Hoe effectief is uw archief? V.3ISCAN Art Conservation Lensen Consultancy www.artconservation.nl LI Advisering Interim-management Projectmanagement Projectuitvoering Voor meer informatie: www.lensenconsultancy.nl Waverstraat 80-11 1079 VP Amsterdam T 020-6449208 F 020-6448975 Einfo@lensenconsultancy.nl RESTAURATIE CONSERVERING Onderdeel van DSW Stadspark Wij zijn ervaren en gespecialiseerd in: Digitaliseren van microfilmbeelden (op cd-rom, dvd Internet) Rolfilms 1 en 35 mm Microfiches 1 en 35 mm Microfilmkaarten 35 mm Bevolkingsregisters - akten burgerlijke stand - bouwdossiers - enz. Groningen 050-5446000 info@zodiak.nl Servicebureau voor: Microfilmen - scannen - indexeren - data-entry Archiveren, beheren, terugvinden, distribueren en afdrukken. Discan zorgt ervoor dat uw archief online beschikbaar komt voor uw medewerkers en klanten. Precies de juiste versie van documenten, logo's of (bewegend) beeldmateriaal die u zoekt. En dankzij het ASP-model geen investerings- of beheers kosten. Snel, betrouwbaar, veilig, eenvoudig en goedkoop. Meer weten? Kijk op www.onlinearchief.nl de praktijk voor de inkomstenbelasting tot een bepaald maximum op het inkomen in mindering worden gebracht. De schen king is geheel aftrekbaar als deze in de vorm van een lijfrente wordt gedaan. Het museum zorgt voor het beheer van het fonds. Daarnaast doet het Rijksmuseum aan estate planning: als iemand een ver mogen wil overdragen aan vrienden of familie dan kan door tussenkomst van het Rijksmuseum Fonds bespaard wor den op de schenkings- en successierech ten (www.rijksmuseum.nl). D66 heeft de staatssecretaris van Cultuur in november 2002 een plan voorgelegd om particuliere giften aan culturele instellingen te stimuleren. D66 stelt voor de maximale aftrekbaarheid van giften te verhogen van 10 naar 20 procent van het belastbaar inkomen, het successierecht bij legatering en de minimale aftrek van giften aan culturele instellingen af te schaffen, cultureel beleggen te hand haven en een voorlichtingscampagne over giften te organiseren. Matching grants, koppelsubsidies, ten slotte bieden een premie op het succesvol binnen halen van private gelden. De staatssecre taris reageerde positief en heeft toegezegd te inventariseren welke mogelijkheden er zijn om private giften met fiscale mogelijkheden te stimuleren (www.d66.nl). Een organisatie die ai werkt met een soort koppelsubsidies is Kunst Meer Waarde, een stimuleringsprogramma dat samenwerking tussen de kunstensector en het bedrijfsleven bevordert. Wanneer een bedrijf een kunstinstelling sponsort kunnen de partijen gezamenlijk een aan vraag indienen bij Kunst Meer Waarde voor verdubbeling van het spon sorbedrag. Een gehonoreerde aanvraag betekent niet alleen meer geld voor de activiteit, maar ook voor de tegenpresta tie voor de sponsor. De organisatie richt zich op kleine en middelgrote instellin gen, de podiumkunsten, beeldende kun sten, vormgeving en museale activiteiten (www.kunstenmeerwaarde.nl). Om op de hoogte te blijven van initi atieven op het gebied van sponsoring is naast de dag- en weekbladen, de website www.sponsoronline.nl handig. Gouden eeuw van filantropie Grote archiefdiensten hebben het een voudiger dan kleine. Alleen zij kunnen de mankracht vrijmaken voor het inten sief benaderen van private financiers (en daarbij een voorbeeld nemen aan het Rijksmuseum dat hiervoor drie mede werkers in dienst heeft) en het investeren in de opbouw van juridische en fiscale expertise. Bovendien zijn zij