool, waaraan het merendeel van de docenten is verbonden. Toelatingseisen Lerend werken, werkend leren De Oudemanhuispoort.de (hoofd) zetel van de Universiteit van Amsterdam. Collegezaal met studenten. Foto Joost Bolten. archievenblad mei 2003 Deeltijd Onderzoeksmasters Verdere informatie Eric Ketelaar is hoogleraar archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam. Archiveringssystemen Docenten Inhoud INFORMATION RETRIEVAL Docenten Bussel Inhoud De maatschappelijke context van ARCHIEVEN Docenten Leerdoel Inhoud Opmerkingen mei 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 9