een archiefdienst zonder muren r .iTbI 13 ISIS Door Leo Hollestelle* Er heeft zich de laatste jaren een kleine, stille revolutie voltrokken. Archiefdiensten stellen een deel van hun gegevens buiten de muren van de studiezaal ter beschikking aan het publiek. Thuis achter de eigen computer kan via internet veel informatie worden geraad pleegd, vooral genealogische gegevens, 24 uur per dag en zeven dagen in de week. Welke veranderingen brengt dit teweeg in de dienstverlening en in het contact met het publiek? Het Zeeuws Archief stelt sinds een dik jaar zijn genealogische gegevens wereld wijd ter beschikking en verhaalt van zijn ervaringen. Eigenlijk hebben we niet veel reclame gemaakt voor ISIS (Internet Studiezaal Informatie Systeem). In onze nieuwsbrief van december 2001, met zo'n 2.500 abon nees, maakten we melding van de beschik baarheid van de database in de week na kerst. Toen het de 28ste december was gelukt om de database te plaatsen op de server van de provider, doken de gretige genealogische onderzoekers er meteen bovenop. Het goede nieuws werd aan el kaar doorgemaild en via nieuwsgroepen doorgegeven. Het aantal bezoeken bedroeg al vanaf het begin enkele honderden per dag en de reacties waren zeer positief. Een bezoeker mailde: 'Ik ben er stil van! Zo mooi! Iedereen die hieraan meegewerkt heeft verdient een ZEER groot compli ment!', terwijl een andere reactie luidde: 'Ben 67 ongelooflijk dat ik dit nog mag meemaken.' Studiezaal Informatie Systeem Net als bijna alle archiefdiensten is het toenmalige Rijksarchief in Zeeland in de jaren negentig begonnen met het invoeren van gegevens van bestanden met persoons gegevens in de computer. De behoefte ontstond om de ingevoerde bestanden raadpleegbaar te maken voor de bezoekers in de studiezaal. Als je iets nodig hebt, dan ga je naar de winkel om het te kopen. Zo ging het eigenlijk ook met de aanschaf van een softwareprogramma. De keuze was snel gemaakt: het werd SIS, Studiezaal Informatie Systeem. SIS was ontstaan uit een idee dat in 1996 ontstond binnen het bestuur van de Kring van Archivarissen in Noord-Brabant. Het bestuur wilde een schil laten ontwikkelen waarin bezoekers alle bestandsformaten waarin archiefdiensten digitale gegevens invoerden, op eenduidige wijze konden raadplegen. Wat was het probleem? Archiefdiensten hadden, staande in de digitale kinderschoenen, een veelheid aan software gekozen om nadere toegangen op met name Doop-, Trouw-, en Begraaf- en Burgerlijke Stand-registers te maken: Dbase III, Freebase, AskSam, Hazadata, Access, Word en WordPerfect. Het was voor een studiezaalbezoeker ondoenlijk om de zoek functies in al deze softwarepakketten goed te kennen. De nieuwe schil moest dat pro bleem oplossen, zonder dat er grote conver sieslagen noodzakelijk zouden zijn waarbij de oude programma's allemaal buiten spel kwamen te staan. Daarvoor was een pro gramma nodig dat heel flexibel zou zijn. Met de inschakeling van ir. Hans van der Zanden van HAZADATA was in september 1997 SIS versie 1.0 een feit. In 1998 kwam versie 2.0 beschikbaar. Hier konden ook de afbeeldingen van bronnen aan records gekoppeld worden. SIS kreeg de onovertref bare eigenschap mee dat het willekeurig welk bestand in willekeurig welke opmaak kan opnemen en systematisch laten door zoeken. Het Rijksarchief in Zeeland koos vanwege deze flexibiliteit voor SIS. Het Rijksarchief had in tien jaar tijd een aardige werkvoorraad van digitale bestan den opgebouwd in WordPerfect. Geduren de de verhuisperiode van het Rijksarchief in Zeeland naar het nieuwe gebouw van het Zeeuws Archief (najaar 1999) werden de eerste bestanden geconverteerd naar de SIS- database en op de eerste openingsdag van de studiezaal van het Zeeuws Archief op 4 januari 2000 kon het publiek kennismaken met een andere manier van zoeken naar personen. De SIS-computer was vanaf de eerste dag voortdurend bezet en er werd geklaagd dat sommigen er zo lang achter zaten. Het plaatsen van een tweede com puter loste de irritaties maar gedeeltelijk op. Wereldwijd Met de opkomst en groei van internet ontstond de behoefte SIS klaar