Digitaal en toch DUURZAAM de praktijk Op dit moment lopen archieven en bi bliotheken al aan tegen het probleem van het bewaren van de digitale infor matie. Met name deze instellingen hebben dan ook veel gedaan om aan dacht te vragen voor dit probleem, maar ook om oplossingen te vinden. En met zoveel succes dat onlangs bij de Konink lijke Bibliotheek (KB), de nationale bi bliotheek van Nederland, een wereldwijd uniek elektronisch depot geopend kon worden. Wat is de reden dat digitale informatie zo vluchtig is? Digitale informatie bestaat in essentie uit drie delen: een verzameling 'bits', het formaat dat gebruikt wordt voor de logische ordening van de bits en tot slot de functionaliteit om het formaat te kunnen ontcijferen. Deze opbouw geldt niet alleen voor elk digitaal docu ment, simpel of ingewikkeld, maar ook voor digitale foto's, (bewegende) beelden, geluid en dergelijke. Maar waarom is het moeilijker om digitale informatie te bewaren dan gedrukte informatie? Er is een aantal redenen waarom het bewaren van digitale informatie niet zomaar lukt. Allereerst is er de drager waarop de bits zijn vastgelegd. Deze drager is kwetsbaarder en vergankelijker dan papier. Er is weinig ervaring met en er wordt nog weinig gedaan aan duur zaamheid van digitale dragers. Zo is op een diskette of tape bijvoorbeeld geen houdbaarheidsdatum vermeld. Daar tegenover staat dat de informatietech nologie ons een kopieermogelijkheid biedt waarmee de bits 'perfect' op een andere drager gekopieerd kunnen wor den. Het is wel zaak dat dit tijdig gebeurt, want weg is weg. En bij archieven en bi bliotheken gaat het op den duur om een zeer grote hoeveelheid documenten. Op de tweede plaats veranderen voort durend in snel tempo de formaten die gebruikt worden voor het vastleggen van de digitale informatie. Binnen korte tijd volgt de ene versie de andere op, of het ene formaat het andere. En dan staan wij nog maar aan het begin van een alge meen gebruik, zakelijk en privé, van de informatietechnologie. Dus zelfs als wij Dit kan helaas zelden foutloos, zodat er een grote kans is dat er informatie ver loren gaat, zeker als er een paar opeenvol gende conversies worden gedaan. Het derde probleem hangt samen met de functionaliteit die vereist is om de digi tale informatie voor het menselijk oog zichtbaar te maken. In tegenstelling tot gedrukte informatie zijn er altijd hulp middelen nodig om toegang te krijgen tot de informatie. Het formaat van de bits moet worden 'gelezen' en omgezet in voor de mens zichtbare en begrijpelijke de bits in perfecte staat bewaren zal op den duur de informatie die daarin vast gelegd is ontoegankelijk worden doordat het formaat niet meer bruikbaar is. Het is nu al mogelijk om een verouderd formaat in een ander, nog wel toegankelijk for maat om te zetten ofwel te converteren. informatie. Hiervoor is zowel program matuur als apparatuur nodig. Maar ook deze verslijten of verouderen in snel tempo en het gevolg is dat op een gegeven ogenblik de netjes bewaarde di gitale documenten niet meer geraad pleegd kunnen worden. 32 Om de bovenstaande problematiek aan te pakken heeft de KB de volgende aan pak gekozen. Als eerste stap wordt gezorgd voor het archiveren van de digi tale publicatie. Dit betekent het inhou delijk en technisch beschrijven ervan, het toekennen van een identificatieken- merk (een soort plaatsnummer) en het overbrengen van de publicatie naar een gecontroleerde bewaaromgeving (ver gelijkbaar met het magazijn van een archief of bibliotheek). De tweede stap bestaat uit het bewaren en in goede staat houden van de publicatie op zich, dus het conserveren van de bits en wel in de oorspronkelijke ordening. Dit is min of meer vergelijkbaar met al dat werk dat archieven en bibliotheken verzetten om papieren documenten te conserveren. En de derde stap is gericht op het zorgen voor