Bedrijfsarchieven in het Nationaal Archief NVBA nieuws NVBA-Redactieadres NVBA-lid worden? Redactie NVBA-Nieuws Bedrijfsarchieven zijn voor het Nationaal Archief geen aparte categorie archieven. Er wordt geen bijzondere prioriteit aan gegeven. Gelet op de ervaringen van de laatste jaren zou dat wel meer moeten. Het Nationaal Archief ver werft nauwelijks bedrijfsarchieven, omdat men ze nauwelijks aangeboden krijgt. Bij het verwer ven van historische bronnen behoort echter ook uitdrukkelijk de verwerving van bedrijfs archieven. In het depot bevindt zich een bedrijfsarchief, dat momenteel nog in dertien vuilniszakken is opgeslagen. Het gaat hier om het archief van een klein bedrijf, namelijk de Tabaksfirma Monteban uit Giessendam. Het archief hiervan dateert uit de periode 1920-1970. Het bevindt zich reeds een hele tijd in het depot, want het wordt genoemd in een Archieven overzicht van het Rijksarchief in Zuid- Holland uit 1993. Volgens dat overzicht zou er ook een toegang op het archief moeten zijn. Deze is echter niet te vinden. Nader onderzoek in ABS/Archeion en in het archievenoverzicht op de web site bracht geen duidelijkheid. In beide overzichten komt Monteban niet voor. We hebben hier te maken met een 'spookbestand', met andere woorden: het is er wel - want het staat in het depot - en het is er niet - want het staat niet in onze systemen. Het is dus nergens geregistreerd. Een situatie waar men natuurlijk niet trots op hoeft te zijn. Het is wel een illustratie van de stelling dat over de betekenis van particuliere archieven, in dit geval dus van een bedrijfsarchief, op verschil lende momenten blijkbaar heel verschillend wordt gedacht. Voor 1993 vond iemand bij het Algemeen Rijksarchief het blijkbaar de moeite waard om het Archief Monteban in de collectie van het Rijksarchief in Zuid-Holland op te nemen. Of iemand binnen het Algemeen Rijksarchief wilde uitvoering geven aan de vangnetfunctie die het Algemeen Rijksarchief toen nog meende te moeten vervullen. Na 1993 is men blijkbaar anders tegen dit archief gaan aankijken en Monteban werd geschrapt uit de administratie. Feit is wel dat niemand het over zijn of haar hart heeft gekregen om het daad werkelijk te laten vernietigen. De vuilniszakken wijzen er wel op dat reeds een poging in die richting is gedaan! De acquisitie van bedrijfsarchieven en in het bij zonder van particuliere archieven is niet wet telijk geregeld. Als men de Archiefwet 1995 bestudeert, ziet men dat er in die wet uitvoerig wordt gesproken over de verwerving en het beheer van overheidsarchieven. Over de ver werving en het beheer van particuliere archieven zegt de wet maar weinig. Eigenlijk is er maar één duidelijke verwijzing en wel in de begripsbeschrijvingen van artikel 1. Daarin staat dat de term archiefbescheiden ook die bescheiden omvat, die ingevolge overeen komsten met of beschikkingen van instellingen of personen dan wel uit andere hoofde in een archiefbewaarplaats zijn opgenomen om daar te berusten. In deze cryptische beschrijving heeft de wet het dus over archiefbescheiden die afkomstig zijn van particulieren. Om welke archiefbescheiden het dan precies gaat, wordt in de wet niet nader uitgewerkt. Dat Iaat de wet aan de instellingen zelf over. Een archiefinstelling bepaalt zelf wat voor haar interessant is, bepaalt zelf wel wat zij al dan niet wil verwerven. Met een beetje gezond verstand en met een beetje cultuurbesef komt het alle- 44 NVBA nieuws maal goed. Maar toch; willekeur ligt soms wel op de loer. Een beetje gechargeerd gezegd: de hobby van een archivaris kan bij een verwervingsbeslis- sing wel eens van doorslaggevende betekenis zijn. Sommige archivarissen zijn gek op treintjes en dienstregelingen. Men zou bijna gaan denken dat het geen toeval kan zijn dat er zoveel archieven van trein- en tramwegmaatschappijen in huis zijn. Om eenheid in het verwervingsbeleid te brengen en om in identieke gevallen zoveel mogelijk hetzelfde te handelen, dient iedere zichzelf respecterende archiefinstelling kaders te stellen. Kaders waarbinnen de verwerving van archieven moet plaatsvinden en die duidelijkheid verschaffen aan de eigen medewerkers, duidelijkheid geven aan de archiefvor mers en duidelijkheid geven aan de colle ga's in het archiefveld. Het Nationaal Archief is een zichzelf respecterende instelling. Er is dus ook een acquisitieprofiel. Tot voor kort was dat het Acquisitieprofiel 1995. Uitgaande van de toen, in 1995, geldende doel stellingen, werden zes categorieën van particuliere archieven benoemd die zon der meer voor