te maken voor raadpleging on line. Dat werd SIS1S, Studiezaal Informatie Systeem Internet Server, dat we als gebruikers ISIS zijn gaan noemen (ISIS Internet SIS). Toen in 2001 de internetmodule beschikbaar kwam kocht het Zeeuws Archief deze direct. Besloten werd om niet alles wat via SIS in de studiezaal wordt aangeboden direct aan te bieden op internet. De overlijdensakten van de Burgerlijke Stand stelden we nog niet meteen beschikbaar omdat de gegevens nog extra bewerkt moesten wor den om deze overzichtelijk te kunnen pre senteren. Elke eerste maand van het kwartaal zouden nieuwe gegevens toegevoegd worden. De verschillende soorten bestanden werden in logische groepen geplaatst, met een overzichtelijke lay-out. Omdat ISIS ook een Engelstalig zoekscherm heeft, maakten we de lay-out tweetalig. Voor de Nederlandstalige bezoekers misschien niet altijd prettig, maar de Amerikaanse bezoekers waarderen dit zeer. Het is via ISIS mogelijk om kopieën te bestellen van de gevonden vermeldingen. Hiervoor hebben we een tarief vastgesteld, waarbij de kopie en het opzoeken daarvan in één prijs zijn samengebracht. Daarnaast is er een bedrag voor de administratie- en verzendkosten. Bij het bepalen van het tarief is gekozen om de werkelijke kosten in rekening te brengen. Een kopie kost dan 7,- per stuk en de administratie- en por tokosten bedragen 6,- per bestelling. Voor ons houdt het in dat een vermelding uit maximaal vier kopieën kan bestaan en voor de klant betekent het dat het bestellen van meerdere kopieën in één keer goed koper is. Er zijn ook vermeldingen in ISIS waarvan we geen kopie willen of kunnen leveren. Het terugvinden van de vermel ding kost meer tijd doordat een recht streekse verwijzing ontbreekt. Van een genealogie of kwartierstaat kan onmogelijk worden vastgesteld om hoeveel kopieën het gaat. De mensen kunnen hiervoor wel een prijsopgave aanvragen. Het aantal bestellingen per maand is niet hoog, hoog uit zo'n dertig. De hoge prijs is wel reden tot klagen, maar zoals gezegd: we bereke nen de door ons gemaakte kosten. In de eerste maanden hadden we twee keer een lastig probleem. Dan blijkt ook hoe kwetsbaar je bent als je met behulp van de techniek gegevens beschikbaar stelt. De eerste twee maanden was de toegang tot de database beperkt omdat ISIS op een ver keerde server was geïnstalleerd. De eerste update in april 2002 ging mis omdat de server na het plaatsen van de update niet was ge-'reboot'. Op zo'n moment regent het klachten en moet je duidelijk commu niceren wat er fout is gegaan en wat er aan gedaan wordt om het op te lossen. Ook kwamen er allerlei reacties binnen over het programma zelf en de zoekmogelijkheden. Daaruit bleek dat het programma toch nog enkele aanpassingen behoeft. Het aantal raadplegingen van de database liep enorm op. Na vijf maanden hadden we al 100.000 bezoekers gehad, die overal vandaan kwa men. Na een jaar stond de teller op 400.000. Neveneffecten Het beschikbaarstellen van genealogische gegevens op internet heeft ook een negatief neveneffect. De mensen gaan zich te veel verlaten op de gegevens die worden aange boden. Foutloos is de database niet. Dagelijks komen er reacties binnen over mogelijke fouten in de gegevens. AI die opmerkingen trekken we na, maar het blijkt dat er ook in de akten van de Burgerlijke Stand veel fouten en onvol komenheden zitten. Vanaf januari 2003 voegen we ook de gecorrigeerde bestanden toe. Het aanbrengen van de correcties is een hele klus, want de opmerkingen moeten eerst worden nagetrokken, vervol gens worden aangebracht in het bronbe stand en dat moet, afhankelijk van het soort bestand, weer worden geconverteerd en vervolgens worden ingelezen in SIS. Toch hebben de genealogische gegevens die archiefdiensten via internet aanbieden voor de onderzoekers een grotere betrouw baarheid, dan die zijn te vinden op de site van bijvoorbeeld de Afdeling Computer genealogie van de NGV en van vele particulieren. Een ander neveneffect is dat vanaf het moment dat ISIS in de lucht is, het aantal bezoeken aan de studiezaal afneemt. Dat is best wrang, zeker als je