de praktijk de praktijk Veel archieven spannen zich al en in toenemende mate in om private financieringsbronnen aan te boren. Het meest beproefd en succesvol zijn aanvra gen bij fondsen, van het Mondriaan- fonds tot de Morrenstichting. Op deze wijze zijn vele boeken, tentoonstellin gen, educatieve programma's, databases, restauraties en onderzoeksprogramma's gerealiseerd. Dat het loont te investeren in een verkenning van minder voor de hand liggende fondsen, Iaat het Zeeuws Archief zien. Dat kreeg onlangs 250.000 euro in het kader van het zogenaamde Interreg III. Als grensprovincie maakt Zeeland deel uit van een Europese regio waarvoor de Europese Unie extra geld heeft vrijgemaakt. In het kader van Interreg III kunnen culturele instellingen gelegen in verschillende landen, maar - in dit geval - gevestigd in de Europese grensprovincie Scheldemond gezamen lijk een subsidie aanvragen. Zo diende het Zeeuws Archief samen met de Universiteit van Gent een verzoek in voor het verfilmen en digitaal ontsluiten van de scheepssoldijboeken van de kamer Zeeland van de VOC. Deze kamer werd gepresenteerd als een belangrijke werkgever in de huidige regio Scheldemond. Met succes: de provincies Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland, het Vlaams gewest en het ministerie van OCenW kenden 125.000 euro toe en de Europese Unie een even groot bedrag. (www.europa.en.int/comm/culture). Archiefdiensten laten zich ook spon soren door bedrijven. Het Gemeente archief Amsterdam organiseert mede dankzij het bedrijfsleven al lange tijd succesvolle tentoonstellingen. Euronext draagt nu 227.000 euro bij aan de inrichting van een schatkamer met top stukken die in 2003 wordt geopend. Het Nationaal Archief acquireerde in zijn jubileumjaar advertenties voor zijn magazine, Aegon faciliteert bijeenkom sten van het Friese Tresoar en begra fenisondernemer Monuta ondersteunde de opening van een tentoonstelling over bidprentjes en de presentatie van een boek over begraafplaatsen in het Regionaal Historisch Centrum Tilburg. Toch komt sponsoring door bedrijven nog maar incidenteel voor. Sommige archieven proberen bedrijven structureel bij hun instelling te betrekken door het oprichten van vrienden verenigingen. Het Gemeentearchief Amsterdam is de eerste die een gediffer entieerde vriendenstichting oprichtte in de verwachting zo op ieders wensen en portemonnee te kunnen inspelen. Thesauriers zijn grote bedrijven, instellingen of personen die een eenma lig bedrag schenken ter gelegenheid van een bijzonder evenement, schouten zijn bedrijven of instellingen die 1000 euro per jaar doneren, particulieren of stichtingen die 500 euro geven heten schepenen en de poorters tenslotte, de gewone burgers dus, zijn degenen die 50 euro per jaar bijdragen. En dan zijn er ook nog schatbewaarders, adoptiefouders van archiefstukken. Vriendenverenigin gen bestaan helaas nog te kort om het werkelijke resultaat te kunnen beoorde len, maar blijken in ieder geval zeer handig bij het maken van U-bochtcon structies om toch in aanmerking te komen voor gelden van fondsen die de publieke sector niet ondersteunen, zoals het VSB fonds. Een derde bron van inkomsten, naast fondsen en bedrijven, zijn giften van par ticulieren. Zij dragen tot nu toe overigens voornamelijk bij in de vorm van con tributie aan vriendenverenigingen. Ondanks een aantal goede initiatieven zijn archiefinstellingen nog onvol doende op zoek naar private financie ring. Om in een tijd van financiële malaise alle ambities met name op het gebied van publieksbeleid te kunnen realiseren zijn niet alleen grotere inspan ningen gericht op het aanboren van pri vate financieringsbronnen nodig, maar ook een professionalisering van deze inspanningen. Het benaderen van poten tiële geldschieters moet niet incidenteel en ad-hoc gebeuren, maar structureel worden aangepakt. Het klassieke bloemetje en een etentje zijn niet meer voldoende, er dient met kennis van zaken te worden geïnvesteerd in strate gische partnerships. Private financiering hoort een onderdeel van het beleid te zijn, en als de omvang van de organisatie dat toelaat, dan moet deze hierop wor den aangepast. Daarbij kunnen we ons laten inspireren door enkele initiatieven van andere cul turele instellingen en (toekomstige) fis cale mogelijkheden. De Koninklijke Bibliotheek coördineert Metamorfoze, een landelijk programma voor de conservering van materiaal uit de periode 1840-1950. De subsidieperi ode 1997-2000 werd verlengd voor de periode 2001-2004: positieve adviezen van de Raad voor Cultuur, het eindrap port over de periode tot 2000 én de inspanningen van het Nationaal Bibliotheekfonds leidden tot de toezeg ging van 20 miljoen gulden door het