Hoe effectief s&-.- is uw archief? vDlSCAN Van feiten tot kennis Informatiecontinuüm PreservationTechnologies Split,„Vision Toegankelijke informatie communicatie en documenten T www.splitvision.nl =3z= S- f~ V ju- Archiveren, beheren, terugvinden, distribueren en afdrukken. Discan zorgt ervoor dat uw archief online beschikbaar komt voor uw medewerkers en klanten. Precies de juiste versie van documenten, logo's of (bewegend) beeldmateriaal die u zoekt. En dankzij het ASP-model geen investerings- of beheers kosten. Snel, betrouwbaar, veilig, eenvoudig en goedkoop. Meer weten? Kijk op www.onlinearchief.nl L A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde gook methode Vriesdrogen van nat papier Ontsmetten en reinigen Voorbereiden microverfilming Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Preservation Technologies B. V. Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM 0653672024 Fax 0180 525400 Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax 072 5724331 Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product- als perso neelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services Contact persoon Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229 - 211 211 Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl 4 4 4 4 4 4 informatiemanagement H Feiten, gegevens of data, informatie, ken nis en wijsheid, iedereen en zeker de 'informatie professional' weet wei wat er met die termen bedoeld wordt: feiten zijn gebeurtenissen of omstandigheden waar van de werkelijkheid vaststaat. Gegevens zijn objectief waarneembare weergaven van feiten die op een bepaald medium zijn vastgelegd, zodat deze uitgewisseld kunnen worden. Gegevens worden infor matie als aan die gegevens een betekenis wordt toegevoegd, waardoor ze in een context kunnen worden geplaatst, ver wijsheid kennis informatie informatie kennis Het is dus goed mogelijk om een onder scheid aan te brengen tussen de begrip pen en toch wordt er in de praktijk veel tegen gezondigd. En dat is niet verwon derlijk: wat voor de één gegevens zijn, is voor een ander informatie en voor een derde misschien kennis. We kunnen daarom informatie als een paraplubegrip beschouwen en spreken over een infor matie- of kenniscontinuiim en informatiecy clus. Voor dit continuüm wordt ook wel het begrip informatieladder of infor matiepiramide gebruikt, De piramidevorm illustreert het feit dat hoe hoger men in de piramide komt, des te meer de omvang ervan afneemt: de hoeveel heid gegevens is niet gelijk aan de hoeveelheid kennis die voorhanden is. informatie gegevens feiten gegevens gegevens feiten volgens geïnterpreteerd en zo nodig be werkt. Door informatie te beoordelen, te combineren en te integreren met de ken nis en ervaring die al bij iemand aan wezig is, ontstaat nieuwe kennis. Kennis is geïntegreerde informatie die mensen in staat stelt om betekenis toe te kennen aan gegevens. We spreken van wijsheid als er sprake is van inzicht en verstand hoe kennis gebruikt moet worden. Tussen de termen bestaat dus een zeer nauwe relatie: het een leidt tot het ander als resultaat van een activiteit, waardoor meerwaarde ontstaat. In dit verband heeft de com municatiewetenschapper Jan van Cuiienburg de nu klas sieke stelling van 'de nage noeg constante pragmatiek van informatie' gefor muleerd. Daarbij gaat het erom hoe drie begrippen van informatie - syntactisch (aanbod), se mantisch (kennis) en pragmatisch (gedrag) - zich tot elkaar verhouden. Volgens Van Cuiienburg stijgt het aan bod exponentieel, het kennisniveau min der dan proportioneel en is het effect op het gedrag van mensen nagenoeg con stant. Met andere woorden: de stroom informatie die op ons afkomt, doet onze kennis maar een beetje toenemen en het resultaat is dat we de meeste dingen blij ven doen zoals we gewend waren dat te doen. Ook als informatieprofessional! /Wij rma Gegevens Feiten Populair zijn de termen uit het conti nuüm zeker. Een snelle zoekactie op mijn favoriete zoekmachine Google (www.- google.com) en in Picarta (www.pica.nl) leverde op 15 januari 2003 een behoor lijk aantal treffers op (zie tabel). De term 'informatie' is duidelijk koplo per en zeker de moeite waard om iets dieper op in te gaan. Alhoewel, mis schien is het beter te verwijzen naar het zeer heldere betoog van de Amerikaan Michael Buckland. Hij maakt een onder scheid tussen informatie-als-proces, infor- matie-als-kennis en infonnatie-als-object. Daarnaast maakt hij onderscheid tussen tastbaar en niet-tastbaar en dat plaatst hij in een overzichtelijke matrix (www.sims. berkeley.edu/~buckland/thing.html). En daarmee komen we op de het werkter rein van de informatieprofessional, ongeacht of deze nu in een archief, bi bliotheek, documentatiecentrum, infor matiecentrum of museum werkt: toegang geven tot kennis die als informatie in de vorm van gegevens ergens is vastgelegd, op het moment en in de vorm die de gebruiker wenst. 35 DOCUMENT IMAGING SOLUTIONS Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt op 3 april 2003. f eruKC&s it advcttiictcf atd fcttilicify Door Albert Boekhorst* Google Google -nl Picarta Feit (en) 196.000 192.000 6.348 Gegevens/data 2.630.000 736.000 193.868 Informatie 4.300.000 1.920.000 34.966 Kennis 978.000 489.000 14.840 Wijsheid 59.500 45.100 1.493 heid Kennis Informatie Albert Boekhorst (albert.boekhorst@hum.uva.nl) is docent aan de Universiteit van Amsterdam. maart 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 17