armac Opjeis in het verleden met d< rchiefkfefctfl W\- T. f" Wanneer het evenbeeld van het aardse voor verval wordt behoed, blijft het in het hiernamaals voortbestaan. De oude Egyptische balsemers deden dat al, de specia listen van Karmac nu ook. Met de modernste microfilm en scanningtechniek conserveren en ontsluiten wij waardevolle boeken, tekeningen en documenten voor de talloze generaties na ons. Vakkundig, efficiënt en met toewijding. Eeuwig leven wordt anno 2003 aan méér dan farao's gegeven Karmac Microfilm Systems CONSERVATION FOR FUTURE GENERATIONS de praktijk 13.30 uur 14.00 uur 14.10 uur 14.20 uur 14.45 uur 25 Canon Dealer Kodak DCC Microfilm Systems Tel. 0320 - 28 69 69 E-mail adres: info@karmac.nl Internet: www.karmac.nl Enthousiaste reacties von bezoekers op archiefkaart Door René Spork* Half januari kwamen de hoofden dienstver lening/baliediensten/coördinatoren studie zaal enzovoort van enkele grote archiefdien sten in Amsterdam bijeen om samen de invoering van de archiefkaart te bespreken. De meeste hoofden waren rood: gelukkig meer rood van opwinding dan van schaamte. Opwinding was er over de veelal enthousiaste en positieve reacties van bezoekers. Onze bezoekers willen graag een archiefkaart! En schaamte? Tja, een enkeling moest toegeven dat zijn dienst nog niet veel actie had ondernomen ter invoering van de archiefkaart. Het Gemeentearchief Amsterdam, nota bene initiatiefnemer van een landelijke archiefkaart, had pech en kampte aan vankelijk met tal van technische tegenslagen. Gelukkig zijn deze inmid dels overwonnen. Liep het dan bij die andere grote archiefdienst, het Gemeentearchief Rotterdam, allemaal op rolletjes? Ook bij ons - zo vertelt het Hoofd Baliediensten Josje Valenbreder - was het de techniek die in het begin haperde. Begin december bleek het Nederlands paspoort niet in het rijtje identiteitsbewijzen op het invoerscherm te staan, maar dat was na een 'patch' van Ordina snel verholpen. Nadat ook de e- mailverbinding het deed konden er bij HSB kaarten worden besteld. Ondanks dit soort aanloopproblemen viel de invoering ons eigenlijk reuze mee. De eerste kaart werd bij ons besteld door Wil Heezen, een echte vaste bezoeker. Ze vindt de nieuwe kaart heel efficiënt en gemakkelijk. Ze zou het fantastisch vin den wanneer in de toekomst met de kaart ook raadpleging van bestanden op af stand mogelijk zou worden: "Dan ben je niet meer afhankelijk van openingstij den!" Ook onze medewerkers zijn enthousiast. Voor receptionistes zijn er nieuwe uitdagingen. Sharita Gokoel vindt het leuk om de nieuwe archiefkaart uit te geven: "Het is niet zo saai als het op de oude manier invoeren van bezoekers- gegevens in ABS/Archeion." Foto's maken, dat vindt ze wel wat. Haar collega Wanda Winter beaamt dit. "Alleen met die lage winterzon heb je soms veel tegenlicht." In Amsterdam werd het rijtje van deelne mende archieven (veertien) langs gelopen. Bij de helft draait het systeem en kunnen al kaarten worden besteld, anderen staan in de startblokken of kijken de kat nog even uit de boom en willen de kaart pas invoeren als de kinderziekten eruit zijn. Er klinken Presentatie landelijke archiefkaart Op vrijdag 4 april wordt tijdens een feestelijke bijeenkomst bij het Gemeentearchief Amsterdam het eerste exemplaar van de landelijke archiefkaart aangeboden aan Winnie Sorgdrager, voorzitter van de Raad voor Cultuur. Programma: 15.00 uur 16.00 uur Ontvangst Welkomstwoord door dr. J.E.A. Boomgaard, gemeentearchivaris Amsterdam Inleiding door F.G. Kordes, voorzitter bestuur DIVA Presentatie archiefkaart.nl door drs. A.W.J. Schot, projectmanager DIVA Aanbieding eerste exemplaar archiefkaart aan mr. W. Sordrager, voorzitter Raad voor Cultuur Aperitief Bezichtiging gebouw 'De Bazel', toekomstige behuizing van het Gemeentearchief Amsterdam (voormalig hoofdkantoor ABN-AMRO) Aanmelding is mogelijk tot 28 maart met een mailtje naar diva@divakoepel.nl. Daarbij a.u.b. aangeven of wordt deelgenomen aan de bezichtiging van gebouw 'De Bazel' (zie ook www.archiefkaart.nl). lacobse, ,,m 05 Overal in Nederland te gebruiken waarschuwende geluiden. Het bestellen van de apparatuur kost ook tijd, de installatie kan soms tegenzitten en vergeet ook de vertaling van de proce dures naar de eigen situatie niet. Het nemen van een pasfoto is heel een voudig, maar om een goede foto te kun nen maken komt er toch heel wat bij kijken. Het blijkt al met al een kwestie te zijn van opstelling van de apparatuur, het volgen van de instructie en natuur lijk ook gewenning. Communicatie is ook bij dit project een belangrijk punt. Handleidingen moeten begrijpelijk worden gemaakt voor de baliemedewerkers/receptionisten. Bezoekers moeten goed worden geïn formeerd, niet alleen via de inmiddels bekende archiefkaart-folder, maar ook via affiches, nieuwsbrieven en de eigen website. Goed nieuws is dat het niet bij veertien archieven zal blijven. Steeds meer archieven informeren naar de mogelijkheden en de kosten, die voor de kleine archieven reuze blijken mee te vallen. René Spork is hoofd sector externe dienstverlening van het Gemeentearchief Rotterdam. maart 2003 archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 12