gevestigd in de grote steden en kunnen ze grotere bezoekersaantallen trekken, en dat is waar de grotere bedrijven in geïnte resseerd zijn. Toch kunnen ook kleinere organisaties wat doen. Zij kunnen meer aandacht besteden aan het midden- en kleinbedrijf, maar vooral ook aan de betrokken particulier, die geïnteresseerd zal zijn in kleine, kwalitatief hoogstaande projecten en niet geeft om bezoekersaantallen en publiciteit. Fondsen op naam zijn hiervoor een goed middel. Waarom zou een gepassioneerde en welvarende genealoog niet willen bij dragen aan digitalisering van de doop-, trouw- en begraafboeken, en misschien wil een amateur-historicus wel een lezin gencyclus financieel ondersteunen? Bemoedigend is dat de meeste schenkin gen aan het Rijksmuseum binnenkomen via het Prentenkabinet, een studiezaal waar conservator en bezoeker elkaar ont moeten. Zo zou ook de studiezaal van een archief als netwerk van potentiële donoren kunnen worden aangewend. De demografische vooruitzichten zijn goed. Volgens Theo Schuyt, hoogleraar filantropie aan de Vrije Universiteit, komt er de komende jaren veel vermo gen vrij. De generatie die na de Tweede Wereldoorlog rijk is geworden zal de komende decennia overlijden. Men verwacht dat deze erflaters niet alles aan hun kinderen zullen nalaten, die hebben het immers vaak al goed. Cijfers onder steunen deze verwachting. Het Centraal Bureau Fondsenwerving registreerde in 1999 een stijging van 45 procent aan legaten ten opzichte van 1998. Het aan tal fondsen op naam laat ook een grote groei zien. En MKB Nederland heeft uit gerekend dat ongeveer 100.000 mensen die hun bedrijf beëindigen zich de komende drie jaar bij financieel deskundigen zullen melden. Schuyt voorspelt daarom de gouden eeuw van de filantropie. Zoals gezegd moet het benaderen van fondsen, bedrijven en particulieren pro fessioneel worden aangepakt. Daarvoor moet kennis worden opgebouwd. En dat is zeker voor kleinere organisaties niet eenvoudig. Archiefinstellingen moeten daarom kennis delen. Misschien kunnen zij zich aansluiten bij het initiatief van de Stichting DOEN? Deze stichting wil naar het Engelse voorbeeld, Arts and Business, een kenniscentrum op het gebied van sponsoring opzetten, genaamd Partners in Kunst (PINK). Dit centrum zal advies geven, trainingen organiseren, bemidde len et cetera. Een andere gemeenschappelijke verant woordelijkheid is een morele. Er zijn doorgaans geen beperkingen bij het accepteren van private financiering - in sommige gemeenten moeten alleen grote giften ter goedkeuring aan de gemeente raad worden voorgelegd, denk maar aan het aanbod van Audi voor de renovatie van het Amsterdamse Stedelijk Museum. Hoewel we een goed ontwikkeld geweten hebben, is het niet onverstandig er eens de code cultuursponsoring op na te slaan. Deze gedragscode is in 1993 ontwikkeld op initiatief van de minister van WVC en ondertekend door partijen die bij sponsoring van cultuur zijn betrokken, van de Vereniging van Nederlandse Theatergezelschappen tot de VNG. Het archiefwezen is hierbij vooralsnog niet aangesloten. Archieven moeten zich niet rijk rekenen, maar kunnen zeker vaker dan nu het geval is een interessante partner zijn voor bedrijven en particulieren. voor een heldere kijk op uw documentaire informatievoorziening DOCUMENT IMAGING SOLUTIONS februari 2003 Deirdre Carasso is werkzaam als projectleider bij het Nationaal Archief en als onderzoeker bij het Gemeentearchief Amsterdam. archievenblad

Archievenblad | 2003 | | pagina 7