BINNEN- E N B U I TE N LAN DS E EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen IOOO jaar theater NL Theatermuseum 1 Cursussen Bijeenkomsten Internationale bijeenkomsten 50 51 t/m l april 2005 Speelruimte. 1000 jaar theater.NL Het publiek maakt op deze tentoon stelling kennis met de lange en rijke geschiedenis van het Nederlands theater. Beginnend in de vroege Middeleeuwen, waar de oorsprong van het theater in Nederland ligt en voorstellingen werden gespeeld op kerk- en marktpleinen, laat de tentoonstelling zien dat het theater in de zeventiende eeuw gemaakt wordt in speciaal daarvoor gebouwde ruimten. In de klassieke schouwburgen ontwikkelen zich nieuwe genres, zoals opera en ballet. Vervolgens worden de nieuwe vormen van het theater van de twintigste eeuw getoond: van de allereerste experimenten tot en met het 'vlakkevloertheater'. Ten slotte wordt de bezoeker een indruk Herengracht 168 I Amsterdam i tot 01 04 2005 gegeven van de vele speelvormen in het hedendaagse theater. In 'Speelruimte' is een grote selectie affiches, kostuums, te keningen, maquettes, foto's en schilde rijen uit de collecties van het Theater Instituut te zien en is via videozuilen een grote verscheidenheid aan theaterfrag menten te bekijken. Theatermuseum, Herengracht 168, Amsterdam info: tel. (o2p]_55i 33 00 of www.tin.nl 1 t/m 13 april Trekschuiten in Friesland Tussen 1646 en 1661 werd in Friesland een groot aantal trekvaarten aangelegd. Het vervoer per trekschuit was tot ver in de negentiende eeuw zeer populair: het was comfortabel, goedkoop en betrouw baar. Omdat het niet bepaald de snelste vorm van vervoer was, hadden de pas sagiers in het ruim alle tijd om met elkaar te praten of spelletjes te doen. Sociaal gezien vervulde de trekschuit dan ook een zeer belangrijke rol. In de tentoon stelling wordt uitgebreid aandacht besteed aan de hoogtijdagen van de trekschuit in Friesland. Er zijn modellen van trekschuiten, schilderijen en tekeningen waarop ze zijn afgebeeld te zien en landkaarten die betrekking hebben op de aanleg en het onderhoud van trekvaarten. Fries Scheepvaart Museum, Kleinzand 14, Sneek Info: tel. (0515) 414 057, mfo@friesscheepyaartmuseum.nl of www.friesscheepvaartmuseum.nl I t/m 5 mei Zwart-wit kleur, 1000 foto's van Amsterdam 1945-nu De omvangrijke overzichtstentoon stelling 'Zwart-wit kleur, 1000 foto's van Amsterdam 1945-nu', is het resultaat van een nauwe samenwerking tussen het Gemeentearchief en het Amsterdams Historisch Museum. Uit de collectie van het Gemeentearchief is een overzicht van de naoorlogse documentaire fotografie in Amsterdam samengesteld. De series en reportages van tachtig fotografen, onder wie Sem Presser, Koen Wessing en Dolf Kruger, tonen maatschappelijke veran deringen en gebeurtenissen uit dit veel bewogen tijdvak en tal van geportret teerde Amsterdammers. Om een dergelijk omvangrijk overzicht te tonen bestaat de tentoonstelling uit een interactieve foto bank, projecties en afdrukken. Daarnaast worden de fotoseries door schrijvers en columnisten zoals Arnon Grunberg en H.J.A. Hofland besproken en met elkaar vergeleken. Amsterdam Historisch Museum, Kalverstraat 92/Nieuwe Zijdsvoorburgwal 357, Amsterdam Info: tel. (020) 523 1822 of www.ahm.nl I t/m 11 mei Verdronken land. Fotografische verhalen over de watersnoodramp 1953 De gebeurtenissen tijdens en na 'De Ramp' werden wekenlang door foto grafen en journalisten voor de rest van het land in beeld gebracht. Ook in de diverse bladen van de voormalige Uitgeverij Spaarnestad verschenen veel artikelen en speciale bijlagen over de overstromingen, de ravages, de evacués en de hulpverlening. Voor deze uitgeverij gingen in de weken van de watersnood regelmatig journalisten en fotografen naar het rampgebied. Dat viel hun zwaar, omdat helpende handen noodzakelijker leken dan verslaggeving. Hun werk bleek echter onmisbaar voor de stimulering van de hulpverlening en de inzamelingsactie van het Nationaal Rampenfonds 'Beurzen open, dijken dicht'. Foto's van Spaarnestad-fotografen Van Eijk, Stuif bergen en Van De Hoef verschenen in de Katholieke Illustratie, Panorama en in de speciale nationale uitgave 'De Ramp'. Spaarnestad Fotoarchief, Groot Heiligland 47, Haarlem Info: tel. (020) 518 5152, info@spaarnefoto.nl of www.spaarnefoto.nl Voorjaar 2003 STICHTING GEMEENSCHAPPELIJKE OPLEIDING GO start dit voor jaar verschillende workshops en cursussen: 18 maart: Acquisitie en toegankelijk maken van