bekijkt dat het Zeeuws Archief een heel grote studiezaal heeft met negentig zitplaatsen. In 1989, toen het plan van eisen voor het nieuwe gebouw werd geformuleerd, werd gesteld dat de studiezaal voldoende ruimte moest kunnen bieden om de steeds groeiende bezoekersstroom aan te kunnen. De bevolking zou verder vergrijzen, mensen zouden steeds meer vrije tijd krijgen en het zoeken naar de eigen roots en de geschiede nis van de eigen woonomgeving zou steeds populairder worden. Toch zijn we niet pessimistisch. De studiezaal mag dan wat groot zijn, het pu bliek is aan het veranderen. Het aantal nieuwe bezoekers blijft constant, zo'n 1.300 a 1.400 per jaar. 'Nieuw' is in onze administratie: vanaf mei 1989 nog niet eerder bij het Rijksarchief in Zeeland en het Zeeuws Archief geweest. We zien nu mensen in de studiezaal verschijnen met prints van ISIS-vermeldingen in de hand. Ze willen nog meer vinden over de thuis gevonden personen, ze willen gegevens nakijken en mogelijk kopieën maken, maai de studiezaal is hun vreemd en ze weten niet waar ze moeten beginnen. Het is dan ook belangrijk dat de studiezaalmedewer kers voldoende aandacht aan deze mensen besteden, want een vruchtbaar bezoek aan de studiezaal is een garantie voor terugkomst. Het blijkt dat er een hele grote groep mensen is die al enkele jaren genealogisch onderzoek doet via internet of via andere kanalen. Ook de wat excentrische geogra fische ligging van de provincie Zeeland - ik moet het helaas toegeven - wordt met ISIS overbrugd. Daardoor bereiken we mensen die altijd al onderzoek hadden willen doen in Zeeland, maar daarvoor geen tijd kon den vrijmaken. Klantenbinding De vraag is natuurlijk hoe wij die duizen den ISIS-bezoekers aan ons kunnen blijven binden. Dat de database een goudmijn voor hen is, staat buiten kijf, maar hoe kunnen wij deze mensen informeren en beïnvloeden? De informatie op de bijbe horende pagina's van ISIS is zo geschreven dat de bezoekers duidelijke informatie krij gen over de verschillende bronnen die zijn opgenomen en over het bestellen van kopieën en de bijbehorende tarieven. Ook is er een pagina opgenomen met veelgestelde vragen. m Genealogische werkplekken in de studiezaal van het Zeeuws Archief. We worstelen nog met de juiste structuur van onze website en de plaats van de ISIS- database daarin. Veel bezoekers gaan direct naar de openingspagina of het zoekscherm van de database zonder de website van het Zeeuws Archief te hebben gezien. Ze geven immers het internetadres van de database aan elkaar door en niet dat van het Zeeuws Archief. In de loop van dit jaar gaan we de structuur van onze website veranderen en willen we onze virtuele bezoekers de mogelijkheid bieden om zich te abonneren op een digitale genealogische nieuwsbrief. Deze ontvangen ze vier keer per jaar, vlak voor het plaatsen van de update. Daarin zal niet alleen informatie over nieuwe be standen worden opgenomen, maar ook over genealogische onderwerpen en over de dienstverlening van het Zeeuws Archief. De woorden die de toenmalige algemeen rijksarchivaris Ketelaar sprak over een 'Archiefdienst zonder muren' zijn uitge komen. Eerder dan we in de gaten hadden. Wees blij, want er is een wereld te winnen. Leo Hollestelle is werkzaam bij het Zeeuws Archief als SIS/ISIS-man. Met medewerking van Luud de Brouwer, webmaster van het RHC Tilburg. ISIS on line Sinds december 2000 staat ISIS on line, waarbij het Regionaal Historisch Centrum Tilburg het spits afbeet. Op de digitale (snel)weg kunnen veel meer (genealogische) onderzoekers zien en beleven waarom dit zo'n goed product is. Op dit moment staat ISIS on line bij het Zeeuws Archief te Middelburg. Rijksarchief Noord-Brabant te 's-Hertogenbosch, Regionaal Historisch Centrum Tilburg, Regionaal Historisch Centrum Bergen op Zoom. Gemeentearchief Helmond. Gemeentearchief Roosendaal en de Afdeling Computergenealogie van de Nederlandse Genealogische Vereniging. De genealogische database Zeeuws Archief ISIS is te bereiken via: www.zeeuwsarchief.nl. 12 archievenblad maart 2003 maart 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 6