Van Bilsen Consultancy memorix ix, dé webdatabase voor beheren en raadplegen ik i www.vanbilsenconsultancy.nl Restauratie-Atelier Helmond bv Restauratie en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten 24 uur bereikbaar op06 - 57 58 96 31 Tijdens kantooruren+31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. Dé specialist voor document- en workflowmanagement - Archiefbewerking - Advisering - Interim- en Project management - Detachering - Opleiding Voor meer informatie: Ons adres: Nussestraat 10 6082 AS Buggenum tel: 0475 510044 fax: 0475 510075 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl www.gemeentearchief.amsterdam.nlWWW.pictura-dp.nl memorix de praktijk concreet uitvoeren van de daarin gestelde eisen aan duurzaam te bewaren digitale archiefbestanden. Waardevolle discussies werden gevoerd in verschillende werk groepbijeenkomsten, waarbij ook het Nationaal Archief aanwezig was. Deze droegen bij aan het voortschrijdende inzicht van Arbeidsvoorziening. Het blijkt nog zeer lastig te zijn om normen en eisen op te stellen voor databases. Is omzetting naar bijvoorbeeld het XML- formaat een technisch en financieel haal baar alternatief? Deze en andere vragen werden gesteld en deels beantwoord op een in november 2002 gehouden gezamenlijke conferentie over digitale duurzaamheid en de praktijk van Arbeidsvoorziening. Besloten werd te wachten op het volledig operationeel zijn van het computermu seum. Dit moet een sterke reductie van de opgeslagen data opleveren. De totale hoeveelheid data converteren en duur zaam opslaan is een te kostbare en feitelijk onnodige zaak. Zowel het Nationaal Archief als de Taskforce beoordeelt het XML-formaat als een duurzaam formaat. Arbeidsvoor ziening besloot begin 2002 een pilot in te richten om te onderzoeken of omzetting naar het XML-formaat mogelijk was. Uit de pilot bleek dat gecontroleerde omzetting haalbaar is. Daartoe is een 'Proof of Concept' opgeleverd, waarbij het mogelijk is om de verschillende stappen in het con versietraject te monitoren en te contro leren (onder meer door bitjes tellen en con trolerapportages). Uit de pilot zijn ook kengetallen voor benodigde tijd afgeleid voor de rest van het traject indien alle beschikbare data zonder reductie volledig worden geconverteerd naar XML. De kosten voor conversie van alle gepre serveerde data op basis van deze kenge tallen waren dermate hoog dat de conver sie (tijdelijk) werd stopgezet. Besloten werd om eerst te onderzoeken hoe de hoeveel heid data gereduceerd zou kunnen worden en om daarbij het voor Arbeidsvoorziening vastgestelde BasisSelectieDocument (BSD) te gebruiken. Hiermee zou een forse reduc tie van de te bewaren data (en dus omzetting naar XML) bewerkstelligd kun nen worden. Het bleek dat daartoe de documentatie en beschrijving van de syste men volledig, juist en toegankelijk moet zijn. Dat was in ons geval bij lange na niet het geval. Dus kon ook dit traject niet met volledig resultaat worden afgesloten. Na gesprekken met andere organisaties blijkt dat ook zij te kampen hebben met voor digitale archivering onvoldoende docu mentatie van systemen. De vertaalslag van BSD naar een Digitaal BSD is nog niet afgerond. Binnen Arbeidsvoorziening is een werkgroep Digitaal BSD ingericht, een samen werkingsverband tussen Nationaal Archief, Taskforce Digitale Duurzaamheid, Arbeidsvoorziening, het CWI en HEC. Deze werkgroep moet de laatste vertaalslag van de opnieuw vast te stellen uit gangspunten maken (kortetermijnbewa- ring in het kader van de jaarrekening en ESF en langeretermijnbewaring om te vol doen aan de Archiefwet). Het belang voor Arbeidsvoorziening is dat zij zo goed en zo snel als mogelijk het archief wil overdragen aan het Nationaal Archief, dan wel aan de CWI. Dat kan alleen maar als de betrokken partijen enerzijds risico durven te nemen ten aanzien van dit nog onbetreden traject en anderzijds volledige overeenstemming