nieuws V' DIVA nieuws nieuws uit het veld Presentatie archiefinventaris Gemeentepolitie Leiden nieuws uit het veld De eerste de beste Archieven willen een cursus archiefbewerking Taskforce Digitale beëindigd Duurzaamheid DEN Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland Het lidmaatschap van de Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland staat open voor alle instellingen in Nederland die erf goed beheren of presenteren. Wie als erf goedinstelling te maken heeft met ICT, en zich betrokken voelt bij het digitaal toe gankelijk maken van het brede, sector- en instellingenoverstijgende aanbod van erf goedinformatie kan zich aansluiten bij de vereniging. DEN verzorgt advies op het gebied van gestandaardiseerde gegevens ontsluiting, ondersteunt desgewenst bij het plannen en managen van ICT-pro- jecten en stimuleert samenwerkingspro jecten tussen instellingen en het onder wijs. Verder ontwikkelt DEN samen met de erfgoedinstellingen de Cultuurwijzer (www.cultuurwijzer.nl) voor het brede publiek en Cultuurwijs (Cultuurwijs.ken- nisnet.nl) voor het onderwijs. Onlangs is het Stedelijk museum te Amsterdam lid geworden. De lidinstellingen (dit zijn behalve archieven ook musea, speciale biblio theken, archeologische en monumenten zorginstellingen) kunnen gebruik maken van het Doosje van DEN, een content man agement systeem om eenvoudig informatie aan de Cultuurwijzer en Cultuurwijs toe te voegen en te beheren. Instellingen die voornamelijk in het Doosje van DEN geïnteresseerd zijn, kun nen overwegen B-lid te worden. Om infor matie aan te vragen kunt u bellen met het secretariaat, tel. (070) 314 03 43 of e-mail den@den.nl. Twee nieuwe collecties on line beschikbaar Twee nieuwe collecties zijn doorzoek baar gemaakt op de Cultuurwijzer via het Collectie-onderdeel. Eén van de collecties van het Geheugen van Nederland (een project van de Koninklijke Bibliotheek) en die van Instituut Collectie Nederland (ICN) zijn nu te doorzoeken. Dankzij de gestandaardiseerde beschrijvingen van de informatie met behulp van metadatastan- daards is het mogelijk in één moeite door te zoeken in de collecties van Maritiem Digitaal, het Rijksmuseum voor Volken kunde, de twee nieuwe toegevoegde col lecties en de acht andere databases. DEN zal geregeld nieuwe verzamelingen voor het brede publiek beschikbaar maken via 'Collecties'. Kies de knop 'Collectie' bovenaan op de Cultuurwijzer homepage (www.cultuur- wijzer.nl) en vul een trefwoord in. Een icoontje bij de treffers verwijst naar de aan wezigheid van een afbeelding bij het gevonden record. Thema's Cultuurwijzer en Cultuurwijs Iedere editie van Cultuurwijs (cultuur wijs.kennisnet.nl) en Cultuurwijzer (www. cultuurwijzer.nl) heeft een ander thema. De februari-homepage van de Cultuur wijzer (voor het brede publiek) stond in het teken van het thema 'monsters, fabeldieren en andere engerds'. Tot nu toe zijn de thema's 'schijn en werkelijkheid', 'migranten', 'ceremonies en rituelen', 'de zee', 'spijs en drank' en 'spot en satire' ver schenen. Mogelijk sluit een van deze onderwerpen aan op uw collectie of activiteiten. Bijdragen aan deze bestaande thema's zijn van harte welkom. Ze blijven een vast onderdeel uitmaken van de Cultuurwijzer. Ook op Cultuurwijs kunnen eerdere thema's nog aangevuld worden met nieuwe artikelen. Mocht u over 'techniek', 'verzamelen', 'VOC', 'Betalen, betalen' of 'De stad' een interessant artikel kunnen aanleveren, neem dan contact op met de redactie, tel. (070) 314 07 64, e-mail Redactie@den.nl. Op donderdagmiddag 13 februari vond in het Gemeentearchief Leiden e.o. de presentatie plaats van de Inventaris van het archief van de Gemeentepolitie Leiden 1853-1993. Deze inventaris is samengesteld door de archivaris