www.pictura-im.nl Het Utrechts Archief ruimt op Archiefvraag van de maand memorix, de webdatabase voor beheren en raadplegen Compacte Archief-Systemen Kardex Systemen B.V. Barwoutswaarder 13a, 3449 HE Woerden Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon (0348) 49 40 40, Telefax (0348) 49 40 60 E-mail: info@kardex.nl, Website: www.kardex.nl Stichting Historie Future www.gemeentearchief.amsterdam.nl beeldbank jacob olie A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG nieuws uit het veld advisering, implementatie en trajectbegeleiding publicatieprojecten (internet, drukwerk) database toepassingen memorix^ K A R D E X Wegens saneringsactiviteiten zijn bij Het Utrechts Archief de volgende zaken gratis af te halen: 1. Inventarissen van kerkelijke instellin gen, families en steden/landstreken in diverse landen (België, Nederland, Duitsland, Luxemburg, Oostenrijk, Frankrijk, Italië en Zuid-Afrika). Uitge geven in de reeks: Ministerie van Nationale Opvoeding en Franse en Ne derlandse Cultuur in de periode tussen 1864 en 1986 door het Algemeen Rijksarchief te Brussel, (ca. 2.30 m). 2. Inventaires des archives de Chambre des Comptes, deel I t/m VI. In de reeks: Inventaires des archives de la Belgique, publiés par ordre du Gouvernement/ sous la direction de M. Gachard et J. Cuvelier. 3. Standeserhebungen und Gnadenakte für das Deutsche Reich und die Öster- reichischen Erblande, Band I t/m V (A t/m Z). 4. Rapport sur le service des archives de la Marne (4 st.), uitgegeven door Archives de la Marne, République Franqaise tussen 1954 en 1961. 5. Staatsarchiv Münster und seine Bestande. 3 Boekwerken, te weten: Kurziibersicht; Übergangszeit 1802 - 1816; Reichskammergericht (A t/m K). 6. Archives de l'Etat en Belgique, 1914- 1936 en 1956. Rapports. 7. Verkooren: Chartes et cartulaires du Luxembourg, deel I t/m V. 8. Das Grosse herzogliche Badische Generallandesarchiv, deel I t/m IV. 9. Langlois et Stein: Archives de l'Histoire de France, deel I en II. 10. Marc Boone en Hilde de Ridder- Sijmoens: Studia Historica Gandensia (overdrukken) uit de Semenaries voor Geschiedenis van de Rijksuniversiteit Gent (nrs. 275 en 276). 11. Université Catholique de Louvain: 'La diffusion des bons livres dans les Pays-Bas Méridionaux': Les éditions des Sociétés Catholiques et de la Bibliothèque Catholique de la Belgique (1820-1831), deel I Texte, deel II bibliographie. 12. Vier inventarissen, uitgegeven door Archives Générales du Royaume tussen 1934 en 1960. 13. Diverse inventarissen, boekwerken etc. over een veelheid aan interna tionale onderwerpen en uitgegeven door diverse instellingen, (ca. 1,15 meter). 14. Nederlandsche Staatscourant van 1814-1939 (totaal 30 meter). 15.Nederlands archievenblad; 1973-1978 (incompleet). 16. Jaarverslagen Rijksarchiefdienst; 1967-1981. 'Bij een archiefdienst in het oosten van het land vroeg ik een kopie van een geboorteakte aan uit het jaar 1933. Als antwoord kreeg ik dat deze aktes nog niet openbaar zijn, maar dat ze wel een kopie hadden gemaakt van het bevol kingsregister uit die periode. De infor matie uit het bevolkingsregister is veel uitvoeriger dan de informatie op de geboorteakte: namen, data van alle fa milieleden, geloof, juiste adres etc., etc. Hoewel de archiefdienst formeel juist gehandeld zou hebben, is dit mijns inziens nogal inconsequent.' De concrete vraag is dus: Waarom is er een verschil in openbaarheid tussen de Bevolkingsregisters en de Bur gerlijke Standsregisters? En waarom zijn de laatste bovendien gefaseerd openbaar? Wie weet raad en kan dit kort en bondig, ten behoeve van de studiezaalbezoekers en de lezers van dit blad, uitleggen? Reacties kunnen gestuurd worden naar bureau@kvan.nl. Hier kunnen ook nieuwe vragen worden voorgelegd. Indien u geïnteresseerd bent in een of meerdere nummers kunt u binnen vier weken na de verschijningsdatum van dit blad contact opnemen met mw. L. Jurritsma-van der Spelt, bibliothecaris van Het Utrechts Archief, tel. (030) 286 6657, of per e-mail: l.jurritsma@het- utrechtsarchief.nl. Graag met opgave van een of meerdere nummers uit de lijst. Transport is voor uw eigen rekening. De Stichting Historie Future is in 1995 opgericht door E. van Driesum en H.P. van Venetiën. Het is een stichting zonder winst oogmerk die als doelstelling heeft 'het verbreden en verdiepen van de kennis der historie'. Zij proberen dit te bereiken door het in samenwerking met archiefinstellingen en historische verenigingen uitbrengen van cd-roms en dvd-roms van historische werken. Sinds november 1997 werden een dertigtal cd-roms en dvd-roms uitgebracht, waaronder een aantal van niet meer verkrijgbare standaardwerken. De vier laatst uitgebrachte werken van de fondslijst van Stichting Historie Future zijn: De Kleine Meijerij, vlugschrift van de Heemkundekring 1947-2000 (cd-rom) Historische Tijdschriften Gelders Rivierengebied (cd-rom) De Brabantse Leeuw, tijdschrift voor genealogie, 1952-2001 (cd-rom) Historische Tijdschriften Noord- Holland: Zuid-Kennemerland (dvd-rom) De stichting heeft als werkwijze dat de opdrachtgever het materiaal aanlevert en dat de stichting alle kosten draagt tot aan de productie. Meer informatie over het werk van de Stichting Historie Future kunt vinden op website www.historicfu- ture.nl. U kunt daar het meer informatie vinden over hun uitgaven en u eventueel inschrijven voor de digitale nieuwsbrief. maart 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 4