hebben wat duurzaam, geordend en toe gankelijk is op basis van de regelingen ex. artikel 11 en 12 van het Archiefbesluit 1995. Zowel op het conceptuele vlak als op het technische vlak moet onderzoek wor den verricht en moeten keuzes worden gemaakt. Deze uitdaging zal voor de prak tijk binnen de overheidsorganisaties veel informatie opleveren. Deze ervaringen zijn vermoedelijk niet specifiek voor Arbeidsvoorziening. Elke overheidsorganisatie heeft met preser vering te maken of krijgt dat binnen afzien bare tijd. De Archiefwet 1995, die de eisen bevat waaraan archieven moeten voldoen, geldt immers voor alle onderdelen van de overheid. Arbeidsvoorziening had er geen ervaring mee en werd door de omstandig- heden gedwongen oplossingen te beden ken. De oplossingen blijken niet alleen zeer complex en risicovol te zijn, maar ook vele miljoenen euro's te kosten. Een beter begrip van de problematiek en een beter digitaal archiefbeheer van overheidsorgani saties zijn noodzakelijk. Overheidsorganisaties zijn onderworpen aan de Archiefwet en andere wettelijke regelingen. Managers moeten zorgen voor een geordend en toegankelijk archief, ook digitaal. Zonder goede back-up van de operationele systemen, zonder goede speci ficaties (inclusief de DlV-specificaties en record keeping) bij nieuwe systemen en zonder een oplettende opdrachtgever is er geen goed geordend en toegankelijk archief te maken. Na tien jaar is Arbeids voorziening bijna geliquideerd en het kost vele miljoenen euro's om de archieven in overdraagbare staat te krijgen. Politieke, juridische en andere risico's die het gevolg zijn van geheugenverlies, zijn niet geheel te elimineren. Binnen iedere overheidsorganisatie zal men zich moeten verdiepen in deze materie. Het is te hopen en te verwachten dat binnen afzienbare tijd op het prakti sche vlak van digitale preservering meer onderzoek zal worden verricht en oplossin gen worden aangedragen, onder meer vanuit de Taskforce Digitale Duurzaam heid. Maar ook dat, soms gedwongen door omstandigheden, steeds meer bestuurders van overheidsorganisatie in de praktijk ervaringen zullen opdoen en deze ervarin gen zullen delen met hun collegae binnen en buiten de overheid. Arbeidsvoorziening is nog niet geli quideerd. Ook het digitale archief niet. De komende maanden zullen nieuwe ervarin gen worden opgedaan. We hopen dat onze ervaringen kunnen bijdragen aan de oplossingen voor dit vraagstuk, maar liefst aan het voorkomen ervan - vooral op het voor de overheid zo belangrijke terrein van de digitale archieven. I 31 Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Inbinden van rapporten en tijdschriften Brand- en waterschade Schimmelbestrijding Panovenweg 40, 5708 HR Helmond (NL) Tel.+31 (0)492 - 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoa>restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Herengracht 493 t/m 517 (v.l.n.r.) Herengracht vervaardiger: Olie Jin.. Jacob (fotografen) datering: 1896-03-28 uit collectie Olie. Jacob Jbz. i Gezien richting Vijzelstraat met brug nr.30 Krachtig webbased systeem op 'open source' basis Eén licentie, meerdere gebruikers (RHC-model) Flexibel in te richten beheeromgeving Autorisatie tot op formulierniveau Mogelijkheid voor eigen webwinkel Modules: beeld, audiovisueel, bibliotheek, museum en archievenoverzicht Inhoudelijke begeleiding door documentalist Uw eigen server bij Pictura Perfecte back-up Publiek: eigen selecties bewaren, reageren per record, forum Zoeken: vrij (google systeem), op trefwoord, in thesaurus, op topografische kaart probeer het zelf Pilot Het 'computermuseum'. Tot slot maart 2003 Hugo Butter is directie-secretaris bij het Concern Arbeidsvoorziening i.l. te Zoetermeer. Cees van der Weijde is (extern) adviseur 0&I bij het Concern Arbeidsvoorziening i.l te Zoetermeer. Kees Rijniersce is adviseur bij Het Expertise Centrum (HEC) te Den Haag. archievenblad I

Archievenblad | 2003 | | pagina 15