ministerie van OCenW. In dit verband is de rol van het Nationaal Bibliotheek fonds interessant. Dit fonds, met een bestuur van vooraanstaande heren met goede contacten in de politiek én economie, heeft zich tot doel gesteld overheden én bedrijfsleven te bewegen te investeren in het papieren erfgoed van Nederland (www.kb.nl/infolev/nbf). Voor archieven misschien een brug te ver, maar wel inspirerend, zijn initia tieven die te maken hebben met toerisme. Recentelijk heeft het samen werkingsverband Noord-Nederland van het werkgeversverbond VNO-NCW bijna 800.000 euro gestort in een nieuw Fonds voor Economie en Kunst onder een motto dat moet worden toegeschreven aan de toenmalige minister van WVC Brinkman: 'cultuur is een glijmiddel van de economie'. De provincie en de gemeente Groningen fourneren elk 100.000 euro. Met het geld organiseert het Groninger Museum eens in de twee jaar een tentoonstelling met grote uit straling, die een grote economische impuls geeft aan de regio. Toeristen geven namelijk geld uit. Als een tentoon stelling meer dan 75.000 bezoekers trekt, dan vloeien de opbrengsten terug naar het fonds. Komen er minder mensen, dan gaat de opbrengst naar het reguliere budget. VNO-NCW heeft zich verder ten doel gesteld ondernemers meer vertrouwd te doen raken met het muse um. Men hoopt dat dit op den duur extra sponsoring of donaties oplevert. Net voor de kerstdagen tekende het Wereldmuseum in Rotterdam een con tract met twee reisorganisaties. Het is een vorm van indirecte sponsoring: de reisor ganisaties kopen 50.000 entreebewijzen voor hun klanten opdat zij zich kunnen informeren over hun reisbestemming, het museum krijgt advertenties in de reisgidsen en het samenwerkingsverband wordt genoemd in elke reclame-uiting. In ruil hiervoor biedt het museum spe ciale reizigersrondleidingen, lezingen en landenpresentaties. In de nabije toekomst komt in het museum een reis- balie en een digitaal informatiecentrum waar reisinformatie wordt gekoppeld aan de database van de museumcollectie. In alle discussies over private financier ing wordt vroeg of laat verwezen naar Amerikaanse musea als lichtend of ver guisd voorbeeld. Tijdens een druk bezocht debat over private financiering dat in november 2002 in het ING House in Amsterdam werd gehouden, vertelde Philip Tijsma over zijn onderzoek naar de verschillende vormen van financiering in de Verenigde Staten. Hij adviseert sommige praktijken niet over te nemen, zoals de board of trustees, schenkers die een plaats in het bestuur verwerven, bevoegd zijn algemene beleidsbeslissin gen te nemen en zo soms onwenselijke invloed hebben op het inhoudelijke beleid. Endowment, gift annuity en gedif ferentieerde vriendenverenigingen daar entegen acht Tijsma wel zeer geschikt voor het Hollandse klimaat. Bij een endowment werft het museum fondsen voor een vermogen dat geïnvesteerd wordt. Dat vermogen mag het museum niet besteden, de opbrengsten wel. Gift annuity houdt in dat een particulier een soort spaarrekening opent bij een muse um, waarover het museum rente ont vangt en bij overlijden vervalt de reken ing aan het museum. Veel organisaties bieden de mogelijkheid van fondsen op naam. Bijvoorbeeld het Rijksmuseum. Directeur Ronald de Leeuw vertelde tijdens het debat in het ING House dat in een paar jaar tien fond sen zijn gesticht, elk tussen de 50.000 en 1 miljoen euro. Banken en notarissen fungeren daarbij als bemiddelaars. Bij een fonds op naam stort een schenker een minimaal bedrag in een fonds dat zijn naam draagt met een door hem vast gestelde doelstelling. Het fonds kan bij leven of door middel van een testamen taire bepaling worden opgericht. Men kan de revenuen van het fonds aanwen den, of het vermogen zelf aanspreken. Het Rijksmuseum is geen schenkings- of successierecht verschuldigd, en schenkingen van een geldbedrag mogen 12 ARCHIEVEN private financiering Door Deirdre Carasso* De laatste maanden staan sponsoring, fond senwerving en particuliere giften voor cul turele instellingen volop in de belang stelling. Het veranderende politieke klimaat en (dreigende) bezuinigin gen doen meer dan voorheen omzien naar alternatieve financieringsbronnen. De dis cussie speelt zich vooral af in de museale wereld, maar het wordt tijd dat ook archieven private financiering serieuzer gaan nemen. Professionalisering Debat Auteur Cees van Raak houdt zijn boek over de begraafplaats Binnenstad Tilburg ten doop bij de opening van de tentoon stelling over bidprentjes in het Regionaal Historisch Centrum Tilburg op I november 2002 (Allerzielen). Sponsor van deze tentoonstelling is uitvaartverzorger Monuta. Foto Frans van Ameijde. archievenblad februari 2003

Archievenblad | 2003 | | pagina 6