sen drs. Erika Hokke en drs. Martine Wansbeek-Zijbrands, in opdracht van de Politie Hollands Midden. Archiefonderzoeker dr. Leo Lucassen, die in het archief van de Vreemdelingenpolitie onderzoek deed ten behoeve van zijn boek Nieuw in Leiden, plaats en betekenis van vreemdelingen in een Hollandse stad (1918-1955), viel de eer te beurt om de inventaris uit te mogen reiken aan drs. Peije de Meij, Commissaris van Politie Hollands Midden van het district Leiden- Voorschoten. Met de inventaris werden bijna 8.000 archiefstukken van de Gemeentepolitie van Leiden, vrijwel vanaf de inwerkingtreding van de Gemeentewet (1851) tot het opgaan in Politie Hollands Midden in 1993, toe gankelijk gemaakt. Het archief wordt al lan gere tijd beheerd in het Leids Gemeente archief maar was tot nu toe slecht toeganke lijk. Moeizaam archiefonderzoek in slecht toegankelijk materiaal behoort met het ver schijnen van deze inventaris definitief tot het verleden. Systematische indeling en beschrijving van de voorhanden archief stukken maakt het aanvragen op de studiezaal van het Gemeentearchief voor taan tot een fluitje van een cent. Hierbij moet overigens wel aangetekend worden dat voor inzage van documenten jonger dan 75 jaar toestemming vereist blijft van de Gemeentearchivaris van Leiden e.o., aan wie de Commissaris van Politie de be voegdheid tot inzageverlening heeft gedele geerd. Ter gelegenheid van het vervaardigen van de inventaris van het Politiearchief is bovendien al enige tijd, onder de titel Die pet past ons allemaal, een kleine tentoon stelling te zien in de vitrines bij de entree van het Leids Gemeentearchief. De periode dat deze tentoonstelling te zien is, wordt verlengd tot en met 21 maart a.s. Links drs. Martine Wansbeek, werkzaam bij het Gemeentearchief Leiden en rechts drs. Erika Hokke, momenteel werkzaam als docente bij de Archiefschool. Rectificatie In het vorige nummer van het Archievenblad is ten onrechte vermeld dat Peter Horsman werkzaam is bij DIVA. Hij is verbonden aan de Archiefschool. 10 archievenblad maart 2003 Marius Jansen ontvangt uit handen van Yvonne Welings het certificaat van Kennis NaBij. Voor Marius Jansen, van het Regionaal Historisch Centrum Tilburg, zit de cursus 'Kennis NaBij' er op. Het pro gramma voor na- en bijscholing van archivarissen 'Kennis NaBij', dat de Archiefschool in 2000 startte, is opge bouwd uit vier afzonderlijk te volgen onderwijsmodulen. Eind januari ontving Jansen als eerste het eindcertificaat dat zijn succesvolle deelname aan vier mo dulen bekroont. Yvonne Welings over handigde namens de Archiefschool het certificaat en bloemen om deze bijzondere gebeurtenis een feestelijk tintje geven. Een marktonderzoek wijst uit dat het archiefveld behoefte heeft aan scholing in archiefbewerking. Het archiefveld ziet het als een kerntaak van de Archiefschool deze scholing aan te bieden. De Archiefschool heeft in januari een enquête gestuurd naar archiefbeherende instellingen. Ruim de helft van de 44 respondenten zou een niet-archivistisch geschoold personeelslid naar deze cursus sturen. De anderen zien daar vanaf, juist omdat alle medewerkers goed opgeleid zijn. Uit de reactie blijkt dat er naast de reguliere archiefopleiding behoefte is aan kortdurende praktijkgerichte cursussen. De Archiefschool sluit aan bij de voorkeur van de respondenten en zal in het najaar een cursus Archiefbewerking aanbieden van acht dagdelen (kijk op www.archief- school.nl/opleidingen). De cursisten zullen een archief naar keuze bewerken, aan de hand van de stappen analyseren, ordenen, beschrijven en presenteren. Kwaliteitsonderzoek Interactief Archief Na een intensieve periode van voorberei ding is het dan zo ver. Het door voormalig staatssecretaris Van der