digi tale informatie: vierdaagse cursus verdeeld over 4 weken; 18 maart: XML en archiveren: praktische tweedaagse workshop over de mogelijke toekomst van archiveren; 18 maart: E-archivering: tweedaagse cursus over een nieuwe manier van archiveren; 28 maart: Presenteren en instrueren van digitale diensten, tweedaagse cursus verdeeld over 2 weken; 8 april: Informatiedienstverlening in ontwikkeling, tweedaagse workshop over de praktijk van het moderne infor matiecentrum; 9 mei: Kennismanagement: tweedaagse workshop over de rol van de informatiedi enstverlening bij kennismanagement. Kosten: variërend van 785,- tot 1.040,- per workshop/cursus, incl lunches en cursusmateriaal. Info: GO, tel. (070) 351 23 80, info@stgo.nl of www.stgo.nl I 28 maart koffie/thee, Heel Nederland in Beeld en Geluid Conferentie over het werk van regionale en lokale archieven in de AV-archivering in Nederland. Organisatie: Vereniging Geschiedenis Beeld Geluid, sectie Audio Visuele Archivering DIVA, Werkgroep Nationaal Overleg Regionale Audiovisuele Archieven. Kosten: 15,- voor niet-leden DIVA/AVA, NORAA, GBG; 10,- voor leden en studenten. Locatie: Gemeentearchief Rotterdam Info en aanmelding: Eddy Appels, tel. (020) 626 02 85 of eapples@freeler.nl. Het pro gramma staat op: www.geschiedenisbeeld- geluid.n 1/conferenties nederlandinbeeld.html 28 maart Het Poldermodel Symposium over de (on)mogelijkheden van samenwerking bij het digitale beheer van ons erfgoed en de ervaringen bij de realisatie van de website Flevoland- bovenwater.nl. Organisatie: Provinciaal Bestuur Flevoland, Vereniging DEN, DIVA en Stichting Digitale Catalogus Flevoland. Locatie: Provinciehuis Lelystad Info: Dick Scheepstra: tel. 06-14446648 of d.scheepstra@dsconsults.nl 3 april Constanten in stadsplanning Studiemiddag over aanleg en uitbreiding van steden van de twaalfde tot en met de twintigste eeuw'. Organisatie: Werkgroep Stedengeschiedenis. Deelname gratis. Locatie: SISWO, Plantage Muidergracht 4, Amsterdam Info en aanmelding: Jan van den Noort, tel. (010) 436 60 14 of janvdnoort@ext.eur.nl 4 april Nederlands bedrijfsleven in de Tweede Wereldoorlog Het Nederlandsch Economisch-Historisch Archief (NEHA) organiseert in samen werking met de Stichting Be drijfsgeschiedenis, ABN-AMRO en Uit geverij Contact een studiemiddag over het thema het Nederlandse bedrijfsleven in de Tweede Wereldoorlog. Aan de orde komen onderwerpen als 'Banken en geld in oor logsjaren', 'Het Philips-werkcommando in Vught', 'Multinationals in de nationale staat tijdens de tweede Wereldoorlog' en 'Banken in bezettingstijd'. Aan het einde van de middag wordt het eerste exemplaar van het boek Banken in bezettingstijd. De voorgangers van ABN- AMRO tijdens de Tweede Wereldoorlog en de periode van rechtsherstel, geschreven door mw. dr. M. van Tielhof, uitgereikt aan mr. R. Hazelhoff, voormalig voorzitter van de Raad van bestuur van ABN-AMRO. Locatie: NEHA, Cruquiusweg 31, Amsterdam Info en aanmelding: tel. (020) 668 58 66, yba@iisg.nl of www.neha.nl/events/index.html 15 t/m 17 mei De Nederlandse Restauratiebeurs Locatie: Brabanthal, Diezekade 2, 's-Hertogenbosch Info: tel. (0485) 322 922 of (073) 629 39 11, info@restauratiebeurs.nl of www.restau- ratiebeurs.nl 27-29 maart, Berlijn Open Archives Forum, 3rd workshop Info: www.oaforum.org/workshops/berl_invita- tion.php 2 t/m 4 april, Kew, Engeland Practical Experiences in Digital Preservation Informatie en aanmelding: Fleur Soper, digital-archive@pro.gov.uk 9 t/m 11 april 2003, Bern Erpanet Workshop Long-term Preservation of Databases Deze workshop besteedt aandacht aan het complete proces van het behoud van data bases, Kosten: ca. 150,-. Locatie: Swiss Federal Archives, Bern, Zwitserland Info: www.erpanet.org I 14 en 15 april. Den Haag Conferentie Microfilming and digitisation for preservation De workshop, georganiseerd door het landelijk programma Metamorfoze I.s.m. LIBER en de ECPA, beoogt collectiebeheerders, conserve- ringsdeskundigen en beleidsmakers van erf goedinstellingen een handvat te bieden om de mogelijkheden van microverfilming en digi talisering (afzonderlijk of in combinatie) opti maal te benutten ten behoeve van conserver ing. Voertaal: Engels. Kosten: 70,- (incl. koffie/thee en luch); diner 35,-. Locatie: Koninklijke Bibliotheek, Den Haag Info en inschrijving (voor 28 maart a.s.): www.kb.nl/coop/liber archievenblad maart 2003 maart 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 25