|T I i 12 32 LI LH ISIS: een archiefdienst zonder muren la De archivaris en het raadsel van de verdwenen archieven colofon [26 Kwaliteit van genealogische zoeksystemen op internet De digitale voorouder [28 Praktijkervaringen bij de liquidatie van Arbeidsvoorziening. Gevaren voor digitale archieven bij opheffing en fusie [32 Digitaal en toch duurzaam [35 Van feiten tot kennis. Informatiecontinuüm Citaat van de maand De archiefwereld is heftig in beweging. De verbreding van het aandachtsgebied van de archiefdiensten is in volle gang. Uitbouw naar een breder erfgoedaanbod is onderwerp van bespreking en wordt, als je kijkt naar de vorming van de Regionale Historische Centra, al grootschalig in praktijk gebracht. En ook de digitalise ring en veranderende edu catieve en klantgerichte werk wijzen spoeden voort, waar door de archivaris van de twintigste eeuw zich in de eenentwintigste eeuw gecon fronteerd ziet met nieuwe probleemstellingen om de toko gaande te houden. Is er daarbij nog voldoende aan dacht voor de archieven? En: moeten we ook als Archieven blad meer en breder gaan in formeren? Nee, was de mening van de aanwezigen in de laat ste redactievergadering, we blijven berichten over archie ven en alles wat daarbij hoort. Want lopen de 'archieven' niet het gevaar - ook of vooral financieel - ietwat uit beeld te geraken bij het ontstaan van brede erfgoedclusters? De tijd zal het leren. Het Archievenblad zal in ieder geval met de missie om stil te staan bij de toe komst van het archivalische erfgoed - op papier of digitaal - zijn stem blijvend laten horen. Daarom in dit nummer maar eens een artikel met een beschouwing over de aloude 'Handleiding', maar ook arti kelen over de digitalisering. We zullen blijkbaar veel geld nodig hebben als we geen ade quate voorzieningen voor de bewaring van digitale archie ven treffen. Iets wat u beslist niet moet overslaan is de uit nodiging voor de studiedag over Archieven en Journalis tiek van de KVAN op 16 april a.s. in Nieuwspoort, Den Haag. Komt allen, want het raakt al onze vakdisciplines! Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur). Maarten Broek (eindredactie), Marijke de Bruijne, Ralph Dingemans, Mathilda van Geem, Harry Hendriks (NVBA), Eric Hennekam, Rienk Jonker, Peter Sijnke, Harry Strijkers (NVBA). Vaste medewerkers Albert Boekhorst, GerritValk, Else Laura Rademaker, Peter Vlot Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 64,- buitenland (binnen Europa) 77,- buitenland (buiten Europa) 92,50 losse nummers 7,50 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 23 17, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 I I Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Cover dia© Corbis Stock Market/ William Westheimer Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt op 3 april 2003. N H 0 U D S C De praktijk: Leo Hollestelle De praktijk: Bert Looper [20 Amicitia: ICT-doorbraakproject voor en door audiovisuele archieven Audiovisueekjohan Oomen [22 Het oude paradigma en de nieuwe archivaris (II) De theorie: René Kunst Enthousiaste reacties van bezoekers op archiefkaart De praktijk: René Spork De praktijk: Robert vanVuuren De praktijk: Hugo Butter, Cees van der Weijde en Kees Rijniersce De praktijk:Johan F. Steenbakkers Informatiemanagement:Albert Boekhorst Vaste rubrieken De archiefschat Li. Nieuws uit het Veld L2Z Column [38 Literatuur [43 Verenigingsnieuws [50 Agenda 'Wie te veel stilstaat bij het verleden ver liest één oog; wie geen aandacht heeft voor het verleden verliest beide ogen.' (Russisch spreekwoord). archievenblad maart 2003 P G A V E ISIS: een archiefdienst zonder muren Gevaren voor digitale archieven bij opheffing en fusie Door Leo Hollestelle Het Zeeuws Archief stelt sinds een dik jaar zijn genealogische gegevens wereldwijd ter beschikking. Het maakt hierbij gebruik van ISIS, het Internet Studiezaal Informatie Systeem. Leo Hollestelle ver haalt over de ervaringen met dit systeem. De archivaris en het raadsel van de verdwenen archieven Door Bert Looper Volgens Bert Looper van het Historisch Centrum Overijssel verdwijnt de directe relatie tussen toegan gen en archieven in de context van de digitale ontwikkelingen. Daarnaast leven we in een beleveniseconomie: het gaat steeds meer om beelden en ideeën in plaats van goederen. Archivarissen moeten in hun denken een switch maken van archieven naar informatie. Door Hugo Butter, Cees van der Weijde en Kees Rijniersce Bij de liquidatie van Arbeidsvoorziening worden de digitale archieven overgedragen aan de rechtsopvol gers van deze organisatie. Dit blijkt in de praktijk makkelijker gezegd dan gedaan. Het op orde brengen van het digitaal archief is een miljoenen euro's kos tende operatie. Digitaal en toch duurzaam Door Johan F. Steenbakkers De Koninklijke Bibliotheek heeft onlangs een elek tronisch depot geopend voor digitale publicaties. Wereldwijd loopt deze instelling voorop in het experimenteren met duurzame digitale opslag. maart 2003 archievenblad Roelof Braad

Archievenblad | 2003 | | pagina 2