Ploeg aangekon digde onderzoek naar kwaliteitsstandaar den voor producten, diensten en toegan kelijkheid in het archiefwezen is in decem ber 2002 van start gegaan. Het onderzoek wordt uitgevoerd door drs. Koos van Dijken van het Instituut Onderzoek Overheidsuitgaven bv (IOO) te Zoeter- meer. Opdrachtgever is de Vereniging DIVA. In september 2003 zullen de resulta ten beschikbaar zijn. De aanpak van Koos van Dijken is een combinatie van kwantitatief en kwalitatief marktonderzoek enerzijds en het onder zoeken van de financiële en organi satorische consequenties van de ontwik keling van kwaliteitsstandaarden ander zijds. In het onderzoek wordt ook ruime aandacht besteed aan de huidige ontwik kelingen op het gebied van kwaliteitszorg. De aanbevelingen in het rapport moeten immers kunnen rekenen op voldoende herkenning en draagvlak bij bestuurders, professionals en gebruikers van archiefin formatie. De opzet van het onderzoek is als volgt. In januari en februari is een zogenaamd seg- mentenonderzoek uitgevoerd. Onder zocht is een aantal kenmerken van dat deel van de Nederlandse bevolking dat bekend is met, of concrete belangstelling Het programma Taskforce Digitale Duurzaamheid, een project van ICTU, is beëindigd. Aan de doelstelling zoals in 2000 geformuleerd door de opdrachtgever, het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, is voldaan. De Task force heeft de afgelopen twee jaar verschil lende producten opgeleverd. De digitale gereedschapskist bevat praktijkbeschrijvin gen van ministeries, plannen van aanpak, beleidsdocumenten, standaarden, wetge ving en een productoverzicht DMS/RMA. Actieve kennisuitwisseling tussen werkers aan Digitale Duurzaamheid binnen alle overheidsorganisaties is bevorderd door de publicatie van een maandelijkse Digiweet. heeft voor, het huidige dienstenpakket van archiefinstellingen. Het segmenten- onderzoek wordt uitgevoerd in het kader van een multi-client onderzoek, waarin wekelijks een landelijke representatieve steekproef wordt ondervraagd over maatschappelijke vraagstukken volgens een gestructureerde vragenlijst. In een vol gende fase van het onderzoek kan worden 'ingezoomd' op de betreffende doelgroep en de vraagstelling worden verdiept. De resultaten van het segmentenonder- zoek worden onder meer gebruikt om de reeds bekende gebruikers/imago-onder zoeken van diverse archiefinstellingen te vergelijken. Zo kan een stevig beeld ontstaan over de aantallen, verhoudingen en kenmerken van de verschillende doel groepen in de Nederlandse samenleving. Naast dit deelonderzoek bereidt Koos van Dijken bijeenkomsten voor met geïnte resseerde professionals in het veld. Deze bijeenkomsten vinden dit voorjaar plaats. Vervolgens zullen op basis van de onder zoeken en bijeenkomsten prognoses wor den opgesteld over de financiële conse quenties en organisatorische gevolgen. Het eindrapport zal in september 2003 gereed zijn. Koos van Dijken zal in de komende maanden regelmatig via de web site van DIVA informatie geven over de voortgang van het onderzoek. Heeft u vra gen of opmerkingen laat het ons weten: diva@divakoepel.nl. Ook heeft de Taskforce een levendig ken nisnetwerk opgebouwd. De bijeenge brachte kennis en ervaring zijn en blijven gedurende dit jaar te vinden en te gebruiken op de website www.digitale- duuzaamheid.nl. Daarnaast biedt ICTU sinds 1 maart een Kenniscentrum ELO (elektronische overheid) aan. De bedoeling hiervan is in eerste instantie gestaakte projecten, waaronder Digitale Duurzaamheid, warm te houden. Ook kunnen de nog lopende projecten van ICTU en aanpalende programma's via het Kenniscentrum ELO worden benaderd. Zie voor meer informatie: www.elo.nl. dïva maart 2003 archievenblad 11

Archievenblad | 2003 | | pagina 5