I column MM 1 I - I 1 i lltVSI CC OSF *QS column iil!fi§ I 37 In oktober van het vorig jaar vond er een symposium plaats over het thema Archief en Recht. Bij die gelegenheid ging Eric Ketelaar in op de verwikkelingen bij de behandeling van de Archiefwet 1995. Zijn interessante lezing staat afgedrukt in het Archievenblad van november jl. Zij riep bij mij weer tal van herinneringen op aan een zeer hectische periode. Nadat het kabinet bij Nota van Wijziging voor de staats- geheime archieven dezelf de regels voor overbreng ing en openbaarmaking had vastgesteld als voor de overige archieven, trok het kabinet vlak voor de Kamerbehandeling in maart 1994 die weer in. Wat bleek? Het ministerie van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur, de eerste ondertekenaar, had verzuimd hierover in overleg te treden met de ministeries van Algemene Zaken en van Binnen landse Zaken. Deze ministeries waren immers verantwoordelijk voor de inlichtingen- en veilig heidsdiensten en die waren allerminst gechar meerd van deze wijzigingsvoorstellen. Vervolgens besloot ik als PvdA-woordvoerder in de Tweede Kamer het schrap pen van de uitzonderings bepaling dan maar zelf ais amendement op het wetsvoorstel in te dienen. Hiervoor kreeg ik de steun van Olga Scheltema-De Nie van D66, die meete- kende. Op dat moment - na bijna tien jaar mag dat wel worden onthuld - begon een poli tiek machtsspel dat ertoe moest leiden dat ik mijn amendement zou intrekken. Minister d'Ancona van WVC stuurde mijn fractievoorzitter Thijs Wöltgens een brief met het verzoek om mij terug te fluiten en anders dreigde zij de hele wet terug te nemen. Ik werd op de kamer van mijn fractievoorzitter geroepen en moest uitleggen waar het allemaal over ging. Doe maar wat je denkt wat moet gebeuren, zo concludeerde Thijs, in de week daarop boog de fractiecommissie voor cultuur zich over mijn inbreng en wat heel ongebruikelijk was: D'Ancona woonde deze zelf bij om mijn fractiecol lega's te bewegen mij niet te volgen. Zij had geen succes en vervolgens dis cussieerde de voltallige fractie uitgebreid over mijn inbreng. Ook die gaf mij haar zegen. Na het Kamerdebat op 13 april 1994 formuleerde ik samen met Olga Scheltema-De Nie nog wel een amende ment, waarin ik dacht nog een beetje tegemoet te komen aan de bezwaren van het kabinet. Dat hield in dat in principe de staatsgeheime stukken na 75 jaar openbaar worden, maar dat in bijzondere gevallen de ministerraad toch mocht besluiten deze nog langer gesloten te houden. Op de dag van de stemming in de Kamer, 14 april 1994, nam Hedy d'Ancona contact met mij op en vertelde dat zij geen enkele ruimte van het kabi net had voor dit amendement. Als ik het niet introk, zo dreigde zij, zou zij het wetsvoorstel intrekken. Koortsachtig overleg volg de: met woordvoerders van andere fracties, met Wöltgens en in de avond pauze met mijn eigen frac tie. Daarna zou immers de stemming moeten plaats vinden. Vlak voor de stemming werd ik nog gebeld door Eric Ketelaar die mij bezwoer het amendement in te trek ken. Dit amendement was het mij toch niet waard dat het hele wetsvoorstel werd opgeblazen? ik ant woordde dat ik als Kamer lid een andere verant woordelijkheid heb dan ais archivaris. Een lange, doordringende bei in het Kamergebouw volgde, die de stemmingen aankon digde. In de vergaderzaal zat achter de minister stafel een stuurs kijkende Hedy d'Ancona, die mij geen blik waardig gunde. Voorzitter Deetman open de de vergadering en in een doodstille zaal verwachtte ik dat de mi nister op dat moment het woord zou vra gen met de mededeling dat het kabinet de wet niet in stemming wilde brengen. Tot mijn opluchting gebeurde dat niet. Het wetsvoorstel werd aangenomen en dat goid ook voor ons amendement. Ik vierde mijn triomf in stilte. a subsidiary of Wagon pic nr Magista is al meer dan 50 jaar gespecialiseerd in het ontwerpen en produceren van opslagsystemen. Wat u ook wilt archiveren of opslaan, wij hebben voor u een ruimtebe- sparende oplossing. Vanuit een standaard leveringsprogramma of speciaal op maat gemaakt qua afmeting en uitvoering. Profiteert u van onze ervaring en specialistische know-how! Dat werkt voor u li - niet alleen sneller, het geeft tevens de garantie voor een optimaal systeem. Meer weten? Bel dan voor onze uitgebreide documentatie of stuur de informatiebon naar ons terug. Ja, ik wil meer weten over Magista's oplossingen Bel mij voor een afspraak Stuur mij informatie over: Archiefinrichtingen Kantoorinrichtingen Bibliotheekinrichtingen Magazijninrichtingen Museuminrichtingen Naam t.a.v. Adres Postcode Plaats Telefoon Magista B.V. Oosteinde 6, Postbus 19300 AA Roden Tel. 050-5025500, Fax 050-5025505 www.magista.nl, E-mail: magista@magista.nl Door Gerrit Valk maart 2003 archievenblad I gerrit.valk@wxs.nl Tekening: PeterVlot

Archievenblad | 2003 | | pagina 18