toegang tot de informatie, ook over een zeer lange periode. Deze stap is uniek en essentieel voor digitale documenten. Zonder het regelen van de langetermijn- toegang is het niet zinvol de digitale do cumenten te archiveren en te bewaren, omdat de informatie erin uiteindelijk toch ontoegankelijk wordt. Na een aantal jaren van voorbereiding besloot de KB in 2000 over te gaan tot aanschaf van een depotsysteem. Via een Europese aanbesteding werd IBM- Nederland geselecteerd als technolo giepartner. Uit een eerder marktonderzoek wist de KB dat een depotsysteem nog ner gens te koop was. Gedurende twee jaar werd samen met IBM gewerkt aan de bouw van een duurzaam systeem dat bovendien zou voldoen aan de interna tionale standaard voor digitale archieven, de OAIS (Open Archival Information System reference model). Tevens werd samen met IBM onderzoek verricht naar speciale technologie voor het bewaren en de langetermijntoegang van digitale pu blicaties. Het depotsysteem is inmiddels gereed en in december 2002 door de KB in gebruik genomen. Het systeem, dat van IBM de naam DIAS (Digital Information Archiving System) heeft gekregen, wordt door IBM technisch bij de tijd gehouden. De uitkomst van het langetermij nonder- zoek van IBM en KB is inmiddels gepu bliceerd in een zestal rapporten. Op basis van deze resultaten wordt nu verder gewerkt aan het realiseren van toegang voor de lange termijn. Er zal niet zozeer sprake zijn van één enkele oplossing maal eerder van een 'gereedschapskist' met oplossingen die in het depotsysteem toegepast kunnen worden. Welke oplos sing in een bepaald geval gebruikt wordt, is afhankelijk van de aard van de te bewaren digitale documenten en van de eisen die gesteld worden aan de authen ticiteit van het document. Met het depotsysteem heeft de KB haar digitale magazijn gerealiseerd. Verder is door de medewerkers ook de nodige ervaring opgebouwd in het hanteren, catalogiseren en leveren van digitale publicaties. De KB heeft inmiddels ook met de uitgevers afgesproken dat voor de depotcollectie behalve de gedrukte publi caties ook de digitale publicaties worden aangeleverd. Uniek is daarbij de regeling met de grote internationale wetenschap pelijke uitgever Elsevier voor het perma nent bewaren en toegankelijk houden van alle digitale publicaties van deze uit gever. De reden waarom Elsevier als eerste met de KB een dergelijke regeling heeft getroffen is omdat deze instelling wereldwijd voorop loopt in het experi menteren met en het investeren in duurzame digitale opslag. Meer informatie is te vinden op de KB website www.kb.nl. 33 Door Johan F. Steenbakkers* In een toenemend tempo worden traditio neel papieren documenten, zoals brieven, notities en artikelen vervangen door een digitale tegenhanger. Want digitale docu menten zijn gemakkelijker te maken, te gebruiken en te versturen dan papieren documenten. Een druk op de knop en klaar ben je. Voorbeelden van breed gebruik zijn de elektronische mail via internet en het publiceren in elektronische wetenschap pelijke tijdschriften. De keerzijde van het gemak is de vluchtigheid van digitale infor matie. De bewaring vereist een veel actie vere aanpak dan het bewaren van een papieren collectie. Duurzaam bewaren lukt niet zomaar Het depot van gedrukte publicaties van de KB. In totaal staat er 70 km boeken en tijdschriften. Elk jaar komt er meer dan een kwart km bij. archievenblad maart 2003 Het e-Depot van de KB kan uiteindelijk meer dan driemaal de omvang van de huidige gedrukte collectie opslaan. Het depotsysteem is door IBM ontworpen voor digitale duurzaamheid. Digitale duurzaamheid in praktijk gebracht De bouw van het depotsysteem Het e-Depot van start Johan F. Steenbakkers is directeur Informatie Technologie Facility Management van de Koninklijke Bibliotheek. maart 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 16