opname in de collectie van het Algemeen Rijksarchief en het Rijks archief in Zuid-Holland in aanmerking kwamen. In dit profiel ging het om archieven van: 1. particuliere instellingen van 'algemene aard' (dat zijn de archieven die inzicht geven in de ontwikkeling van het algemene politieke klimaat in Neder land, bijvoorbeeld die van politieke partijen); 2. particuliere instellingen die op een bepaald beleidsterrein werkzaam zijn of zijn geweest (bijvoorbeeld van organisaties die verantwoordelijk zijn voor het zogenaamde 'aanvullende beleid', zoals belangenorganisaties en pressiegroepen die als gesprekspartner voor de overheid fungeren); 3. particuliere personen en instellingen die in ontwikkelingslanden werkzaam zijn geweest (d.w.z. de archieven van oud-bestuursambtenaren, bedrijven en verenigingen die een rol hebben gespeeld in de voormalige koloniën en in de overzeese gebiedsdelen, van hulporganisaties in de derde wereld en van Nederlandse ondernemers en ingenieurs in den vreemde); 4. natuurlijke personen en families (per sonen en families met een belangrijke politieke en maatschappelijke invloed in Nederland of Zuid-Holland); 5. kerkgenootschappen; 6. particuliere instellingen en personen die voor 1813 archief hebben ge vormd. U ziet, bedrijfsarchieven worden in het profiel van 1995 niet als een bijzondere categorie aangemerkt. Ze zijn wel heel duidelijk in enkele van de genoemde categorieën inbegrepen. In 2002 is het Acquisitieprofiel van 1995 vervangen door een nieuw acquisi tieprofiel, het Acquisitieprofiel 2002- 2006. Voor die vervanging waren twee belangrijke redenen: - het Nationaal Archief wil een actief ver wervingsbeleid gaan voeren; - het Nationaal Archief wil minder nadruk leggen op het onderscheid tussen overheidsarchieven en particu liere archieven: het Nationaal Archief wil nog slechts historische bronnen ver werven die met elkaar de nationale col lectie vormen en die historische bron nen zijn zowel afkomstig van over heidsinstellingen als van particulieren. Het Nationaal Archief wil de nationale (cultuur)historie zichtbaar maken. Vanuit die doelstelling richt het Nationaal Archief zich op het beheer en de beschikbaarstelling van archieven - de historische bronnen - aan een zo breed mogelijk publiek. De missie van het Nationaal Archief luidt dat 'het Nationaal Archief een instelling (is) die aan een gevarieerd publiek historische informatie verstrekt uitgaande van zijn collectie, de archieven gerelateerd aan de nationale overheid.' Wat betekent zoiets? In zijn missie zegt het Nationaal Archief uit te gaan van zijn collectie. Deze zal om aan de (veranderende) vraag van een groeiend aantal onderzoekers te kunnen voldoen, steeds moeten worden aange vuld: immers veranderende vragen, vra gen om andere en nieuwe bronnen. De collectie van het Nationaal Archief mag geen statisch geheel worden, zij moet voortdurend worden geactuali seerd. Met andere woorden: er moet steeds maar weer verworven worden. Om zijn collectie 'actueel' te houden hanteert het Nationaal Archief een actief acquisi tiebeleid: archiefvormers worden direct benaderd met de vraag of zij hun archieven en collecties aan het Nationaal Archief willen overdragen. Naast dit actieve beleid is en blijft er natuurlijk ook het passieve beleid. We zullen altijd archieven aangeboden blijven krijgen. Maar ook dan zal een afweging gemaakt: past het aangeboden bestand in de col lectie of niet? Bij de verwerving van historische bron nen moet het Nationaal Archief keuzes maken: we kunnen en willen niet zomaar alles opnemen. Daar zijn de middelen en de mensen niet voor. Die keuzes worden nu gemaakt met behulp van het Acquisitieprofiel 2002-2006. Dat geeft aan welke criteria er worden gehanteerd 45 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Harry L.M. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG Te!.: (013) 463 06 19 Fax: (013) 463 06 19 E-mail: yrrah47@planet.nl Schrijf dan naar de ledenadministratie mevrouw S.L. de Kok-Gamga Ruseschans 9 2728 HA ZOETERMEER www.nvba-info.nl Als lid ontvangt u het Archievenblad gratis H. Hendriks Sluisgraaf 9 5032 XL TILBURG H. Strijkers DSM/Centraal Archief Postbus 6500 6401 JH HEERLEN J.van derVelden Diamantdijk 197 4706 HD ROOSENDAAL Spookarchief Archiefwet archievenblad maart 2003 NVBA, vereniging van en voor personen werkzaam in het beheer van organisatie - eigen informatie v/h Nederlandse Vereniging van BedrijfsArchivarissen Doelstellingen Profiel Doelstelling/missie Actueel maart 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 22